Тривимірний судинний дренаж тіла

Основні положення методики "3D Медер Дренаж"

Logo

Методика тривимірного судинного дренажу («3D Медер Дренаж») була розроблена Тійною Орасмяе-Медер 1997 року як методика естетичного комплексного впливу на обличчя й тіло. Протягом 15 років цей метод успішно використовується у багатьох країнах світу.

Нарівні з класичними методиками дренажу за Воддером «3D Медер Дренаж») викладають у школах естетики в Японії, Великій Британії, Франції, країнах Скандинавії, на острові Тайвань, і, звичайно ж, він досить широко відомий українським і балтійським фахівцям у галузі масажу, spa та косметології.

«Наріжним каменем» будь-якого догляду за тілом є дренаж тканин. Якою б не була косметична проблема – старіння шкіри, целюліт, надмірна вага, синдром втомлених та важких ніг, купероз чи акне, пусковим механізмом патогенезу практично завжди є лімфостаз і затримка виведення рідини. Саме лімфатична та венозна системи забезпечують міжклітинний транспорт, взаємодію між тканинами й органами, і від ефективності мікроциркуляції залежить інтенсивність тканинного обміну, що, своєю чергою, позначається на обсязі тканин, балансі адипостату (система рівноваги між ліполізом та ліпогенезом), збереженні дрібних судин і навіть швидкості й характері старіння шкіри. Тому судинний дренаж тканин – необхідний інструмент в естетичній практиці кожного фахівця.

Лімфатична та венозна системи анатомічно дуже близькі: обидві вони є розгалуженою мережею судин і капілярів, розташованих однотипно, що мають клапанну систему, яка перешкоджає зворотному струму венозної крові або лімфи. І венозні, і лімфатичні судини мають еластичну систему гладкої мускулатури (менш виражену в лімфатичних судинах, більше – у венозних), що створює можливість поступального руху рідини у напрямку, зворотному дії сили тяжіння. Рух венозної крові та лімфи багато в чому забезпечується дією анатомічних помп, найбільш важливою з яких є діафрагмальна, велику роль також відіграють великі м'язи нижніх кінцівок та підошовна помпа-«амортизатор». Зрештою лімфатична протока впадає у верхню порожню вену, і лімфа змішується з венозною кров'ю.

Звичайно ж, є і досить значні відмінності, але анатомічна і фізіологічна схожість лімфатичної та венозної систем дозволяє стверджувати, що будь-яка мануальна дія на лімфатичну систему є методом впливу на венозну систему, і навпаки. Таким чином, будь-яка ефективна методика мануального дренажу може бути названа «лімфатично-венозний дренаж», і це твердження не буде помилковим.

Системні відмінності

Розуміння анатомічної взаємодії між лімфатичною та венозною системами дозволяє провести мануальний вплив максимально комфортно для пацієнта, при цьому без втрати ефективності.

Відмінності лімфатичної та венозної систем в основному мають значення для визначення можливих протипоказань і попередження негайних та відтермінованих побічних ефектів й ускладнень терапії.

 Лімфатична система Венозна система
Об'єм циркулюючої рідини Визначається обсягом циркулюючої крові, діяльністю нирок і печінки та кількістю кінцевих капілярів Визначається об'ємом циркулюючої крові, діяльністю нирок та печінки, функціональним станом серцево-судинної системи.
Анатомія Лімфатичні судини, капіляри й органи (вузли, колектори, вилочкова залоза до 7 років)Венозні судини й капіляри
Функція 

Повернення білків, електролітів та води з міжклітинного простору в кровоносне русло; транспорт жирів та великомолекулярних сполук; бар'єрна й захисна функція; лімфопоетична функція 

Відтік крові, насиченої продуктами обміну й вуглекислотою; транспорт венозної крові від тканин та органів до «правого серця»
Можливі протипоказання до мануального впливу Запальний процес у лімфатичних органах;
поширений запальний чи інфекційний процес;
онкологічне захворювання;
порушення цілісності шкіри та шкірні запалення;
порушення діяльності серця

Запальний процес у судинній стінці; підвищена згортання крові та ризик тромбоутворення; наявність варикозних вузлів чи трофічних змін шкіри; порушення діяльності серця

 

Таблиця 1. Відмінні риси лімфатичної та венозної систем

У цілому з таблиці досить ясно видно, які саме відмінні риси двох систем визначають різницю функціонування, відповідно, і протипоказання при терапії.

