Морфотипи старіння та anti-age терапія
Ефективні методи корекції
Глибинне дослідження морфотипів старіння є на сьогодні одним з основних завдань естетичної медицини, вирішення якого потребує поєднаних зусиль косметолога, пластичного хірурга та фахівців суміжних дисциплін.
Аnti-age терапія: морфотип 1 – втомлений
За основу ми вирішили взяти незаслужено забуту класифікацію морфотипів старіння, запропоновану у 70-х роках ХХ століття І. І. Кольгуненко. Ця класифікація дуже приваблива можливістю підійти холістично до естетичної корекції.
Використовуючи патогенетично обґрунтовані принципи, можна підібрати комплексну індивідуальну програму корекції, яка дасть як швидкий, так і довгостроковий результат, дозволить спрогнозувати подальші вікові зміни.
За класифікацією морфотипів старіння виділяють такі морфотипи:
- втомлений;
- дрібнозморшкуватий;
- деформаційний;
- м'язовий.
Втомлений морфотип
Цей морфотип вважається найбільш сприятливим варіантом, своєрідним маркером фізіологічного перебігу старіння. Він характерний для худорлявих жінок з овальним чи ромбоподібним обличчям.
Характеристика: шкіра спочатку нормальна або схильна до сухості, підшкірно-жирова клітковина розвинена помірно, присутня підочникова та/або носовилична (щічно-вілична) борозна, спостерігається помірний птоз нижньої третини обличчя, носогубні складки та зморшки-«маріонетки» середньої глибини. М'язовий тонус і тургор шкіри знижено. Птоз та деформаційні зміни не виражені, прояви фотостаріння шкіри – помірні.
Ці зміни надають обличчю стомленого вигляду, який найбільше проявляється до вечора.
У жінок старше 55 років ці морфотипи старіння змішуються, і, як правило, вже можна говорити про комбінований тип з переважанням того чи іншого типу старіння, і пізній тип старіння.
Корекція втомленого морфотипу
В естетичній корекції цього морфотипу рекомендується застосовувати базовий догляд з моделюючими, колагеновими, термоактивними масками, кріотерапію, вакуумно-роликовий масаж, мікроструми. Такий тип добре «реагує» на механічну стимуляцію: мікродермабразію, мезоролер. Мезотерапія виконується із вітамінними антиоксидантними коктейлями. Біоревіталізація завжди дає видиме поліпшення якісних характеристик шкіри. Гіколеві пілінги до 70%, ТСА 15-20%, фракційний фототермоліз.
Ефективним методом корекції цього морфотипу є мезонитки. У тканинах нитка провокує реакцію на стороннє тіло, що супроводжується масивною макрофагальною інфільтрацією. По периферії вишиковуються фібробласти. Поступово нитка заміщується волокнистою сполучною тканиною, яка потім зазнає повної чи часткової інволюції.
Біорезорбція ПДО-нитки у тканинах відбувається на 90-150 день. Навколо ниток утворюється колагеновий матрикс, чим пояснюється тривалість ефекту. Залежно від віку, гормонального статусу, обміну речовин, кількість колагену, що утворився, різна. Відповідно, і тривалість ефекту варіюватиме від одного до двох років.
При втомленому морфотипі, який є маркером фізіологічного старіння, вираженість і тривалість видимого ефекту досить висока. Створюючи вектори натягу (ліфтинговий ефект може досягати 30%), покращується колір обличчя завдяки посиленню мікроциркуляції, підвищується тонус і тургор шкіри внаслідок неоколагеногенезу.
Коригування філерами на основі ГК практично завжди ефективна.
Філери іспанського фармацевтичного концерну Mesoestetic — це повний спектр рішень для контурної пластики як для початківців, так і досвідчених ін‘єкціоністів.
3 філери — безліч показань.
● Mesofiller Global — дермальний філер для середніх зморщок та для губ.
● Mesofiller Periocular — філер для корекції зони навколо очей та для зморщок.
● Mesofiller Intense — філер для глибоких зморщок та ремоделювання обличчя.
Це комфортні та сучасні філери, 100% сертифіковані. Мають результати тривалістю 9-12 місяців.
Знижка 20% на Mesofiller — до кінця січня.
У пацієнтів із втомленим морфотипом надмірна резорбція кісткової та хрящової тканин виражена у скроневій ділянці, нижньому краї орбіти та нижній щелепі.
Завдання, які потрібно вирішити при корекції втомленого морфотипу.
