Катерина Струкова: з перших вуст про роботу гримера у кіно
Інтерв'ю з майстром
Катерина Струкова – відомий художник з гриму та спецефектів у кіно та на телебаченні України, тому саме з нею ми вирішили докладно поговорити про роботу гримера у кіноіндустрії.
Робота гримера з боку здається неймовірно цікавою та захоплюючою, але мало хто знає, як насправді відбувається процес роботи над образом актора, хто над ним працює і як трансформувати людину у повноцінного персонажа кінокартини. Про все це говоримо сьогодні з нашим експертом.
Катерина Струкова – художник з гриму та спецефектів у кіно та на телебаченні з великим досвідом роботи. У 2016 році вона відкрила перший в Україні work shop для гримерів Strukovafx.com та магазин для кожного фахівця у цій галузі Makefx.com.ua. Катерина – лауреат премії «Золота Дзига» у номінації «Найкращий художник з гриму» за фільм «Брама» у 2019 році, а також член журі нашого проекту Pro Beauty Battle: Makeup , до якого варто приєднатися зараз.
Що ж, почнемо!
Катерино, розкажіть, у чому головні відмінності роботи візажиста та художника за гримом?
Можу сказати як людина з першою освітою візажиста – це гарна професія, яка допомагає робити зовнішність людей привабливішими, підкреслювати переваги та приховувати недоліки.
Грим – це не означає робити всіх негарними чи театральними. Я сказала б – це наука робити з людей персонажів, при погляді на яких видно характер.
Яким навичкам ще має навчитися візажист, щоб називати себе гримером?
Складно назвати навички… Це більше про досвід, який з'являється згодом. Бачення та вміння приходять лише у практиці, коли починаєш працювати саме гримером, у департаменті гриму. Адже в кіно є різні департаменти, і в гримерському як мінімум є художник з гриму, асистент та гример.
До обов'язків художника з гриму входить: створення та втілення у гримі унікальних образів героїв, виходячи із завдань, поставлених режисером та визначених сценарієм. Головне завдання художника з гриму в кіно – не просто нафарбувати людину, а трансформувати її обличчя під певний характер.
Дуже важливо стежити за монтажністю варіантів гриму, вміти складати кошториси і звіти, знаходити потрібних підрядників і вміти приймати швидкі професійні рішення.
І найголовніше – треба любити те, чим займаєшся. Оскільки кіно – це окремий організм. Людей у нього або затягує, або вони категоричні не можуть змиритися ні з графіком, ні з фанатичності людей, які працюють над одним продуктом.
Як зробити так, щоб грим був доповненням образу актора і не читався надто явно?
Актор повинен почуватися комфортно, і грим як додатковий інструмент повинен допомагати актору зіграти саме те, що хоче від нього режисер, відштовхуючись від сценарію. Грим як такий не повинен бути видно.
Якщо говорити про макіяж обличчя у кадрі, що важливо враховувати гримеру?
Важливо розуміти стиль зйомок. Адже якщо це скетч – у кадрі можуть бути яскраві, перебільшені образи, а якщо історичне кіно – портретні грими, або історична достовірність форми зачісок і зовнішнього вигляду персонажа.
Під час підготовки до серйозних проектів починаєш копатися в анатомії, історії... Наприклад, для військових фільмів вивчаєш достовірні види фактур від вибухів, поранень тощо.
Я сказала б, багатостороння в мене професія. І я її дуже люблю! А найголовніше – вона інтернаціональна. Ти можеш поїхати в будь-яку точку світу та зі знанням мови працювати за професією.
Які нюанси важливо знати, створюючи макіяж для відеозйомки на вулиці та в приміщенні?
Нюансів багато – наприклад, у темному приміщенні використовують яскравішу кров. При створенні макіяжу для акторів в інтер'єрі важливо розуміти, який колір стіни локації. Тому що від цього залежатиме підтон тонального засобу.
На вулиці ранок чи вечір – це холодне чи тепле світло. Саме за нього і треба гримувати акторів у вагончику.
Як відбувається процес співпраці гримера з рештою членів команди? З ким ви працюєте у зв'язці?
