Еволюція методів ін'єкційної терапії шкіри
Розбираючись у механізмах дії, пріоритетних показаннях і можливостях кожного з методів, а також грамотно поєднуючи їх, ми можемо розраховувати на швидкий ефект, комплексно впливати на кілька проблем відразу і зберегти бажаний результат протягом тривалого часу.
Наталія Михайлова, к. м. н., лікар-дерматовенеролог, косметолог, дійсний член Американської академії дерматології (AAD) та Американського товариства лазерної медицини та хірургії (ASLMS), головний лікар авторських клінік «Реформа» (Росія)
"Ін'єкційна косметологія" - термін, який з'явився в нашому арсеналі порівняно недавно. Піонер ін'єкцій – мезотерапія зробила революцію у світі естетики. Услід з'явилися інші варіанти доставки різних препаратів у шкіру для покращення її якості – біоревіталізація, а через деякий час – біорепарація. Пропонуємо розібратися в основних термінах, щоб чіткіше розуміти специфіку, суть та переваги різних ін'єкційних методів.
Мезотерапія: актуальна класика
Основою ін'єкційної косметології є метод мезотерапії. Розроблений французьким лікарем Мішелем Пістором у 1958 році, він зробив справжню революцію у косметології.
Що таке мезотерапія? Як випливає з назви, це лікування, що ґрунтується на численних ін'єкціях мікродоз окремих медикаментів та їх сумішей як локально, так і на деякій відстані від ураженої ділянки. Саме таке введення лікарських засобів дозволяє подолати природні бар'єри організму – шкіру та слизові оболонки, здійснити адресну доставку медикаментів до ураженого органу та тканини. З огляду на значну травматизацію метод провокує процеси, аналогічні тим, що протікають при пораненнях шкіри, але в менших масштабах.
Внаслідок пошкодження клітин вивільняються біологічно активні речовини, що каталізують різні реакції: з одного боку, інтенсифікуються обмінні процеси, з іншого – регенеративні, спрямовані на відновлення структури міжклітинного матриксу. Для мезотерапії розроблені спеціальні техніки, що дозволяють вводити препарати в різні шари дерми (наппаж, папульна, бугоркова, класична, лінійно-ретроградна) та дещо глибше – у гіподерму (інфільтрація). Використовуючи цей метод, ми маємо унікальну можливість працювати локально-регіонально, за допомогою мінімальних доз діючих речовин впливати на метаболізм та структуру шкіри та підшкірної клітковини. Присутність фармакологічного компонента розширює та посилює ефект мікротравми, призводячи до позитивних результатів не тільки з метою омолодження, а й за багатьох нозологічних станів. Так, за допомогою мезотерапії можна вилікувати хворобу, позбутися зайвої ваги, зменшити вираженість гіперпігментації, повернути втрачений шкірі тургор, зміцнити імунітет, усунути негативні наслідки стресу та ін.
Унікальні можливості мезотерапії:
- здійснення адресної доставки необхідних елементів у потрібні ділянки та підбір сполук, які добре засвоюватимуться шкірою;
- активність речовин залежить від ступеня їх засвоєння в кишечнику, як із пероральному прийомі;
- зниження навантаження на органи виділення;
- створення депо речовини у шкірі, пролонгований фармакологічний ефект;
- оптимізація результату, заснована на знанні синергізму-антагонізму основних вітамінів та мікроелементів, а також їх взаємодії з лікарськими засобами.
Великим плюсом мезотерапії є її вміння працювати з мікросудинним руслом. Наш організм влаштований так, що внутрішньошкірні капілярні сітки тісно пов'язані з життєдіяльністю всіх структурних компонентів шкіри. Як тільки через якусь причину капіляри припиняють свою роботу, клітини гинуть. Уповільнення циркуляції поза- та внутрішньоклітинних рідин на рівні шкіри та всього організму викликає захворювання. Деформуючий процес у капілярах, що збігається з процесами старіння шкіри людини, починається в середньому у 40–45 років. Це явище можна розглядати як один із пускових механізмів косметичних проблем, недоліків та дефектів шкіри. Порушення в системі мікроциркуляції лежать в основі таких дерматологічних захворювань та естетичних недоліків, як розацеа, акне, атопічний та періоральний дерматит, купероз, дисхромія, вікові зміни шкіри, гідроліподистрофія, варикозне розширення вен та ін.
Мезотерапія має виражену позитивну дію на капіляропатії, яка багаторазово посилюється, якщо ми працюємо судинними препаратами. Підсумком курсу такої корекції є покращення кольору обличчя, підвищення зволоженості шкіри та тургору, усунення запального процесу, а також головного болю (особливо мігренозного характеру), радикулопатій, парестезій, порушень сну, що, безумовно, стане приємним бонусом для клієнта.
Біоретиталізація: вдихнути нове життя
Біоревіталізація як різновид мезотерапії з'явилася 2001 року. Процедура є методом внутрішньошкірних ін'єкцій ГК для відновлення фізіологічного стану дерми. Дослівно назва перекладається як "природне повернення до життя" ("біо" - натуральне, природне, "ре" - повернення, "віта" - життя).
При біоревіталізації, на відміну від мезотерапії, використовується лише одна речовина – гіалуронова кислота. При цьому, якщо в засобах для мезотерапії вона максимально наближена до природної, яку синтезують фібробласти, і концентрація її становить від 0,5 до 1%, у разі біоревіталізації застосовується не тільки нативна, а й частково модифікована ГК, концентрація якої може досягати 2, 5-3%. Препарати є в'язкий еластичний гель, який вводиться інтрадермально. При виготовленні біоревіталізантів ГК проходить спеціальну обробку, що дозволяє їй більш тривалий час (до двох тижнів) затримуватися в шкірі, не розпадаючись на компоненти, що виводяться, створюючи умови для синтезу колагену в шкірі.
