Способи покращення мікроциркуляції шкіри обличчя
Корекція фото- й хроностаріння шкіри
Розберемося в методах поліпшення кровообігу у шкірі та як вони впливають на процеси старіння.
Владлена Аверіна, лікар вищої категорії, дерматовенеролог КБ «Феофанія», науковий координатор корпорації «Академія Наукової Краси», член наукового комітету AMWC Monaco (Україна)
Чинники молодості шкіри
Молодість шкіри часто визначається за суб'єктивними параметрами, наприклад, за кольором. Однак колір шкіри обумовлений декількома факторами: червоний – присутністю окисленого гемоглобіну в капілярах, синій – редукованим гемоглобіном у венах, жовтий колір шкіри залежить від вмісту каротиноїдів, а коричневий – від кількості й розподілу у ній меланіну. Співвідношення пігментів у шкірі визначає її відтінок.
Іншим важливим параметром молодості шкіри вважається її пружність та зволоженість, а ці фактори залежать від ефективного кровопостачання шкіри обличчя. Воно здійснюється лицьовою артерією, яка відгалужується від сонної. Усередині самої шкіри кровопостачання відбувається за допомогою двох внутрішньошкірних кровоносних мереж: глибокої та поверхневої.
Глибока плоска мережа з більшими артеріями розташовується в гіподермі, дрібні артерії утворюють поверхневу кровоносну мережу, що проходить через дерму і піднімається до епідермісу. Венозні судини йдуть паралельно артеріальним і теж утворюють два шари – верхній та нижній. Ці дві судинні системи, а також лімфатичні капіляри утворюють мікроциркуляторне русло шкіри .
Стан мікроциркуляторного русла визначає низку вікових змін. Колір обличчя, зволоженість шкіри, глибина зморшок, наявність пастозності, гравітаційна деформація обличчя – всі ці чинники багато в чому залежать від порушень мікроциркуляції.
Прояви старіння шкіри
З віком кровопостачання шкіри погіршується, відбувається ослаблення дермо-епідермальної взаємодії, базальна мембрана втрачає хвилястість, зменшується кількість капілярів шкіри й товщина епідермісу, уповільнюється проліферація кератиноцитів, збільшується інтенсивність вільнорадикальних реакцій, спостерігається зменшення кількості меланоцитів, виникає сухість шкіри та порушується епідермальний барʼєр.
Інволютивні зміни дерми виражаються в її атрофії, скороченні числа тучних клітин, фібробластів, колагену, глікозаміногліканів, кровоносних судин. Найбільш поширені вікові процеси, що впливають на старіння шкіри, описано нижче.
Гормональне старіння. Як відомо, естрогени стимулюють проліферацію кератиноцитів, сприяють репарації шкіри, відновлюють епідермальний бар'єр, стимулюють синтез меланіну, мають антиоксидантну активність. Ці гормони активують секрецію мукополісахаридів та гіалуронової кислоти, «наповнюючи» дерму та сприяючи її потовщенню. Також естрогени стимулюють синтез колагену, підтримуючи тургор шкіри, сприяють розширенню судин і посилюють васкуляризацію шкіри.
Андрогени стимулюють проліферацію кератиноцитів, позитивно впливають на процеси репарації шкіри та пігментоутворення. Щойно з віком вироблення цих гормонів порушується, відразу виразно проявляється старіння шкіри.
Хроностаріння (біологічне, пов'язане із віком). В цьому випадку в шкірі переважають такі процеси:
- уповільнюються процеси регенерації;
- зменшується товщина епідермісу;
- ущільнюється межа між дермою та епідермісом;
- зменшується кількість кровоносних судин;
- зменшується кількість клітин Лангерганса та меланоцитів;
- знижується кількість колагену (щорічно на 1%), еластину й основної речовини (через зниження кількості фібробластів).
Фотостаріння (пов'язане з впливом факторів довкілля, особливо УФО) проявляється такими ознаками:
- гіперкератоз;
- пігментними плямами (сонячне лентиго);
- еластоз (потовщення дерми завдяки підвищеному синтезу змінених еластичних волокон);
- зменшенням кількості колагену в дермі (пов'язане із руйнуванням його ММР, які активуються під дією ультрафіолету);
- деякі судини облітеруються, інші – значно розширюються, утворюючи телеангіектазії;
- ушкоджуються клітини Лангерганса, знижується імунологічний захист.
