Ароматерапія та гормональна рівновага
Методи, які підвищують якість життя
Менопауза – період природної перебудови, що відбувається в організмі кожної жінки у певний період. Це фізіологічний процес, який зачіпає весь організм загалом і часом завдає дуже багато неприємностей. Як жінці, яка піднялася на цей щабель, зберегти гарне самопочуття? Поговоримо про ароматерапію – доступний і ефективний спосіб вирішення проблем, повʼязаних з менопаузою.
Наталія Кіщенко, біохімік, провізор-косметолог (Україна)
Приблизно у віці 50 років в організмі жінки починають відбуватися зміни, які можуть заважати її фізичному, психічному та соціальному благополуччю. Провідну роль у цьому процесі грають ендокринні зміни – переважно знижена продукція дуже важливих для організму жінки гормонів естрогену і прогестерону. Саме тому виникають симптоми, характерні для менопаузи:
- емоційна нестабільність;
- дратівливість;
- безсоння;
- зниження працездатності;
- почуття жару – «припливи»;
- підвищена пітливість;
- перепади артеріального тиску;
- зміна структури шкіри;
- остеопороз.
У середині ХХ століття з'явилася і набула широкого поширення гормонозамісна терапія, що дозволяє згладити неприємні прояви менопаузи. Однак застосування цього методу має низку обмежень, протипоказань і не завжди виправдане. Існують альтернативні, більш безпечні методи, здатні коригувати клімактеричні розлади: ароматерапія, траволікування, натуропатія, гомеопатичні засоби, дієта, фізична активність тощо. Зокрема, підвищити рівень естрогенів в організмі жінки допомагають рослини, які містять естрогеноподібні речовини дії на жіночі статеві гормони.
Аромати здоров'я
Сучасна ароматерапія – це, перш за все, профілактичний та оздоровчий спосіб підтримки гарної психоемоційної та фізичної форми, метод, що дозволяє знизити щоденне стресове навантаження, не допустити розвитку недуг та надати повсякденному життю нових відтінків.
Ефірні олії виявляють широкий спектр позитивної дії на багато систем, мають м'який біорегулюючий ефект, підвищують адаптаційні можливості організму. Основним завданням ароматерапії є відновлення загальної рівноваги організму та використання власної життєвої енергії.
Ефірні олії – це багатокомпонентна суміш летких сполук. Кожна ефірна олія має свій певний склад і тільки їй властивий аромат, який визначає індивідуальні властивості цієї олії. Багатокомпонентність забезпечує їх багатоцільову різнобічну дію на різні ланки патологічного процесу.
Однією з особливостей застосування ефірних олій є те, що їхня дія при великих і малих концентраціях протилежна за характером: позитивні ефекти спостерігаються за низьких концентрацій і відсутні за високих.
При використанні рекомендованих доз ефірні олії практично не дають побічних явищ, добре переносяться і не провокують звикання. Ефект від застосування ефірних олій проявляється не відразу, але при регулярному застосуванні досягаються результати, яких неможливо отримати іншими засобами.
Безпека та простота застосування, низька собівартість і необтяжливість, м'яка дія та виражений ефект – основні переваги ароматерапії.
Спектр дії ефірних олій надзвичайно широкий та охоплює всі основні фізіологічні процеси. Контактуючи з нюховими рецепторами, ефірні олії, насамперед, надають психоемоційний вплив; потрапляючи в кровотік, впливають на органи і тканини. Здатність ефірних олій легко проникати через шкіру та швидко залучатися в обмінні процеси має найважливіше значення для їх використання у косметичних та оздоровчих програмах.
Слід зазначити, що метод ароматерапії передбачає використання виключно натуральних ефірних олій. Застосування синтетичних і штучних олій в медицині й ароматерапії неприпустимо, тому що вони не мають очікуваної фізіологічної активності і навіть здатні завдати шкоди через присутність компонентів, невластивих натуральним ефірним оліям, які мають інший вплив на організм людини.
