Боротьба з куперозом: можливості лікаря-косметолога
Купероз, який ще нещодавно не піддавався лікуванню більшістю класичних методів, сьогодні може бути нейтралізований раз і назавжди завдяки лазерним медичним технологіям. Розберемося докладніше.
Катрін де Гурсак, доктор медицини, секретар Французької асоціації антистаріння (AFAA), член Асоціації французької естетичної медицини (AFME) (Париж, Франція)
З такою проблемою, як купероз , лікарі стикаються у роботі досить часто. За допомогою спеціальних лікарських засобів можна значно покращити стан шкіри, ураженої куперозом, зміцнити стінки кровоносних судин, покращити мікроциркуляцію, запобігти утворенню телеангіектазій. Однак більшість рекомендованих препаратів, що сприяють підвищенню тонусу судин, надають лише тимчасовий ефект – зменшують прояви шкіри, але не усувають їх остаточно. Альтернативою можуть бути методи фізичного характеру – наприклад, електрокоагуляція, склеротерапія та лазерна терапія.
Неестетичний, але нешкідливий
На обличчі розширені судини найчастіше візуалізуються на щоках, крилах носа, зрідка на підборідді та лобі. Неестетичний, але нешкідливий купероз вражає насамперед клієнток зі світлою, тонкою та чутливою шкірою, а також тих, хто дуже багато часу проводить на свіжому повітрі.
Що ж до причини появи цього захворювання, багато залежить від спадковості. Водночас результати досліджень свідчать, що кліматичні умови, проживання у певних географічних зонах, спосіб життя та стрес також відіграють важливу роль. Так, спека, сонце і сильний вітер, так само як і різкі перепади температури, є факторами, які провокують або погіршують прояви куперозу. Спосіб життя, зрозуміло, також робить свій внесок. Зловживання алкоголем та гострими стравами надає постійне навантаження на капіляри – про це потрібно попередити ваших пацієнтів. Зрештою, стрес також впливає на розвиток куперозу, викликаючи напади жару, які супроводжуються почервонінням обличчя.
Не слід вважати, що купероз з'являється лише на зрілій шкірі – судинну сіточку можна побачити і на обличчі дитини, і у 30-річної жінки. Тому будьте уважні та обережні з пацієнтами, схильними до цієї патології: порадьте їм правильний домашній догляд, а під час процедур застосовуйте косметичні засоби для гіперчутливої шкіри.
Купероз під мікроскопом
Пам'ятайте, що купероз не виникає раптово, у вигляді сітки невеликих розширених судин. Він формується приховано і є одним із етапів захворювання, яке у своєму розвитку проходить кілька стадій: еритрозу, куперозу та розацеа. Слід бути дуже уважними до найменших ознак ураження шкіри та за необхідності негайно починати дерматологічне лікування.
Почервоніння шкіри
Якщо шкіра пацієнта відповідає на шкідливі зовнішні впливи відчуттям печіння, поколювання, сверблячки, а іноді почервонінням або навіть запаленням, то ви маєте справу з першою стадією – еритрозу, який свідчить про схильність до куперозу. Виявляється цей стан шкіри однорідними, без чітких обрисів почервоніння, як правило, на щоках, носі, лобі, підборідді. На початковій стадії захворювання відчуття печіння та почервоніння можуть бути тимчасовими.
Еритроз може спостерігатися у будь-якому віці, особливо у молодих дівчат, і не завжди розвивається у купероз. Але у разі частих рецидивів звичайне дифузне почервоніння здатне поступово трансформуватися в постійне. Отже, цей симптом є першою тривожною ознакою, і вам слід докладніше розпитати пацієнта про те, в яких випадках з'являються почервоніння, і на підставі отриманої інформації дати відповідні поради.
Телеангіектазії
Згодом судини розширюються і втрачають еластичність: почервоніння стає постійним і набуває все більш інтенсивного відтінку. Це і є тією стадією куперозу, при якій розширені дрібні судини шкірного покриву, так звані телеангіектазії, помітні неозброєним поглядом. У такому випадку доречно використовувати можливості дерматологічного лікування: пероральні або місцеві антибіотики ряду тетрациклінів, синтетичні ретиноїди (ізотрентиноїн, роаккутан). Однак через величезну кількість побічних ефектів застосовувати їх слід з обережністю.
Розацеа
Як правило, розацеа виникає у жінок у перименопаузальному періоді, на тлі стійкого куперозу, проте це захворювання зустрічається і у чоловіків. Стійке почервоніння охоплює центр обличчя (чоло, ніс, підборіддя та щоки), може поширюватися на груди та спину. Спочатку утворюються невеликі рожеві папули, які згодом перетворюються на пустули (вугри). Можливі відчуття сверблячки, печіння, стягування шкіри. На пізній стадії хвороби може спостерігатися інфільтрація та збільшення розміру окремих ділянок шкіри, переважно на носі (ринофіма). Цей стан виникає переважно у чоловіків, розвивається повільно. В цьому випадку необхідне системне дерматологічне лікування, а в косметологічних процедурах рекомендується використовувати гіпоалергенні засоби, некомедогенні та не містять ароматизаторів.
Боремося з куперозом
Сучасна медицина застосовує комбіновані методи для боротьби з куперозом, вибираючи певні засоби за показаннями та залежно від форми та стадії захворювання. Однак далеко не всі класичні методики дають хороші результати, часто залишаючи після себе розчарування та сліди у вигляді точкових рубців та пігментних плям.