- Верх обличчя: «відкрити погляд», підняти брови, заповнити скроневі ямки, усунути зморшки в області чола та перенісся.
- Середня третина: відновити положення жирових пакетів у щічній ділянці, заповнити нососльозну борозну.
- Низ обличчя: заповнити зморшки-«маріонетки», підкреслити кути нижньої щелепи та вирівняти її лінію, виправити проєкцію підборіддя.
Перевага надається натуральним биодеградованим філерам на основі гіалуронової кислоти. Тривалість ефекту триває від року до двох залежно від зони введення, кількості препарату, способу життя і навіть незначною мірою від водно-питного режиму.
Аnti-age терапія: морфотип 2 – дрібнозморшкуватий
Характеристика морфотипу
Пацієнти з цим типом сприймають зміни на своєму обличчі найбільш трагічно, тому що в молодості вони мають, як правило, красиві чіткі риси обличчя та фарфорову шкіру. Вікові зміни в такій тонкій, білій шкірі починаються, на жаль, дуже рано. ММТС представлений у жінок із досить сухою та тонкою шкірою, яка в буквальному сенсі реагує на будь-які як зовнішні, так і внутрішні подразники (мороз, сонце, вітер, кондиціонери). Як правило, це жінки худорлявої статури, які не схильні протягом усього життя набирати зайвих кілограмів. У цій категорії пацієнтів слабо виражена підшкірно-жирова клітковина, і з роками зберігається досить чіткий контур та овал обличчя, друге підборіддя відсутнє.
Нестача вологи у жінок з дрібнозморшкуватим типом старіння відбувається через порушений гомеостаз та нестачу ліпідів, які могли б утримувати вологу всередині шкіри. Внаслідок цього порушуються всі дегенеративно-дистрофічні зміни у шкірі: знижується тургор, шкіра втрачає свою еластичність і зморшки проявляються досить активно. Поверхневі зморшки особливо виражені в області очей, зморшкуватість в області верхньої та нижньої повіки, кисетні зморшки в області губ. Зморшки стають помітними з раннього віку, і вже в 25 років можна спостерігати досить виражену павутинку в періорбітальній ділянці. Надалі приєднуються гормональні зміни. І вікові пацієнтки мають вже досить зморщену та пожухлу шкіру, яка нагадує печене яблуко. Таким чином, для забезпечення результату естетичної корекції, для продовження молодості необхідно підібрати й забезпечити насамперед правильний догляд за шкірою обличчя.
Корекція та догляд
В обов'язковому порядку необхідно наносити на обличчя засоби, що містять компоненти, спрямовані на відновлення захисного шару шкіри. У складі таких продуктів мають бути гіалуронова кислота, аміноксилоти, цераміди, ненасичені жирні кислоти, гіпоалергенні компоненти.
Таким пацієнтам призначаємо процедури хімічних пілінгів поверхневого та поверхнево-серединного впливу. Пілінги дозволяють поліпшити гідратацію епідермісу, впливають на роботу кератиноцитів. У роботі рекомендовано застосовувати молочну, гліколеву, саліцилову кислоти. Молочна кислота належить до альфа-кислот, м'яко відлущує шкіру, стимулює роботу фібробластів, усуває запалення. Молочний пілінг активно бореться з процесами фотостаріння, зменшує дрібну сітку зморшок, колір обличчя, стимулює вироблення нових колагенових волокон та відновлює регенерацію клітин.
Гліколева кислота також належить до альфа-кислот, має маленьку молекулярну масу і має дуже активну протизапальну, зволожувальну дію і дуже активно бореться з дрібними зморшками, особливо в області гусячих лапок. Поверхневі пілінги досить м'яко впливають на шкіру обличчя, оскільки не вимагають тривалого періоду реабілітації та забезпечують досить легкий відновлювальний період. Процедура проводиться курсом 4-6 процедур, 1 раз на 7-10 днів.
Поверхнево-серединні пілінги пропонуються пацієнтам вже більш вікової категорії, коли зморшки досить активно прокладені та набувають уже глибоких заломів. У цьому випадку непогано спрацюють пілінги, у складі яких є ТСА, ретинол. Процедура поверхнево-серединних пілінгів належить до стимулюючих методик і тому проводиться 1 раз на місяць, не частіше ніж 3 рази на рік. Ідеальним вважається застосування пілінгів із процедурою біоревіталізації шкіри.
