Космецевтика при куперозі: що має бути у складі
Наявність великої кількості лікувальних та профілактичних компонентів з доведеним терапевтичним антикуперозним впливом гарантує їхню високу результативність у вирішенні проблеми куперозу.
Андрій Шор , доктор хімії, головний розробник космецевтичної компанії O. S. _ A Cosmetics , торгова марка Renew (Ізраїль)
Внаслідок впливу несприятливих факторів (різкі перепади температури, ультрафіолетове випромінювання, нервові стреси, генетична схильність, захворювання печінки та ін.) відбувається зниження тонусу капілярів дерми, підвищення їх проникності, знижується пружність судинної стінки, що в цілому погіршує мікроциркуляцію та метабол.
Мікроциркуляція - це транспорт біологічних рідин на рівні тканин організму, рух крові по мікросудинах капілярного типу (капілярний кровообіг), переміщення міжклітинної рідини та речовин, переміщення лімфи по лімфатичних судинах. Порушення мікроциркуляції зовні проявляється у формуванні судинних зірочок, сіточек, що надають шкірі рожевого і навіть червоного кольору, – явище, яке ми називаємо куперозом. Як правило, найпомітнішим є прояв куперозу в центральній частині обличчя – ніс, крила носа, оточуючі ніс частини як, рот, підборіддя. Тому, виходячи з вище сказаного, головне завдання у боротьбі з куперозом – зміцнити стінки судин, відрегулювати в них тиск та налагодити мікроциркуляцію шкіри.
При розробці та виробництві препаратів для шкіри, схильної до куперозу, особлива увага приділяється підбору активних компонентів для ефективного, але м'якого та обережного впливу. Активні компоненти, що входять до складу таких препаратів, можна умовно поділити на кілька функціональних груп:
- до першої відносяться компоненти, що зміцнюють стінки судин, що підвищують еластичність стінок капілярів, зменшують їх проникність та відновлюють капілярний кровообіг;
- інша група компонентів призначена для зменшення подразнення, усунення запалення, вирівнювання кольору та структури шкіри;
- певні компоненти сприяють зволоженню шкіри та запобігають трансепідермальній втраті вологи;
- особливе значення приділяється компонентам, що забезпечують ефективну доставку активних речовин та вітамінів.
Оскільки багато компонентів вирішують одночасно кілька завдань, тобто є багатофункціональними, то зазначений поділ є досить умовним.
Отже, оцінюючи ефективність препаратів для боротьби з куперозом різних косметичних марок, зверніться до складу косметичного засобу. Наявність великої кількості лікувальних та профілактичних компонентів з доведеним терапевтичним антикуперозним впливом гарантує їхню високу результативність. Що це за компоненти?
Рослинні екстракти
Одним з найактивніших компонентів антикуперозних препаратів є екстракт томату , що містить у великих кількостях вітамін К – елемент, особливо важливий для коагуляції (згортання крові). Вітамін К – перше засіб для загоєння мікротравм, пов'язаних з порушенням безперервності кровоносних судин і взагалі за будь-яких проблем з судинами. Він покращує тон шкіри, позбавляє розширених кровоносних судин і пігментних плям. Він незамінний при догляді за шкірою людей похилого віку з ослабленими кровоносними судинами і схильною до почервоніння та утворення на шкірі судинних зірочок. Крім вітаміну К, екстракт томату містить вітаміни груп, Р, аскорбінову кислоту, каротин, органічні кислоти, що дозволяє даному інгредієнту нормалізувати роботу капілярів, тонізувати шкіру, сприяти очищенню стінок судин.
Екстракт арніки містить органічні кислоти, дубильні речовини, кератиноїди, аскорбінову кислоту. Виявляє ранозагоювальну, протизапальну та кровоспинну дії. При зовнішньому застосуванні сприяє розсмоктування крововиливів.
