Алопеція: методи лікування та профілактики

Logo

Раптова чи поступова втрата волосся кидає більшість людей у паніку і змушує звертатися до самолікування. Розглянемо дерматологічну тактику ведення «трихологічного» пацієнта.


Катерина Глаголєва – лікар-косметолог, міжнародний тренер Meder Beauty Science, науковий редактор порталу про естетичну медицину (Росія, Санкт-Петербург)


Вже будучи в процесі написання статті, я стала мимовільною свідкою розмови перукаря та його клієнта: обговорювалася актуальна тема – прискорення росту волосся, і клієнтка, трохи соромлячись, відкрила «таємницю», що їй допоміг теплий мед із… уріною. Далі мисливський азарт дослідника змусив мене зібрати цілу стос народних рецептів, які гарантовано повинні допомогти набути неймовірного обсягу, блиску і сили вашому волоссю. Чи треба говорити, що в кращому випадку ці способи малоефективні, а в гіршому можуть завдати шкоди здоров'ю. Я вже чую обурення прихильників реп'яхової олії, настоянки червоного перцю, коньяку і часнику... У цій статті ми обговоримо механізми дії перевірених, безпечних і дають непоганий результат при поєднанні з основним лікуванням методів терапії.

Правильний діагноз та причини

Основну проблему в лікуванні алопеції (випадання волосся) я, як дерматокосметолог, бачу на етапі встановлення діагнозу та виявлення причини. Незважаючи на те, що волосся - це придатки шкіри, все частіше спеціальність "лікар-трихолог" виділяється в окрему категорію. З огляду на безмежність цієї теми – можливо, це й добре, – але лікар-дерматокосметолог повинен володіти методами діагностики та основними способами терапії алопеції, а найголовніше – зуміти запідозрити цей діагноз на ранніх етапах, коли лікування може бути особливо ефективним та малотравматичним.


Давайте тепер обговоримо як народні, так і медичні методи та способи лікування алопеції, які активно використовуються зараз. Цілком точно можна сказати, що одного універсального секрету не існує. Не тільки для кожного з типів випадання волосся, а й для кожного індивідуального випадку необхідно вибирати комплекс лікування.


Для зручності вибору методу лікування визначимося із класифікацією.
Розрізняють гніздову, андрогенетичну та дифузну алопеції. Три перелічені види відносяться до так званої нерубцевої алопеції, яка протікає без попереднього ураження шкіри, тобто без утворення рубцевої тканини.


Рубцова алопеція (а їх близько двох десятків форм) буває обумовлена появою рубця на шкірі голови, що утворився під час запалення чи травми.


При рубцевій алопеції відбувається атрофія волосяних фолікулів, тобто вони повністю відмирають і більше не можуть виробляти волосся. При нерубцевій алопеції фолікули зберігають свою функцію. До цієї групи належать дифузна, андрогенетична та осередкова алопеції.

Рубцева алопеція


Левова частка міфів і невдач у процесі лікування випадання волосся ґрунтується на марних спробах стимулювати ті волосяні фолікули, яких вже немає. Йдеться про рубцеву алопецію – при постановці такого діагнозу необхідно вдатися до хірургічних методів лікування.


Існують найрізноманітніші методи: висічення рубця при його невеликій площі, пересадка вільного шкірного клаптя – і, звичайно, один із найактуальніших сучасних методів – фолікулярна мікротрансплантація, тобто пересадка власного волосся методом мікрографтингу. Чи приживаються трансплантовані фолікули в рубцевій тканині чи ні? Ось головне питання, яке хвилює і лікарів, і пацієнтів. З'являється все більше наукових праць та статей, які відповідають позитивно на це питання, і це дає чималі надії та розвінчує міф про те, що рубцева алопеція не піддається лікуванню.

Для максимального результату


Найбільш перспективними для терапевтичного лікування є дифузна та андрогенетична алопеції. На думку багатьох авторів, дифузне випадання волосся є ранньою стадією андрогенетичної алопеції.


Саме за цих двох видів алопеції трихолог і косметолог повинні виступити в єдиній зв'язці для досягнення максимального результату.


Після проведення основних аналізів, діагностичних заходів та призначення базового гормонального, у тому числі призначення антиандрогенів, антигіпертензивного лікування (міноксидил) або аутоімунної терапії при гніздній формі алопеції, як допоміжні, але дуже вагомі заходи на сцену виходять косметологічні процедури, які умовно можна розділити:

  • на покращують мікроциркуляцію;
  • місцевоподразнюючі;
  • трофічні;
  • стимулюючі.

Кожен із методів частково несе у собі всі ці функції, але давайте почнемо розбиратися по порядку.

Мікрострумова терапія


У цьому методі використовуються слабкі імпульсні струми (мікроампери). В англомовній літературі цей метод позначається як MENS (Microcurrent Electrical Neuromuscular Stimulation – мікрострумова нейром'язова електростимуляція).


