Ін'єкційна корекція втомленого та деформаційного морфотипів: технологія комплексного впливу

Logo

Косметологія — мистецтво, що налічує багато століть, але порівняно молода наука, яка розпочала свій шлях із зовнішніх коштів, а у ХХ столітті зробила значний прорив завдяки появі ін'єкційних методів, піонером серед яких стала мезотерапія.

Нині це окрема дисципліна з великою кількістю напрямків та об'ємною базою знань. Вони постійно доповнюються, заглиблюються та систематизуються. Особливо актуальними останнім часом є комбіновані методики, в основі яких — науково обґрунтований підхід до посилення ефекту за рахунок комплексного впливу.


Наталія Михайлова, к. м. н., лікар-дерматовенеролог, косметолог, доцент кафедри шкірних хвороб та косметології ФДПО РНІМ ім. Пирогова, науковий керівник Міжнародної академії естетичної медицини Наталії Михайлової, керівник освітнього проекту ENTERESTET, м. Москва

Людмила Соболєва, лікар-дерматовенеролог, косметолог, науковий редактор ВД «МЕДЕСТЕТИК-ПРЕС», м. Москва


Старіння шкіри - це поступові морфологічні зміни у вигляді інволюції дерми, сплощення епідермально-дермального зчленування внаслідок фото- або хроностаріння, зміщення поверхневої підшкірно-жирової клітковини та атрофія глибоких жирових компартментів, атонія і перерозтягування зв'язувального апарату обличчя, ослаблення м'язів депресорів особи [8, 9]. При такому розмаїтті причин і наслідків старіння вибрати улюблену процедуру, яка вирішить усі проблеми, неможливо.

Крім того, сучасний пацієнт у косметології пред'являє до фахівців цілу низку вимог:

  • висока ефективність від разового відвідування лікаря-косметолога;
  • швидкість ефекту;
  • мінімальний час відновлення після процедури;
  • використання новітніх процедур чи методик.

У зв'язку з цим у сучасній косметології стало дуже популярним комбінувати процедури в рамках курсу, а іноді і сеансу. Варіантів поєднаних методик зараз безліч, і основна їхня концепція така: комбінований результат перевершує ефективність методик окремо. І це зрозуміло, адже, поєднуючи процедури різного профілю, лікар-косметолог впливає на більше причин і механізмів старіння, що позначається на кінцевому результаті. У цій статті нам хочеться розповісти про свій клінічний досвід та успішно застосовуваний протокол омолодження на прикладі роботи зі втомленим та деформаційним морфотипами (які часто поєднуються чи еволюціонують один в інший). Він доводить, що в косметології можна знайти творчий, але при цьому логічний підхід до проблеми старіння, що ґрунтується на наукових та медичних дослідженнях.

КЛЮЧОВІ ОСОБЛИВОСТІ МОРФОТИПІВ

Найважливішими ланками втомленого морфотипу є:

  • неспроможність утримуючої функції сполучної тканини: слабкість дерми та утримуючого зв'язкового апарату;
  • перерозподіл жирових пакетів, візуалізація та «вихід» глибокої підплатизмальної жирової клітковини;
  • гіпертонус м'язів-депресорів нижньої третини особи

Для деформаційного морфотипу основною ланкою є гіпертрофія та перерозподіл поверхневої підшкірно-жирової клітковини. Цей процес часто посилюється генетично-детермінованою дисплазією сполучної тканини, тобто призводить до поєднання проявів втомленого та деформаційного морфотипів. У зв'язку з цим ми підбираємо комплекс заходів, що зменшує прояви обох морфотипів. Оцінюючи вираженість кожної складової, ми тонко «налаштовуватимемо» курс процедур під кожного пацієнта.

