Проведення процедури масажу

2015-04-20
Logo

Наше тіло вбирає всі емоції, і масажист своїми дотиками може сприяти їхньому усуненню. Це найперша допомога. Як тільки ми відчуваємо найменшу біль, нам інтуїтивно хочеться погладити або сильно потерти місце поразки.


Рута Страткаускене, засновник школи холістичного масажу Рути Страткаускене, викладач міжнародного рівня, учасниця та суддя багатьох спа-чемпіонатів (Литва)


«Заплющуєш очі. Зручно розташовуєшся на кушетці. Тихо звучить спокійна музика. Тіла ніжно торкаються чотирьох рук. Повіяло запахом м'яти. Все тіло опановує збудження, потім - спокій. Руки продовжують гладити. Пестять, стискають, мнуть, здійснюють кругоподібні рухи ... Торкаються до ніг, ступнів, шиї, спини, сідниць. Немов летиш. Ні про що не думаєш. Не відчуваєш, де чия рука торкається. Зависаєш на гойдалках дотиків та пестощів. Забуваєшся... Дотик тканини, запах іншої ароматної олії, рухи стають інтенсивнішими. Ось у них знову ніжність. Гладять, пестять, відчуваєш тепло рук, не відчуваєш свого тіла... В одну мить промчала година, почуваєшся так, ніби побував у космосі. Або у відпустці. Почуваєшся таким, що відпочив, ніби ти блаженно кохав цілу годину. Чудеса масажу...» («Задоволення масажу», Реда Балтінайте)

Чудеса масажу?
Вони починаються, коли під час сеансу я залишаю клієнта в кабінеті віч-на-віч із самим собою, коханим… Всього на кілька хвилин... Кульмінація терапії – це повернення до кабінету та початок «ритуалу пробудження», мета якого – повернути клієнта в «тут і зараз », щоб він усміхнувся собі, коханому.. Реакція буває різною...


Не можу забути випадок, коли тихо відчинила двері і побачила свою клієнтку... щиро плаче. Наші очі зустрілися, і вона сказала: Не бійтеся, все добре. Я плачу від щастя… Не можу збагнути, що сталося? Здавалося б, все в моєму житті чудово. У мене прекрасна сім'я, здорові діти, люблю свою роботу…» Трохи пізніше вона сама знайшла відповідь: «Під час масажу я відчула хвилю безумовного кохання, якого мені не вистачало в дитинстві, і жалість до себе. Відчуваю, що тепер вийде вибачити себе та своїх батьків». І, напевно, у неї вийшло...


Чудеса масажу починаються навіть тоді, коли зустрічаю клієнта з подарунковим купоном. Бачу, як йому незручно. Пропоную випити чаю, щоб він трохи розслабився, а в мене з'явився час на те, щоб отримати його довіру.
Декілька ковтків теплого чаю допомагають клієнтові заспокоїтися... Ми вибираємо букет ароматів ефірних олій, який збагатить масаж, і чую відверте зізнання: «Весь день не знаходив собі спокою, навіть у репетитора не міг зосередитися, все думав про масаж, про те, як це буде... Кидало в холодний піт, варто було тільки подумати про це! Диво навіть у тому, що є можливість познайомити цю молоду людину зі світом масажу. Це хвилюючий момент, що вимагає професіоналізму та емпатії.


Такі миті на практиці масажиста трапляються щодня. І не треба боятися історій про енергетичні «вампіри», адже людям просто не вистачає любові, і вони її шукають у різний спосіб. Чим складніший клієнт, тим більше дивлюся на нього, як на дитину, яка виросла без кохання. Безумовне кохання руйнує будь-яку негативну енергію!

Людина, що прийшла на сеанс масажу, приносить із собою всі свої емоції, настрої, переживання, і вони відбиваються на фізичному тілі. Висловлюючись словами Відунаса, якого вчені ототожнюють з індійськими мислителями, «вкрай важливо відзначити, що тіло з легкістю вбирає в себе тягар усіх наших думок і почуттів... Які думки людини, такі її почуття і пожадливості, таке і життя його тіла, і побут , і все його життя… А тіло – немов якийсь ґрунт, на який насінням падають думки, почуття, і це, безумовно, впливає на здоров'я, молодість та красу людини».