На щастя, протягом останнього десятиліття техніки боротьби з розширеними судинами було значно вдосконалено, в них почали використовувати нові високотехнологічні матеріали, створені на основі останніх наукових розробок. Серед них виділяються три методики – на наш погляд, найефективніші.
Судинні лазери
За останні десять років лазерні методики усунення судинних утворень набули великого поширення та добре зарекомендували себе на практиці. При цьому найбільш безпечними та ефективними показали себе YAG- та КТР-лазери. Лазерний промінь високого ступеня селективності, впливаючи на судини, абсорбує тільки оскигемоглобін, що знаходиться в кровоносних судинах, не зачіпаючи при цьому оточуючі тканини. Іншими словами, лазери для лікування куперозу та судинних захворювань – високоселективні. Дрібні судини зникають миттєво, більші бліднуть і зменшуються. Велика робоча площа, висока потужність, вбудована система охолодження (кріоспрей) роблять процедуру комфортною, ефективною, безболісною та швидкою. Кількість сеансів залежить від поширеності куперозу. За середнього ступеня потрібно провести 24 сеанси з інтервалом в 1 місяць. Таке лікування забезпечує гарантований результат і не залишає жодних слідів.
YAG належить до групи твердотільних лазерів, як активне середовище в ньому виступає алюмоітрієвий гранат, легований іонами неодиму. Довжина хвилі становить 1064 нм. Потужність лазера такого типу може бути надзвичайно високою – до кількох сотень ват; випромінювання поглинається тканинами незначною мірою, тому відзначається високою проникаючою здатністю. Лазер може бути спарений із кристалом титаніл-фосфату калію (КТР), що подвоює частоту до отримання довжини хвилі 532 нм, розташованої в зеленій частині спектра. Такий модифікований YAG-лазер набуває властивостей КТР-лазера. YAG-лазер з подвоєною частотою випромінювання, або КТР-лазер, випромінює світло пучками імпульсів тривалістю 150 нс із частотою 5 Гц, працюючи майже в безперервному режимі. Довжина хвилі наближається до оптичної ділянки оксигемоглобіну (490-590 нм) та деоксигемоглобіну (490-700 нм). За здатністю вибіркового впливу на судини він ближчий до безперервного лазера на фарбнику з довжиною хвилі 585 нм, ніж до аргонового. Випромінювання КТР-лазера (532 нм) селективно поглинається гемоглобіном, незначною мірою – щільним матеріалом клітинних ядер (ДНК) коричневої частини спектра, розташованої на достатній відстані від ділянок поглинання меланіну. Відсутність конкуренції з меланіном знижує ризик дисхромії шкіри. |
Електрокоагуляція
Мабуть, всі знайомі із процедурою діатермокоагуляції. Принцип дії цього методу полягає в наступному: на кожну посудину встановлюють крихітну голочку-електрод, крізь яку проходить короткий струм високої частоти, що сприяє злипання стінок і розсмоктування. Таким чином проводять маніпуляцію вздовж кожної судини.
Що змінилося, то це сам апарат та голки. Раніше струм був дуже потужним і часто неправильно застосовувався, сеанси тривали надто довго, що призводило до рубців. Останнє покоління апаратів, що містять електронний блок генерування електричних імпульсів та управління ними, дозволяє подавати струм набагато меншої сили, тому процедура стала менш болісною. До цього потрібно додати використання ультратонких голок діаметром 0,15 мм замість міліметрових, застосовуваних раніше, а отже процедура виявляється значно менш травматичною для епідермісу і не залишає слідів. Тривалість сеансів зменшилася, але потребує більшого терміну лікування. При куперозі середнього ступеня тяжкості необхідно провести 2-3 сеанси з 10-денним інтервалом. Увага! Необхідно відмовитися від сонячного впливу та соляріїв під час всього періоду лікування.
Склеротерапія
Цей метод, безперечно, є найбільш доцільним, коли йдеться про лікування венозної недостатності нижніх кінцівок. Однак він також може застосовуватись для лікування куперозу. Принцип той самий: капіляр ультратонкою голкою вводять дуже м'який засіб, який викликає склероз судини. Введена доза є надзвичайно малою, але її достатньо для видалення капілярної судини та її розгалужень.
Цей метод зовсім безболісний (що заспокоїть пацієнтів, що рознервувалися) і забезпечує миттєвий і тривалий результат. Він переважно рекомендований при розширених або великих судинах, не доступних для лазера та електрокоагуляції. Єдиним недоліком є можлива поява набряку (оскільки ця процедура завжди супроводжується запальним процесом) – як після укусу комахи, яка, залежно від індивідуальної чутливості, тримається протягом 2–6 днів. Але цей набряк легко заховати за допомогою макіяжу.
При легкій формі куперозу необхідно провести 2 сеанси з інтервалом 10 днів. У більш важких випадках, як правило, поєднують електрокоагуляцію та мікросклерозування під час одного сеансу.
Дана техніка вимагає дуже точного та ретельного виконання, а також великої майстерності фахівця.
Правила, яких слід дотримуватися Для профілактики та/або після лікування незалежно від застосованого методу необхідно виконувати наступні рекомендації:
|
Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна, №2 (78), 2013, стор.90-92