Введення препаратів на основі нестабілізованої гіалуронової кислоти: процедура біоревіталізації, редентифікація шкіри проводиться на 10-й день після пілінгу. І, як і всі курсові процедури, робиться щонайменше 2 процедури, а краще – 3-4 процедури на рік.
Ідеальним для таких пацієнтів буде введення філерів, який поєднує в собі стабілізовану та нестабілізовану ГК, що дає ефект не тільки заповнення зморшок, а й ефект ревіталізації, зволоження шкіри.
Слід зазначити, що, у зв'язку з особливістю типу старіння м'які тканини обличчя такого пацієнта практично не схильні до гравітаційного птозу. Основним механізмом старіння є атрофія жирових компартментів. Отже, найчастіше ми призначаємо такі процедури, як заповнення носослізної борозни, корекція скелетизації обличчя (скронева область, періорбітальна область) і навіть естетична корекція періорбітальної області й губ.
Корекцію губ необхідно робити м'якими філерами, бажано з ефектом ревіталізації тканин. Щільні філери можуть «ускладнити» малюнок губ, змінити контур. Оскільки однією з найчастіших проблем у пацієнток із МЗТС є наявність «зморшок курця», тож застосування подібного філера дозволить розв'язати дві проблеми в одній процедурі.
Ін'єкції ботулотоксину застосовуються за стандартними класичними схемами.
Слід пам'ятати, що у пацієнтів з надлишком тканини нижньої повіки ми не доколюємо нижню точку в періорбітальній ділянці, щоб уникнути лімфостазу і птозу нижньої повіки.
Для таких пацієнтів прийнятною є корекція of label ботулотоксином. Ми можемо досягти покращення результату в періорбітальній ділянці (поверхневі ін'єкції у «зморшки курця» по 4 ОД Диспорту, 2 ін'єкції).
Можемо покращити стан тяжів шиї (ці пацієнти схильні до появи такого естетичного дефекту) – по 2-4 ОД папульно, підшкірно, відстань між ін'єкціями – 1,5 см. Нагадую, що ми не виконуємо корекцію передніх тяжів шиї, оскільки це, швидше за все, призведе до провисання «другого підборіддя» навіть за початкової відсутності такого.
Хірургія для пацієнтів з дрібноморщинистим типом старіння застосовується рідко або за суворими показаннями.
Таким чином, спираючись на головний принцип терапії пацієнтів із МЗТС – корекція стану шкіри, ми маємо розробити індивідуальний алгоритм. У випадках 3-4 стадії старіння абсолютно показано таку «важку артилерію», як неабляційне лазерне шліфування тощо. Як показує досвід, ці пацієнти потребують постійної підтримуючої терапії, правильно підібраного домашнього догляду. Багато хто з них є справжніми «пожирачами» гіалуронової кислоти, і наше завдання пояснити такому пацієнтові, що особливість його організму для підтримки ефекту потребує регулярності виконання процедур. Продовжити молодість набагато простіше, ніж повернути назад вже запущений випадок.
Аnti-age терапія: морфотип 3 – м'язовий
Характеристика морфотипу
Цей тип старіння найчастіше зустрічається у представників азіатської раси і набагато рідше у європейців. Найбільш поширений серед чоловіків, а також у жінок із великими рисами обличчя. Особливістю старіння такого типу є прояв зайвої рельєфності та різкіших форм обличчя.
Попри те, що м'язовий тип зустрічається досить рідко на території Східної Європи, сучасна пластична хірургія та контурні методики люблять індукувати прояви підшкірного рельєфу на європейських обличчях. Чітко виражені вилиці, запалі щоки, щічки-яблучка, сформовані за допомогою наповнювачів тощо.
У людей з природним м'язовим типом старіння добре розвинені лицьові м'язи, тоді як підшкірно-жирова клітковина слабко виражена. У зв'язку з цими особливостями з роками починається ніби випирання назовні основних м'язів. Щільне прилягання шкіри до м'язів обличчя сприяє великій кількості мімічних зморшок та яскраво вираженому рельєфу. З віком характерно порушення пігментації, часто виражений еластоз, спостерігається загальне зменшення жирових компартментів обличчя, особливо скроневої та щічної.
Деформаційні зміни виражаються тим, що лінія Оджі втрачає свої характерні вигини, спостерігається ущільнення обличчя у профіль та анфас при тому, що овал обличчя залишається практично без змін. Для чоловіків такий тип має свої позитивні сторони – надає мужності.
