Біоревіталізація. Біорепарація. Альтернатива чи доповнення?

2017-03-01
Logo

У кожного препарату свої особливості застосування, механізм дії, свої нюанси ефектів. Біоревіталізація, що міцно обгрунтувалася в косметології або впевнено набирає обертів біорепарація?


Наталія Михайлова , лікар-дерматолог, косметолог, член Американської академії дерматології (AAD) та Американського товариства лазерної медицини та хірургії (ASLMS), сертифікований тренер компаній Bioscientific Trading LTD (Франція) та Cynosure (США), головний лікар клініки «Реформа» (Рос) )


Про класичні біоревіталізанти, призначені для справжнього омолодження, на сторінках цього журналу розповідалося не раз. Однак у практиці косметологів нерідкі випадки, коли однієї біоревіталізації явно недостатньо, а «важку артилерію» застосовувати зарано. Як правильно вибрати тактику у таких випадках? Давайте розберемося на клінічних прикладах.

30 років: сухість шкіри

Молода жінка, 30 років, гіперстенічної статури. Скарги: сухість шкіри, сірий, "землястий" колір обличчя, "втомлений" вигляд, зморшки під очима, складочки по овалу при нахилі голови. Свою негативну роль у цьому відіграв надмірний ритм життя, проживання в забрудненому мегаполісі. І робота, і дозвілля проходять за комп'ютером.

При огляді виявляється наступне: сірувато-рожевий колір шкіри, тургор трохи знижений, опущення куточків рота, носогубні складки, дрібна сіточка зморшок на нижньому столітті. Косметолог діагностує втомлений морфотип старіння на тлі зневодненої шкіри. Яка тактика буде успішною у цьому випадку?

Проведення гідратуючої програми такої клієнтки є обов'язковим. Основний курс - 4 процедури біоревіталізації з інтервалом 14 днів. Обов'язково обробляється періорбітальна область, при цьому використовується техніка «мікропапули» (їхній діаметр не повинен перевищувати 1 мм), і нижня повіка – не доходячи 0,5 см до вії.

Навіть якщо провести тільки біоревіталізацію, то клієнтка, безперечно, буде задоволена результатом: після курсу таких процедур зморшки розгладжуються, підвищується тургор шкіри, обличчя виглядає молодшим. Ось тільки зниження тонусу, особливо помітне при нахилі голови вбік, при виборі такої тактики буде подолано ще не скоро. Справа в тому, що біоревіталізанти тільки створюють умови для синтезу колагену у шкірі. Від моменту насичення шкіри вологою до помітної, видимої «підтяжки», обумовленої неоколагеногенез, проходить від 4 до 10 тижнів. І на жаль, не завжди пацієнт пов'язує покращення, що настає після завершення курсу, із роботою косметолога. Часто доводиться чути, як досягнення ін'єкційної терапії приписуються деяким «чудодійним» кремам.

Який курс терапії варто провести нашій пацієнтці, щоб задовольнити її прагнення ідеальної шкіри? На додаток до курсу гідратації провести «полегшену» біорепарацію – підтягнути шкіру і надати їй свіжого вигляду. Найкраще для вирішення такого завдання підійде препарат на основі гіалуронової кислоти, «зшитої» з вітамінами (наприклад, вітаміном C) і амінокислотами (валіном, гліцином, цистеїном), який усуває в'ялість шкіри, підвищує її пружність. А застосування його технікою «поверхневий наппаж» дозволяє покращити колір та мікрорельєф шкіри. Препарат вводять між сеансами біоревіталізації з інтервалом 1 тиждень. Загальний курс – 4 сеанси біоревіталізації та 3 сеанси «полегшеної» біорепарації – забезпечує стійкі результати. Повторний курс проводять за півроку.

30 років: гіперпігментація

Потрібно сказати ще про одну проблему, яка часто зустрічається саме в молодому віці. Це гіперпігментація. Захоплюючись соляріями, відпочинком у спекотних країнах, такі пацієнтки намагаються захистити своє обличчя фотозахисними кремами та позбутися вже набутих пігментних плям. Як правило, шкіра при цьому страждає ще й від зневодненості та навіть сухості, а належної уваги зволоженню та живленню не приділяється. При цьому вибір косметичних засобів у найкращому разі відбувається за принципом «консультант у бутіку порадив». У результаті ми бачимо шкіру, у якої пошкоджено не тільки зволожуючий шар (внаслідок ультрафіолетового опромінення), але й гідроліпідний (внаслідок агресивних косметичних засобів).

З метою гідратації ми застосовуємо препарати-біоревіталізанти курсом не менше ніж 4 процедури (1 раз на 2 тижні). А з метою освітлення шкіри, відновлення харчування та (для такої шкіри це надактуально) антиоксидантного захисту та профілактики передчасного старіння застосовуємо біорепарант з гіалуроновою кислотою, вітаміном C, цистеїном, глутатіоном.