Оскільки при MENS використовуються мінімальні струми, відчуття пацієнтів практично відсутні (відчуття механічного тиску, руху або дуже слабкі відчуття «поколювання голкою», «повзання мурашок»). Основними діями мікрострумів на організм є такі:

  • зменшення (усунення) больового синдрому;
  • стимуляція процесів регенерації тканин з допомогою: а) стимуляції процесів клітинного метаболізму; б) відновлення мікроциркуляції.

Саме стимуляція процесів позаклітинного метаболізму разом із відновленням мікроциркуляції дозволяє домагатися активації волосяних фолікулів.


Але звідки тоді міф про нерезультативність цього методу? Відповідь проста: при запущеній андрогенетичній алопеції мікрострумова терапія як самостійний метод неефективна. У цих випадках показані хірургічні методи – наприклад, трансплантація волосся у поєднанні зі стимуляцією трофічних процесів у тканинах волосистої частини голови. Для стимуляції цих процесів і має бути використана мікрострумова терапія.


Численні дослідження, проведені з урахуванням клініки СПГМУ їм. акад. І. П. Павлова, які довели ефективність мікрострумової терапії в комплексному лікуванні алопеції на тлі стандартної загальної терапії, дають підстави розвінчати цей міф.


Перець, цибуля і т.д.


Саме в комплексі з мікрострумової терапією хотілося б розповісти про всі ті місцевоподразнюючі засоби, які здобули величезну популярність у серцях людей, які вперше зіткнулися з проблемою випадання волосся. Тут і водна настойка кайенського перцю, і спеціальні ампули кофеїну, і той самий сік, що багатьох не залишив байдужим (у тому числі через запах, який робить лікування подвигом). Всі ці засоби входять до категорії місцевоподразнюючих та нарівні з подібними медичними препаратами можуть використовуватися в комплексі, але обов'язково після уточнення у вашого лікаря.


Низькорівнева лазерна терапія


Останнім часом все більшої популярності серед пацієнтів користується низькорівнева лазерна терапія.


Цей метод особливо овіяний чутками, в Інтернеті величезна кількість пропозицій спеціальних гребінців і гребінців, що обіцяють допомогти «і при випадінні волосся, і навіть при облисенні» – саме ці гасла і змушують мислячих людей задуматися: що не так з низькорівневими лазерами?


По суті, про цю методику можна сказати наступне: дія лазера, спрямоване на волосяний фолікул, стимулює мікроциркуляцію в судинах шкіри голови і пробуджує фолікули, що знаходяться в стані телогена. Терапія низькорівневим лазером була схвалена FDA і часто застосовується у разі андрогенетичної алопеції у чоловіків та жінок на стадіях 1–5 за шкалою Норвуда – Гамільтона. У спеціалізованих клініках лікування волосся лазерною терапією проводять за допомогою ручних приладів, а також великих лазерних установок. Пристрій має світлодіоди, які рівномірно розподіляють світлові промені по поверхні голови. Низькорівнева лазерна терапія може допомогти лише тоді, коли залишилися життєздатні фолікули. Основне завдання низькоінтенсивного лазера – покращення мікроциркуляції та відновлення здорового оточення волосяного фолікула.


Плазмотерапія


І звичайно ж, говорячи про сучасні популярні і при цьому ефективні косметологічні способи лікування алопеції, ми не можемо залишити осторонь метод, широко відомий як плазмоліфтинг.


Плазмотерапія - метод ін'єкційного введення в тканини організму багатої на тромбоцити плазми, отриманої з крові самого пацієнта. Цей метод набув широкої популярності останнім часом, багато в чому завдяки своїй фізіологічності. Здавалося б, що може бути краще за власну плазму, та ще й збагачену тромбоцитами? Список показань до цієї процедури дуже великий, але серед естетичних показань, що викликають скепсис та деякі сумніви, є виправдані – при дифузних та стрес-залежних алопеціях. І та кількість наукових праць, що підтверджують ефективність плазмотерапії в лікуванні нерубцевих форм алопеції, дозволяє з упевненістю говорити про те, що метод працює.


Плазмотерапія алопеції в найближчому майбутньому може стати однією зі значущих альтернатив класичної мезотерапії, оскільки досягає тих же стимулюючих і трофічних ефектів, але з меншим ризиком розвитку алергічних реакцій на чужорідні речовини, що вводяться.

***

З кожним роком будуть з'являтися нові фізіотерапевтичні, ін'єкційні методи та засоби для зовнішнього нанесення, удосконалюватимуться хірургічні методи трансплантації волосся, але готова посперечатися: незважаючи на всі блага прогресу, водна настоянка перцю та цибульний відвар залишаться у списку заходів першої допомоги по порятунку волосся . Наше завдання полягає в тому, щоб ці способи залишилися лише як данина поваги народним традиціям і чітко сформувалися нові, в основі яких лежить діагностика та патогенетична терапія, а засоби, що стимулюють ріст волосся, успішно доповнювали лікування алопеції.

Вперше: KOSMETIK international journal, №1/2013, стор. 30-32

Читайте також