Біоревіталізація у програмах корекції фото- та хроностаріння
Біоревіталізація – одна з небагатьох методик, яка здатна ефективно відновити морфологічні дефекти шкіри та може використовуватись як базова методика для терапії всіх видів старіння
В даний час завдяки своїм біологічно активним властивостям, високій безпеці застосування та клінічній ефективності препарати на основі гіалуронової кислоти (ГК) широко використовуються в естетичній медицині. Дані літератури переконливо доводять, що внутрішньодермальне введення препаратів немодифікованої ГК викликає проліферацію фібробластів, збільшення синтезу ними власної ГК, колагену, еластину, що сприяє відновленню морфологічної структури дерми, підвищенню тургору та еластичності шкіри. Разом з тим, існує велика кількість різночитань, суперечливих даних і висновків, а крім того, ще не досить вивчені фізіологічні та морфологічні аспекти впливу різних препаратів ГК на шкіру.
БІОЛОГІЧНА РОЛЬ ГІАЛУРОНОВОЇ КИСЛОТИ У ДЕРМІ
Тривалий час гіалуронової кислоти приписували лише пасивну роль формування тривимірного гідратованого матриксу дерми. Але дослідження останніх трьох десятиліть дозволили докорінно змінити розуміння ролі ГК у шкірі та в організмі загалом. Згідно з сучасними уявленнями, ГК здійснює механічні та біологічно активні функції за допомогою спеціалізованих рецепторів, розташованих на мембранах клітин. ГК впливає на міграцію, диференціювання та проліферацію фібробластів, стимулює зростання та проліферацію мікроциркуляторних судин, запускає процеси регенерації, забезпечує антиоксидантний захист. До основних біологічно активних функцій ГК в дермі можна віднести: формування тривимірного гелевого міжклітинного матриксу, зв'язування та утримання води, трофічні функції (проведення поживних речовин, виведення шлаків і токсинів з клітини), зв'язування з клітинними рецепторами, ембріогенез, ангіоген ушкоджень.
Той факт, що гіалуронова кислота входить до складу багатьох тканин (шкіра, хрящі, склоподібне тіло), зумовлює її застосування у різних галузях медицини: офтальмології, артрології, пластичної хірургії та естетичної медицини.
МІСЦЕ ГІАЛУРОНОВОЇ КИСЛОТИ У СТАРІННІЙ ШКІРИ
Інволюційні зміни у шкірі є частиною процесів старіння організму загалом. На морфологічному рівні процеси старіння виявляються у вигляді наростаючої гіпотрофії шкіри. Спочатку знижується активність фібробластів та рівень кровотоку в мікроциркуляторному руслі, що призводить до зниження синтезу ГК, колагену, еластину та погіршення мікрооточення фібробластів у дермі. Це, у свою чергу, знижує рівень проліферації фібробластів та судин та призводить до зниження загальної їх кількості. Такі морфологічні зміни сприяють ще більшому зниженню синтезу ГК та колагену. Відбувається порушення структури дерми з формуванням зморшок, утворюються гіперпігментації та телеангіектазії, відбувається послаблення волоконного каркасу дерми та підшкірно-жирової клітковини, що супроводжується гравітаційним птозом м'яких тканин обличчя.
БІОРЕВІТАЛІЗАЦІЯ – БАЗИСНА ТЕРАПІЯ СТАРІННЯ
Термін «біоревіталізація» буквально означає «біологічне пожвавлення шкіри на морфологічному рівні». Методика біоревіталізації була розроблена італійським ученим А. ді П'єтро. Численні дослідження показали, що абсолютно необхідним елементом для загоєння ушкодження шкіри є інтенсивне підвищення концентрації ГК у зоні ушкодження (у 40–70 разів). Для уточнення ролі ГК у репарації вчені провели експеримент, у якому у непошкоджену шкіру за допомогою голки вводили велику кількість нативної ГК. Як показали гістологічні дослідження, введена ГК запускала процеси регенерації у шкірі. Так як пошкодження не було, то відновилися ті дефекти шкіри, які накопичилися з віком. Тобто на гістологічних зрізах було зазначено, що шкіра стала самовідновлюватись, самовідновлюватись. Надалі вони продемонстрували, що навіть після повного виведення препарату дерма ще тривалий час функціонує у «молодшому» режимі. Цей процес був названий биоревитализацией.