Особливість проведення процедур «полегшеної» біорепарації полягає в тому, що біоревіталізант та біорепарант застосовуються в одну процедуру, але з використанням різних технік. Біоревіталізація проводиться за класичною схемою, технікою "горбка", з обов'язковою обробкою періорбітальної області "мікропапулами", як описано вище. Біорепарація: у техніці "папули" обробляються пігментні плями, а потім вся процедура завершується обробкою в техніці "середній наппаж". В інтервалах між такими поєднаними процедурами «полегшена» біорепарація проводиться у моновиді.

Ін'єкції біорепарантів здійснюються з використанням наступних технік: «класична» та «середній наппаж» (дифузно обробляється вся зона), «папули» (обробляються пігментні плями).

35+: «хочу виглядати молодшою!»

Після 35 років ознаки старіння стають видно вже чіткіше. «Стомлений» морфотип рідко зберігається у своєму класичному прояві. Вже намічаються основні ознаки, що дозволяють сказати, чи піде старіння за дрібноморщинистим або деформаційним типом. Своєчасна діагностика, правильний вибір терапевтичних засобів дозволять пацієнтам надовго зберегти молодість та якість шкіри.

Розберемо звернення пацієнтки 38 років до косметолога з вимогою «хочу виглядати молодшою». У клінічній картині – переважання ознак зневоднення, сухості, стоншення шкіри та зниження її тонусу, мережа дрібних зморшок різної локалізації (усмішки, щічних, навколо очей). Це ідеальний пацієнт для проведення комбінованого курсу біоревіталізації та біорепарації. Даній пацієнтці ми провели 2 процедури з використанням біоревіталізму з інтервалом 2 тижні, проте така кількість сеансів – це не догма. В даному випадку через 2 тижні після другої процедури, коли пацієнтка прийшла на третю, питання щодо вибору препарату вирішувалося на підставі результатів огляду та морфометрії. Зрозуміло, що з досягнення ефекту омолодження курс необхідно продовжувати. Але які препарати вибрати?

Клінічна та інструментальна діагностика дозволила встановити, що гідратація шкіри посилилася, її тургор підвищився. Тепер на перший план вийшли в'ялість, атонія, недостатня щільність шкіри. Було ухвалено рішення обмежити насичення шкіри вологою з використанням біоревіталізму двома процедурами. А з третього і до кінця курсу проводити подальше омолодження за рахунок ущільнення шкіри, ліфтингу та розгладжування зморшок. Для вирішення поставленого завдання був обраний препарат-біорепарант, який якнайкраще впорався з поставленим завданням. І це не дивно. До його складу входить гіалуронова кислота (14 мг/мл), модифікована вітаміном C, та амінокислоти, з яких складається колаген (гліцин, пролін, лізин). Таким чином, будівельний матеріал в даному випадку - амінокислоти, захищені від руйнування найпотужнішим антиоксидантом, вітаміном C, і які тривалий час перебувають у шкірі в оптимальних, якщо не сказати ідеальних, умовах мікрооточення, створених модифікованою гіалуроновою кислотою. В результаті, щоб досягти ефекту справжнього омолодження, виявилося достатньо лише трьох (!) додаткових процедур. Техніки, за допомогою яких вводилися препарати, – «горбочки» та «папули», а також лінійна техніка в зоні кісткового краю очної ямки та губопідборіддя складки.

45+: наслідки менопаузи

Робота з корекції ознак деформаційного типу старіння вимагає від лікаря особливо ретельного вибору засобів корекції. У клінічній практиці часто зустрічаються пацієнтки вікової групи 40-45 років. У той час як їхні однолітки боролися зі зморшками навколо очей і сухістю шкіри, щасливі володарки нормальної, а в молодості навіть жирної шкіри звикли виглядати досить молодо та привабливо. І раптом майже одразу, як сказала одна пацієнтка, архітектор за освітою, стався «обвалення». Справді, зміни, які зазнає така шкіра під час початкової менопаузи, характеризуються процесами, які можна трактувати як «обвалення каркаса шкіри». Зовні це проявляється провисанням нижньої третини обличчя: нечіткість овалу непокоїть, але ще не виглядає критичною. Шкірна складка виходить за межі кісткового краю нижньої щелепи, закладаються «зморшки скорботи». Загальна надбавка у вазі відбивається і в зміні профілю обличчя: жирові відкладення утворюються переважно над носогубними складками, ускладнюючи їх і формуючи естетичний дефект у підпідборідній області - друге підборіддя. Це період у житті жінки, коли своєчасна та адекватна допомога косметолога допоможе на довгі роки відстрочити появу незворотних ознак старіння, що піддаються переважно хірургічній корекції.

До появи препаратів, що мають здатність запускати власні процеси омолодження, таким пацієнткам проводили біоревіталізацію, і ситуація погіршувалась. Відповідаючи на запитання, винесене в заголовок статті, зауважимо: наш досвід дозволяє стверджувати, що при гравітаційному птозі, що формується, біоревіталізація протипоказана.

