Купероз: лікування, підтримуючі процедури, адекватний домашній догляд

До лікування куперозу треба підходити комплексно

Logo

Те, що в юному віці завдяки близько розташованим судинам вважається ознакою здоров’я, з часом може стати причиною нерівномірного кольору обличчя та нездорового рум’янцю. Та й оточуючі часто сприймають розширені судини як запальні елементи. Отже, що ж таке купероз?

Купероз –  це поява на шкірі дрібних розширених кровоносних судин, телеангіектазій (від грецьк. telos – закінчення, angion – судина, ectasis – розширення), що супроводжується почервонінням і може мати тимчасовий або постійний характер. 

Причини виникнення куперозу можна розділити на первинні й вторинні. До первинних належать вроджене порушення ембріогенезу та вплив генетичних факторів (судинні невуси, зірчаста ангіома). 

Вторинних причин набагато більше. Серед них: внутрішні захворювання (найчастіше купероз зустрічається при вегетативному неврозі, хронічних захворюваннях яєчників, щитовидної залози, підшлункової залози, гіпертонічній хворобі, системних захворюваннях сполучної тканини); авітаміноз (поява розширених судин в цьому випадку повʼязана зі зниженням еластичності судинної стінки). Явище куперозу може спостерігатися і при тривалому прийомі кортикостероїдів.

До провокуючих факторів належать:

  • куріння;
  • стрес;
  • важка фізична праця;
  • підвищена чутливість шкіри;
  • гормональні порушення (деякі гормональні протизаплідні засоби провокують появу куперозу; гормональна перебудова організму під час вагітності або менопаузи також може стати причиною цієї проблеми);
  • лазні, гарячі ванни й сауни;
  • робота в умовах різких перепадів температури, постійний вплив холоду й вітру;
  • надмірне сонячне опромінення, зловживання солярієм (інсоляція сприяє пошкодженню судинної стінки й стійкому розширенню дрібних судин на обличчі й тілі);
  • деякі продукти харчування (шоколад, какао, кава, міцний чорний чай, маринад, консервовані солоності, копченості, алкоголь).

Перераховані фактори підвищують чутливість шкіри. У результаті через свою особливу сприйнятливість шкіра відповідає відчуттям печіння, поколюванням, свербінням, виникненням почервонінь або навіть запаленнями. Такі почервоніння однорідні, не мають чітких меж, виникають, як правило, на щоках, чолі й підборідді. Згодом судини розширюються і втрачають еластичність: почервоніння стають постійними та набувають більш інтенсивного відтінку. На крилах носа частіше з’являються окремі розширені судини.

Купероз може мати різне походження (артеріальний, капілярних і венозний) і різні прояви судинного малюнка (лінійний, деревоподібний, павукоподібний і точковий). Виникає частіше в жінок, ніж у чоловіків, і рідко діагностується в людей із темною шкірою.

Лікування куперозу: на що звернути увагу

Своєчасна діагностика і правильно підібрані процедури здатні не лише значно зменшити вже наявні судинні дефекти, а й запобігти подальшому розвитку куперозу.

Лікування захворювання залежить від стадії, виду й розмірів судинної сіточки. Купероз – це захворювання, яке вимагає постійних спільних дій лікаря, косметолога тапацієнта, а також постійного спеціального догляду за шкірою.

Для початку слід встановити причину захворювання. Якщо вона відома, необхідно її усунути або хоча б мінімізувати вплив. Далі знадобиться консультація дієтолога для корекції харчування. Для жінок також важлива консультація ендокринолога й гінеколога. І, нарешті, призначення пероральних препаратів, які зміцнюють судинну стінку, і місцевих процедур.

Per os

Обов’язково призначаються вітаміни: Р (підвищує стійкість судин, зменшує проникність і ламкість капілярів), С (бере участь в утворенні проколагену й сприяє його переходу в колаген, який «цементує» проникність капілярів; крім того, аскорбінова кислота має значну судинозвужувальну дію) та К (збільшує щільність судинної стінки, знижуючи її проникність).

Також призначаються препарати і харчові добавки з екстрактами рослин, які зміцнюють і відновлюють судини (олія виноградних кісточок, екстракт кінського каштана, арніки, глоду, шипшини тощо).