Біоревіталізація - одна з небагатьох методик, яка здатна ефективно відновити морфологічні дефекти шкіри і може використовуватися як базова методика для терапії всіх видів старіння, впливаючи на її ключові ланки.
До морфологічних та клінічних ефектів біоревіталізації можна віднести:
- збільшення кількості фібробластів у дермі;
- проліферацію мікроциркуляторного русла;
- підвищення синтезу ендогенної ГК, колагену та еластину.
Внаслідок цього тургор та еластичність шкіри підвищуються, дрібні зморшки розгладжуються, шкіра зволожується, відновлюється її нормальний колір. Методику біоревіталізації широко використовують для відновлення ушкоджень, лікування рубців та загоєння післяопераційних ран.
Основними показаннями до проведення біоревіталізації є:
- дегідратація шкіри різного генезу, спричинена як гормональними перебудовами, несприятливими метеорологічними умовами, так і неправильним косметичним доглядом тощо;
- зменшення тургору, спричинене дефіцитом ендогенних глікозамінгліканів внаслідок зниження синтетичної активності фібробластів;
- фотоіндуковане старіння, що характеризується гіперкератозом та гіперпігментаціями, хронічним запаленням, підвищенням активності металопротеаз та ін.
В даний час показання для введення немодифікованої ГК розширюються і вже не обмежуються тільки клінічними ознаками дегідратації, зниження тонусу та ін. фізіотерапевтичних anti-age методів (фото- та RF-терапії), у комплексному лікуванні атрофічних (постакне) рубців шкіри.
Вибір препаратів, що містять нативну гіалуронову кислоту, досить широкий:
Назва | Молекулярна маса | Зміст ГК (мг/мл (%)) |
Achyal | 1000 кДа | 10,0 (1%) |
Surgilift | 2500 кДа | 13,5 (1,35%) |
Ial-System | 1000 кДа | 18,0 (1,8%) |
Ial-ACP | Більше 1000 кДа | 20,0 (2,0%) |
Teosyal meso | 1000 кДа | 15,0 (1,5%) |
Mesolis | 1000 кДа | 14,0 та 18,0 (1,4% 1,8%) |
Viscoderm | 1000 кДа | 8,0 (0,8%) 16,0 (1,6%) 20,0 (2,0%) |
Особливості виконання біоревіталізації
- Біологічне та фотоіндуковане старіння
Введення нативної гіалуронової кислоти проводиться з метою профілактики інволюційних змін. Метод біоревіталізації також можна рекомендувати для проведення пацієнтам у разі окислювального стресу, для підготовки шкіри перед інсоляцією та відновлення після неї. Це з тим, що гіалуронат послаблює запальні реакції, інгібуючи перекисне окислення ліпідів, що у результаті оксидантного стресу. Таким чином, біоревіталізація виступає своєрідною «подушкою безпеки». Додатково досягається активна пролонгована гідратація.
Курс лікування становить від 4-6 сеансів із частотою проведення 1 раз на 2-3 тижні, техніка введення: папульна, лінійно-ретроградна.
Необхідно пам'ятати, що у пацієнтів з IV-VI фототипом шкіри (за Фітцпатриком) у разі проведення методу біоревіталізації у весняно-літній період необхідно застосування сонцезахисного крему (SPF не менше 30, PPD не менше 10), уникати інсоляції безпосередньо після процедури та протягом наступних 2-3 днів. Інакше запальна реакція у шкірі у місцях ін'єктування може призвести до формування гіперпігментацій.