Тоді який препарат вибрати? На рівні дерми та гіподерми колагенові волокна фрагментуються, втрачають свої пружні властивості; активність фібробластів та їх здатність до синтезу молодого колагену знижується. Щоб ліквідувати ці вікові зміни, необхідні біорепаранти. Тривалість курсу у різних пацієнток варіювала від 3 до 5 процедур, схема застосування залишалася однією і тією ж. Вся зона "обличчя/шия/декольте" дифузно оброблялася з використанням техніки "папули" для створення депо препарату та його рівномірного дифузного розподілу в дермі. У техніці «горбки» додатково оброблялася привушна область, кут між краєм грудинно-ключично-соскоподібного м'яза та ключицею. Лінійно у техніці «сітки» армувалися куточки рота. Ключовий момент процедури – введення в жирові скупчення препарату-біорепаранта, що містить широко відомий в естетичній медицині L-карнітин та гіалуронову кислоту (14 мг/мл), модифіковану вітаміном C. Препарат вводиться в гіподерму на глибину 4–6 мм у техніці «інфільтрація» з метою активізації метаболічних процесів, мобілізації жиру із жирового депо, дренажної дії. При введенні в дерму він прискорює обмінні процеси, активізує фібробласти гіподерми, забезпечує шкіру фізіологічну репарацію та справжнє омолодження.

В результаті описаного курсу процедур носогубні складки без додаткової корекції стали виглядати менш глибокими, «пішов» друге підборіддя, покращився тонус шкіри. Загалом результати курсу процедур у цієї групи пацієнток можна охарактеризувати так: омолодження, ліфтинг, корекція гравітаційного птозу та профілактика передчасного старіння за деформаційним типом.

45+: порушення архітектоніки особи

А якщо цій групі пацієнток пощастило і курс біорепарації проведено на ранніх етапах деформаційного старіння, то клінічна картина пізніших етапів заслуговує на окремий розгляд. Найчастіше такі пацієнти приходять до нас не зі скаргами, а з готовим рецептом-вимогою: «заповнити» носогубні, губопідборіддя і т. д. складки філером… І з часом, коли птоз посилюється, а філер ще «коштує», вони дивуються: чому стало гірше? А справді, чому?

Для пацієнток цього віку характерна мережа дрібних зморшок, глибокі зморшки та надлишок шкіри нижньої повіки, носогубні та губопідборідні складки, що зливаються в «брили», а також втрата об'єму верхньої та середньої третини особи, акцентування носо-слізної борозни, посилення деформації овалу обличчя, глибокий розділовий кут «щока/підборіддя», перерозподіл шкіри та жирових скупчень у нижню третину особи та в область шиї з формуванням «індичого підборіддя». Всі ці зміни називають порушенням архітектоніки особи. Вводячи досить велику кількість філлера (як правило, не менше 3 мл) в нижню третину особи, ми додаємо його до того надмірного обсягу жиру, надлишку шкіри та інтерстиціальної рідини, які там зосереджені. Результат відомий.

По суті, неважливо, за дрібноморщинистим або деформаційним типом накопичувалися вікові зміни. На стадії терапевтична тактика визначатиметься ступенем гідратації шкіри, втратою об'єму в середній частині обличчя і наявністю або відсутністю жирових відкладень. Протоколи курсів відрізнятимуться залежно від поєднання клінічних проявів, таких як:

  • втрата обсягів середньої третини особи у пацієнтів із зневодненою шкірою та жировими скупченнями в області носогубних складок та другого підборіддя;
  • втрата обсягів середньої третини особи у пацієнтів з нормально гідратованою шкірою та жировими скупченнями в області носогубних складок та другого підборіддя;
  • втрата обсягів середньої третини особи у пацієнтів із нормально гідратованою шкірою та відсутністю жирових відкладень.

Поповнення обсягів філерами – необхідна умова омолодження пацієнток і вони застосовувалися у всіх трьох групах. Додатково для першої групи використовувалися препарати-біоревіталізанти та біорепаранти за схемами, описаними вище. У другій групі застосовувалися філер та біорепарант, у третій – лише об'ємне моделювання філером.

Ці процедури дозволили досягти у таких вікових пацієнток вираженого ефекту омолоджування. Секрет у цьому, що з визначенні терапевтичної тактики було враховано патогенетичні механізми зміни архітектоніки особи. Його пропорції були природним чином реконструйовані: надлишки жиру в відкладеннях «розчинені» ліполітиками, а втрачений в результаті інволютивних змін обсяг тканин відновлений філлером; епідерміс зволожений та захищений, а власне дерма ущільнена біорепарантами.


Ін'єкційна косметологія є одним з напрямків естетичної медицини, що найактивніше розвиваються. З'являються нові та нові високоефективні препарати. Дуже важливо розуміти механізми дії, враховувати пріоритетні свідчення та можливості кожного з них. Поєднання властивостей та механізмів дії біоревіталізантів та біорепарантів дозволяє отримати швидкий результат, комплексно впливати на декілька проблем відразу, зберігати ефект протягом тривалого часу.


Вперше опубліковано : Les Nouvelles Esthetiques Україна, №6 (82), 2013

Читайте також