Особливості проведення пілінгів у дітей та підлітків

«За» та «проти» проведення пілінгів

Logo

Сьогодні підлітки за власним бажанням або під впливом батьків нерідко стають пацієнтами дерматокосметологів і, звичайно, не пройдуть повз таку популярну процедуру, як пілінг. Тим не менш, фахівець має пам'ятати, що показань до застосування пілінгів у підлітків суттєво менше, ніж у людей старшого віку, тому перш ніж призначати таку процедуру, потрібно зважити всі «за» та «проти».


Сергій Остапчук, дерматокосметолог, сертифікований тренер компанії Toskanicosmetics (Іспанія), керівник напряму «Пілінги, контурна пластика» компанії Karse (Київ)


Підліткове акне та пілінги

Найбільш важливими показаннями для проведення пілінгів у дітей та підлітків є себорея, акне, постакне, ксероз, іхтіоз, посттравматичні дефекти шкіри. Однак провідне місце серед показань до застосування пілінгів у підлітків посідають себорея, акне та постакне. Відлущення дозволяє швидко зменшити гіперкератоз, звузити розширені пори, вирівняти текстуру епідермісу. Завдяки зменшенню щільності рогових пробок у гирлі фолікулів полегшується екстракція комедонів, що робить процедуру чищення менш болісною і травматичною. Крім того, через полегшення секреції сала (не плутати із салопродукцією!) здійснюється профілактика утворення великих комедонів і кіст.

Під час статевого дозрівання сальні та потові залози працюють дуже інтенсивно. При виділенні поту пори шкіри відкриваються, і шкірне сало безперешкодно виходить назовні. При цьому воно нейтралізує кисле середовище шкіри та створює сприятливі умови для життєдіяльності різноманітних мікроорганізмів, які є причиною появи вугрів, гнійників і прищів.

Вугрова хвороба належить до найпоширеніших дерматозів, які зустрічаються у юнацькому віці. При цьому саме у молодих людей акне є причиною розвитку психоемоційних розладів через серйозні косметичні дефекти шкіри.

Поширеність юнацьких акне, за сучасними даними, коливається від 20-30% у віковій групі 10-12 років і до 75-90% у віковій групі 16-18 років. Висока захворюваність на акне у дівчат спостерігається у віці 14-16 років, а у юнаків – у 16-17 років. При цьому у 25% цих пацієнтів після вирішення проблеми акне виявляються рубцеві зміни шкіри.

Виникнення акне у пубертатному віці відбувається у зв'язку з підвищенням андрогенної та ферментативної активності шкіри, що спричиняє стимуляцію раніше неактивних сальних залоз. Надлишок шкірного сала з порушеним якісним складом призводить до розвитку себореї, що поряд з іншими факторами сприяє виникненню акне. Водночас у хворих на акне спостерігається уповільнення відторгнення кератиноцитів у гирлі сально-волосяного фолікула. Це призводить до закупорки протоки роговими масами та утворення комедонів. У разі порушення відпливу шкірного сала починає активно розмножуватися анаеробна флора – Propionibacterium acnes.

Методи лікування

Складні патогенетичні механізми розвитку акне та різні клінічні форми захворювання зумовлюють різноманітність методів лікування. Грамотне поєднання різних препаратів сприяє досягненню хороших терапевтичних результатів у пацієнтів з акне, а їх послідовне призначення дозволяє уникнути несприятливої односпрямованої дії кількох ліків. Призначення спеціальних допоміжних засобів для догляду за шкірою дозволяє під час зовнішнього лікування зменшити дози та кратність застосування лікарських засобів.

Очевидно, що лікування акне має проводитися поетапно, з урахуванням особливостей розвитку та перебігу хвороби. Важливо розповісти пацієнтам, що акне – це неінфекційне захворювання, яке повільно піддається лікуванню. Дуже рідко спостерігається клінічне поліпшення першого тижня з початку лікування, але на другий місяць спостерігається поліпшення вже у більшості випадків.

Тоніки для підлітків вибираються за головним принципом: що менше спирту – то краще. Тому про «одеколон тата» краще забути. Крім того, при юнацьких проблемах зі шкірою потрібно стежити за чистотою не тільки обличчя і тіла, але і всього, що них торкається: рушників (звичайно, вони мають бути індивідуальними), постільної та білизни (особливо наволочек, які слід міняти якоможна частіше) тощо.

За середнього й тяжкого ступенів захворювання поряд із зовнішніми засобами потрібне додаткове призначення препаратів усередину, підібраних індивідуально.

Пілінги в системі корекції акне

Мабуть, головне місце серед багатьох методів зовнішнього лікування акне займають хімічні пілінги. Залежно від клінічної форми захворювання використовують ті чи інші хімічні агенти до виконання пілінгу. Перерахуємо найефективніші та найпопулярніші з них.