Тактика ведення пацієнтів із м'язовим типом
Косметологічні процедури та догляд. На постійній основі рекомендується використання засобів, спрямованих на профілактику еластозу, сухість шкіри та гіперпігментацію. У їх складі можуть бути такі компоненти: колаген як необхідний елемент сполучних тканин, олігоелементи, амінокислоти, антиоксиданти і глікопротеїни, вітаміни С і А, гіалуронова кислота.
Таким пацієнтам доцільно призначати процедури хімічних пілінгів, як поверхневих (гліколевій, молочний, мигдальний), так і активніших і глибших (саліциловий, ретиноловий, ТСА) для профілактики посилення мімічних зморшок та пігментації. Хімічні пілінги, як відомо, мають хорошу стимулюючу дію на рівні базального шару епідермісу, сприяючи активному клітинному поділу.
Поєднання пілінгів з процедурами біоревіталізації або процедурами мезотерапії (олігоелементи, вітамінний комплекс, органічний кремній, рослинні екстракти) сприяє підвищенню ефективності відновлення та профілактики вікових змін. При цьому процедура поверхневих пілінгів проводиться курсом 4-6 сеансів із проміжком 7-10 днів. Процедури поверхнево-серединних та серединних пілінгів призначаються більш віковим пацієнтам за показаннями та проводяться з великим часовим інтервалом не більше ніж 4 рази за осінньо-зимовий період. Ін'єкційні процедури можна проводити через 5-10 днів після пілінгу. Курс може бути з 2-4 процедур з інтервалом у 2 тижні для біоревіталізації та 4-7 процедур з інтервалом у 7-10 днів – для мезотерапії.
Використання апаратних методик, таких як ультразвукові та кріо, дозволять швидко досягти зниження гіпертонусу м'язових тканин і покращення якості шкіри.
Корекція ботулотоксинами. Корекція ботулотоксинами для пацієнтів з м'язовим типом старіння є процедурою вибору у зв'язку з тим, що у цих пацієнтів часто спостерігаються виражені мімічні зморшки верхньої третини обличчя, для усунення яких використовуються класичні схеми введення. Також часто доводиться застосовувати корекцію ботулотоксинами оff label, оскільки досить поширеним явищем є гіпертонус ментального м'яза, який проявляється нерівним рельєфом підборіддя, наявністю вираженої ментальної складки великою кількістю дрібних зморшок у цій зоні (внутрішньом'язове введення 16-20 одиниць диспорту в ментальний м'яз).
Для м'язового типу (орієнтального, азійського) також характерні розвинені жувальні м'язи. При гіпертрофії масетера диспорт також використовується за естетичними показаннями, щоб надати обоиччю трикутнішу форму (введення по 24-30 одиниць диспорту на стосрону).
Мезонитки. Для м'язового типу також має велике значення використання гладких ПДО ниток для потенціювання та пролонгації міорелаксуючої дії диспорту. Армування мезонитками по ходу м'язових волокон сприяє тонізації м'яза, а впоперек спочатку тимчасово тонізує, потім стійко розслаблює м'яз, таким чином пролонгуючи і потенціюючи дію ботулотоксину.
За такого типу старіння проблемною зоною є шия і декольте, й у корекції цих вікових проявів також доцільно використання мезонитки. Для цих зон переважно використання гладких мезониток довжиною до 60 мм.
Контурна корекція. Для забезпечення оптимального результату на першому етапі корекції рекомендується відтворення обсягів скроневої, молярної та преаурикулярної областей, що забезпечує ефект вираженого ліфтингу. Препаратами вибору для цього є наповнювачі середнього та високого ступеня щільності.
При корекції середньої зони обличчя ніколи не слід забувати про орбітальну зону. Ці зони є зонами підвищеної небезпеки у зв'язку з рясною васкуляризацією та нервово-судинними пучками. При введенні голкою обов'язковий аспіраційний тест, переважно – введення канюлями.
Для пацієнтів із м'язовим типом характерна наявність зморшок на щоках та носогубній складці. Для їхньої корекції рекомендується введення препаратів гіалуронової кислоти ретроградно субдермально.
Таким чином, комплексний підхід у вирішенні вікових змін м'язового типу здатний надовго уповільнити незворотні процеси та значно покращити зовнішній вигляд та структуру обличчя. Своєчасна консультація лікаря-професіонала та низка профілактичних і малоінвазивних процедур забезпечать пацієнтів гарним естетичним результатом.