Борг масажиста-терапевта – своїми руками «мотижити тіло, наче ґрунт» і прибирати те насіння, яке шкодить здоров'ю, молодості та красі клієнта…


Сьогодні все частіше зустрічаю людей, котрі починають згадувати себе. Дедалі більше людей шукають шляхи самопізнання, дедалі більше людей намагаються краще дбати про своє здоров'я. «Коли людський початок сильний, воно постійно виправляє і зміцнює взаємозв'язок різних рівнів існування (тілесного, духовного, душевного), і тоді приходить здоров'я. Доводиться це хоча б тим, що людина, яка чинить морально, не так швидко занедужує. Той, хто краще і твердіше міркує, має краще здоров'я, і хвороби не так легко долають його, як людину погану, бідну культуру. Маючи достатньо мудрості, кожна людина може бути здоровою протягом усього свого життя. Сутність - духовна, з неї виходить і в ній встановлюється і підтримується життя, як сказав вже згаданий Відунас.

Масаж як поєднання семи дотиків


Наше тіло вбирає всі емоції, і масажист своїми дотиками може сприяти їхньому усуненню. Це найперша допомога. Як тільки ми відчуваємо найменшу біль, нам інтуїтивно хочеться погладити або сильно потерти місце поразки.


Сьогодні можна легко заблукати у різноманітності пропонованих видів та технологій масажу. Ми живемо у вік дефіциту дотиків. Тому всі шукають різні джерела кохання та турботи. Масаж - одне з безлічі виразів безумовної любові та емпатії. Тому одних лише механічних дотиків недостатньо – необхідний дотик руки та думки. Тому ми, терапевти-масажисти, повинні спиратися на тонку анатомію людини (OM Aйванхов). Причому це не вимагає наявності якихось особливих талантів: майстер масажу повинен просто поважати кожну людину, яка дала їй право до неї доторкнутися.


У навколишньому середовищі ми відчуваємо багато дотиків. Це вплив п'ять органів почуттів: дотик, смак, зір, слух, нюх. За допомогою цих органів чуття ми пізнаємо світ. "Але на клавіатурі природи є й інші клавіші ... Так, у нас є шосте, сьоме, восьме почуття, зовсім іншої природи, зовсім іншої сили" (О. M. Айванхов).


П'ять почуттів визначають фізичне тіло, з ними ми безпосередньо зіштовхуємося у своїй практиці. Усі вони розташовані в ієрархічному порядку. Доторкнутися ми можемо тільки до твердих або рідких тіл. Смак призначений для рідин. Нюх допомагає відчути запахи, тобто газові виділення, а значить, ніс має зв'язок з матерією, але матерією невидимою та тонкою, частинки якої затримуються у повітрі. Чутка пов'язана з нематеріальними частинками – хвилями, вібраціями, а зір призводить до порога ефірного світу. Як бачите, п'ять почуттів розташовані в ієрархічному порядку – від найгрубішого до найтоншого (OM Aйванхов).


У світі масажу дуже важливі всі ці почуття, і починаються вони з найтонших. Наших клієнтів до нас наводить якраз та «шоста клавіша тоншої природи». Ведені інтуїцією клієнти обирають нас. Заходять до кабінету масажу – і зір, нюх допомагають вирішити: чи можна ризикувати та йти далі? Музика, що звучить під час масажного обряду, допомагає або заважає. Можуть лунати звуки з радіоприймача (сподіваюся, що це залишилося в минулому), може звучати та ж мелодія, що грає у приймальні, коридорі, туалеті. Однак, коли музика, призначена для терапії тіла, починає звучати разом із першим дотиком руки, масаж стає зовсім іншим. Дотик руки - грубе відчуття в галузі матеріального, проте, ведене думкою та інтуїцією, воно стає ніжним і дбайливим. Від першого дотику руки залежить успіх терапії масажу, а від останнього дотику – чи клієнт повернеться. "Сьома клавіша тонкої природи" - це стан, коли клієнт після масажу дуже щиро посміхається собі, коханому.


Досягти такого результату можна, коли клієнт і майстер масажу стають партнерами, що довіряють один одному. Для масажиста важливо розібратися в тому, чого хоче клієнт, які його бажання, цілі. Від цього залежить, яку методику масажу, музику, ефірні олії та навіть чай підбере майстер. Наші тіла різні, – крім того, на ту саму емоцію ми реагуємо по-різному. У чоловіків і жінок різна фізіологія, різний м'язовий тонус, різна пружність шкіри, і тому різними повинні бути методики масажу, що застосовуються до них.