Гліколева кислота

Гліколева кислота – одна з альфа-гідроксикислот, вона найчастіше використовується косметологами та дерматологами як відлущувальний агент при вугровій хворобі. Гліколева кислота спричиняє відлущування рогових лусочок, що покривають шкіру, покращує відтік шкірного сала, зменшує гіперкератоз проток сальних залоз. Крім того, гліколева кислота сприяє глибшому проникненню лікарських речовин у шкіру. Гліколевий пілінг ефективний при комедональних вуграх з переважанням відкритих комедонів та гіперкератозу. При цьому процедура пілінгу зменшує гіперкератоз, полегшує екстракцію комедонів, сприяє скороченню пор. Використання цього методу при папуло-пустульозних та вузлувато-кістозних вуграх до вищевказаних ефектів додає вирівнювання текстури шкіри й освітлення післязапальних плям. Разом з цим гліколевий пілінг не впливає на запальні елементи, тому при папуло-пустульозних вуграх він може використовуватися тільки як допоміжний метод на додаток до основного лікування. Щоб процедура пілінгу пройшла без ускладнень, необхідно підвищувати концентрацію гліколевої кислоти поступово – від 20 до 70%, попередньо провівши адекватну передпілінгову підготовку.

Трихлороцтова кислота

Трихлороцтова кислота (ТСА) використовується як для лікування вугрової хвороби, так і для усунення змін постакне. Поверхневий ТСА-пілінг вважається безпечним та найбільш ефективним, простим у виконанні пілінгом на основі трихлороцтової кислоти. Спеціальної підготовки шкіри перед проведенням такої процедури не потрібно. Поверхневий ТСА-пілінг не впливає на активність пацієнта.

Саліцилова кислота

Саліцилова кислота має відлущувальну та протизапальну дію. Саліцилова кислота розчинна у жирах, тому вона добре проникає у сальну залозу. Будучи бета-гідроксикислотою, саліцилова кислота інтенсивніша, ніж альфа-гідроксикислоти, стимулює клітинне оновлення, забезпечуючи довготривалий результат, вирівнює рельєф шкіри. Загальними показаннями для саліцилових пілінгів є запальні та незапальні форми акне йпостакне, розацеа, себорейний дерматит, кератоз, псоріаз, фолікуліт, мелазма, гіперпігментація.

Пілінги на основі саліцилової кислоти є «золотим стандартом» при проблемній шкірі підлітків. Сьогодні вони випускаються у різних видах, у тому числі й гелеподібному. Саліциловий пілінг не вимагає передпілінгової підготовки, після першої процедури підлітки зазначають зменшення кількості запальних елементів, виражене звуження пор і легке лущення шкіри.

Процедура пілінгу передбачає проходження п'яти етапів: очищення шкіри, знежирення, нанесення пілінгового складу (час експозиції в першій процедурі 3-4 хвилини, з кожною наступною процедурою час експозиції потрібно збільшувати на 1-2 хвилини), нейтралізація пілінгового складу та нанесення заспокійливого крему відновлення та живлення подразненої, чутливої або пошкодженої шкіри. Усі звикли закінчувати процедури пілінгу жирними кремами. Ми рекомендуємо використовувати легкі за текстурою препарати, які швидко вбираються та приємно радують ваших клієнтів-підлітків, у яких, як правило, і так жирна шкіра.

Ця процедура проводиться з інтервалом у 7-10 днів, потрібно 5-7 процедур, але ваші пацієнти побачать результат вже після першої процедури.

Мигдальна кислота

Ще одним пілінгом, що ідеально підходить для молодих людей, є пілінг на основі мигдальної кислоти. Мигдальні пілінги – поверхневі пілінги на основі мигдальної кислоти, отриманої з плодів гіркого мигдалю. Мигдальна кислота (фенілгліколева) – жирно-ароматична кислота, що нелажить до альфагідрокислот. Пілінг мигдальної кислоти близький за дією до гліколевої, проте у зв'язку з тим, що молекули мигдальної кислоти більші, проникають у шкіру повільніше і спричиняють менше виражене подразнення, значно знижує ризик виникнення післязапальної гіперпігментації, зменшує фоточутливість шкіри, що дозволяє виконувати пілінг навіть у період активного сонця. Мигдальний пілінг має антисептичну (бактерицидну та антимікотичну), кератолітичну, антикомедогенну, зволожувальну дію. Мигдальна кислота вважається найефективнішою з АНА-кислот при лікуванні акне, оскільки є хорошим кератолітиком, перешкоджає комедогенезу і виявляє бактерицидну дію, за ефективно порівнянну із застосуванням антибіотиків. Мигдальна кислота стимулює синтез колагену та клітинну регенерацію, має антимікробну та себорегулюючу дію, вирішує проблему акне легкого й середнього ступеня тяжкості. Потужна антибактеріальна дія мигдальної кислоти аналогічна дії антибіотиків-макролідів. Мигдальні пілінги ідеальні для підготовки до серединних хімічних пілінгів.

***

«Золоті шкільні роки… Нескінченне свято життя та повна свобода!» – часто повторюємо ми, дорослі, забувши, що, як правило, насправді бути підлітком зовсім не просто. А тут ще ці «ненависні» вугри та прищі! Станьте для свого юного пацієнта добрим порадником. Поясніть йому, яку косметику вибрати і як правильно нею користуватися, якій їжі віддати перевагу і як самостійно розумно побудувати режим дня. Можливо, спочатку вам м'яко натякнуть, що ви вторглися на чужу територію, але якщо ви будете делікатними і терплячими, то незабаром  пацієнт буде вам дуже вдячний.


«Les Nouvelles Esthetiques Україна», №4 (68), 2011, стор.48-50

Читайте також