Аnti-age терапія: морфотип 4 – деформаційний
Деформаційний тип вважається одним із найскладніших морфотипів старіння для естетичної корекції. Цьому типу інволюційних змін схильні особи гіперстенічної статури з великими рисами, жирною та пористою шкірою. Після 35-45 років у них на тлі збільшення маси тіла зазначається більш менш виражений ступінь гіпертрофії підшкірно-жирової клітковини (ПЖК).
Домінуючими ознаками цього морфотипу є провисання щік, деформація лінії овалу обличчя, друге підборіддя, верхня дермохаляза, жирові грижі нижніх повік, виражені носогубні складки з нависанням гіпертрофованих жирових компартментів, зміна тонусу мімічної мускулатури (гіпертонус м'язів верхньої ), а також прояви венозно-лімфатичної недостатності, що проявляється пастозністю та явищами куперозу. Шкіра у таких пацієнтів має нормальне саловиділення та зволоженість, дещо ущільнена, або середньої товщини, ПЖК з гіпотрофією – у середній та з акумуляцією – у нижній третині обличчя. Спостерігаються ознаки фотостаріння легкого чи середнього ступеня.
Ключовими зонами корекції при деформаційному морфотипі є середня і більшою мірою нижня третина обличчя. Метою естетичної терапії стає видалення надлишку жирової клітковини та забезпечення ліфтингу м'яких тканин зон, які більшою мірою схильні до гравітаційного птозу.
Оскільки при цьому морфотипі найскладніше досягти задовільних результатів корекції, то у лікаря виникає необхідність проведення багатоступінчастої корекції, яка має передбачати такі етапи:
- мезокорекція, хімічні пілінги, ревіталізація або редентифікація, лазерний ліполіз;
- ботулінотерапія, апаратний ліфтинг;
- контурна та об'ємна пластика, тредліфтинг, хірургічні методики омолодження.
Мезотерапія
Особливостями мезокорекції при деформаційному морфотипі старіння є поетапне та поєднане застосування препаратів групи прямих ліполітиків – фосфатидил холіну та дезоксихолату натрію, та мезококтейлів на основі ДМАЕ та низькомолекулярної гіалуронової кислоти (фото 5, 6). Рекомендований курс: 3-4 процедури введення прямих ліполітиків у область другого підборіддя з інтервалом 7-10 днів та подальшим призначенням ліфтингових препаратів у кількості 4-5 процедур з інтервалом 7 днів.
Хімічні пілінги
Зважаючи на вираженість вікових змін шкіри пацієнта, слід зупинити вибір на серединних або глибоких пілінгах, а саме, на ретинолових або ТСА пілінгах у різних концентраціях або фенольних. Найбільш задовільні результати спостерігаються при поєднанні хімічних пілінгів з процедурами ревіталізації за допомогою високомолекулярних препаратів гіалуронової кислоти (ВМГК). Проведення серединного хімічного пілінгу у кількості 2-3 процедури чергуються із запровадженням препаратів ВМГК: 2-4 процедури з інтервалом 10-14 днів. У разі використання глибоких пілінгів рекомендується підготувати шкіру пацієнта шляхом проведення 2 процедур ревіталізації або редентифікації з інтервалом між ними 2 тижні та з подальшою ідентичною реабілітацією після хемоексфоліації через 3-4 тижні.
Ревіталізація
У категорії пацієнтів з помірними проявами деформаційного типу старіння дуже задовільні результати досягаються введенням препаратів низькомолекулярної гіалуронової кислоти (2-3 процедури) з метою максимальної сактивації фібробластів та подальшим проведенням ревіталізації за допомогою ВМГК (3-4 процедури), яка має пролонгований вплив на синтез сполучно-тканинних елементів і на стимуляцію репаративних процесів у дермі.
Лазерна ліпосакція
Останнім часом найчастіше використовується лазерна ліпосакція як ефективний метод і дозволяє досягти вражаючих результатів з мінімальним ризиком ускладнень і дуже короткою реабілітацією. В основі методики лежить технологія холодного діодного лазера, що використовує випромінювання червоного спектру 660 нм – це світло активно поглинає ліпази адипоцитів, запускаючи при цьому низку біохімічних реакцій, внаслідок чого вміст жирових клітин розріджується і виводиться через неушкоджену мембрану в міжклітинний простір. Безперечні переваги лазерної ліпосакції передбачають найкраще відновлення контурів обличчя та підтяжку шкіри (моментально вже під час процедури) за меншого часу відновлення пацієнтів після процедури. Чудові результати спостерігаються вже за три місяці після операції. Пацієнти переносять процедуру добре, побічні ефекти мінімальні та швидко зникають. Такі негайні побічні ефекти, як еритема, синці й набряки, оцінюються як легкі та ледь помітні. Довгострокових побічних ефектів немає.