Морфотипи старіння шкіри
За класифікацією морфотипів старіння, запропонованої Тійною Орасмяе-Медер та Катериною Глаголєвою у статті «Поліпшення мікроциркуляції шкіри як частина естетичної корекції зовнішніх проявів старіння», стосовно порушень у мікроциркуляторному руслі виділяють чотири основні морфотипи старіння: «стомлений», дрібнозморшкуватий, деформаційний, м'язовий.
«Стомлений» морфотип
Вважається найсприятливішим варіантом, своєрідним маркером фізіологічного перебігу старіння. Такий варіант характерний для худорлявих жінок з овальним чи ромбоподібним обличчям.
Характеристика шкіри: спочатку нормальна або схильна до сухості, підшкірно-жирова клітковина розвинена помірно, присутня підочникова та/або носовилична (щічно-вилична) борозна, спостерігається помірний птоз нижньої третини обличчя, носогубні складки та «зморшки маріонетки» середньої глибини. М'язовий тонус і тургор шкіри знижено. Птоз та деформаційні зміни не виражені, прояви фотостаріння шкіри помірні. Ці зміни надають обличчю стомленого вигляду, який найбільше проявляється до вечора.
Способи корекції. В естетичній корекції рекомендується застосовувати базовий догляд з моделюючими, колагеновими, термоактивними масками, кріотерапію, вакуумно-роликовий масаж, мікроструми. Такий тип шкіри добре реагує на механічну стимуляцію – мікродермабразію, мезоролери. Мезотерапія виконується із вітамінними антиоксидантними коктейлями, проводиться біоревіталізація бустерами. Рекомендовані пілінги гліколеві до 70%, ТСА 15-20%, фракційний фототермоліз. Ефективним методом корекції цього морфотипу є мезонитки.
Дрібнозморшкуватий морфотип
Жінки з такою шкірою мають овальне обличчя у молодості, з віком ця форма зберігається, рідше наближається до прямокутної. Серед них переважають астеніки, які не мають схильності до надмірної ваги.
Характеристика шкіри: тонка, чутлива, часто суха; підшкірно-жирова клітковина слабо виражена, зморшки присутні у великій кількості – від дрібних до глибоких, зазначається помірний птоз нижньої третини обличчя. М'язовий тонус знижений незначно, тому провисання м'яких тканин обличчя виражено слабо. Дрібнозморшкуватий тип тісно корелює з проявами фотостаріння шкіри .
Способи корекції. У базових доглядах переважають зволожувальні, поживні та освітлювальні програми. Рекомендований іонофорез, фонофорез із зволожувальними, стимулюючими сироватками, мікроструми. Пілінги проводяться щадні, комбіновані (з кислотами: гліколевою – до 30%, саліциловою – 2–5%, молочною, коєвою, фітиновою, з резорцинолом), корисні гідродермабразія та фракційний фототермоліз. Мезотерапія з активними регенеруючими та стимулюючими коктейлями з факторами росту, біоревіталізація, плазмоліфтинг.
Деформаційний морфотип
Старіння при цьому морфотип характеризується переважанням набряклості тканин обличчя, явищами лімфостазу, вираженою в'ялістю, особливо в нижній третині обличчя. Поруч із цим зморшкуватість і порушення пігментації не характерні, шкіра досить щільна, блискуча, іноді пориста; риси обличчя великі.
Характеристика шкіри: у жінок з деформаційним морфотипом спостерігається виражена реакція шкіри у відповідь на ушкодження, що проявляється схильністю до набряклості та запалення; деформація нижньої третини обличчя, носогубні складки можуть з часом злитися зі «зморшками маріонетки», часто є друге підборіддя. У деяких жінок може бути яскраво виражене почервоніння щік через стійко розширені дрібні судини (купероз), часто можна зустріти телеангіектазії. Цей морфотип старіння зазвичай проявляється у жінок щільної статури, схильних до повноти. Надмірний підшкірно-жировий шар на обличчі призводить до вираженої деформації його контурів, утворення другого підборіддя, «брил», складок на шиї, мішків під очима і верхніх повік, що нависають.