Ароматерапія при клімаксі
Гормональний фон
За допомогою деяких ефірних олій можна проводити м'яку корекцію функціональної активності гормональної системи. До естрогенактивних олій належать: аніс, всі види полину, шавлія мускатна, фенхель, герань, деревій. Регулярне застосування цих олій у природних концентраціях знижує гостроту проходження клімаксу. Але за наявності протипоказань до використання естрогенів перелічені олії застосовувати слід з обережністю.
Ефірні олії лаванди, троянди та меліси сприятливо впливають на гормональне тло і практично не мають протипоказань. Ароматерапевти вважають, що якщо проводити регулярні курси аромотерапії після 42 років, то клімакс проходитиме у жінки м'яко і без неприємних симптомів.
Психо-емоційна рівновага
Головне у підтримці гарного самопочуття – позитивні емоції. Застосування ефірних олій для створення гарного емоційного фону – ефективний та перевірений метод.
Багато ефірних олій, діючи на емоційному рівні, допомагають заспокоїти депресію та дратівливість у клімактеричний період. За допомогою ароматів рослин легко усунути симптоми втоми, перевтоми, занепокоєння (табл. 1).
Назва ефірної олії | Основна дія |
Герань | Чудово підходить для боротьби зі стресом. Рекомендується при депресії, неврозах, допомагає боротися зі страхом та занепокоєнням. Відновлює тонус зрілої шкіри, покращує колір обличчя, регулює кровообіг й обмін рідини. Підтримує гормональний баланс, полегшує стан організму під час клімаксу. |
Шавлія мускатна | Застосовується як заспокійливий засіб при сильних нервових напруженнях і депресіях. Запобігає передчасному старінню, зміцнює імунну систему, може використовуватися при запальних процесах, регулює менструальний цикл, показаний у період менопаузи. |
Кипарис | Усуває побічні ефекти менопаузи, полегшує стан у період «припливів», відновлює гормональний дисбаланс, усуває дратівливість. |
Троянда | Сильний антидепресант, проявляє загальнотонізуючу дію. Олія троянди ефективна при проблемах із кровообігом та порушенням гормонального фону. Нормалізує роботу сальних і потових залоз. Прекрасний засіб для омолоджування. Регенерує шкіру, розгладжує зморшки, надає їй пружність та еластичність. |
Лаванда | Заспокоює, нормалізує сон, знижує дратівливість, підвищує імунітет. |
Таблиця 1. Дія ефірних олій
Олія лимона, бергамоту і мускатної шавлії відновлюють рівновагу і гармонію, знижують емоційну нестійкість. Олії кипарису та сосни не тільки усувають дратівливість і стрес, але й покращують настрій, вселяють оптимізм. Загальний позитивний ефект надають ароматичні ванни з ромашкою, трояндою та шавлією. При занепокоєнні, нервозності й після стресових ситуацій полегшення принесе ванна з лавандою, геранню чи рожевим деревом. Допоможуть полегшити стан під час менопаузи ефірні олії з антидепресантною дією: шавлія мускатна, жасмин, неролі, сандал, іланг-іланг. Ромашка, що має заспокійливі властивості, також може виявитися дуже корисною в цій ситуації.
Додаткові можливості ароматерапії
Період менопаузи часто супроводжується безсонням. Регулювати сон можна за допомогою ароматів, які є «вимикачами» нервового напруження. Вони заспокоюють, знімають надмірне збудження, роблять сон більш міцним та повноцінним. При безсонні рекомендуються ефірні олії мирри, лаванди, ромашки, сандалу, петітгрейну, неролі.
При «припливах» і рясному потовиділенні допомагають олії мускатної шавлії, кипарису, герані. Їх використовують у масажних композиціях, додають у ванну чи аромалампу. Ефірні олії лимона, кипарису або чебрецю змішують з олією-основою і локально наносять на проблемні ділянки на 15-20 хвилин перед душем.
