Форми сучасних ретиноїдів
В останні роки лікарі стали частіше застосовувати різні види ретиноїдів. Розглянемо, що таке ретиноїди та які його форми є сьогодні.
Євгенія Глєбова, лікар-косметолог, технолог
Популярну косметику з ретиноїдами зробив відомий дерматолог Альберт Клігман (до речі, його батько родом з України). Він дійсно відкрив роль ретиноїдів у лікуванні вугрової хвороби створенням препарату Ресін-А, до того ж запровадив терміни «космецевтика», «фотостаріння» та «корнеотерапія».
Як-то кажуть, випадковості не випадкові. Вивчаючи для «Джонсон і Джонсон» ефект ретинолу при акне, Клігман виявив його властивості, що омолоджують, і в 1969 році створив засіб від фотоушкодження з третиноїном, який отримав схвалення FDA як засіб у боротьбі з фотостарінням.
Ретиноїди – це натуральні та синтетичні похідні вітаміну А. Вони є ліпофільні молекули і легко проникають в епідерміс. Їх біологічно активні форми можуть модулювати експресію генів, що беруть участь у клітинному диференціювання та проліферації. Як відомо, ретиноєва кислота (третиноїн), її 13-цис-ізомерний ізотретиноїн, а також різні синтетичні ретиноїди використовуються в терапевтичних цілях. Тоді як ретинальдегід, ретинол і ретинолові ефіри, завдяки їх контрольованому перетворенню на ретиноєву кислоту або їх прямому біологічному дії, що не залежить від рецепторів, можуть бути використані як космецевтика.
"Космецевтика" - досить розмите поняття, але тим не менш, під це визначення підходять препарати, що не належать до групи лікарських, але все ж таки виявляють виражену біологічну активність без побічних ефектів.
В галузі актуальних ретиноїдів це виключає ретиноєву кислоту та всі синтетичні ретиноїди. Відповідно, кандидатами до групи топічних космецевтичних ретиноїдів є ретинолові ефіри, ретинол, ретинальдегід та група оксоретиноїдів.
Форми сучасних ретиноїдів
РЕТИНОЛ – чистий вітамін А. Підвищує рівень колагену та покращує природний цикл регенерації шкіри.
РЕТИНАЛЬДЕГІД – стоїть ближче до ретиноєвої кислоти в ланцюжку перетворення, тому його дія набагато швидше.
РЕТИНІЛ РЕТИНОАТ – інгредієнт прямої дії, якому не потрібно перетворюватися на ретиноєву кислоту, оскільки він є гібридною молекулою традиційного ретинолу та ретиноєвої кислоти.
Сучасні форми ретиноїдів за короткий курс постійного зовнішнього застосування від чотирьох до восьми тижнів забезпечують виражений клінічний ефект покращення тонусу та текстури шкіри. І головне, можуть застосовуватися навіть для чутливої шкіри та у будь-який час доби.