Екстракт водяного перцю (Polygonum Aviculare Extract) містить флавоноїди, рутин та кварцетин, вітаміни А, Е, К, аскорбінову кислоту. Має кровоспинну дію. Дубильні та поліфенольні сполуки закупорюють пошкоджені дрібні судини та капіляри та гальмують кровотечі. Флавоноїдні сполуки зменшують проникність судинної стінки капілярів.
Екстракт кінського каштана (Aesculus Hippocastanum Seed Extract) знижує згортання крові, попереджає утворення тромбів у кровоносних судинах і сприяє розсмоктування утворених. Активна речовина екстракту кінського каштану – глікозид ескулін, зменшує проникність капілярів, має важливу капілярозміцнювальну дію, зменшує ламкість капілярів.
Екстракт алое містить ферменти, вітаміни, глікозиди та інші біологічно активні речовини, що надають тонізуючу та заспокійливу дії.
Вітаміни
Окрім вітаміну К, що міститься в екстрактах томату та водяного перцю (про який ми говорили вище), в антикуперозних препаратах використовуються й інші вітаміни. Особливе значення при вирішенні цієї проблеми приділяється вітамінам групи В – вони нормалізують обмінні процеси в дермі та епідермісі, розгладжують і підтягують в'янучу шкіру, зволожують її, роблять більш пружною та еластичною, покращують колір обличчя. Вітамін В3 (нікотинамід) допомагає підтримувати нормальний кровообіг, розширюючи судини та зменшуючи опір кровотоку. Має антиоксидантну активність, пом'якшує шкірний покрив, стимулює регенерацію шкіри після пошкоджень і запалень. Вітамін В5 застосовується у стабільній формі у вигляді пантенолу, підтримує тонус шкіри, сприяє зволоженню, загоєнню та розгладжуванню шкіри.
Вітамін Р – рутин, антисклеротичний елемент, який зменшує проникність та ламкість капілярів, оберігає від крововиливів. Рутин відноситься до групи біологічних активних речовин - флавоноїдів. Рутин зменшує агрегацію еритроцитів і запобігає утворенню тромбів, виявляє протизапальну дію, захищає гіалуронову кислоту від розкладання під дією деяких ферментів, підвищує активність аскорбінової кислоти (захищаючи від окислення, рутин допомагає кращому її засвоєнню), зміцнює стінки кровоносних.
Вітамін С – аскорбінова кислота, що має важливе значення для життєдіяльності організму. Бере участь у регуляції окисно-відновних процесів, вуглеводного обміну, згортання крові, нормальної проникності капілярів, синтезу колагену. Посилює активну дію вітаміну Е.
Вітамін А застосовується як стійкої форми ретиніл палмитата. Відіграє важливу роль у нормалізації обмінних процесів у шкірі. Запобігає утворенню зморшок, покращує регенерацію клітин шкіри, підвищує тонус та еластичність шкіри. У клітинах шкіри ретиніл палмітат гідролізується та окислюється до активної форми – ретиноєвої кислоти.
Вітамін Е у вигляді токоферолу ацетату захищає від окислення вітамін А, запобігає окисленню ліпідів шкіри, що призводить до погіршення зовнішнього вигляду шкіри. Вітамін Е є одним із найсильніших антиоксидантів.
Протизапальні та заспокійливі інгредієнти
Певні компоненти вводяться в препарати антикуперозного комплексу зниження подразнення і заспокоєння шкіри.
Алантоїн – надає пом'якшувальну, заспокійливу та зволожуючу дії на шкіру. Стимулює загоєння мікротріщин і шорстку шкіру, що має тріщини, усуває лущення, робить шкіру гладкою і еластичною, посилює її регенераційну здатність.
Бісаболол є одним із компонентів ефірної олії ромашки. Має болезаспокійливі, заспокійливі, протизапальні властивості. Добре переноситься шкірою, знімає її подразнення та захищає від появи почервоніння та шкірної алергії. Бісаболол має здатність покращувати трансепідермальну доставку пептидних компонентів.