Тішить те, що збільшується кількість людей, які сприймають послугу масажу як засіб профілактики. Насмілюсь сказати, що розслаблюючий масаж – один з найпопулярніших і найскладніших у виконанні. Правильно виконати розслаблюючий масаж досить складно, адже одних лагідних дотиків та ароматної теплої олії мало. Борг майстра - відчути напругу, що накопичилася, і усунути його, і усунути вміло. Спальний клієнт під час масажу далеко не найкраще досягнення. Під час масажу клієнт повинен почуватися немов у медитації. А під час медитації не сплять! Це особливий стан, коли мозок починає видавати тета-хвилі і нас відвідують різні видіння, приємні спогади... І ось після такого масажного ритуалу, прощаючись, клієнти найчастіше кажуть, що отримали відповіді на їхні запитання.

Заборонене слово «розслабтеся»


Є такі люди, яким дуже важко розслабитись. Вони вважають, що їм не можна, і навіть шкідливо йти на масаж. Дійсно, якщо масажист протягом усього сеансу раз у раз нагадує клієнту про необхідність розслабитися, чутлива людина тільки й думатиме про те, як це зробити. Такі думки викликають у клієнта стрес та почуття провини, адже він почувається незатишно, вважаючи, що майстру дуже важко працювати. В результаті ми отримуємо зворотну реакцію: масаж стає тортурою. Це одна з багатьох причин, чому люди іноді відмовляються від цієї послуги.
Під час масажу забороняється вимовляти слово розслабтеся. Мудрий майстер слово "розслабтеся" вимовляє за допомогою своїх рук. Наш робочий інструмент – руки, тому вони мають заговорити у формі тонкого, теплого та дбайливого дотику. Само собою, що для цього потрібна спеціальна техніка такого розслаблення.

Три етапи масажного ритуалу


Безумовно, всі етапи є необхідними та важливими.


Перший етап – знайомство. Першими дотиками рук ми повинні заслужити на довіру, щоб клієнт розслабився і «впустив» нас у себе. Цей етап важливий ще й тим, що масажист повинен зібрати анамнез і вирішити, яку методику він віддасть перевагу.


Другий етап ритуалу – це безпосередньо масаж. Його тривалість та методика залежать від того, що ми енергетично відчули. Буває так, що відчуваєш у тілі клієнта страх, і тоді хочеться помасажувати ступні чи долоні за технікою рефлексологічного масажу. Торкаючись ступнів, ми торкаємося сукупності тіла, душі та емоцій. Всі ми знаємо, що в ступнях можна знайти ниточки до всіх внутрішніх органів, всіх систем (нервової, лімфатичної тощо). Якщо пам'ятати і про «тонку анатомію людини», то можна стверджувати, що серце – це не тільки орган, що качає кров по всьому тілу, а й керуючий нашою здатністю відчувати радість, біль, нашими життєвими цілями та зв'язком зі світом. Нирки фільтрують кров і водночас керують нашою здатністю відчувати страх, силу духу, мотивацію та віру у життя. Легкі постачають нашому організму кисень і посилюють здатність відчувати смуток, дозволяють визнавати власні перемоги та перемоги інших. Печінка управляє тілом і почуттям ненависті, зором та творчими здібностями. Це лише кілька прикладів зв'язку розуму, тіла та емоцій. У цей зв'язок вірить рефлексотерапія. Зігріті ступні чи долоні дають клієнту відчуття спокою. Тоді можна розкрити тіло, взяти теплу, пахучу олію і продовжити масаж.

Масаж хребта можна виконувати по-різному. Іноді хочеться просто «видавлювати» м'язи плечового пояса, що втомилися, перетягнуту область попереку. А іноді відчуваєш, що причини болю лежать десь глибше. Гладиш, треш, давиш, розминаєш відповідні зони м'язів чи сегменти хребта. Звичайно, пошкодження хребців викликають проблеми у відповідних центрах і можуть спричинити захворювання. Більше того, певні психічні чи духовні проблеми також порушують функцію відповідних хребців.