При підвищеному артеріальному тиску використовують ефірні олії ялівцю, лаванди, герані, іланг-ілангу, фенхелю. При зниженому – розмарин, чебрець, шавлія. Особливо варто зазначити м'яку коригуючу дію ефірної олії лаванди, яку застосовують для нормалізації серцевого ритму й артеріального тиску, який дещо знижується вже після 3-4 тижнів щоденних інгаляцій, що проводяться по 10 хвилин.
Сильну сухість піхви можна зменшити за допомогою олії фенхелю, розведеної в жирній олії; хороший ефект має олійний екстракт квіток календули.
При головних болях втирайте у віскі 1–2 краплі лаванди або зробіть холодний компрес – у миску з 0,5 л холодної води додайте 3 краплі м'яти, змочіть шматочок тканини та накладіть на потилицю.
При випаданні волосся втирайте в чисте волосся перед сном розбавлені ефірні олії розмарину, базиліку або чебрецю.
При зниженні уваги та пам'яті вдихайте лимон, шавлію, розмарин, м'яту або евкаліпт.
Методи ароматерапії
Найефективнішими методами ароматерапії вважаються масаж, водні процедури та інгаляції. Найчастіше застосовують загальний масаж з ефірними оліями герані, кипарису, мускатної шавлії, сандалу, фенхелю. Для приготування масажної композиції до 50 мл олії-носія (оливкової, сезамової, мигдальної тощо) додайте 15–20 крапель суміші ефірних олій або однієї з них. Не менш корисні масаж шиї та комірної зони, живота, а також ступнів. Ароматичний масаж може зменшити до мінімуму фізичні проблеми.
У період менопаузи рекомендується двічі на тиждень приймати геранієві ванни (8 крапель олії на ванну). При клімактеричній депресії та різких перепадах настрою використовують олії герані, лаванди й мускатної шавлії (по 3 краплі на ванну). При тяжкій депресії можна додати у ванну олію ромашки та лаванди (по 5 крапель).
Протистояти негативним симптомам допоможуть бергамот, жасмин, іланг-іланг, лаванда, неролі, ромашка, деревій. Ефірні олії цих рослин можна додавати у ванну, використовувати при масажі, розпорошувати у повітрі, застосовувати в ароматичній лампі, ароматизувати ними косметичні засоби.
Вікові зміни шкіри й аромотерапія
Настання менопаузи – це не тільки перепади настрою, набір ваги та безсоння, а й характерні зміни шкіри. У період менопаузи, коли кількість естрогенів знижується, швидко наростає атрофія, атонія, зневоднення шкіри, порушується епідермальний бар'єр.
Вікові зміни відбуваються у всіх шарах. В епідермісі зменшується кількість ліпідів і води. Базальна мембрана втрачає хвилястість. Уповільнюється процес оновлення епідермісу, послаблюються захисні функції шкіри. У дермі знижується активність фібробластів, відбуваються дегенеративні зміни структури колагену, зменшується кількість мукополісахаридів, насамперед гіалуронової кислоти, що призводить до зниженого тургору та провисання шкіри. Погіршується мікроциркуляція й, відповідно, доставка кисню та поживних речовин, уповільнюються процеси відновлення.
Ароматерапія має багатосторонню дію на організм і може ефективно використовуватися в комплексній програмі корекції вікових змін шкіри, яка передбачає такі завдання:
- відновити бар'єрні функції та гідратацію шкіри;
- нормалізувати мікроциркуляцію;
- стимулювати регенераційну активність;
- посилити антиоксидантний захист й імунологічну активність;
- забезпечити захист шкіри від зовнішніх факторів.
Важливу роль у порушенні епідермального бар'єру шкіри відіграє брак ненасичених жирних кислот. У шкірі, що старіє, знижується загальна кількість ліпідів у роговому шарі, що неминуче призводить до зниження бар'єрних властивостей. Для відновлення та підтримки цілісності захисного бар'єру шкіра потребує ненасичених жирних кислот, природним джерелом яких є рослинні олії (сезамова, мигдальна, виноградних кісточок, ослинника, огіркової трави тощо).