ЗЛАГАВАННІ УСПІХУ: цільові м'язи

Одним із основних етапів комплексної терапії деформаційного та втомленого морфотипів є корекція гіпертонусу м'язів нижньої третини особи. Зокрема, підшкірного м'яза шиї (m. platysma), м'яза, що опускає кут рота (m. depressor anguli oris, DAO), підборіддя (м. mentalis). Дані м'язи беруть основну участь у процесі старіння, візуально згладжуючи кістковий край нижньої щелепи, формуючи "брили", на що найчастіше скаржаться пацієнти. Шлях лікаря-косметолога у ботулінотерапії нижньої третини особи найчастіше починається з m. platysma. Це широкий, довгий, але відносно тонкий м'яз, що покриває практично всю область шиї. Скорочуючись, її волокна утворюють звані тяжи m. platysma. Постійне перебування в гіпертонусі не тільки робить їх помітними, перетворюючи на естетичний недолік, а й деформує овал обличчя, роблячи його більш пологім, без чіткої межі кістки нижньої щелепи [4]. Крім того, завдяки анатомічній будові даного м'яза, у кожної людини є певний шанс, але не 100% ймовірність формування «другого підборіддя» (рис. 1).

При I типі будови даного м'яза її протилежні половини зростаються на 1 – 2 см нижче за кістковий край нижньої щелепи. Це найпоширеніший варіант, що у 75% людей. У II типу (15% популяції) її волокна зрощені протягом усього над під'язикової кісткою. У III типу (10% популяції) волокна м'язи практично не зрощені до межі нижньої щелепи, що і пояснює причину утворення «другого підборіддя» як грижового випинання глибокої жирової клітковини [5, 6]. Працювати з гіпертонусом цього м'яза нескладно. Завдяки своїй ширині та практично єдиному покриттю овалу обличчя, досить складно створити дифузію у нецільові м'язи. Найголовніше у виборі точок – зробити максимально ефективною кожну одиницю введеного нейропротеїну. Ще один не менш важливий м'яз нижньої третини особи - m. depressor anguli oris. Насамперед вона відповідальна за сумний вираз обличчя, оскільки формує так звані «зморшки печалі», або «зморшки-маріонетки». У другу чергу m. depressor anguli oris, будучи потужним антагоністом m. platysma, має величезну кількість співдружніх з нею волокон і відповідає за «плаваючий» овал обличчя та формування «брилів» [2]. За такої кількості показань m. depressor anguli oris є цільовим м'язом нижньої третини особи при ботулінотерапії. Необхідно дотримуватись не тільки дозування при її корекції, але й контролювати глибину введення, напрямок голки і навіть ступінь відновлення нейропротеїну. Такі правила корекції необхідні, оскільки однією із складнощів корекції m. DAO є її небезпечне сусідство з м'язом, що опускає нижню губу (m. depressor labii inferioris). За дисекціонними даними ці м'язи не просто сусідять один з одним, але медіальні волокна m. DAO можуть бути безпосередньо вплетені у волокна m. depressor labii inferioris та окремі волокна m. orbicularis oris [3] (рис. 2).

Обов'язковою частиною класичного "тріо" м'язового гіпертонусу нижньої третини особи є m. mentalis. Вона є потужним парним м'язом, діяльність якої практично не помічають наші пацієнти, що загрожує пізнім початком роботи з нею [7]. Формування гіпертонусу підборіддя м'яза робить обличчя візуально ширшим за рахунок відсутності класичної форми овалу у вигляді перевернутого трикутника. Підборіддя пацієнта починає повільно підніматися, виставляючи «друге підборіддя» на загальний огляд. Корекція даного м'яза також не становить складності. Основне правило - дотримання симетричності ін'єкцій та дозувань. На жаль, багато фахівців-початківців бояться отримати небажані явища навіть при правильній розмітці. Внаслідок цього вони навмисно знижують дозування. Однак при недостатньому дозуванні частина волокон підборіддя м'яза набуває млявий параліч, а частина компенсаторно активізуються, що створює ефект випинання частини підборіддя (рис. 3).