У своїй клінічній практиці ми рідко використовуємо метод биоревитализации як монотерапії. При корекції клінічно діагностованих інволюційних змін шкіри (пацієнтки віком від 35 років) ми рекомендуємо метод біоревіталізації для потенціювання клінічного ефекту фізіотерапевтичних методик. Так, у пацієнтів з тонкою шкірою, дрібноморщинистим типом старіння, оптимальне поєднання RF-технологій (радіохвильового ліфтингу) та введення нативної ГК. Гідратація епідермісу та дерми збільшує проникність тканин для електричного струму, покращуючи тим самим рівномірне прогрівання тканин та денатурацію білка, що дозволяє скоротити і кількість, і частоту сеансів RF-терапії. При переважанні в клінічній картині телеангіоектазій і гіперпігментацій крім біоревіталізації рекомендується додатково проведення фототерапії (IPL-технологія), спрямованої на стимуляцію дерми з пошкодженням поверхнево розташованих розширених судин і руйнуванням пігменту, що нерівномірно відклався.
Синергія двох даних методик є особливо важливою при корекції фотоіндукованого старіння шкіри. Оскільки стимулюючий ефект фототерапії заснований на тому, що фотони світла, що випускаються світлодіодом приладу, активують ряд компонентів дихального ланцюга мітохондрій.
Так, первинним фоторецептором інфрачервоного кольору є цитохромоксидаза, що активізує дихальний ланцюг мітохондрій, і тим самим збільшуючи продукцію АТФ. Механізм створення гіалуроновою кислотою сприятливою для діяльності клітин середовища, а також її антиоксидантний ефект потенціюють ефект фототерапії. Процедури біоревіталізації та фотоомолодження проводяться з інтервалом у 2 тижні, курс становить 3-4 сеанси.
Пацієнтам з товстою пористою шкірою, глибокими зморшками оптимально поєднання біоревіталізації з фракційним неаблятивним лазерним ушкодженням шкіри (фракційним фототермолізом).
Вибір препарату залежно від морфотипу старіння
На сьогоднішній день немає єдиних алгоритмів вибору препаратів. Однак для вирішення цього питання можна відштовхуватися від морфотипу старіння обличчя як симптомокомплексу вікових проявів, зручного для роботи з косметологічним пацієнтом. Під морфотипом старіння особи розуміють сукупність клінічних ознак, що відображають зовнішні прояви старіння обличчя та шиї, включаючи додаткові характеристики фотопошкодження шкіри, наявність судинного та набряклого компонентів. На базі клініки превентивної медицини «Валлекс М» у січні-лютому 2009 року було проведено пілотне клініко-інструментальне дослідження з метою уточнення та розширення уявлень про типи старіння шкіри обличчя у жінок, обґрунтування підходу до косметологічної корекції. За результатами проведеного дослідження було підтверджено основні морфотипи та виділено додаткові підтипи.
Втомлений тип старіння
Спостерігається у жінок із нормальною або тонкою шкірою, підшкірно-жировий шар помірно виражений. Еластичність та пружність шкіри порівняно високі. Зморшки середньої глибини. Характерний помірний птоз нижньої третини особи, носогубні складки та зморшки «маріонетки» середньої глибини. Прояви фотостаріння від легкого до помірного ступеня: незначний ступінь гіперпігментації та нерівномірності тону шкіри. Нижня третина і область шиї є досить збереженими. Для глибокого зволоження дерми рекомендовано препарати стабілізованої ГК, нестабілізованої ГК у поєднанні з амінокислотами, вітамінами, макро- та мікроелементами.
Деформаційний тип старіння
Найчастіше характеризує жінок із нормальною чи товстою шкірою, підшкірно-жировий шар добре виражений. Глибина зморшок середня. Характерні виражені носогубні складки та зморшки «маріонетки». Птоз нижньої третини особи – від помірної до вираженої, ступінь фотостаріння від легкої до середньої.
На підставі огляду та аналізу відсутності / наявності в'ялості м'яких тканин, незначною мірою статичних зморшок при достатній глибині шкірних складок, а також наявності у жінок деформаційного морфотипу старіння блискучої шкіри та множинних телеангіектаз шкіри щік, було виділено два підтипи:
- деформаційний з набряковим компонентом: шкіра має найбільший блиск серед усіх досліджених типів;
- деформаційний з судинним компонентом: жінки мають високу чутливість шкіри.