Зневоднення – основна проблема шкіри, що старіє. В епідермісі з віком уповільнюється синтез основних ліпідів рогового шару – церамідів. Недостатня кількість церамідів та незамінних жирних кислот призводить до посилення випаровування води через роговий шар. Для зволоження шкіри використовують рослинні олії з помітним вмістом церамідів, лінолевої й ліноленової кислот, вітаміном Е (олія паростків пшениці, сої, зерен рису, авокадо тощо), а також речовини, що підсилюють синтез ліпідів в епідермісі, – фітоестрогени.
У міру старіння антиоксидантна система організму втрачає здатність впоратися з потоком вільних радикалів. Виникає необхідність введення в організм природних антиоксидантів: вітамінів Е, А, С, В6, Р, К, ароматичних рослинних речовин. Антиоксиданти захищають ліпідні шари шкіри від перекисного окислення і тим самим уповільнюють процеси старіння.
Багато ефірних олій виявляють високу антиоксидантну активність. Вони діють у низьких концентраціях, легко проникають крізь епідермальний бар'єр та можуть впливати на живі клітини епідермісу. Антиоксиданти діють двояко: уповільнюють старіння шкіри й запобігають окисленню жирових компонентів косметики, тому можуть використовуватись як активні інгредієнти та як консерванти. Найбільш виражена антиоксидантна дія зареєстрована у фенхеля, розмарину, кропу, лепехи, монарди, м'яти, пачулі .
Розлади мікроциркуляції відіграють значну роль у старінні шкіри, у зниженні опірності несприятливим факторам навколишнього середовища та погіршенню відновлювальних властивостей шкіри. Недостатня мікроциркуляція несприятливо відбивається на зовнішньому вигляді та кольорі обличчя: шкіра стає тьмяною і набуває сірого відтінку.
За допомогою ароматерапевтичних засобів можна відкоригувати мікроциркуляцію, покращити живлення й газообмін у шкірі. Деякі ефірні олії та їх компоненти (м'ята перцева, евкаліпт, ментол) спричиняють охолодження шкіри завдяки судинозвужувальній дії. Сильну судинорозширювальну та тонізуючу дію надають ефірні олії кориці та чорного перцю, помірно діють розмарин, імбир, гвоздика. Капілярозміцнюючий ефект виявляють лимон, грейпфрут кипарис, при цьому покращується прохідність капілярів, зміцнюються їх стінки, зменшують ламкість.
З віком швидкість поділу клітин базального шару знижується, що призводить до уповільнення оновлення епідермісу та накопичення дефектних клітин. М'яким методом стимуляції оновлення епідермісу є використання ефірних олій як рослинних біостимуляторів. Для цього підійдуть гвоздика, чебрець, лаванда, троянда, герань.
Висновок
Використання ароматерапії в період менопаузи дозволяє м'яку біорегулюючу дію на весь організм в цілому, згладити неприємні симптоми «перехідного періоду», покращити якість життя, відновити адаптаційні та захисні механізми. Водночас ароматерапія не може розглядатися як єдиний можливий метод корекції вікових змін. Використання ефірних олій доповнює різні методики, спрямовані на підтримку здоров'я та гармонії.
Джерело: Les Nouvelles Esthetiques Україна, №3 (67), 2011, стор.106-108
Читайте також
- Менопауза й ожиріння: методи лікування менопаузального метаболічного синдрому
- Патології ендокринної системи та шкіра: на замітку косметологам
- Гормональні порушення: шкірні прояви патологій
- Метаболічний ефект: гормони, які впливають на вагу
- Зовнішні прояви внутрішніх причин, або На що вказує проблемна шкіра обличчя?
- Період менопаузи: фізіологічні зміни та їх характерні прояви
- Жіноче здоров'я та шкіра
- Пацієнтка у періоді менопаузи: що необхідно знати косметологам
- Ароматерапія