Для профілактики необхідно використовувати адекватне терапевтичне, а не субклінічне дозування. У даному випадку пацієнтці було проведено ін'єкцію нейропротеїну у дозуванні 1 ОД на бік. Випинання частини м'яза у спокої з'явилося через 8 днів. Для корекції додатково було призначено по 2 ОД на кожну сторону. Через тиждень естетичний результат корекції абсолютно задовольняв пацієнтку.

ЗЛАГОДНІ УСПІХУ: ЖИРОВА КЛІТЧАТКА

Переважна кількість пацієнтів біля нашої країни мають або деформаційний, або втомлений морфотип, поширеним явищем є скарги надлишок жирової клітковини у сфері обличчя і шиї. У ділянці шиї жирова клітковина розташовується вище і нижче м'яза і представлена надплатизмальною та субплатизмальною клітковиною. При цьому субплатизмальна клітковина поділяється на центральний, медіальний та латеральний компартменти [10] (рис 4).

На відміну від особи, де глибока жирова клітковина з віком завжди атрофується, субплатизмальні пакети в ділянці шиї можуть як атрофуватися, так і гіпертрофуватися, залежно від морфотипу. Таким чином, при надлишку субплатизмальної жирової клітковини відбувається формування або круглої шиї з безліччю "кілець Венери", або другого підборіддя - у разі відсутності сходження волокон m. Platysma по центральній лінії [11]. Застосування прямих ліполітичних препаратів на основі фосфотидилхоліну або дезоксихолату натрію для цієї зони є ризикованим, а тому недоцільним. Раціональним виходом у цій ситуації є використання засобу з непрямою ліполітичною дією. Не менш важливим моментом є необхідність стимуляції синтезу колагену в дермі і в проекції зв'язкового апарату. Як ми вже говорили, важливою ланкою в патогенезі зміни нижньої третини особи є переростання зв'язкового апарату та слабкість волокон дерми на фоні деградації та глікування колагену.

Всі ми знаємо, що з віком якість шкіри та сполучної тканини загалом неминуче знижується. Ідеально, якщо вдається поєднати ліполітичну терапію із зміцненням зв'язкового апарату та стимуляцією неоколагенезу для профілактики старіння. У такому разі препаратом вибору є HYALREPAIR ® -08 Bioreparant (Lab. THOSСANE, Росія). Він розроблений із застосуванням унікальної методики твердофазної модифікації. Завдяки впливу високого тиску та зсувної деформації відбувається формування нової речовини на основі гіалуронової кислоти з приєднаними до неї біологічно активними речовинами. На тлі їхнього поступового вивільнення в експериментальних дослідженнях на біоптаті виявляється збільшення числа активних фібробластів, що продукують нові волокна здорового колагену.

У складі HYALREPAIR ® -08 Bioreparant — гіалуронова кислота фармакопейного класу з приєднаними до неї L-карнітином та вітаміном С. L-карнітин забезпечує одночасно виражену і при цьому безпечну непряму ліполітичну дію за рахунок перерозподілу жирних кислот у мітохондрії клітин. Крім того, стимулюються обмінні процеси у клітинах, нормалізується водно-сольовий обмін, що сприятливо впливає і на систему лімфодренажу. За рахунок цього препарат ідеально підходить для пацієнтів, схильних до набряклості та пастозності з надлишком підшкірно-жирової клітковини. Стабільна форма вітаміну С у складі препарату забезпечує стимуляцію біосинтетичної активності фібробластів, покращуючи стан сполучної тканини. Це відбувається внаслідок того, що вітамін С є потужним кофактором синтезу колагену, а технологія забезпечує його постійну присутність, що необхідно для неоколагенезу [14]. Терапевтичний ефект полягає у зміцненні зв'язкового апарату та профілактиці його перерозтягування [13]. Підвищена щільність пучків колагену в шкірі забезпечить формування «каркаса», запобігаючи утворенню «брилів» та «другого підборіддя». Не тільки в косметології, а й у пластичній хірургії існує розуміння, що неможливо займатися «омолодженням» особи, не враховуючи сукупність факторів, що призводять до вікових змін. Ми можемо працювати з якістю шкіри, розслабленням м'язового апарату, проводити пацієнтам процедуру об'ємного моделювання обличчя, але все це — виправлення лише окремих частин загальної картини старіння. Технологія комплексного впливу, заснована на розумінні процесів старіння та взаємодії м'язового апарату (SMAS) з іншими структурами, - це ключ до створення дійсно ефективної процедури [1] *.

