Канюлі: що потрібно знати фахівцю
Новий імпульс до розвитку ін'єкційних процедур
Останнім часом поряд із традиційними голками у проведенні процедур естетичної медицини зросло використання канюль. Дізнаємося про практичне використання канюль більш детально.
Віктор Храмков, доктор медицини, президент Латвійської асоціації плазмотерапії, центр плазмотерапії «ER-клініки» (Латвія)
Частина 1. Канюлі та їх основні характеристики
Естетична медицина та все, що з нею пов'язано, розвивається бурхливими темпами. Голки для ін'єкційних процедур не стали винятком, особливо голки, які називаються «канюлі». Канюлі – це тупі голки з вихідним отвором збоку, на відміну від традиційних голок, що мають вихідний отвір на гострому кінчику.
Поява канюль в естетичній медицині дала новий імпульс розвитку ін'єкційних процедур. Канюлі зручні в роботі, зменшують ризик побічних явищ (біль, набряк, гематоми), скорочують відновлювальний період після процедур, забезпечують високу ефективність, особливо при введенні великих обсягів препарату [1–8].
Спочатку канюлі використовувалися для введення філерів. Однак останнім часом їх почали застосовувати і для запровадження нестабілізованої гіалуронової кислоти (ГК) і тромбоцитарної аутоплазми (PRP) [9, 10].
При введенні у тканинні структури канюля огинає перешкоду у вигляді судини чи нерва, а голка проходить крізь неї. Менша травматичність ін'єкцій (розсування, а не розрізання тканин) зменшує болючі відчуття, що робить процедуру більш комфортною для пацієнта.
Канюля дозволяє вводити препарати в різних анатомічних областях лише через одну точку введення. За рахунок довжини канюлі можна вибрати цю точку в найбільш безпечному місці й обробити кілька зон на великій площі.
Застосування канюлі знижує ризик виникнення внутрішньосудинної емболії, що підвищує безпеку ін'єкцій [8, 11–15].
При роботі з канюлею потрібно менше зусиль для тиску на поршень шприца, продукт вводиться в тканини при нижчому тиску, а це зменшує болючість процедури.
З використанням канюлі реабілітаційний період став коротшим і проходить легше.
Все це робить процедуру, проведену канюлею, більш комфортною, естетичною та результативною для пацієнтів. Тому не дивно, що сьогодні на ринку представлена велика кількість канюль різних виробників, різних моделей і модифікацій, тож фахівцям важливо знати їхні переваги та недоліки.
Мета статті – розглянути найбільш широко використовувані канюлі, поділитися власним досвідом їх застосування та думкою щодо надійності та зручності представлених моделей. Слід наголосити, що висновки й рекомендації засновані на особистому досвіді. Я не претендую на їхню незаперечність і буду радий, якщо інші лікарі поділяться своїм досвідом та висловлять власну точку зору.
Предмет аналізу
Канюлі, що розглядаються в цій статті, різняться за діаметром (30, 27, 26, 25, 24, 23, 22 G), довжиною (19–70 мм) та конфігурацією.
Виробники:
- Aesthetic Group (INEX) (Пюїзе-ле-Оберже, Франція);
- SoftFil (Париж, Франція);
- Sterimedix (Реддіч, Велика Британія);
- Magic Needle (Париж, Франція);
- Mesotech Srl (Арзано, Італія);
- TSK Laboratory (Точігі-Кен, Японія).
Усі ці канюлі були протестовані при проведенні процедур ревіталізації обличчя, шиї, декольте і тильної поверхні рук. Ревіталізація проводилася нестабілізованою ГК та/або тромбоцитарною аутоплазмою.
При виборі канюлі необхідно звернути увагу на такі критерії:
- надійність;
- гнучкість;
- легкість введення у тканини;
- оптимальна довжина;
- доступність для придбання й адекватна ціна;
- схвалення офіційними медичними організаціями.
Маркування канюль
Нещодавно багато виробників почали випускати канюлі з маркуванням TW (Thin Wall – тонка стінка). У TW-канюль внутрішній діаметр збільшений порівняно зі звичайними канюлями. Такі канюлі зручніші у проведенні ін'єкційних процедур і дозволяють працювати з ширшим асортиментом препаратів за щільністю.