Кріоліполіз
Кріоліполіз – метод боротьби з локальними жировими відкладеннями, заснований на вибірковому та контрольованому охолодженні жирової тканини з подальшим запуском програмованої загибелі адипоцитів. Метод кріоліполізу вигідно відрізняється від інших традиційних методів апаратного та ін'єкційного зменшення жирових відкладень, оскільки передбачає травмування поверхні шкіри, фіброплазію та утворення рубців. Внаслідок поступового м'якого зменшення обсягу жирової тканини відсутня системна дія на організм та навантаження на внутрішні органи.
RF-ліпосакція
Радіочастотна ліпосакція підборіддя – на сьогодні один із найсучасніших методів 3D-моделювання контурів та овалу обличчя. Процедура дозволяє не тільки видалити надлишкові жирові відкладення, а й одночасно здійснити підтяжку шкіри. Ця методика дозволяє уникнути ускладнень у вигляді кровотечі або тромбоемболії, а також такого косметичного дефекту, як нерівні контури шкіри після процедури. Руйнування жирових клітин жиру відбувається за допомогою двох високотехнологічних електродів. Один із них через невеликий шкірний розріз вводиться в жирову тканину, а інший розташований на поверхні шкіри. Між ними створюється поле радіочастотного випромінювання. Під його впливом жирові клітини руйнуються, жир розщеплюється, а шкіра ущільнюється та скорочується. За допомогою приладу хірургом здійснюється постійний контроль температурного впливу, електропровідності та подачі енергії. Завдяки цьому досягається рівномірність спалювання жиру та, відповідно, однорідність контурів.
Кавітаційний ліполіз
Ця методика полягає в руйнуванні жирових клітин і перетворенні жиру на емульсію за допомогою процесів кавітації, що запускаються ультразвуковими хвилями. Методика може бути:
інвазивною, яку здійснюють канюлею, що передає ультразвукові хвилі; видалення жиру можливе як після руйнування жирових клітин ультразвуковою хвилею за допомогою окремої канюлі, так і одночасно з їх руйнуванням за допомогою комбінованої канюлі з вмонтованим випромінювачем ультразвукових хвиль;
порушення її цілісності (як при проведенні кавітаційного ліполізу ), а вакуумна евакуація емульгованого жиру відбувається за допомогою використання тонких канюль.
неінвазивною, у цьому випадку проколи не робляться, оскільки жирова рідина виводиться організмом самостійно через кров та лімфу; така безопераційна ліпосакція дозволяє зберегти цілісність тканин.
Перевага процедури полягає в тому, що під впливом ультразвуку спостерігається скорочення атонічної шкіри в зоні впливу. Однак процеси кавітації призводять до значного нагрівання сусідніх тканин, внаслідок чого можливе в деяких випадках ушкодження не тільки жирових клітин, а й оточуючих тканин, судин та нервів.
SMAS-ліфтинг
Механізм розвитку вікових змін птозу, насамперед, пов'язаний із розтягуванням м'язової складової та зміною якості й кількості волокнистих структур апоневротичної частини SMAS, що призводить до клінічної картини птозу з деформацією лінії овалу. З метою проведення етіопатогенетичної корекції їх опущення необхідний вплив саме на SMAS, яка є каркасом для всіх м'яких тканин обличчя. Технологія застосування інтенсивного сфокусованого ультразвуку для ліфтингу шкіри дозволяє ефективно впливати на рівні цільових структур.
Реакція шкіри на застосування сфокусованого інтенсивного ультразвуку нагадує реакцію на інші фізичні чинники (радіочастотне, інфрачервоне, лазерне випромінювання). Однак, на відміну від останніх, ультразвукова дія відбувається виключно у зоні фокусу променя у шкірному покриві та підшкірних структурах. У цьому створюються точки термокоагуляції. Ультразвукові хвилі спричиняють вібрацію в молекулах, тертя між якими призводить до вироблення теплової енергії та нагрівання м'яких тканин до температури 60-70 градусів, що сприяє дисоціації пептидних зв'язків, зміні тривимірної структури спіралі колагенових волокон та їх миттєвому стисканню. Своєю чергою, стискання колагену призводить до скорочення м'яких тканин, що клінічно проявляється у їх ущільненні та ліфтінгу. Навколишні тканини залишаються практично інтактними, оскільки практично все вироблення енергії відбувається у зоні фокусу променя.