Перше враження після біоревіталізації завжди дуже хороше: у місці введення препарату тканини потовщуються внаслідок невеликого набряку, збільшується їхня пружність, шкіра розгладжується буквально на очах. Від коктейлів, які використовуються в мезотерапії, такого швидкого ефекту очікувати не варто. Видимий результат настає лише після 3-4 процедур, що завжди влаштовує клієнта. До кінця курсу біоревіталізації починають формуватися волокна колагену та еластину, в результаті чого покращується мікрорельєф шкіри, зменшується вираженість складок, обличчя виглядає помітно молодшим. Від початку лікування до видимого ліфтингу, зумовленого неоколагеногенез, проходить в середньому 2-3 місяці.
Ще одна істотна різниця між мезотерапією та біоревіталізацією – область впливу. У першому випадку за рахунок охоплення великої площі (мезозону) на шкіру виявляється більш виражена дія. Тому ця процедура є вигідною для вікових клієнтів, коли в тканинах вже почали відбуватися інволютивні зміни. Біоревіталізація ж передбачає чітко спрямовану дію на розгладжування конкретних зморшок та ліфтинг певної ділянки особи чи тіла. Гідратуючі програми біоревіталізації виграють у випадках профілактики, а до переваг мезотерапії слід віднести можливість використовувати препарати спрямованої дії – наприклад, що складаються із структурних елементів колагену та індукторів його синтезу для омолодження шкіри. Це дозволяє реалізувати більш виражений ефект омолоджування або вирішувати інші естетичні завдання. Як відомо, при біоревіталізації потрібен реабілітаційний період, оскільки сліди від введеного препарату (папули) помітні протягом кількох днів. При мезотерапії папули досить швидко розсмоктуються, тому якщо вдалося виконати процедуру без гематом, через 30-40 хвилин на обличчі вже не залишається ніяких слідів косметологічного втручання, що є позитивним моментом для клієнта.
Біорепаранти: стійкі та біоактивніБіорепаранти є модифікованою ГК з пришитими до неї біоактивними речовинами - вітамінами, амінокислотами, пептидами, життєво необхідними для відновлення шкіри. Відповідно, основне показання для біорепарації – вікові зміни шкіри.
Наявність численних вільних гідроксильних груп забезпечує можливість пришити до макромолекули ГК необхідні біологічно активні компоненти, змінивши таким чином її просторову конфігурацію. Порівняно з нативною, модифікованою подібним чином ГК гіалуронідазе вже не так просто зруйнувати, відповідно, збільшується час перебування препарату в дермі. При цьому біоактивні речовини, пов'язані з макромолекулою полімеру, знаходяться в тканинах весь період біодеградації ГК, зберігаючи свої властивості, що особливо важливо для сполук, які легко окислюються в умовах звичайного зберігання та стерилізації.
У всіх біорепарантах, крім ГК, є вітамін С, який впливає на утворення глікозаміногліканів, стимулює проліферацію фібробластів і, отже, продукцію колагену, покращує стан шкіри, ефективно борючись з первинними ознаками старіння. Відомо, що аскорбінова кислота сприяє зменшенню продукції металопротеїназ - ферментів, що руйнують колаген дерми.
Окрім вітаміну С, ми можемо пришити до ГК та низку амінокислот, що визначить індивідуальні властивості кожного препарату.
Так, амінокислоти гліцин, пролін, лізин і валін, входячи до складу основних білків міжклітинного матриксу дерми, необхідні для запуску синтезу власних колагену та еластину, що представляє безперечний інтерес для пацієнтів з дрібноморщинистим типом старіння.
Сірковмісні амінокислоти (цистеїн, метіонін) та трипептид глутатіон – потужні антиоксиданти, що діють на різних стадіях процесу вільнорадикального окислення, при цьому в організмі цистеїн та глутатіон відновлюють окислену форму вітаміну C до початкової активної форми. Така комбінація показана клієнтам із проблемами куперозу та гіперпігментації.
L-карнітин сприяє нормалізації водно-сольового балансу, тканинного дихання, стимулює репаративні процеси, має ліполітичну дію, що актуально для «втомленого» та деформаційного морфотипів.
Підсумовуючи вищесказане, можна зробити висновок, що дія біорепарантів різноманітна, але всі вони здатні відновити фізіологічний баланс обмінних процесів, що порушується з віком, активуючи процеси синтезу. Такий підхід забезпечує довготривалу активацію метаболічних процесів, достатню для відновлення ушкоджень міжклітинного матриксу та подальшого превентивного захисту дерми від впливу несприятливих, агресивних факторів зовнішнього середовища. Візуально ефект з'являється після першої процедури і продовжує наростати протягом курсу: відбувається вирівнювання рельєфу поверхневих зморшок, поліпшення кольору і текстури шкіри, її тургору, зникає в'ялість, проявляється виражений ліфтинговий ефект.
Повну версію статті можна прочитати у Les Nouvelles Esthetiques 4 (110)/2018
Читайте також
- П'ять точок молодості: авторські техніки ліфтингу
- Ін'єкційна корекція втомленого та деформаційного морфотипів: технологія комплексного впливу
- Методики покращення контурів тіла
- Прямий ефір: "Біорепарація – запатентована молодість шкіри"
- Прямий ефір: "Мультігідроксикислотний пілінг та карбокситерапія – сяйво шкіри за одну процедуру"
- Авторський протокол глибокого гідроліфтингу без слідів та папул. Точки ін'єкцій, можливості та переваги HYALUFORM® Deep Booster
- Інʼєкційна косметологія: популярні препарати
- Біоревіталізація. Біорепарація. Альтернатива чи доповнення?
- Птоз нижньої третини особи: методи корекції