Будь-який проект, будь то художній повнометражний фільм або короткий метр, телевізійна реклама або музичне відео, телевізійний серіал або телепередача, церемонія нагородження або театральний спектакль, музичне відео або багато чого ще не згаданого, але візуального впливу, вимагає концептуального вирішення зображення. За це і відповідає насамперед колектив художників, кількість яких може досягати півсотні, які очолює головний художник проекту.
Концепція – це рішення всього образотворчого ряду. Вона включає простір кадру, в якому вміщені образи, тобто костюм та грим. За розробку концепції відповідає головний художник.
А за рішення комплексу декорацій відповідає художник-постановник, до речі, їх може бути й кілька. За костюми, відповідно, відповідає художник по костюмах, за грим, звичайно ж, художник по гриму, за ефекти, створювані на постпродакшені, відповідальний CG-художник, за наповнення кадру предметами – художник з реквізиту, за різні ефекти в кадрі – SFX-художник, за створення сториборду – художник-розкадровник.
Зйомка – це загальний процес команди, і всі мають одне одного доповнювати. Може ви колись бачили, як знімається кіно? Є плейбек (стіл з моніторами), біля якого сидить режисер та всі голови департаментів, щоби з кожним дублем усі спостерігали за результатом своєї роботи. І перед командою «камера, мотор» відбуваються виправлення всіх нюансів.
Художник з гриму та художник пластичного гриму. В українському кінематографі це найчастіше одна людина чи дві?
Мене тішить, що останнім часом це все-таки різні люди, але якщо проект нескладний або в ньому невелика кількість акторів, то художник за гримом та SFX може впоратися і сам, силами своєї команди.
З якими завданнями на майданчику зараз цікавіше працювати саме вам?
Мені цікаво працювати з добрими сценаріями та незвичайними історіями.
Ще так зійшлися зірки, що в Україні я одна з небагатьох займаюсь саме напрямом спецефектів – ми з командою ці спецефекти привозимо з усього світу.
Чотири роки тому відкрили невеликий магазинчик з різними видами крові та іншими ефектами на кшталт слизу, гною тощо. До речі, кров, яка у нас представлена, використовувалася і під час зйомок Гаррі Поттера та багатьох інших голлівудських фільмів.
А зараз цей магазинчик виріс у відоме місце, яке знають багато хто з гримерних департаментів України. Наші продукти використовуються не лише в кіно, а й під час зйомок серіалів та на телебаченні.
Моє послання до космосу – хочу цікаву казку, складну, щоб можна було пофантазувати у мистецькому плані. З гарним бюджетом для різних перук, пластичного гриму тощо!
Які кінозйомки найбільше запам'яталися за кар'єру?
У кожній історії, над якою я працювала, залишився шматочок мене. Це маленьке життя, от прямо чесно!
За 12 років таких історій було багато: і романи, і казуси, і успіхи, і поразки. Головне – не опускати руки та йти вперед. І постійно вчитися, тому що світ не стоїть на місці і щодня з'являється щось новеньке.
Читайте також
- Як, де, коли: все про відкриття онлайн-магазину Kryolan в Україні.
- Слово Mart Elle: як візажисту почати працювати на зйомках кліпів, фільмів та реклами
- Джулія Мельник про перемогу в конкурсі від голлівудської школи гриму, образ Чужого та нові цілі
- Члени журі Beauty Battle: Makeup про враження від конкурсу, поради та рекомендації для учасників
- Wish list гримера: найкращі інструменти та засоби
- Напередодні Хеллоуїна: колекція Катерини Струкової «Дитина північних глибин»
- Макіяж на Хелловін з бутафорською кров'ю: покрокова технологія з фото
- Cтаття Ekaterina Strukova: where to apply makeup skills and how to create sculptures? доступна англійською мовою, Екатерина Струкова: где применять навыки грима и как создавать скульптуры? доступна російською мовою,
- Cтаття How to become a make-up artist: training, work on the image and the main difficulties доступна англійською мовою, Как стать гримером: обучение, работа над образом и основные трудности доступна російською мовою,
- Бутафорія
- Білила
- Пластичний грим
- Грим