Таким чином, ультразвукова дія стимулює синтез нового колагену, і починається процес формування нової колагенової матриці, який займає приблизно 90-120 днів. Процедура глибокого ультразвукового ліфтингу проводиться за допомогою кількох видів датчиків, які дають можливість працювати на ультраповерхневому, поверхневому, серединному та глибинному рівнях тканин. Багаторівневий ліфтинг тканин досягається при одноразовій дії. Ефект зберігається протягом 12-15 місяців залежно від індивідуальних особливостей тканин і навіть від звичного життя пацієнта. Ця технологія за результативністю при правильному виборі пацієнта може бути порівнянна з хірургічним втручанням.
RF-ліфтінг
Суть методики базується на ефекті діатермії, яка настає за умови глибокого прогріву тканин електромагнітними коливаннями високої частоти, що вибірково діють на дерму та гіподерму, минаючи епідерміс і тим самим не впливаючи на цілісність його структури. У відповідь на вплив викристовуваних радіохвиль покращується кровотік і лімфовідтік, посилюється активність фіброкластів, які руйнують «старі» структурні білки та фібробласти, що призводить до ремоделювання еластину й колагену. Слід зазначити, що виражений ліфтинг-ефект спостерігається у пацієнтів, які пройшли попередній курс косметологічного догляду, спрямованого на зволоження дерми (ревіталізація, редентифікація шкіри тощо).
Лазерний ліфтинг
Лазерне омолодження шкіри – процедура, яка останніми роками користується величезним попитом, тому що для дійсно гарантованого, тривалого омолодження шкіри, структурної її перебудови на сьогодні існує не так багато можливостей у фахівців естетичної медицини. Реально видимий результат омолодження шкіри, її ущільнення, підвищення пружності, усунення зморшок можна досягти лише за допомогою фракційного лазерного омолодження шкіри. При проведенні процедури лазерного омолодження створюється сітка лазерних мікропроменів, які проникають у шкіру на чітко завдану глибину залежно від проблеми та стану шкіри. Що відбувається при фракційному впливі сітки лазерних променів? Хромофором, тобто речовиною, що поглинається лазерне випромінювання з довжиною хвилі 1540 нм, є вода, яка міститься в клітинах шкіри. Під час процедури лазерного омолодження саме вода під впливом лазерного променя нагрівається, що призводить до коагулювання тканин. Сітка лазерних променів впливає на шкіру точково, залишаючи недоторкані ділянки, і організм, реагуючи на такий точковий вплив, виробляє новий колаген. При цьому між сіткою лазерних каналів впливу залишається здорова незаймана тканина. Саме такий вид впливу дозволяє отримати максимальний ефект із мінімальним реабілітаційним періодом. Тобто фракційна – точкова – технологія лазерного омолодження шкіри у відповідь на втручання змушує організм локально виробляти власний колаген, внаслідок чого шкіра поступово потовщується, регенерується та зморшки зникають.
IPL-терапія
IPL (інтенсивне пульсуюче світло), проникаючи в шкіру, поглинається її хромофорами, що спричиняє підвищення температури, достатнє для стимуляції синтезу колагену або, навпаки, руйнування, склерозування тканин, залежно від естетичних показань. Внаслідок цього пігментні плями зникають або стають менш помітними, шкіра стає молодшою, світлою, пружною та еластичною, зморшки розгладжуються, судинна сітка зникає. Фотоомолоджування є більш комфортною процедурою порівняно з іншими подібними процедурами, оскільки процедура безболісна – використовується інноваційний імпульсний пучок світла підвищеної щільності, який впливає на шкіру за дуже короткий проміжок часу, що не спричиняє болючих відчуттів. Ефективність цієї методики видно після проведення вже першої процедури.