Як один із компонентів зазначеної групи використовується синтетичний дипептид глютаміламідоетил індол , який зменшує вироблення запальних молекул – інтерлейкінів та цитамінів. Пептид захищає нервові клітини від руйнування під впливом UV-випромінювання. Нейропротекторний ефект пептиду вищий, ніж у вітаміну Е. Зменшується втрата вологи шкірою, збільшується пружність шкіри, знижується почервоніння, подразнення та почуття сверблячки.
Ще один пептид Palmitoyl Tripeptide -8 відноситься до групи імунорегуляторів, бореться із запаленням нейрогенної природи, заспокоює та пом'якшує запалену шкіру, відновлює нормальний поріг чутливості шкіри.
Гіалуронову кислоту, яка є одним із видів глікозаміногліканів (GAG), ми звикли розглядати тільки з позиції її гігроскопічних властивостей, оскільки основна її функція полягає у утриманні великої маси води в міжклітинному просторі. Однак, крім того, ГК виступає також як інгредієнт, що підсилює регенерацію шкіри і надає антисептичну дію.
Інгредієнти, що відповідають за біодоступність
Досягнення науки в галузі складів та транспортних засобів, а також перегляд існуючих формул призвели до появи більш привабливих препаратів та нових систем доставки для місцевого лікування. Мікрокапсулювання активних інгредієнтів або використання мікросфер призводить до уповільнення, контрольованого вивільнення активних інгредієнтів та покращення переносимості самого косметичного засобу.
З метою поліпшення трансепідермальної доставки активних компонентів антикуперозних препаратах також застосовуються спеціальні компоненти. Так, скволан захищає шкірні ліпіди від фотоокислення, відновлює ліпідний бар'єр шкіри та покращує транспорт таких речовин, як вітаміни А та Е. Поліетиленгліколь 400 підвищує розчинність активних речовин та їх біодоступність. Має заспокійливу та зволожуючу дію.
Пілінги при куперозі
Звичайно, професійний догляд за шкірою з куперозом не може обмежуватися доглядовими beauty-процедурами. Навіть найчутливіша шкіра, схильна до куперозу, з віком потребує омолоджувального та оздоровлюючого впливу поверхневих кислотних хімічних пілінгів. Розгляньмо кислоти, показані для застосування на чутливій шкірі з куперозом.
Фітинова кислота, одержувана з рисових висівок, є нетоксичною та дуже стабільною. Навіть у високих концентраціях дана кислота не потребує нейтралізації. Повільно проникаючи в шкіру по гідратованих ділянках, фітинова кислота утворює нерозчинні солі з металом, що видаляються на наступних стадіях пілінгу. Надаючи стресовий вплив, фітинова кислота стимулює процеси оновлення шкіри, оскільки процедура пілінгу провокує потужний окисний процес, у тому числі і за рахунок різкого зниження кислотності шкіри, зменшення кількості зростаючих у цих умовах «активних форм» металів сприяє стримуванню запальних реакцій. Зв'язування іонів міді гальмує утворення пігменту, що істотно зниження ризику післязапальної пігментації.
Азелаїнова кислота та її похідні (азелогліцин) має специфічну протизапальну дію – зменшує виробництво прозапальних активних форм кисню особливим видом лейкоцитів (нейтрофілами). Протизапальна активність азелаїнової кислоти сприяє скороченню вогнищ запалення та зменшенню еритеми, протидіє запальним реакціям в епідермі та дермі.
Молочна кислота - впливає на процеси регенерації та оновлення шкіри, на відлущування відмерлих клітин. Має сильну зволожуючу дію.
Лікування куперозу потребує комплексного та постійного підходу. Судинна природа цього захворювання диктує необхідність медикаментозної терапії. Однак із застосуванням високоефективних косметичних препаратів можна досягти значного поліпшення стану шкіри, що страждає на купероз і запобігти посиленню стану шкірних покривів.
Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна, №3 (79), 2013, стор.102-104