Антиоксиданти у складі косметичних засобів як профілактика фотостаріння

Переваги використання антиоксидантів у щоденному догляді

Logo

Які речовини, що мають антиоксидантну активність, слід шукати на етикетці косметичного засобу?

Передчасне старіння шкіри є наслідком впливу низки факторів навколишнього середовища, насамперед ультрафіолетових променів, а також видимого світла у синьому спектрі, інфрачервоного випромінювання та забруднення довкілля. Ці зовнішні фактори призводять до утворення активних форм кисню (ROS), які сприяють фотостарінню та пошкодженню ДНК. Використання фотохемопротекторів, у тому числі косметичних продуктів з антиоксидантними властивостями, є ефективною стратегією запобігання пошкодженню шкіри, спричиненого атмосферними факторами.

Отже, розглядаючи антиоксиданти як еліксир молодості, слід розібратися в механізмі їх взаємодії з ROS. Вільні радикали виконують в організмі людини одночасно дві протилежні функції: позитивну – інактивацію вірусів, бактерій та негативну – вплив на ДНК, ліпіди та білки. Молекули ROS є нестабільними, високореактивними, мають вільний один або кілька електронів. Відповідно, вони атакують стабільні молекули, спричиняючи ланцюгову реакцію, що ушкоджує здорові клітини. З біохімічної точки зору ці реакції провокують окислювальний стрес, що призводить до розвитку дисбалансу між виробництвом вільних радикалів та здатністю організму їх нейтралізувати.

Вивчення літературних даних показало, що додавання антиоксидантів у режим догляду за шкірою може допомогти їй боротися з вільними радикалами та відновлюватись після окислювального стресу.

Розглянемо основні переваги використання антиоксидантів у щоденному догляді. Вони:

  • допомагають упоратися з ультрафіолетом; виходячи з їх визначення, всі вони мають виражені протизапальні властивості, тому нівелюється реакція шкіри на сонячні промені, а отже, покращується її захист від шкідливого впливу UV і фотостаріння;
  • виступають вірними помічниками в корекції пігментації та вирівнюванні тону шкіри; зловживання перебуванням на сонці, ігнорування захисту від ультрафіолету призводить до запуску меланогенезу і хаотичного розподілу меланіну в клітинах – зменшуючи фотопошкодження, антиоксиданти запобігають формуванню нерівностей кольору, а деякі з них мають ще й антитирозиназну активність;
  • можуть запобігти раку шкіри – деякі антиоксиданти, такі як вітаміни А, С і Е, мають антиканцерогенні властивості;
  • беруть участь у відновленні шкіри після видимих ушкоджень; деякі автори порівнюють процес її старіння із процесом запалення – зменшуючи запалення, антиоксиданти дозволяють шкірі регенеруватися та виправляти недоліки;
  • є незамінними інгредієнтами для шкіри із ознаками старіння; окислювальний стрес спричиняє руйнування колагенових волокон, перешкоджає фізіологічним процесам відновлення шкіри і провокує розвиток запалення, в результаті починають формуватися зморшки, знижується тургор, колір стає тьмяним і нерівним – антиоксиданти здатні запобігти цим змінам і надати сяйва.

 

Легка флюїдна сироватка з ретинолом від ізраїльського бренду Dr.Kadir допомагає пришвидшити процес диференціації та регенерації епідермісу. Поєднання альфа-гідроксикислот з ретинолом сприяє покращенню текстури, тонусу, рельєфу та зволоження шкіри.

Dr.Kadir — це синонім вишуканості та ефективності у світі професійної косметології. Широкий асортимент бренду дозволяє знайти продукти для всіх типів шкіри — це понад 200 найменувань, серед яких ви точно оберете потрібне для своїх клієнтів.

Отже, які речовини, що мають антиоксидантну активність, слід шукати на етикетці косметичного засобу.

Глутатіон (INCI Glutathion)

Глутатіон підтримує життєві функції таких важливих органів, як нирки, мозок та шкіра. При прийомі внутрішньо має гепатопротекторні властивості, допомагаючи печінці впоратися з метаболічними процесами. При топічному нанесенні виявляє відбілювальну дію, зменшує появу зморшок, виводить токсини з клітин.

Флавоноїди та поліфеноли (INCI: Apigenin, Camellia sinensis (Green tea) catechins, Green Tea Extract)

Рослинні препарати міцно посіли своє місце у догляді за шкірою. Вони допомагають впоратися з розацеа, окислювальним стресом, зменшити запалення. Флавоноїди та поліфеноли поглинають ультрафіолетове світло та модулюють сигнальні шляхи, які впливають на клітинну функцію, запобігаючи фотостарінню та пошкодженню. Наприклад, антиоксиданти, що містяться в зеленому та чорному чаї, допомагають знизити швидкість руйнування колагену, уповільнюють процеси старіння та пригнічують розвиток раку шкіри.

