Гіперпігментації: алгоритм щоденного догляду за шкірою

При лікуванні гіперпігментації важливий комплексний підхід

Logo

При виборі косметичних засобів, що містять відбілюючі інгредієнти, перевагу слід надавати складним композиціям, компоненти яких синергічно посилюють дію один одного, впливаючи на всі механізми розвитку гіперпігментації.

Метою щоденного догляду за шкірою при гіперпігментаціях є руйнування меланіну та пригнічення його синтезу. Для хімічної інактивації вже виробленого меланіну здавна використовували засоби з вмістом ртуті, вісмуту, перекису водню. Сьогодні від них відмовились через високу токсичність. Метиловий ефір гідрохінону менш токсичний і має комплексну дію, пригнічуючи вироблення меланіну і стимулюючи його руйнування в клітинах. До складу відбілюючих засобів вводять арбутин, азелаїнову, коєву кислоти й інші активні інгредієнти.

Відбілюючі властивості аскорбінової кислоти зумовлені її здатністю блокувати тирозиназу та порушувати утворення ДОФА-хрому з ДОФА-хінону. Також вітамін С бере участь у перетворенні меланіну на його безбарвний аналог – лейкомеланін. Крім того, аскорбінова кислота активно впливає на тканини мезодермального походження: стимулює синтез колагену (у складі дермального матриксу і стінок судин), мукополісахаридів, знижує продукцію матричних металопротеїназ (ферментів, що руйнують колаген), є антиоксидантом і клітинним фотопротектором (завдяки інгібуванню фактора транскрипції АР-1 – активатора транскрипції генів, індукованого УФ-опроміненням), має протизапальну дію. 

Вітамін С широко застосовується при лікуванні гіперпігментацій будь-якого генезу в поєднанні з еритрозом, куперозом, розацеа, акне, при хроно- і фотостарінні шкіри, на етапах підготовки до пластичних операцій, серединних і глибоких пілінгів, особливо в курців і мешканців мегаполісів. 

Мезотерапевтична техніка дозволяє ввести активний вітамін С (5%, 10%, 20% розчини) на будь-яку глибину. 

Гліколева кислота висвітлює шкіру завдяки пригніченню продукції меланіну, сприяє більш рівномірному розподілу його гранул в епідермісі, створює відлущувальний ефект. Слід пам’ятати, що гліколева кислота ніколи не застосовується як монопрепарат для відбілювання шкіри. При використанні складів для пілінгу з вмістом гліколевої кислоти високої концентрації та низьким значенням рН слід пам’ятати про їхню подразнювальну дію і вжити заходів із запобігання окисному стресу та запаленню. Наслідком цих процесів можуть бути ятрогенні ускладнення у вигляді постпілінгової травматичної гіперпігментації. 

До переваг гліколевої кислоти можна віднести її плейотропну дію на шкіру: вона усуває гіперкератоз будь-якого генезу, в тому числі фолікулярний, стимулює синтетичну і проліферативну активність фібробластів, підвищує гідратацію епідермісу за допомогою збільшення вмісту в шкірі функціонально активного NMF і модуляції синтезу церамідів. Крім того, гліколева кислота активізує захисні системи шкіри завдяки викиду факторів росту та стимуляції макрофагів.

Гліколеву кислоту можна вводити в шкіру мезотерапевтичним шляхом («мезопілінг») 1 раз на тиждень, курс 8-10 процедур. Перевагою такого методу є ефективна контрольована «адресна» доставка препарату в глибокі шари шкіри з одночасним впливом на верхні шари епідермісу. У зв’язку з тим, що ін’єкційні препарати містять гліколеву кислоту нижчої концентрації і мають вище значення рН, їхня подразнювальна дія виражена значно меншою мірою, у той час як терапевтичний потенціал залишається досить високим. Ін’єкції здійснюються внутрішньоепідермально, внутрішньошкірно поверхнево технікою «напаж». Базовий «коктейль» застосовується на будь-яких ділянках тіла. У період між сеансами необхідно використовувати відбілюючі препарати. 

Мигдальна кислота також належить до групи альфа-гідроксикислот і справляє на шкіру дію, аналогічну гліколевій. З іншого боку, її хімічна структура подібна до деяких антибіотиків, тому ця кислота має яскраво виражену протизапальну й антибактеріальну активність. Мигдальна кислота не має фотосенсибілізуючої дії, цей пілінг володіє набагато менш подразнювальною дією, тому може проводитися на тонкій чутливій шкірі та за наявності куперозу. Також є безпечним при роботі зі шкірою III-VI фототипів за Фіцпатриком, оскільки не ускладнюється постпілінговою гіперпігментацією.

Фітинова кислота зв’язує іони металів, що каталізують окисні реакції в біологічних системах. Таким чином вона стримує розвиток запального процесу і знижує ризик розвитку постзапальної пігментації. Відбілююча дія фітинової кислоти пов’язана зі здатністю блокувати ключовий фермент синтезу меланіну – тирозиназу. 

Тіогліколева кислота забезпечує окиснення і блокування сульфгідрильних груп (-SH), ефективно видаляє фотоіндуковані пігментні плями, особливо в поєднанні з мигдальною та фітиновою кислотами.

Ретиноїди найчастіше використовуються за наявності цілої низки показань: фото- і хроностаріння шкіри, акне, гіперкератоз. Зовнішнє застосування різних похідних вітаміну А пов’язане з вираженою подразнювальною дією на шкіру, крім того, вони мають загальносистемну дію.

На ринку естетичної медицини представлено препарати ретиноєвої кислоти для мезотерапії. При введенні цієї кислоти безпосередньо в шкіру значно підвищується її біодоступність, терапевтичний ефект, а ймовірність побічних явищ, у тому числі системних, навпаки знижується. При цьому використовуються набагато нижчі дози препарату і, відповідно, значно рідше, ніж при нашкірному застосуванні, зазначаються побічні ефекти. 

Способи мезотерапевтичного введення – внутрішньоепідермально, внутрішньошкірно поверхнево технікою «напаж». 

При виборі косметичних засобів, що містять відбілюючі інгредієнти, перевагу слід надавати складним композиціям, компоненти яких синергічно посилюють дію один одного, впливаючи на всі механізми розвитку гіперпігментації.

Зробити подібний вибір серед представлених у продажу засобів доволі складно, тому необхідно насамперед звертати увагу на продукцію великих виробників космецевтики, що пропонують цілі лінії відбілюючих препаратів.

 

Читайте також