У більшості випадків жінки з набряковим та судинним компонентом мають підвищений артеріальний тиск (АТ) та надмірну масу тіла. Можливо, у патогенезі присутні порушення кровотоку в капілярній мережі шкіри та лімфотоку. З віком ці порушення посилюються і виявляються у вигляді ознак лімфостазу (набряковий компонент) та/або стійкого ангіоневрозу дрібних судин (судинний компонент). Тривале існування патологічних застійних явищ у дрібних судинах призводить до прогресування судинного компонента, посилення малюнка поверхневої мережі дрібних судин шкіри обличчя (еритроз).
При даному морфотипі перевага надається препаратам стабілізованої ГК через її більш виражений ліфтинговий ефект. За наявності набрякового підтипу процедури біоревіталізації не проводяться або проводяться з обережністю через підвищену гідрофільність тканин.
Зморшкуватий тип старіння
Виявляється у пацієнток із тонкою шкірою, підшкірно-жировий шар виражений слабо. Ступінь виразності зморшок висока. Птоз нижньої третини помірний. Нерідко спостерігається сухість шкіри, найвища толерантність до різних зовнішніх подразників. Жінки з зморшкуватим типом старіння не скаржаться на підвищену чутливість шкіри загалом та до косметичних засобів зокрема. Добре переносять інсоляцію, швидко засмагають, схильні до гіперпігментації, сонячного лентиго, гіперкератозу.
Щорічні курси біоревіталізації препаратами стабілізованої та нестабілізованої ГК у поєднанні з амінокислотами, вітамінами, антиоксидантами, що сприяють покращенню синтетичних процесів у дермі, дозволяють значно покращити якість шкіри, підвищити її в'язко-еластичні властивості.
Слід зазначити, що морфотип старіння перестав бути єдиним критерієм у вирішенні питання вибір препаратів. Так, наприклад, для молодої категорії пацієнтів (до 25 років) перевагу надають класичним біоревіталізантам на основі нестабілізованої ГК. Але й тут не може бути однозначної відповіді, оскільки деякі полікомпонентні препарати містять активні інгредієнти (регуляторні пептиди, фактори росту, екстракти ембріональних клітин тощо), застосування яких можна лише після 35–40 років. |
Особливості біоревіталізантів різних груп
За нашими спостереженнями, схемою, що відповідає вимогам універсальності та ефективності (для вікової категорії після 25–30 років), є поєднане застосування біоревіталізантів нового покоління, до яких входять функціональний амінокислотний кластер та нестабілізована гіалуронова кислота (Jalupro), та препаратів на основі стабілізований. наприклад, Restylane Vital на тлі прийому харчових біологічно активних добавок (Proglyme).
Полікомпонентні препарати на основі нестабілізованої ГК
Суміш ліофілізованих амінокислот (гліцин, L-пролін, L-лізин моногідрохлорид, L-лейцин), що входять до складу біоревіталізантів нового покоління, забезпечує активний синтез колагену фібробластами. Гідроксипролін та гідроксилізин відіграють важливу роль у формуванні та стабілізації тривимірної структури колагену та еластину, захищають їх від впливу протеолітичних ферментів, стимулюють клітини епідермісу та підвищують рівень зволоженості шкіри. Причому в синтезі колагену та еластину беруть участь пролін та лізин, а їхнє гідроксилювання відбувається після включення в поліпептидний ланцюг молекули білка. Ці амінокислоти становлять близько 30% молекули колагену.
Амінокислота гліцин – єдина амінокислота, яка не має оптичних ізомерів, більше відома своїми ангіопротекторними властивостями, здатністю знижувати психоемоційне збудження та покращувати роботу головного мозку. При внутрішньошкірному вступі вона підтримує гнучкість молекули колагену, кожна третя амінокислота якої представлена гліцином.
Лівообертальний ізомер незамінної амінокислоти лейцин бере участь у синтезі практично всіх білків, у тому числі колагену та еластину. Еластін надає гнучкість та еластичність тканин. L-лейцин сприяє відновленню шкіри після травм та хірургічного втручання.
