Пігментація особи: естетичний дефект чи сигнал про небезпеку?
Дерматологія для майстрів перманентного макіяжу
Гіперпігментація на шкірі обличчя нікого не роблять красивішим, і кожна жінка, зіткнувшись з такою проблемою, напевно захоче її позбутися. Але чи завжди вони є лише естетичним дефектом?
Чому на обличчі з'являється зайва пігментація і як з нею боротися питання, які хвилюють багатьох жінок. Така проблема може затьмарити людині життя практично у будь-якому віці. Гіперпігментація займає перше місце серед дефектів шкіри і може легко зіпсувати настрій і навіть створити умови для комплексів у молодших старших жінок і жінок.
Від коричневих плям на щоках буває важко позбутися. У деяких випадках боротьба з ними потребує серйозного лікування, в інших вони відбуваються самостійно. Це з причинами їх виникнення.
Що таке пігментація обличчя?
Клітини, які відповідають за пігмент шкіри , називаються меланоцитами. Кількість меланоцитів відповідає за колір шкіри: що більше меланоцитів, то шкіра темніша. Колірний пігмент залежить від генетичних особливостей, які передбачають різне поєднання коричневих, жовтих, червоних та синіх фарбуючих клітин.
Меланін – коричневий пігмент – виробляється під дією сонячних променів та ультрафіолету і є природним фактором захисту шкіри, який перешкоджає шкідливому впливу на неї ультрафіолету. Саме в результаті надлишкового утворення та осадження меланіну відбувається гіперпігментація, тобто поява темних ділянок шкіри.
Прояви пігментації більш помітні у людей, які мають світлу шкіру. Вони можуть виражатися у вигляді плям, ластовиння і родимок. Якщо меланін залягає глибоко в шкірі, плями виглядають особливо яскраво, якщо ближче до поверхні вони мають блідо-коричневий відтінок.
Лікарі розрізняють внутрішні та зовнішні причини виникнення проблеми.
Коли причина всередині
До внутрішніх причин виникнення гіперпігментації відносяться :
- Нестача вітамінів. Дефіцит вітаміну В12 стимулює потемніння шкірних покривів. Він регулює синтез пігменту, тим самим запобігаючи виникненню нових пігментних плям. Вітамін А знебарвлює темний відтінок. Вітамін Е в достатній кількості знижує ризик пошкодження шкіри внаслідок інтенсивної дії сонячних променів.
- Погана циркуляція крові. У разі застою кров не здатна повністю звільнитися від токсинів та продуктів розпаду. Вони проявляються на шкірі у вигляді пігментних плям.
- Зашлакованість кишечника. Неправильна робота цього органу заважає процесам обміну в організмі, у результаті з'являються потемніння на шкірі.
- Захворювання серцево-судинної та нервової систем, особливо у віці старше 40 років.
- Порушення гормонального балансу в організмі в процесі вагітності та пологів, через гінекологічні захворювання та проблеми зі щитовидною залозою.
- Захворювання нирок. Поява жовтувато-коричневих пігментних плям часто свідчить про проблеми з роботою нирок.
- Тривалий прийом деяких медикаментозних препаратів. Внаслідок такого лікування шкіра може місцями набувати темного відтінку.
- Стрес. Якщо тривалий період перебувати у стресовому стані можна зіткнутися з виникненням пігментації. У такій ситуації потрібно привести до норми свій психологічний стан.
Причини появи плям можна визначити за їх зовнішнім виглядом. Утворення червоного кольору виникають, якщо погано працює кишечник. Коричневі пігментні плями на обличчі часто свідчать про хворобу печінки та жовчного міхура.
Небезпеки, що підстерігають зовні
До зовнішніх причин появи пігментних плям відносяться:
- Активне сонячне проміння. Вони не лише викликають опіки, а й стимулюють надлишковий синтез меланіну у глибоких шарах шкіри. Аналогічним чином організм може відреагувати відвідування солярію. Особливо пігментація помітна навесні, тому що після зимових морозів шкіра втрачає меланін, а під інтенсивним впливом ультрафіолету утворюється пігмент нерівномірно.
- Поява вугрової висипки. При видавлюванні гнійників і нанесенні товстого шару крему, що маскує, є ризик отримання залишкових явищ у вигляді рубців і плям.
- Вікова пігментація. Після досягнення сорока- та п'ятдесятирічного віку у багатьох жінок на обличчі та руках з'являються великі коричневі плями. Це добре помітно під час перегляду фото жінок до та після 50 років. Самі собою вони не небезпечні, але псують зовнішній вигляд. Лікується таке явище лише за допомогою досягнень косметології .
- Алергія на косметику чи продукти харчування. Якщо вчасно не позбутися запалення, лущення та висипу, темні сліди можуть залишитися надовго.
Якщо ви схильні до надмірної пігментації, у період активного сонця (у ранковий та полуденний час) необхідно приховувати обличчя, руки та плечі.
Види пігментації на обличчі
Видів пігментації на обличчі є дуже багато. Щоб усунути цю проблему максимально ефективно, необхідно спочатку встановити причину її виникнення.
Ластовиння – мініатюрні жовті потемніння, які сильніше виявляються під впливом сонячного світла. З віком їх кількість зазвичай зменшується. Косметологи рекомендують використовувати сонцезахисний крем, щоб захистити себе від появи нових ластовиння.
Хлоазма – пігментні утворення, які з'являються на тлі зміни гормонального фону через вагітність, гінекологічні захворювання, дисфункції ендокринної системи – як правило, у дорослих, потребує лікування.
Родима пляма – мініатюрне доброякісне новоутворення. За бажання видаляється лазером або за допомогою кріотерапії.
Лентіго – темно-коричневі плями, які з'являються внаслідок впливу ультрафіолету. Зазвичай зустрічаються у старечому віці.
Вітіліго – плями білого кольору, що виникають через порушення утворення меланіну. Схильність до захворювання має спадковий характер.
Лікування пігментних плям на обличчі безпосередньо залежатиме від причин їх виникнення. Якщо поява плям не пов'язана з іншими серйозними захворюваннями, то в цьому випадку можуть бути спеціальні косметологічні процедури відбілювання шкіри.
Існує багато методів лікування пігментних плям, у тому числі косметологічні процедури: маски, що відбілюють, кислотні пілінги, фармацевтичні препарати тощо. Але лідером серед усіх цих методів ефективності є світловий і лазерний вплив на пігмент.
Щоб вибрати найбільш безпечний та ефективний метод, потрібно звернутися до кваліфікованого фахівця – дерматолога, який професійно та правильно визначить причину появи пігментації та підбере оптимальний варіант боротьби з нею.