Швидкість введення продукту залежить від внутрішнього діаметра канюлі, ніж від зовнішнього, який вказується буквою G.
У жовтні 2012 року компанія TSK Laboratory (Японія) випустила модель канюль під назвою STERiGLIDE. Вони мають маркування UTW (Ultra Thin Wall – ультратонка стінка), тобто з ще більш тонкою стінкою, і, відповідно, великим внутрішнім діаметром, завдяки чому можна працювати з матеріалами будь-якої щільності. Канюлі STERiGLIDE комплектуються голками-провідниками, якими шкіру проколюють для створення вхідного отвору канюлі.
Незабаром після цього компанія SoftFil (Франція) випустила модель канюль під назвою Precision XL із маркуванням Extra Large (екстратонка стінка). Вони також постачаються з голками-провідниками. SoftFil продовжує випускати і свою традиційну модель Classic L (Large – тонка стінка) без голок-провідників.
Не залишилася осторонь і компанія Sterimedix (Англія), що випустила модель канюль під назвою Silkann UTW (ультратонка стінка), які також укомплектовані провідниковими голками.
Діаметр (G) канюль
Є досить великий вибір канюль за діаметрами, і для лікаря важливо підібрати правильний розмір для кожної зони роботи.
Найменший діаметр канюлі – 30 G. Однак, на мою думку, канюлей такого діаметру не дуже зручно працювати, оскільки:
- канюля 30 G тонка, легко згинається і важко передбачити її точне просування в тканинах;
- пошкодження судин і нервів канюлею 30 G близьке до звичайної голки і набагато вище, ніж при роботі з канюлями більшого діаметра;
- існує ризик поломки канюлі як біля основи, так і в області вихідного отвору.
Найбільший діаметр канюлі – 22 G, деякі виробники пропонують канюлі 18 G. Такими канюлями важче контролювати тиск на поршень шприца, тому нестабілізована ГК і тромбоцитарна аутоплазма виходять надто швидко, що знижує рівномірний розподіл ін'єктованого матеріалу в тканину.
Канюлі середнього діаметра, 27 і 25 G, є найбільш універсальними, вони поєднують тонкість, міцність, гнучкість і можуть використовуватися для введення препаратів будь-якої щільності. На мою думку, це «найбільш робочі» канюлі для проведення процедур ревіталізації нестабілізованою ГК і тромбоцитарною аутоплазмою.
Довжина канюль
Довжина канюлі – ще один важливий критерій вибору. Працювати короткою канюлею (19–25 мм) не дуже зручно, тому що:
- така канюля не набагато довша за голку, а значить, діапазон її переміщення обмежений;
- нею можна обробити невелику площу, і тому потрібно робити більше точок проколів для введення канюлі, що знижує естетичність процедури, зростає ризик появи екхімозів;
- збільшується час проведення процедури, а це є додатковим навантаженням як для лікаря, так і для пацієнта, оскільки робить процедуру менш комфортною.
Працюючи з довгою канюлею (60 і 70 мм) важко контролювати просування її кінчика і, отже, точність введення препарату.
Канюлі довжиною 38-40 і 50 мм є найбільш практичними, тому що вони досить довгі для того, щоб обробити потрібну область з однієї точки введення, але не такі довгі, щоб важко контролювати точність введення канюлі та препарату.
Канюлями STERiGLIDE (TSK Laboratory) довжиною 38 та 50 мм я проводжу ревіталізацію обличчя, підборіддя, шиї, декольте й тильної поверхні рук за авторською методикою, використовуючи нестабілізовану ГК і тромбоцитарну аутоплазму.
Конфігурація та комплектація канюль
Дуже важливе розташування вихідного отвору на канюлі. Місце вихідного отвору – найтонша частина канюлі, і тут може статися поломка. Чим ближче отвір до кінчика канюлі, тим менша ймовірність поломки і тим точнішим буде введення препарату.
Так, у канюль Dispoderm (INEX), SoftFil вихідний отвір розташовано далеко від кінчика канюлі, і можлива поломка кінчика, – навпаки, у STERiGLIDE (TSK Laboratory), Silkann (Sterimedix) і Needleflex (Mesotech) вихідний отвір розташований близько до кінчика (рис. 4). Чим товстіша канюля, тим це менш актуально, але при роботі з канюлями 30 і 27 G про це необхідно пам'ятати.