Ботулінотерапія
Застосування ботулотоксином при лікуванні деформаційного морфотипу старіння має фокусуватися на корекції вікових змін верхньої та нижньої третини обличчя, а саме – на ліфтингу лінії брів і верхньої повіки (що можливо тільки за наявності верхнього псевдодермохалязису) та деформації овалу обличчя, появі тяжів m.platysma. Беручи до уваги той факт, що до категорії пацієнток з вираженим деформаційним морфотипом належать переважно вікові клієнти, треба враховувати особливості проведення міорелаксуючої терапії, а саме зменшення дозувань ботулінічного токсину на 20-30% від звичайних і категоричне протипоказання блокування м'язів леваторів. Найвдалішим поєднанням вважається проведення ботулінотерапії з подальшою контурною пластикою з інтервалом між процедурами 14-21 днів.
Контурна пластика
Контурна пластика для пацієнтів з деформаційним морфотипом старіння передбачає, насамперед, відновлення лінії кісткових структур, які зазнають сплощення, як наслідки процесів, пов'язаних із явищами остеопорозу, з метою відновлення каркасу, властивого молодому обличчю. При виборі препаратів для контурної пластики в зоні вилиць, нижньої щелепи переважні препарати високоретикулізованої гіалуронової кислоти або гідроксиапатиту кальцію. Питання про техніку введення – «голка vs канюля» – має відповідати критеріям доцільності, безпеки та максимальної ефективності. Слід також враховувати, що введення філерів у середній третині обличчя за допомогою мікроканюль може призводити до міграції препарату як результату неспроможності сполучнотканинних септальних структур. В цьому випадку переважно введення препаратів за допомогою голки. При відновленні контуру вилиць рекомендовано дотримуватися принципів естетично правильного введення філера у вікових пацієнтів, а саме ін'єкція препарату переважно медіально, на кшталт «лимонної часточки». І навпаки, при корекції лінії брови або нижньої щелепи безпечніше використовувати посилені мікроканюлі зі зниженою регідністю з метою запобігання виведення філера під шкіру.
Тредліфтинг
Тредліфтинг є, мабуть, однією з найефективніших малоінвазивних методик із доведеною ефективністю при усуненні вікових змін обличчя, особливо його нижньої третини. Успішність процедури прямо пропорційно залежить від передчасної підготовки пацієнта за допомогою курсу введення препаратів високомолекулярної гіалуронової кислоти, ДМАЕ, ліполітичних коктейлів, а також від індивідуальних особливостей репаративних процесів конкретного пацієнта. При виборі матеріалу для введення в дерму та подальшого створення «м'яко-жорсткого» каркасу бажано використання мезониток із полідіоксанону ІІ-ІІІ поколінь, введення яких передбачає створення більшої зони мікрорепарації, а отже, більш вираженого ліфтинг-ефекту.
Пластична хірургія
Пластична хірургія є радикальним та найефективнішим методом омолодження при деформаційному морфотипі старіння. Виразність вікових змін визначає обсяг оперативного втручання. Своєю чергою, правильна передопераційна підготовка пацієнта створює передумови максимально бажаного й максимально тривалого результату, а також значно скорочує можливість виникнення та прояву постопераційних ускладнень. До найпоширеніших пластичних опреацій, що використовуються серед цієї категорії пацієнтів, є верхня та нижня блефаропластика, фейсліфт – звичайна або розширена (SMAS-ліфт) шийно-лицьова підтяжка, комбінована (глибока) підтяжка, ліпосакція шиї та платизмопластика.
Ця стаття є частиною спецпроєкту Глобальний anti-aging
Література:
Владлена Аверіна, лікар-дерматолог вищої категорії, науковий координатор корпорації «Академія Наукової Краси»
Ольга Антонюк, лікар-дерматокосметолог, методист «Академії Наукової Краси»
Ірина Карнус, лікар-дерматолог, провідний спеціаліст клініки естетичної медицини «Леомед», лікар-методист компанії «Академія Наукової Краси»
Софія Грицак, лікар-дерматолог, анестезіолог, косметолог, засновник Міжнародної школи медичної косметології, член Асоціації превентивної та аnti-age-медицини, сертифікований тренер з контурної корекції та мезотерапії
Косметолог №4, 2015
Читайте також
- Антивікова естетика: профілактика і корекція вікових змін обличчя
- Антивікова профілактика: домашній догляд за зрілою шкірою
- Зріла шкіра: рекомендації з антивікового догляду
- Антивікова ін’єкційна косметологія. Як вибрати препарат?
- Retargeting: управління віком, або Що нас чекає вже сьогодні
- PRP: ефективний метод anti-age терапії
- Морфотипи старіння
- Anti-aging