Місцеві процедури

Діатермокоагуляція волосковим електродом проводиться 1 раз на 5–7 днів. Насамперед мають видалятися найбільші телеангіектазії. Слід відзначити, що для невеликої одиничної «зірочки» іноді достатньо і одного разу, якщо видалити «живильну» судину. 

Крім того, для корекції куперозу часто використовують різні види лазерів або апарати для фототерапії, які варто вибирати залежно від стадії та виду куперозу. Якщо судинна сіточка розташована на ногах, варто звернутись за консультацією до флеболога. Фахівець допоможе виключити захворювання вен і визначитися із лікуванням.

Склерозування судин. Для «спаювання» розширених венул (здебільшого на ногах) за допомогою тоненьких голок вводиться спеціальна склерозуюча речовина. Протягом 5–7 днів після процедури рекомендується носити еластичні колготи або гольфи (компресійна пов’язка). Після склеротерапії можливі гематоми (синці), рубці.

Обколювання озоном – дієвий засіб для видалення судинних зірочок, телеангіектазій, лікування куперозу і невеликих варикозних вен. Після озонотерапії не залишається рубців і пігментацій.

Радіохвильова коагуляція – це допоміжний метод для видалення телеангіектазій, який полягає в припіканні судин за допомогою радіохвиль. Рекомендується для усунення виражених судин.

Салонні процедури

Салонні антикуперозні програми покликані нормалізувати кровопостачання, зміцнити стінки судин, зняти періваскулярне запалення, відновити бар’єрні функції шкіри (на відміну від осінньо-літніх антикуперозних процедур, відновленню бар’єрних функцій шкіри та її ліпідного балансу взимку варто приділити особливу увагу).

Підтримуючі процедури

Шкірі, схильній до куперозу, потрібен особливо дбайливий догляд – як у салоні краси, так і вдома. Він не повинен включати сильних механічних впливів; процедури вапоризації, агресивного механічного та хімічного пілінгу протипоказані через їх надмірний подразнюючий вплив. Догляд має бути спрямований на зміцнення судинної стінки, відновлення нормальної мікроциркуляції, попередження появи нових судинних зірочок і сіточок та закріплення ефектів, отриманих від лікування. 

Закріпити лікування й попередити появу нових судинних зірочок і сіточок допоможуть:

  • Мікрострумова терапія – покращує мікроциркуляцію й лімфодренаж, зменшує набряклість тканин.
  • Мезотерапія – введення в шкіру лікарських препаратів, які зміцнюють судинну стінку, нормалізують мікроциркуляцію й покращують загальний стан шкіри.
  • Лімфодренажний масаж – усуває набряклість шкіри, покращує оксигенацію та обмін речовин у шкірі. Може виконуватися як монопроцедура, так і в складі базового догляду.
  • Кріопроцедури – покращують мікроциркуляцію й лімфовідтік, забезпечують відновлюючий, зволожуючий і ліфтинговий ефекти. Це свого роду «гімнастика» для судин, тому що під дією холоду судини короткочасно звужуються, а потім розширюються. Тому в стадії, яка характеризується постійним і видимим розширенням дрібних судин шкірного покриву, кріопроцедури небажані, а на початковій стадії вони виконують профілактичну роль.

Домашній догляд

Вдома пацієнт має обов’язково використовувати молочко й тонік з антикуперозними добавками й спеціальні засоби – сироватку та/або крем (залежно від фірми-виробника) із судинозміцнюючими, зволожуючими та відновлюючими інгредієнти.

Перед виходом на вулицю слід обов’язково використати захисний крем.

Також лікарем можуть бути призначені препарати per os (вітаміни С, К, рутин тощо).

Вчасно розпочате лікування й правильно підібрані процедури здатні не лише значно зменшити вже наявні дефекти, а й запобігти подальшому розвитку куперозу, а також досягти якомога кращих результатів.

Варто також пам’ятати, що купероз вимагає тривалого лікування (іноді до року), а після корекції – підтримуючих процедур та адекватного домашнього догляду. 


За матеріалами «Les Nouvelles Esthétiques Україна» 

Читайте також