Ніацинамід (INCI Niacinamide)

Здоров'я рогового шару – це здоров'я епідермісу та шкіри загалом. Якщо процеси, що перебігають в епідермісі, відповідають фізіології шкіри, тим більше стабілізується епідермальний ліпідний бар'єр, тим краще він може поглинати вітаміни та поживні речовини з косметичних засобів для догляду. Ніацинамід, також відомий як вітамін B3, є потужним антиоксидантом, який покращує текстуру й тонус шкіри. Він підходить для всіх її типів, незамінний інгредієнт для лікування розацеа та вугрової хвороби, не провокує формування резистентних штамів мікроорганізмів. За даними досліджень, застосування ніацинаміду в лікуванні вугрової хвороби можна порівняти з ефектом від застосування кліндоміцину.

Коензим Q10 (INCI Coenzym Q10)

Коензим Q10 підтримує красу шкіри у молодому віці та допомагає впоратися з негативним впливом навколишнього середовища. Але з віком його присутність в організмі людини поступово знижується. Дослідження показують, що підвищене місцеве застосування антиоксиданту допомагає боротися із вільними радикалами та підтримувати здоров'я клітин шкіри. Коензим Q10 легко поглинається і допомагає стимулювати вироблення колагену, що здатне покращити еластичність і текстуру шкіри.

Альфа-ліпоєва кислота (INCI Thioctic Acid)

Якщо пошукати найкращу «смакоту» для шкіри, то це, безумовно, альфа-ліпоєва кислота. Вона входить у кожну живу клітину людського організму. У дуеті з аскорбіновою кислотою допомагає впоратися з окислювальним стресом, виводить токсини та цукор з клітини, надає сяйва та блиску шкірі.

Ферулова кислота (INCI Ferulic Acid)

Ферулова кислота ефективно нейтралізує ROS, підвищує захисні властивості шкіри та зменшує фотоушкодження клітин. На додаток до санскрину вона робить шкіру невразливою для атмосферних факторів, а в комплексі з вітаміном С стимулює синтез колагену, підвищує щільність і пружність шкіри.

Ресвератрол (INCI Resveratrol)

Рослини дуже стійкі до негативного впливу навколишнього середовища та витримують навіть найжорстокішу посуху. А допомагають їм у цьому антиоксиданти. Інтерес для дослідників і виробників представляє ресвератрол, що зустрічається переважно в шкірці фруктів, таких як виноград та ягоди, арахісі, чаї та червоному вині. Ця речовина захищає від забруднення повітря, інфекцій, інтенсивного ультрафіолетового випромінювання та екстремальних змін клімату. У наукових статтях трапляються результати досліджень, де ресвератрол виявив себе як протипухлинний інгредієнт. Підсилюючи активність мітохондрій, енергетичних станцій клітин, сприяє продовженню їхнього життя.

Вітамін Е (INCI Tocopheryl Acetate)

Вітамін Е є важливим вітаміном, необхідним для правильного функціонування багатьох органів в організмі, зокрема шкіри. Крім того, вітамін Е є потужним антиоксидантом, він широко відомий своєю здатністю прискорювати процес загоєння шкіри.

Ретинол (INCI Retinyl Palmitate, Retinol)

Попри велику кількість критики з боку б'юті-блогерів, ретинол посідає потужне місце серед інгредієнтів для старіючої шкіри. Похідний вітаміну А, ця речовина особливо ефективна завдяки своїй невеликій молекулярній структурі, що дозволяє їй досить глибоко проникати в шкіру, що може ефективно стимулювати вироблення колагену та прискорювати оновлення та відновлення клітин. Різноманітність форм (від бета-каротину до третиноїну) дозволяє використовувати ретинол як потужний антиоксидант для боротьби з агресивним впливом довкілля та ознаками атмосферного старіння.

Вітамін С (INCI Ascorbic Acid)

Найбільш вивчений антиоксидант по праву займає провідні позиції серед інгредієнтів. Аскорбінова кислота не тільки інактивує ROS, а й підвищує вироблення колагену, вирівнює тон шкіри. Цей інгредієнт має дві істотні недоліки – розчинність і нестабільність. Тому на етикетці все частіше можна зустріти похідну аскорбінової кислоти – BV-OSC (Tetrahexyldecyl Ascorbate). Це ліпофільна молекула, що є стабільною і здатна краще проникати у глибокі шари шкіри, стимулюючи вироблення колагену.

Ця стаття є частиною спецпроєкту «Профілактика фотостаріння»

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЄКТ. Профілактика фотостаріння

Література

  • Олена Моспанова, провідний сертифікований тренер DermaGuest, фарм. н., доцент, лікар-дерматокосметолог, Косметолог № 3, 2019
  • Beyond sun protection factor: An approach to environmental protection with novel mineral coatings in a vehicle containing a blend of skincare ingredients. J Cosmet Dermatol; 2019 May 28.
  • Another Reason for Using Caffeine in Dermocosmetics: Sunscreen Adjuvant / Tokunaga V., Sauce R., de Oliveira C. A., Sarruf F. D.
  • Косметична хімія для косметологів та дерматологів / Барретт-Хілл Ф. // Видавничий дім «Косметика & Медицина». – 2017. – 236 с.
  • Antioxidants in Skin Care: How Do They Work and Which Ones Are the Best? / By Dermstore Editors; 2018 June 5.

Стаття вперше було опублікована на сайті 2 червня 2021 року

 

Читайте також