Способи корекції. До базового догляду обов'язково входять лімфодренажні масажі, контрастні компреси, кріотерапія, мікроструми, вакуумно-роликова стимуляція (за умови відсутності куперозу). Пілінги рекомендовані комбіновані поверхнево-серединні та серединні. При проведенні мезотерапії в нижній третині обличчя використовуються не тільки звичні підтягуючі, але і ліполітичні коктейлі: кремній 0,5% + хофітол + прокаїн, L-карнітин + прокаїн, фосфатидилхолін + дезоксихолінова кислота, а також готові коктейлі для лікування локальної ліподистрофії (Mesoline). При цьому шкіра береться в складку, щоб розчин потрапив безпосередньо в гіподерму. Мезонитки використовуються для створення каркасної сітки, що підтримує.
М'язовий морфотип
Для слов'ян не є характерним. Як правило, так старіють представники монголоїдної раси. Переважно характеризується порушенням пігментації, складчастістю повік, вираженими носогубними складками, «зморшками маріонетки». При цьому шкіра щік залишається рівною та гладкою, а овал обличчя зберігається незмінним до глибокої старості. Пов'язано це з тим, що в осіб м'язового типу добре розвинені мімічні м'язи в сукупності з генетично малою кількістю підшкірно-жирової клітковини.
У жінок старше 55 років перелічені морфотипи старіння поєднуються, і, як правило, вже можна говорити про їх комбіновані види з переважанням того чи іншого типу старіння.
У відсотковому співвідношенні частоту морфотипу, що зустрічається, можна представити так:
- дрібнозморшкуватий – 10,7%;
- «втомлений» – 26,4%;
- деформаційний – 62,1%.
Чим більше виражені ознаки старіння шкіри, тим важливіше поліпшити кровопостачання шкіри обличчя.
Способи покращення мікроциркуляції
Розглядаючи можливі варіанти покращення мікроциркуляції, необхідно розділити їх на групи залежно від основного фактора:
- апаратні (мікроструми, вакуум, ультразвук, дарсонваль, фракційний фототермоліз) та неапаратні (базовий догляд, масаж, кріотерапія);
- інвазивні (мезотерапія, мезоролери, плазмоліфтинг, мезоніті) та неінвазивні (пілінги).
Наведемо їх стислі властивості.
Мікрострумова терапія призводить до активізації внутрішньоклітинних метаболічних процесів, має лімфодренуючу дію, покращує мікроциркуляцію та прискорює регенерацію пошкоджених тканин. Мікроструми стимулюють м'язові волокна шкіри до почергового скорочення та розслаблення. При скороченні м'язових волокон кровоносні й лімфатичні капіляри, розташовані між ними, закриваються, рідина з них викидається. При розслабленні волокон навпаки просвіт капілярів відкривається, і вони знову заповнюються. Крім того, мікроструми можуть впливати безпосередньо на гладку мускулатуру артеріол, змінюючи тонус судинної стінки.
Неабляційний фракційний фототермоліз заснований на дії мікропроменів, які створюють найтонші колонки мікрокоагуляції у тканині, залишаючи при цьому інтактну шкіру між колонками. В результаті запускаються природні відновлювальні процеси, ефективно вирівнюється рельєф і колір шкіри. Глибина дії на шкіру може варіювати залежно від довжини хвилі й насадки. Пошкоджувальна дія при цих методиках зведена до мінімуму порівняно зі стандартним лазерним шліфуванням.
Пілінг – це контрольоване пошкодження шкіри. Відповіддю на подразнювальний чинник, чи то хімічний, механічний чи фізичний, буде розширення кровоносних судин та посилення мікроциркуляції. Залежно від глибини пілінгу, гіперемія може спостерігатися від 30 хвилин до декількох днів.
Мезотерапія, мезоролери – інвазивні методи корекції вікових змін. Стимулюючим фактором виступає сама голка (як механічна стимуляція) і біоактивні речовини коктейлю, що вводяться.