Іншим не менш важливим компонентом полікомпонентних препаратів є нестабілізована ГК, яка входить до складу засобів у вигляді низькомолекулярного полімеру з молекулярною масою 120–200 кДа. Вона забезпечує транспорт амінокислот, викликає швидку та виражену гідратацію тканин, стимулює процеси проліферації, диференціації та міграції клітин шкіри, у тому числі фібробластів.
Техніки введення полікомпонентних біоревіталізантів:
- папульна - препарат вводиться у верхній і середній шари дерми, зріз голки дивиться вгору, обсяг препарату, що вводиться, в один вкол - близько 0,01 мл.
- лінійно-ретроградна голка вводиться на всю довжину, паралельно шкірі, в середній шар дерми, препарат вводиться на зворотному ході голки.
- віялова – техніка введення аналогічна лінійно-ретроградній, проте препарат вводиться у вигляді віяла, при цьому голка не витягується зі шкіри.
- коротко-лінійна - голка вводиться на 1/2 довжини, препарат вводиться в середній шар дерми на зворотному ході голки.
- сітка (решітка) – препарат вводиться в лінійно-ретроградній техніці у двох взаємно перпендикулярних напрямках.
Монокомпонентні препарати на основі стабілізованої ГК
Препарати на основі стабілізованої ГК за тривалістю своєї дії відрізняються від препаратів на основі нестабілізованої ГК. За рахунок хімічного стабілізанта ДК повільніше піддається впливу тканинних фементів, дія яких спрямована на розсмоктування екзогенно введеної ДК і ефект від процедур, що проводяться, зберігається на більш тривалий час. Клінічний ефект від процедур з використанням препаратів на основі стабілізованої ГК має накопичувальну дію та активно проявляється після курсу процедур.
Техніки введення препаратів: коротко-лінійна, лінійно-ретроградна, віялова, сітка (див. вище). NB! Препарати вводяться строго у середній шар дерми (без утворення папул).
Поєднаний протокол
Сполучений протокол починається з ін'єкцій препарату нестабілізованої ГК з амінокислотним кластером. Потім через 2 тижні слідує процедура з використанням препарату стабілізованої ГК. І далі процедури повторюються з двотижневим інтервалом (всього 4 процедури нестабілізованої ГК та 3 процедури стабілізованої ГК). Така схема дає можливість шкірі швидше відновитись, запускає синтетичні процеси омолодження, підтягує та повертає шкірі пружність.
Література:
Людмила Петрович, Одеський національний університет імені І. І. Мечнікова
Наталія Горянова, Одеський національний університет імені І. І. Мечнікова
Шандра А. А., Одеський національний університет імені І. І. Мечнікова
Денисенко О. В., Одеський національний університет імені І. І. Мечникова
Les Nouvelles Esthetiques 2015/№1
Ольга Забненкова – кандидат медичних наук, професор ІДПО РУДН, керівник відділення косметології та пластичної хірургії ТОВ «МС «ДЕТАЛЬ» (Росія, Москва);
Людмила Камеліна - лікар-дерматокосметолог "Клініки Данищука", тренер компанії "Фітоджен" (Росія, Москва).
KOSMETIK international journal, №3 (41), 2010
Крістіна Безнікіна, лікар-дерматокосметолог, сертифікований тренер компанії "Валлекс М" (Москва).
Les Nouvelles Esthetiques Україна, №6 (70), 2011-2012
Ця стаття є частиною спецпроекту Ін'єкційний anti-aging
Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:
СПЕЦПРОЕКТ. І н'єкційний anti-aging
Читайте також
- Біоревіталізація від А до Я: особливості препаратів різних груп
- Корекція вікових змін: біоревіталізація від А до Я
- Реабілітація шкіри після інсоляції та профілактика фотостаріння
- Осінні турботи лікаря естетичної медицини: фотостаріння
- Хроно- і фотостаріння: комплексний підхід до вирішення проблеми
- Біоревіталізація: можливості гіалуронової кислоти
- Антиоксиданти у складі косметичних засобів як профілактика фотостаріння
- Як обрати найкращий захист від пігментації?
- Зморшки
- Інвазивна процедура