Лазерні технології в лікуванні стійких форм акне та постакне
Висока частота хронічних захворювань шкіри обличчя на практиці дерматолога та дерматокосметолога обумовлює пошук нових ефективних методів лікування даної патології. Дізнаємося про лікування акне лазером.
Максим Запольський, лікар-дерматолог, косметолог, д. м. н., лікар вищої категорії (Україна)
Олеся Михайлець , лікар-дерматолог, косметолог
Сергій Королюк, лікар-хірург, пластичний, естетичний та реконструктивний хірург вищої категорії, сертифікований член Всеукраїнської асоціації пластичних, реконструктивних та естетичних хірургів (Україна)
Великий інтерес становлять сучасні лазерні технології, що дозволяють дозовано впливати на біооб'єкт, враховувати характер змін у тканинах (запалення, гіпо- та гіперпігментація, патологічна проліферація, неоангіогенез, атрофія та ін.)
У всьому світі лазери широко застосовуються при лікуванні багатьох патологічних станів шкіри, і актуальним завданням сучасної дерматології та дерматокосметології є розширення терапевтичних можливостей сучасних лазерних технологій при лікуванні хронічних дерматозів.
МЕДИЧНИЙ І СОЦІАЛЬНИЙ АСПЕКТ АКНЕ
Найчастіше до дерматологів та дерматокосметологів звертаються пацієнти з проблемами акне та постакне. Вугрова хвороба, або акне - це хронічне запальне захворювання сально-фолікулярних структур шкіри, що локалізується переважно в зонах високої концентрації сальних залоз: на обличчі, грудях, верхній третині спини.
Тривалість перебігу і тяжкість вугрової хвороби залежать від безлічі факторів: рівня тканинного дигідротестостерону, ліноленової кислоти, активності ферменту 5L-редуктази та 17β-гідроксигенази, кератинізації проток сальних залоз, особливостей мікробіома шкіри, супутньої .
В даний час акне та постакне відносять до серйозних психосоціальних проблем, що часто ускладнюються соціальною дезадаптацією, замкненістю і дратівливістю, зниженням самооцінки та самореалізації, формуванням глибоких депресивних станів (особливо при формуванні незворотних ускладнень постакне) і навіть випадками суїциду. При цьому методи, що сприяють поліпшенню реабілітації пацієнтів, недостатньо вивчені.
ДОТ-ТЕРАПІЯ У ЛІКУВАННІ АКНЕ
Використання регульованого енергетичного впливу у вигляді дермального оптичного термолізу (ДОТ) значно підвищує ефективність лікування атрофічних та гіпертрофічних рубців. Цей метод забезпечує ряд важливих терапевтичних ефектів:
- контракцію шкіри;
- карбонізацію в зоні енергетичного впливу та подальшу активацію дермальних фібробластів;
- стимуляцію вироблення колагену;
- себостатичний ефект;
- усунення пробок;
- помірний антибактеріальний ефект (за рахунок термічного на тканини);
- деструкцію дермальних мікрокіст;
- опосередковану активацію медіаторів клітинної проліферації та епідермальних факторів зростання – EGF (bFGF, PDGF-AA, KGF).
Згідно з наявними протоколами, обмеження використання ДОТ-терапії в період раннього постакне пов'язане з ризиком розвитку побічних ефектів у вигляді посттравматичної гіперпігментації, реактивного набряку, пустулізації в зонах впливу лазера. Однак досвід використання дермального оптичного термолізу у пацієнтів з акне та постакне показав високу ефективність методу не тільки для усунення ускладнень постакне, але й з лікувальною метою під час стадії зворотного розвитку вугрової хвороби. У цих випадках пустульозні елементи вже повністю регресують, а рубцеві зміни перебувають у стадії формування. Деструкція тканин у зоні постакне пов'язана з перенесеним раніше гнійно-запальним процесом та порушенням фізіологічної монолітності колагенових структур, уповільнюється активність фібробластів, а відповідно, синтез та резорбція колагену.
Дослідження ефективності ДОТ при ранньому постакні
Метою нашої роботи був аналіз можливості проведення дермального оптичного термолізу (ДОТ) з використанням CO2-лазера SmartXide Dot (фірми DEKA) у період ранньої реконвалесценції акне на низьких дозах ізотретиноїну (не більше 0,2 мг/кг).
Під нашим наглядом з 2014 по 2017 рік перебувало 215 пацієнтів з акне та постакне (у віці від 17 до 45 років). Вони були умовно поділені на дві групи: основну – зі 115 пацієнтів (65 жінок та 50 чоловіків) – та контрольну, що включила 100 пацієнтів (50 жінок та 50 чоловіків).
Пацієнтам основної групи в період раннього постакне на тлі низьких доз ізотретиноїну (до 0,2 мг/кг) було проведено ДОТ-терапію. Показаннями до включення до групи дослідження були відсутність активних запальних проявів акне (пустул, папул), наявність атрофічних, гіпертрофічних рубців, застосування підтримуючих доз ізотретиноїну (не більше 0,2 мг/кг). Критеріями виключення були прийом контрацептивів, наявність запальних елементів на шкірі обличчя, схильність до мелазми, хронічні аутоімунні та інфекційні захворювання шкіри.
