Гіалуронідаза - невід’ємний елемент в кабінеті лікаря-косметолога
Естетична медицина є однією з наймолодших сфер, що найбільш стрімко розвивається. Щодня багато цікавих методик, нових протоколів, різних препаратів виходить на ринок. Лікар з ентузіазмом занурюється у практичну діяльність з останніми досягненнями сучасного ринку естетики і краси.
Олена Чергава, к.м.н., викладач кафедри щелепно-лицевої хірургії та стоматології Української військово-медичної академії
Контурна пластика стала однією з найпопулярніших процедур у кабінеті лікаря-косметолога. Як результат — більший відсоток ускладнень після маніпуляцій. Саме тому першочерговою умовою спокійної, якісної, творчої роботи лікаря як на «чистому полотні» з препаратами на основі ГК є наявність безпосереднього антидоту в клініці. Таким у контурній пластиці є гіалуронідаза.
Гіалуронідази — це сімейство ферментів класу гідролаз, які каталізують реакцію деградації гіалуронової кислоти. Дія гіалуронідаз призводить до підвищення проникності тканин та полегшення руху рідини у міжклітинному просторі. Ці препарати використовуються в медицині понад 60 років. Гіалуронідази, які на сьогодні застосовуються в медицині, мають або тваринне походження, або рекомбінантний тип.
Показання
Існує три основні групи побічних ефектів, спричинених філерами на основі гіалуронової кислоти, які лікуються гіалуронідазою. А саме: гіперкорекція або занадто поверхневе введення ГК, запальні або незапальні вузли, а також гострі стани, пов’язані з оклюзією судин. Ми б хотіли зазначити, що гострі стани і тяжкі ускладнення бувають вкрай рідко. Але менеджмент таких ситуацій потребує глибокого вивчення цього питання та розгорнутого висвітлення. А гіперкорекції, вузли та незадовільний естетичний вигляд певних ділянок після контурної пластики з використанням препаратів ГК бувають досить часто і потребують від лікаря-ін’єкціоніста базових знань у цій сфері і частого їх застосування в повсякденній практиці.
Підготовка препарату
Гіалуронідазу можна відновити фізіологічним розчином або водою для ін’єкцій. Фізіологічний розчин менш болючий під час ін’єкції, тому його рекомендують з цієї причини.
Реконституцію препарату здійснюють безпосередньо перед виконанням процедури. До препарату добавляють зазвичай від 1 до 10 мл «рідини-розчинника» ( найчастіше золота середина — 4-5 мл). Спираючись на формулу (таб. 1), лікар з легкістю може розрахувати кількість одиниць, які плануються до введення.
Таб.1
Для гострих станів, що пов’язані з блокуванням роботи судин, початкова доза становить 150-200 одиниць. І вводиться така кількість препарату, як правило, декілька раз.
Для корекції надмірних об’ємів чи вузлів доза зазвичай становить усього 10-30 одиниць.
Також існує загальне просте правило: на кожен 0,1 мл ГК, який необхідно розчинити в тканинах, лікар має використовувати від 5 одиниць гіалуронідази.
Введення
Перед введенням препарату варто зробити пробу.
«Ін’єкція-перевірка» становить 3-4 одиниці гіалуронідази внутрішньошкірно на внутрішню поверхню передпліччя. Після чого спостерігають 15-20 хвилин за станом тканин. Легке почервоніння — це звичайна реакція тканин на пошкодження. А от набрак, інтенсивне почервоніння і висипання навколо — маркер алергічної реакції.
Перед ін’єкцією ділянку слід оглянути, пропальпувати та, за потреби, розмітити. Ділянка має бути очищена та продезінфікована за допомогою відповідного розчину для шкіри, а процедура — проведена з дотриманням асептичної техніки. Для обробки глибини ділянки слід використовувати голку 27 або 30 G з відповідною довжиною. Введення має бути точним і обмеженим ураженою ділянкою. При пальпації може бути важко оцінити глибину, тому ін’єкції мають охоплювати верхню та нижню межі препарату ГК, який вводився до того.
Під час і після процедури оброблену ділянку слід енергійно масажувати, щоб оптимізувати результат і допомогти механічному руйнуванню ГК.
Ефект від ін’єкцій буде видно вже через 48 годин. А повторну контурну пластику за бажання можна буде проводити через два тижні.
Як приклад на фото зображена багатоетапна процедура з відновлення естетичної форми верхньої губи.
Першим кроком було руйнування гіалуроновоі кислоти в губах з допомогою ферменту гіалуронідази. А другим — повторна контурна пластика з препаратом на основі ГК в об’ємі 0,5 мл через 15 днів.
Висновки
Гіалуронідаза є препаратом, який ефективно та швидко виводить філлери на основі ГК з тканин. Цей фермент є достатньо вивченим та дає можливість в стислі терміни повернути візуальні об’єми, вигляд м’яких тканин до початкової ситуації. Такі властивості цього препарату роблять його однозначно незамінним в кабінеті кожного лікаря-ін’єкціоніста.
Література:
- Brody HJ. Use of hyaluronidase in the treatment of granulomatous hyaluronic acid reactions or unwanted hyaluronic acid misplacement. Dermatol Surg 2005;31:893–7.
- DeLorenzi C. Complications of injectable fillers, part I. Aesthet Surg J 2013;33:561–75.
- Hirsch RJ, Brody HJ, Carruthers JDA. Hyaluronidase in the office: a necessity for every dermasurgeon that injects hyaluronic acid. J Cosmet Laser Ther 2007;9:182–5.
- Rzany B, Becker-Wegerich P, Bachmann F, Erdmann R, et al. Hyaluronidase in the correction of hyaluronic acid-based fillers: a review and a recommendation for use. J Cosmet Dermatol 2009;8:317–23.
- DeLorenzi C. Complications of injectable fillers, part 2: vascular complications. Aesthet Surg J 2014;34:584–600.
- DeLorenzi C. Transarterial degradation of hyaluronic acid filler by hyaluronidase. Dermatol Surg 2014;40:832–41.
Фото предоставлены автором статьи.
Читайте також