У тонких канюль, які легко згинаються, поломка можлива й біля маточини, тобто біля основи, тому працювати з тонкою канюлею потрібно з особливою обережністю.
На ступиці деяких канюль є індикатор розташування вихідного отвору, що дозволяє лікарю контролювати розташування цього отвору в тканинах під час процедури (канюлі STERiGLIDE, SoftFil Precision та Silkann).
Зручно, коли канюлі укомплектовані голками-провідниками, якими шкіру проколюють для створення вхідного отвору.
Важлива і текстура знімного ковпачка канюль. Якщо ковпачок ребристий, він знімається досить легко навіть вологою рукавичкою, тоді як гладкий ковпачок зняти важче.
Резюме
Найбільш надійні канюлі, у яких вихідні отвори розташовані близько до кінчика (наприклад, Silkann, Needleflex та STERiGLIDE), такі канюлі у моїй практиці жодного разу не ламалися. На канюлях Dispoderm і SoftFil вихідний отвір розташовується далі від кінчика, і я мушу визнати, що хоч і дуже рідко, але ці канюлі ламалися при використанні.
При роботі з тонкими канюлями (27 і особливо 30 G) потрібно бути дуже акуратним, щоб не відбулася поломка не тільки кінчика, але й основи.
Канюлі Dispoderm не укомплектовані голками-провідниками, у той час як у Silkann, SoftFil, Magic Needle, Needleflex та STERiGLIDE вони є.
Необхідно зазначити, що у канюль SoftFil голки мають такий само діаметр, що і канюлі, і, на мій погляд, це ускладнює роботу, оскільки якщо шкіра зберегла еластичність, отвір проколу скорочується одразу після виведення голки, що ускладнює подальше введення канюлі.
Канюлі Silkann, Magic Needle, Needleflex і STERiGLIDE мають зручнішу комплектацію: діаметр комплект голок-провідників, що входять в комплект, більше, ніж діаметр самої канюлі (наприклад, канюлі 27 G постачаються з голками 25 G).
Канюлі Silkann дуже м'які, і при введенні в тканини канюлі діаметра 30 і 27 G можуть змінити напрямок руху.
Гладка текстура захисних ковпачків канюль Dispoderm і Silkann може також утруднити роботу лікаря під час процедури: їх важче зняти вологою рукавичкою, на відміну від ребристих ковпачків у Needleflex і STERiGLIDE.
На мою думку, найбільш універсальними є канюлі 27, 25 G і завдовжки 38-50 мм. Вони зручні та надійні у застосуванні, можуть використовуватися з будь-якими продуктами й на будь-якій анатомічній ділянці.
Частина 2. Практичні рекомендації
Отже, ви вибрали канюлю, і тепер потрібно визначитися, як ви застосовуватимете її у процедурі.
Коли починаєш працювати з канюлею, з'являється почуття ейфорії, здається, що працювати з нею дуже легко та просто. Але, попрацювавши з канюлями якийсь час, починаєш бачити підводне каміння цієї техніки і розумієш, що не все так просто.
Звичайно, головним завданням під час будь-якої ін'єкційної процедури є профілактика інфекційних ускладнень. Нижче наведено три важливі правила, дотримання яких дозволить знизити ризик розвитку інфекції після проведення процедур ревіталізації за допомогою канюлі.
Крок 1. Дезінфекція
Продезінфіковані мають бути всі анатомічні області, на яких передбачається працювати (обличчя, підборіддя, шия, декольте, руки), а не тільки місця передбачуваних ін'єкцій. Можна використовувати спирт, спиртовмісні розчини або хлоргексидин, а краще їх поєднання [16]. Я дезінфікую поверхню шкіри двічі: спочатку розчином спирту 70%, потім хлоргексидином.
Правила асептики й антисептики мають бути дотримані протягом усієї процедури. Канюлю необхідно протирати хлоргексидином і стерильним фізіологічним розчином після кожного вилучення з робочого каналу. Потім канюля кладеться на серветку, просочену хлоргексидином, і закривається нею. Серветка знаходиться у стерильному лотку. Під час процедури місця ін'єкцій необхідно накривати серветками, змоченими хлоргексидином.
Процедуру зручніше проводити з помічником.