Фото пацієнтів до та після застосування HYALREPAIR ® -08 Bioreparant

ЛІТЕРАТУРА:

1. Bae JH, Lee JH, Youn KH, Hur MS, Hu KS, Tansatit T, Kim HJ: Сувора думка анатомічного оригіналу рісоріуса в відношенні до facial планах. Aesthetic Surg J 34: 43 – 49 (2014)

2. Thomas von Arx, Marc J. Nakashima, Scott Lozanoff. The Face - A Musculoskeletal Perspective. SWISS DENTAL JOURNAL SSO VOL 128 9 P 2018

3. Hur MS, Kim HJ, Lee KS: На anatomic study of medial fibers of depressor anguli oris muscle passing deep to depressor labii inferioris muscle. J Craniofac Surg 25: 614 – 616 (2014)

4. Scott Shadfar, Stephen W. Perkins, MD. Anatomy and Physiology of Aging Neck. Facial Plast Surg Clin N Am 22 (2014) 161 – 170

5. Mejia JD, Nahai FR, Nahai F, та ін. Isolated management of aging neck. Semin Plast Surg 2009; 23 (4): 264 - 73.

6. Rohrich RJ, Pessa JE. У субстратисмалий supramylohyoid fat. Plast Reconstr Surg 2010; 126 (2): 589 - 95.

7. Hur MS, Kim HJ, Choi BY, Hu KS, Kim HJ, Lee KS: Морфологія mentalismuscle та її відношення з orbicularis oris and incisivus labii inferioris muscles. J Craniofac Surg 24: 602 – 604 (2013)

8. Solène Mine, Nicolas O. Fortunel, Hervé Pageon, і Daniel Asselineau. Діяльність Alters Functionally Human Dermal Papillary Fibroblasts but Not Reticular Fibroblasts: A New View of Skin Morphogenesis and Aging. PLoS One. 2008; 3 (12): e4066.

9. Sebastian Cotofana, MD; PhD; Alina AM Fratila, MD; Thilo L. Schenck, MD. Anatomy of Aging Face: A Review. Facial Plast Surg 2016; 32:253 – 260.

10. Rohrich RJ, Pessa JE. У субстратисмалий supramylohyoid fat. Plast Reconstr Surg 2010; 126:589 - 95.

11. Ramirez OM. Протипоказання визначають значення процедури виділення в керикопластику. Частина одного: анатомія і естетика. Clin Plast Surg 2008; 35 (4): 679 - 90, viii.

12. Копелевич В. М. Вітаміноподібні сполуки L-карнітин та ацетил-L-карнітин: від біохімічних досліджень до медичного застосування Архівна копія від 2 березня 2012 р. на Wayback Machine // Український біохімічний журнал. - 2005. - Т. 77. - № 4

13. Park, K. Оцінка micronutrients in skin health and function. Biomol. Ther. 2015, 23, 207 - 217.

14. Yuki Kishimoto, Norikatsu Saito, Katsumi Kurita, Akihito Ishigami. Ascorbic acid зростає на виразі типу 1 і 4 типу collagen і SVCT2 в культивованих людських шкіра фібробластів. Biochem Biophys Res Commun. 2013 Jan 11;430 (2):579 – 84. doi: 10.1016/j. bbrc. 2012.11.110.

Дана стаття надана Видавничим будинком « МЕДЕСТЕТИК-ПРЕС» та публікується за його відома та згоди.

Читайте також