Лімфатична система, на відміну від венозної, бере участь у створенні об'єму рідини, що циркулює в ній, завдяки синтетичній діяльності капілярів. Дуже важливо розуміти, що лімфатичні капіляри, на відміну від венозних, мають високі здібності до відновлення та після травми відтворюються навіть у певному надлишку. Травмою може стати у тому числі травматична дія, проведена з косметичною метою. Больові, силові масажні методики, виникнення синців та петехій після масажу призводять до збільшення обсягу лімфи вже через 10-14 днів після травми. Саме тому після курсу антицелюлітного масажу або масажу для схуднення, які проводилися з порушенням основних правил безпеки (на жаль, це не рідкість), часто вже через два тижні спостерігається посилення набряклості й рецидив синдрому втомлених та важких ніг, іноді навіть у більш тяжкій формі.

Протипоказання

Будь-який запальний та інфекційний процес в організмі є протипоказанням до проведення дренажу незалежно від методу, оскільки дренуючий вплив може призвести до системного поширення інфекції.

З тих самих причин будь-які запальні чи незрозумілі зміни із боку лімфатичних вузлів також є протипоказанням щодо дренажу.

Враховуючи те, що при онкологічних захворюваннях відсів та метастазування пухлини проходить за участю лімфатичної системи, ці стани є не менш строгим протипоказанням до дренованих впливів.

«3D Медер Дренаж» триває від 45 до 60 хвилин, залежно від кількості базових судинних прийомів (при виконанні дренажу з профілактичною метою варто обмежитися мінімальною рекомендованою кількістю повторів, за наявності виражених проблем використовується максимальна кількість повторів). Методика належить до модульних методів мануального впливу і включає декілька автономних блоків, які виконуються в певному порядку.

Запальні процеси у стінках венозних судин, ознаки тромбофлебіту, підвищений ризик тромбоутворення – це також суворі протипоказання щодо будь-якого дренажу, оскільки анатомічно неможливо відокремити вплив на лімфатичну систему від впливу на систему венозну.

Нарешті, при деяких змінах у діяльності серця (ішемічна хвороба, порушення трофіки серцевого м'яза, порушення серцевого ритму тощо) проведення мануального й апаратного дренажу не рекомендується, оскільки дренуючий вплив підвищує навантаження на праві відділи серця, що може призвести до погіршення основного стану.

Таким чином, протипоказаннями до проведення будь-якого дренуючого впливу є:

  1. Порушення цілісності шкіри.
  2. Запальні зміни шкіри чи судин.
  3. Інфекційні захворювання.
  4. Запальні чи незрозумілі зміни з боку лімфатичних вузлів.
  5. Онкологічне захворювання.
  6. Гостра фаза туберкульозу та фаза атаки ревматизму.
  7. Загострення хронічних запальних процесів.
  8. Наявність ознак тромбофлебіту.
  9. Підвищена згортання крові та високий ризик тромбоутворення.
  10. Порушення діяльності серця й декомпенсована гіпертонічна хвороба.

Показання до застосування

Збільшення обсягу міжклітинної рідини як прояв недостатньої функціональності лімфатичної системи та збільшення діаметра венозних судин й обсягу рідини в них (особливо в судинах ніг) як прояв венозної недостатності можуть призвести до розвитку багатьох косметичних проблем і дефектів.