Біоревіталізація – триваліша стимуляція неоангіогенезу внаслідок дії гіалуронової кислоти. Для anti-age-мезотерапії використовуються активні регенеруючі та стимулюючі коктейлі, що покращують якісні показники шкіри. Стимулюється синтетична та проліферативна робота фібробластів, збільшується кількість колагенових й еластинових волокон матриксу, покращується мікроциркуляція, усувається оксидантний стрес. Перевага надається коктейлям з факторами росту (EGF, IGF-1, bFGF, VEGF) та біостимулінами.
Плазмоліфтинг – процедура, при якій аутоплазма (PRP) з тромбоцитарним фактором росту вводиться глибоко в тканину та поверхнево папульно. Оскільки однією з точок застосування PRP є ендотелій судин, при введенні зміцнюється судинна стінка, посилюється васкуляризація, покращується мікроциркуляція.
Мезонитки – метод корекції, який супроводжується посиленням клітинної та судинної проліферації у місцях встановлення ниток, оскільки шкіра реагує на них, як на чужорідне тіло.
Температурний чинник – стимулювання мікроциркуляції з допомогою перепадів температур. Корисні властивості холоду відомі давно: ще наші далекі предки приймали ванни в цілющих гірських джерелах із крижаною водою для оздоровлення та омолодження організму. В наш час вже доведено, що холод активізує імунну систему організму, мобілізує ендокринну та нейрогуморальну системи, покращує кровообіг, що важливо для профілактики та лікування багатьох захворювань, підвищення працездатності й адаптації до стресів. З цією метою може застосовуватися загальна кріотерапія, дія якої заснована на зміні діяльності судин: початковий спазм дрібних артерій змінюється вираженим їх розширенням, що призводить до активної гіперемії (припливу крові та почервоніння шкіри), що зберігається протягом 1-3 годин. Результат – посилене теплоутворення та поліпшення кровопостачання і живлення шкіри та внутрішніх органів, стимулювання роботи серця і судин, полегшення венозного відтоку. Також можуть бути корисні контрастні компреси – це свого роду гімнастика для судин (починати процедуру необхідно з холодного компресу і ним закінчувати). Така процедура сприятливо діє як на мікроциркуляцію у шкірі, так і на стан вегетативної нервової системи.
Масажні техніки посилюють кровообіг і покращують мікроциркуляцію. Добре себе зарекомендував не лише класичний лікувально-профілактичний, а й вакуумно-роликовий масаж, гідромасаж.
Будь-які стимулюючі процедури мають бути спрямовані на відновлення функціонування мікроциркуляторного русла, посилення лімфовідтоку, активізацію метаболічних процесів у шкірі, що призводить до покращення загальної картини та зменшення вираженості ознак старіння шкіри.
При явищах венозної недостатності рекомендується призначати курс терапії венотоніками, а також зовнішньо використовувати препарати з вмістом венотоніків рослинного походження.
Такі лікарські засоби стимулюють загальну спазмолітичну активність, спричиняють розширення судин, покращують мікроциркуляцію, нормалізують реологічні властивості крові, сприяють добрій проникності судин, зменшують набряклість тканин й активізують метаболічні процеси.
Венотонізуючу та капіляропротекторну дію мають вітаміни (рутин, аскорбінова кислота), троксерутин, препарати плодів кінського каштану, препарати з екстрактом виноградних кісточок, гінкго білоба, центели азіатської.
Залежно від виразності ознак старіння застосовуються різні методи корекції, і серед перших – терапія, спрямована на поліпшення мікроциркуляції у шкірі. Без проведення цього етапу складно досягти довготривалих та стабільних результатів
Вперше опубліковано: «Les Nouvelles Esthetiques Україна», №1 (83), 2014
Читайте також
- Патології ендокринної системи та шкіра: на замітку косметологам
- Гормональні порушення: шкірні прояви патологій
- Реабілітація шкіри після інсоляції та профілактика фотостаріння
- Осінні турботи лікаря естетичної медицини: фотостаріння
- Темні кола навколо очей: можливості корекції
- Нові протоколи в естетичній медицині: як гарантувати найкращий результат?
- Хроно- і фотостаріння: комплексний підхід до вирішення проблеми
- Якість шкіри як основний тренд 2024: нові підходи й методики
- Метаболічний ефект: гормони, які впливають на вагу
- Втомлений морфотип старіння
- Зморшки