Крок 2. Анестезія
Деякі лікарі перед проколом шкіри голкою-провідником проводять інфільтраційну анестезію [17-19]. Я використовую 0,05-0,1 мл 0,3% Ubistesin forte (артикаїн + адреналін), вводжу за допомогою голки 32 G х 4 мм. Це робить введення провідника та канюлі безболісним, а наявність адреналіну в препараті знижує ймовірність утворення мікрогематом у точці введення канюлі.
Після проколу голку провідника краще залишити в шкірі, щоб місце проколу не встигло затягнутися до того, як ви візьмете канюлю. Частина лікарів рекомендує додавати анестетик у шприц із препаратом [8, 20–22]. Я додаю 0,1 мл 0,3% Ubistesin forte безпосередньо в шприц, що містить препарат, це робить процедуру ревіталізації ще комфортнішою.
Крок 3. Введення канюлі
Канюля вводиться повільно, одночасно вводиться невелика кількість продукту (антеградне введення разом із гідродисекцією) – так анестезується робоча зона та запобігається утворення гематом після процедури.
Потім можна працювати більш вільно (діє локальна анестезія), проводячи сепарацію та радіальне (віяльне) ретроградне введення основного обсягу продукту.
Якщо відчувається опір при просуванні канюлі, не потрібно долати його силою, канюлю краще обережно обертати, дозволяючи їй знайти свій шлях. Після вилучення канюлі точка входу обробляється OPSITE Spray, який утворює прозору захисну плівку. Усі робочі зони накриваються серветками із хлоргексидином (спиртовий розчин подразнює пошкоджену шкіру!). Після закінчення процедури ревіталізації всі робочі зони накриваються маскою та серветками, змоченими хлоргексидином, на 5 хвилин.
Висновок
Особистий досвід автора, а також вивчення робіт інших колег показують, що канюлі можуть і мають ефективно використовуватися для введення не лише філерів, а й препаратів нестабілізованої ГК і тромбоцитарної аутоплазми.
Як показав аналіз, канюлі різних виробників мають свої переваги та недоліки. Хочеться відзначити, що найбільш зручними, якісними та надійними, на думку автора, є канюлі STERiGLIDE (TSK Laboratory), а канюлі розмірів 27, 25 G і довжиною 38 та 50 мм – найбільш універсальні з них. Хоча, звичайно, залежно від області ревіталізації розмір і довжина канюль, що використовуються, можуть змінюватися.
Робота з надійними продуктами, якісними канюлями та голками, використання раціональних технік ін'єкцій, дотримання правил асептики й антисептики дозволяють проводити ін'єкційні процедури дійсно легко та безпечно, досягати результатів, які приносять задоволення як пацієнту, так і лікарю.
Періодична література та Інтернет, семінари, лекції та конгреси, спілкування з колегами й обмін думкою про свої результати, вдалі й не дуже, опанування нових методик роботи – все це підвищує професійний рівень лікаря та неодмінно відбивається на якості процедур і, відповідно, на зовнішньому вигляді й настрої пацієнтів. Таким чином, формула проста: професіоналізм + знання анатомії + надійний продукт + хороша канюля та голка = успіх гарантований.
І насамкінець слід зазначити, що канюля – не альтернатива традиційній голці, це просто ще один інструмент для ін'єкційних процедур. Залежно від розв'язуваних завдань використовують і канюлі, і голки, вони доповнюють одна одну. Я, наприклад, часто в одній процедурі поєдную введення канюлей нестабілізованої ГК та/або тромбоцитарної аутоплазми з армуванням голкою для досягнення кращого результату.
Література
1. Niamtu J 3rd. Filler injection with micro-cannula instead of needles // Dermatol Surg. – 2009; 35 (12): 2005-8.
2. Berros P. Periorbital contour abnormalities: hollow eye ring management with hyalurostructure // Orbit. – 2010; 29(2): 119-25.
3. Cattin TA A єдина технологія для мідфазної реjuvenation // J Cosmet Dermatol. – 2010; 9 (3): 256-9.
4. Fulton J., Caperton C., Weinkle S., Dewandre L. Filler injections with blunt-tip microcannula // J Drugs Dermatol. – 2012; 11(9): 1098-103.
5. Zeichner JA, Cohen JL За допомогою блунт tipped cannulas for soft tissue fillers // J Drugs Dermatol. – 2012; 11(1): 70-2.