Таня Еккерсберг (Tanja Aeckersberg) у своїй книзі «Духовне лікування хребта» описує зв'язок усіх хребців із фізичним та духовним тілом. Наприклад, шийний хребець C 2 пов'язаний з очима, слуховими та зоровими нервами, кістками, синусами носа, язиком, лобом, суглобами. Духовний стан – мрії, уява. Хвороби – алергії, очні захворювання, косоокість, глухота, біль у вухах, непритомність. Твердження – «Я єдиний із природою».


Зв'язки грудного хребця Th 12 у фізичному тілі – тонка кишка, лімфатична система. Хвороби та його симптоми – ревматизм, здуття кишечника, безпліддя, порушення зростання. Духовний стан – любов до ближнього. Твердження для цього хребця хребта – «Я маю право жити, радість повертає мені сили». Техніка масажу, яка супроводжується думкою, діє куди тонше і глибше, тому під час масажу не можна розмовляти з клієнтом. Інакше буде дуже складно зосередитися і наслідувати свою інтуїцію.

Щоб отримати максимальний результат масажу, не можна забувати про животі. Це місце, де зароджується життя. Навіть у Біблії написано: «У того з черева потечуть ріки живої води» (Євангеліє від Івана, 7,38). Аюрведа вчить, що живіт – це місцезнаходження нервової системи. Для японських мудреців «хара» (по-японськи «живот») – це центр життя, гармонії та всесвіту. Росіяни і болгари називають цю область «живот», тобто словом, спорідненим з словом «життя». Цікаво, що про «хара» знали і давні християни, цей момент зафіксовано у їхніх письменах. Середньовічний алхімік Базил Валентин у своїй книзі «Дванадцять ключів» запрошує учня спуститися до центру землі для знаходження філософського каменю. Він каже: «Відвідай нутро землі... Очистивши його, знайдеш захований камінь, справжні ліки». Насправді, Базил Валентин не пропонував спускатися в центр планети – він говорив про глибини нашого фізичного тіла, оскільки там є особливі речовини, багатства та скарби. «На Заході люди мають проблеми, оскільки довго вважалося, що центри в нижній частині їхніх фізичних тіл недостойні брати участь у духовному житті» (О. М. Айванхов).


Наша традиційна школа класичного масажу суворо забороняє торкатися живота з тієї причини, що це нібито ерогенна зона. Однак все залежить від того, з якими думками масажист торкається тіла клієнта. Якщо зона живота напружена, це означає, що нервову систему людини порушено. Всі ми знаємо приказку: "Так хвилювався, що навіть живіт скрутило". Це найпростіший приклад, багато людей відчували це на собі. Зрозуміло, що під час масажу живота треба бути особливо пильним та слухати інтуїцію. У жодному разі не можна «вторгатися» в клієнта, якщо відчуваєш, що час ще не настав.


Під час першого сеансу рідко виходить це повноцінно. Адже насамперед необхідно заслужити на довіру. Якщо живіт «закритий», отже, треба «очистити» думки. Я не раз наголошувала, що негативні емоції чудово усуваються дотиками до голови та обличчя. Тому масаж голови я називаю "збільшенням корони". Якщо м'язи, що оперізують голову, напружені (лобова, лобово-скронева і тім'яні області), а це зустрічається часто-густо, то про усмішку собі, коханому, важко навіть і подумати. Тому необхідно дбайливо попрацювати із цими м'язами голови. Їхня покращена трофіка усуне відчуття здавленості в голові.


Масаж обличчя – це кульмінаційний момент терапії. Причому методики для чоловіків та жінок відрізняються. Так, якщо жінкам, напевно, сподобається масаж по маслу або крему, то у чоловіків велика кількість олії на обличчі може викликати неприємне почуття. Свою специфіку передбачає і масаж періорбітальної області: м'який тиск на чутливі точки навколо очей вбирає всі меридіани (карта чутливих точок за Ф. Б. Кандарову). Також Я завжди акцентую жувальний м'яз обличчя, тому що через нього проходить внутрішній меридіан печінки. У цій зоні накопичується напруга та ненависть.


Третій етап – це заспокоєння та ритуал пробудження. Коли я залишаю клієнта віч-на-віч із собою, тоді і відбувається найбільше диво масажу. Повертаючись, щоб повернути клієнта до «тут і зараз», бачу, наскільки повноцінно було виконано масаж. Будь-яке буває… Ми тільки люди, у нас діють п'ять органів почуттів та ще кілька «клавіш тоншої природи»...

Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal, №1 (55) / 2014, стор. 88-92

Читайте також