Паралельно пацієнтам контрольної групи з явищами постакне проводили ДОТ-терапію через 3 місяці після закінчення лікування ретиноїдами.
При формуванні рубців постакне (атрофічних та гіпертрофічних) застосовували дермальний оптичний термоліз вищезгаданим фракційним СО2-лазером з варіацією режимів залежно від характеру постакне (глибина рубця, васкуляризація, топографічна локалізація, тривалість існування, індивідуальні особливості шкіри). Середні параметри ДОТ-терапії: енергія – 20 (25) W, відстань між проходами – 500 (700) мкм, затримка імпульсу – 700 (900) мкс, глибина проходу – 1 (2–3) стека.
Усього проводили 3 процедури з інтервалом 30 днів. Пацієнти обох груп додатково отримували протеолітичні ферменти, зовнішньо бензоїл пероксид та кліндаміцин. Результати терапії оцінювали через 30, 90 та 180 днів після початку лікування.
Результати дослідження
В обох групах спостереження ДОТ-терапія переносилася добре. Результати наведені в таблиці 1. Побічні ефекти у вигляді реактивного набряку, гіперемії, печіння, хворобливості були порівняні у пацієнтів основної та контрольної груп. Посттравматична гіперпігментація через півроку спостереження розвинулася у 7 пацієнтів (6,1%) основної групи та у 6 пацієнтів (6%) контрольної. Середня швидкість регресу посттравматичної гіперпігментації в основній групі склала 756 ± 04 дня, в групі контролю - 625 ± 063 дня. Протягом 6 місяців відмічено 4 випадки загострення акне (3,5%) у пацієнтів основної групи та 9 (9%) у пацієнтів групи контролю. Підвищення секреторної активності шкірного сала вище за середньо допустимі значення норми через 6 місяців після завершення терапії ретиноїдами (оцінювали за допомогою себоаналізатора «Омнівіжин») було відзначено у 23 пацієнтів (20%) основної групи та у 35 пацієнтів (35%) групи контролю.
Табл. 1. Аналіз критеріїв активності акне та постакне залежно від термінів початку ДОТ-терапії
Аналіз регресу атрофічних рубців після акне показав велику ефективність серед пацієнтів основної групи. Оцінку проводили, ґрунтуючись на даних фотодокументування та індивідуальному сприйнятті пацієнтами власних атрофічних змін шкіри. Так, через 30 днів після початку ДОТ-терапії покращення відзначили 17 пацієнтів (14,7%) основної групи та 19 пацієнтів (19%) групи контролю, через 90 днів – 49 (42,6%) пацієнтів основної та 52 (52%) ) пацієнта групи контролю. Віддалені результати спостереження (через 180 днів) свідчили про більшу ефективність ДОТ-терапії у пацієнтів основної групи, де регрес атрофічних рубців відзначили 89 (77,4%) пацієнтів, у групі контролю – лише 73 (73%) пацієнта. Фото 1
Фото 1. Динаміка регресу акне та постакне келоїду на тлі ранньої ДОТ-терапії. Пацієнтка: А – до лікування; B – через 30 днів від початку терапії; C – через 90 днів; D – через 180 днів
Також проведено аналіз показників дерматологічного індексу якості життя (ДІКЗ) до початку лікування, а також через 60 та 180 днів після. Середні значення ДІКЗ до проведення терапії у пацієнтів основної групи становили 14,9±0,71 бала, групи контролю – 15,2±0,43. Через 60 днів після початку лікування в основній групі значення ДІКЗ склало 11,81±0,91, через 180 днів – 5,3±0,92. У пацієнтів групи контролю через 60 та 180 днів дерматологічний індекс якості життя знизився лише до 12,3±0,53 та 7,2±0,74 відповідно.
Таким чином, використання сучасних лазерних технологій дозволило підвищити швидкість реабілітації пацієнтів основної та контрольної груп. Застосування ДОТ-терапії на ранніх етапах регресу акне (ізотретиноїн 0,2 мг/кг) позитивно вплинуло на процеси репарації шкіри, покращило значення ДИКЖ в основній групі до 5,3 (покращення на 71,1%), у контрольній – до 7 ,2±0,74 (покращення на 52,6%).
Висновки
Використання сучасних лазерних технологій значно скорочує терміни реабілітації пацієнтів з акне та постакне, а подальше вивчення поєднаних лазерних технологій при лікуванні ексудативних, проліферативних, гіпертрофічних, атрофічних процесів шкіри обличчя дозволить підвищити ефективність терапії хронічних дерматозів та покращити віддалений прогноз цих захворювань.
Вперше опубліковано у Les Nouvelles Esthetiques 2018/№1
Читайте також
- Акне та депресія як взаємопов’язані явища
- Комплексний підхід до лікування акне. Поєднання косметичних процедур із дерматологічним лікуванням
- Корекція зморшок: ефективність і безпека різних методик
- Косметологічний догляд при вугровій хворобі
- Корекція рубцевих змін постакне: сучасні можливості комбінованих методів
- Альтернативи ретинолу
- Зміна трендів і запитів пацієнтів: як залишатися актуальним і не ризикувати результатом?
- Чистка обличчя при акне: класика vs сучасні методи
- Корекція постакне: методи усунення наслідків вугрової хвороби
- Стікні
- Акне