6. Hexsel D., Soirefmann M., Porto MD, Siega C., Schilling-Souza J., Brum C. Double-blind, randomized, controlled клінічним тріалом для compare safety і ефективність металевої ланцюжок з тими, що стандартні сітки для soft tissue augmentation the nasolabial folds // Dermatol Surg. – 2012; 38(2): 207-14.
7. Nikolic A. Side-effect profile microcannulae: a patient perspective // PRIME. – 2013; 3(7): 71-9.
8. Petit P. Mesotherapy, від past до future: нові технології // FACE 2 F@ce Congress 2013: Cannes, 27-28 September.
9. Sister D. Platelet-Rich Plasma: нові розробки в естетичній медицині // PRIME. – 2013; 3(4): 32-41.
10. Cohen JL Utilizing blunt-tipped cannulas в специфічних регіонах для soft-tissue augmentation // J Drugs Dermatol. – 2012; 11(8): 40-1.
11. Cassuto D. Blunt-tipped microcannulas for filler injection: an ethical duty? // J Drugs Dermatol. – 2012; 11 (8): 42.
12. Donofrio L. Blunt-tipped microcannulas - personal perspective // J Drugs Dermatol. – 2012; 11(8): 41-2.
13. Berros P., Braz AV, Trevidic P., Lemaire T., Farhi D., Betis F. Evolution in technique: use hyalurostructure for lips rejuvenation as alternative to needle injection with troncular anesthesia // J Cosmet Laser Ther. – 2013; 1595: 279-85.
14. Sukkar S. Для того, щоб пом'якшувати, м'язи і шлунку після введення бактерій з глибоким мікро cannula versus traditional sharp needle. Posterny report // The Aesthetic Meeting. – 2013; Нью-Йорк.
15. Лебедюк В., Шарова A. Увага, канюля! // Ін'єкційні методи у косметології. – 2013, 3: 44-50.
16. Centers for Disease Control and Prevention. Guideline для Hand Hygiene в Health-Care Settings. Recommendations of Healthcare Infection Control Practices Advisory Committee і HICPAC/SHEA/APIC/IDSA Hand Hygiene Task Force. USA: CDC, 2002. http://tinyurl.com/a59avce (accessed 14 February 2014).
17. Райцева С. Диференційований підхід до вибору голки або канюлі у процедурах ін'єкційної пластики філерами на основі гіалуронової кислоти // Ін'єкційні методи у косметології. – 2011; 3: 74-78.
18. Румянцева E., Javier Beut, Inessa Jossinet, Дьяченко Ю. Ін'єкційна пластика губ: що нового? // Ін'єкційні методи у косметології. – 2012; 3: 80-90.
19. Beatini A. New approach to nec rejuvenation // PRIME. – 2013; 3(6): 86-7.
20. Busso M., Applebaum D. Hand augmentation with Radiesse (Calcium hydroxylapatite) // Dermatol Ther. – 2007; 20(6): 385-7.
21. Zenker S. Rejuvenation of hands with dermal filler // PRIME. – 2013; 3(1): 28-5.
22. Pavicic T. Techniques for injection to the hand // PRIME. – 2013; 3(7): 36-45.
Вперше стаття була опублікована в червні 2017 року.
Читайте також
- «Різдвяний ЛЕВ 2024»: у експозоні — і «старожили» сфери, і нові «гравці» ринку
- Акне та депресія як взаємопов’язані явища
- Модифікований протокол біомодуляції шкіри: практичні аспекти застосування
- «Різдвяний ЛЕВ 2024»: персональні відповіді на професійні запитання
- Гібридні стабільні екзосоми: нова ера можливостей для ефективного відновлення шкіри
- Перезапуск гомеостазу шкіри: стратегія відновлення
- Експозона на «Різдвяний ЛЕВ 2024»: калейдоскоп новинок та вже добре відомих продуктів, технологій, обладнання
- Гіпергідроз: що необхідно знати про захворювання
- Комплексний підхід до лікування акне. Поєднання косметичних процедур із дерматологічним лікуванням
- Розацеа
- Купероз
- Ангіоневроз
- Пелоїдотерапія
- Віски для депіляції
- Гранули Фордайса
- Богомолець Ольга
- Мікроголкова терапія
- Ацидотерапія