Види епіляції: порівняльна характеристика, показання й протипоказання

Основні помилки фахівців на етапах підготовки й проведення процедури

2024-08-12
Logo

Продовжуємо розмову про основні помилки, що допускаються фахівцями при проведенні процедур епіляції,, що в результаті призводять до незадоволення пацієнта й розвитку можливих побічних ефектів.

Ще під час першого візиту фахівець повинен правильно зорієнтувати пацієнта у виборі найбільш ефективного методу видалення волосся в кожному конкретному випадку, зваживши всі переваги та недоліки впливу. Це можливо лише в тому випадку, коли є повна впевненість у розумінні основних принципів впливу різних методів видалення волосся, упевненість в ефективності процедури і, що важливо, впевненість у власних силах щодо усунення побічних ефектів, якщо такі з’являться.

Важливо пам’ятати: не всі методи однаково ефективні й результативні для всіх типів шкіри та видів волосся. Помилкою є те, що фахівці іноді завищують можливості тієї або іншої методики і в підсумку одержують малоефективний результат і незадоволеність пацієнта. 

Тому зупинимося більш докладно на основних методах епіляції (електроепіляція, лазерна епіляція, LHE, фотоепіляція), їхніх принципах роботи, можливих побічних ефектах та шляхах їхнього вирішення. 

Електроепіляція 

Це метод пошкодження волосяного фолікула за допомогою електричного струму. Суть цієї процедури полягає в тому, що у фолікул волосся вводиться електрод-голка, і в результаті проходження струму відбувається пошкодження й руйнування волосяного сосочка й фолікула. Цей вид епіляції не позбавлений недоліків, але все-таки продовжує залишатися одним із найефективніших методів видалення волосся, хоча є дуже трудомістким і кропітким. 

Процедура проводиться за допомогою спеціального обладнання, яке подає змінний або постійний електричний струм певної потужності у волосяну цибулину через тонку голку. Струм руйнує паросткову зону волосся, і волосся гине. 

На сьогодні існує кілька різновидів електроепіляції: термоліз, електроліз, поєднаний метод. Перевагами електроепіляції є те, що ефект від впливу не залежить від структури та кольору волосся і фототипу шкіри клієнта. Але ефективність від процедури прямо залежить від кваліфікації фахівця, який проводить електроепіляцію. 

Фототермоліз та епіляція

В основі лазерної, фото- і LHE-епіляції лежить принцип фототермолізу. Це руйнування теплом, яке викликається світлом (від грецьк. photo – «світло», thermo – «тепло», lysis – «руйнування тканини»). 

Фототермоліз може бути гомогенним і селективним у різних джерелах. І це залежить від поглинаючих хромофорів. Хромофором називають хімічну групу речовин, яка поглинає світло на певній довжині хвилі й перетворюючи в такий спосіб світлову енергію в тепло. 

Основними хромофорами шкіри є: 

  • меланін (він входить до структури як волосся, так і шкіри); 
  • гемоглобін (окси- і дезоксиформи); 
  • білкові структури (колаген); 
  • вода. 

Світло, яке поглинається хромофором, перетворюється в тепло, збільшуючи температуру обраної ділянки до ступеня, достатнього для коагуляції. Кожен хромофор поглинає випромінювання в певному діапазоні довжин хвиль. 

Cелективний фототермолиз заснований на переважному поглинанні випромінювання одним хромофором. Наприклад, випромінювання александритового лазера (755 нм) селективно поглинається меланіном. Тому александритова епіляція є ідеальним способом видалення темного волосся.

Гомогенний фототермоліз (наприклад, Nd:YAG-лазер) заснований на тому, що випромінювання поглинається всім об’ємом тканин, тому що є кілька поглинаючих тканин-мішеней (хромофорів) із близькими цифрами коефіцієнта поглинання. При лазерній епіляції на основі гомогенного фототермолізу цільовими структурами є молоді клітини волосяного фолікула та живильної судини. Завдяки дуже низькому поглинанню по меланіну конкуренція між пігментом шкіри та волосся незначна, що робить цей метод більш ефективним для темних фототипів шкіри. Процес фототермолізу також залежить і від тривалості світлового впливу. Вона не повинна перевищувати часу теплової релаксації мішені, щоб не допустити перегрів навколишніх тканин і теплового руйнування сусідніх із мішенню тканин. Варто пам’ятати, що різні хромофори мають різний час теплової релаксації.

Довжина хвилі джерела випромінювання також відіграє значну роль, оскільки різні довжини хвиль мають різну глибину проникнення в тканину. Цей параметр важливий, адже глибина залягання волосяних цибулин у різних зонах різна. Для того щоб нагріти фолікул до температури його коагуляції, необхідно підібрати джерело випромінювання з такою довжиною хвилі, яка б добре поглиналася хромофорами й мінімально навколишніми тканинами й мала максимальну глибину проникнення.

Лазерна епіляція

Крім основних фізичних параметрів, фахівець повинен звертати увагу й на певні робочі параметри при виборі лазерної системи: діаметр робочої плями, щільність енергії, частота повторення імпульсів і наявність систем охолодження. Від цього залежить швидкість проведення процедури, ефективність і комфортність. Для епіляції використовуються рубіновий, александритовий, діодний і неодимовий (Nd:YAG) лазери. 

Фотоепіляція

Цей вид епіляції також заснований на селективному поглинанні меланіном. Це випромінювання широкополосних джерел світла за допомогою лампи-спалаху, заповненої ксеноном. Спектр випромінювання звичайно становить 400–1 200 нм, і меланін поглинає світло у всьому спектральному діапазоні цього випромінювання. На сьогодні є ряд технологій для фотоепіляції: IPL, FPL, AFT, LHE тощо. Всі вони відрізняються між собою в основному лише способом мінімізації негативних впливів «шкідливих» ділянок спектра. «Шкідливими» ділянками спектра вважаються діапазони 400–530 та 950–1200 нм через великий ризик опіку епідермісу та верхніх шарів дерми. Для мінімізації побічних ефектів частіше використовують світлофільтри, перетворення діапазону за допомогою флюоресцуючих матриць тощо. 

 

Читайте також