  1. Синдром втомлених та важких ніг. Найчастіше має змішаний генез, проявляється відчуттям тяжкості в ногах, «горіння» стоп, незручності у звичному взутті («тісні туфлі», «збільшився розмір»), з'являється помітний набряк. Ці відчуття можуть виникати як вранці, так і ввечері. Ранкові набряки і тяжкість більш характерні для порушення лімфотоку, вечірні – для проявів венозної недостатності.
  2. «Набряковий» целюліт. У принципі, таку форму виділяти некоректно, однак у клінічних проявах целюліту набряк часто займає помітне місце. Лімфостаз та венозний стаз є одними з пускових механізмів у патогенезі целюліту, і при посиленні цих явищ локальні жирові відкладення можуть збільшуватися в обсязі або призводити до появи більш поширених набряків.
  3. Уповільнення схуднення при обмеженні харчування або підвищенні фізичних навантажень. Оскільки лімфатична система забезпечує транспорт жирів, то лімфостаз може призвести до зниження інтенсивності ліполізу навіть за досить активних дій, спрямованих на зниження ваги.
  4. Поява куперозу й венозного малюнку. Звичайно, при збільшенні діаметра вен через зменшення венозного відтоку можливе пошкодження судинної стінки та розвиток косметичних судинних дефектів, у тому числі в області верхньої третини тіла й обличчя.
  5. Зміна трофіки шкіри (сухість, лущення, підвищена кератинізація стоп і шкіри нижніх кінцівок в цілому, гіперкератоз області спини та плечового поясу). Транспортна функція лімфатичної системи впливає і на процеси кератинізації та живлення шкіри, тому при вираженому лімфостазі характеристики шкіри змінюються.
  6. Прискорення темпу природного старіння. Хронічний лімфостаз і накопичення продуктів обміну та вуглекислоти в тканинах внаслідок порушення венозної мікроциркуляції призводять до розвитку атонічного типу порушення мікроциркуляції та прискорення темпу природного старіння (в області обличчя та шиї за деформаційним типом).
  7. Важливим моментом є те, що у деяких жінок ПМС перебігає з розвитком лімфостазу та навіть венозної недостатності, що також слід враховувати при призначенні естетичної терапії.
  8. Крім того, дренаж можна рекомендувати як необхідний елемент у комплексному spa-догляді, профілактичну процедуру у другій половині менструального циклу та як метод профілактики розвитку всіх перерахованих вище естетичних проблем.

Принципи й ефекти дренажу

Основні положення методики «3D Медер Дренаж»:

  1. Тривимірність дії. У кожній анатомічній зоні проводиться вплив на трьох анатомічних рівнях: лімфатичні органи (колектори та вузли), помпа (м'язова, підошовна, черевна, діафрагмальна, загрудинна) і, нарешті, судинне та капілярне русло (венозні й лімфатичні судини).
  2. Селективність дії. Різна глибина дії на трьох рівнях, обов'язкове дотримання принципу «поверхневості дії» на рівні судин та капілярів («масаж крилом метелика», «масаж ізольованою вагою кисті»).
  3. Ритмічність впливу та повільний темп проведення всіх прийомів. Швидкість струму венозної крові та лімфи набагато нижча, ніж швидкість струму артеріальної крові. Для досягнення максимального терапевтичного ефекту рекомендується проводити масаж у ритмі дихання пацієнта, з обов'язковою синхронізацією дихання з масажистом, у повільному темпі (ленто чи адажіо). Для контролю темпу рекомендується використовувати метроном (завданий темп – 52–68 ударів за хвилину, у зонах рук і спини можливо 60–80) чи використовувати музичні твори у цих темпах.

Цілі та ефекти масажу:

  • поліпшення мікроциркуляції та кровообігу;
  • заспокійливий і розслаблюючий ефект;
  • судинозміцнюючий ефект;
  • дренуючий ефект;
  • підготовка до курсу схуднення;
  • анти-акне-ефект;
  • терапія синдрому «важких ніг»;
  • виведення надлишку рідини.

Корисні рекомендації

Для ефективного застосування цієї методики фахівцю необхідно дотримуватись певних принципів роботи, які є незмінними практично для кожного масажного впливу, а саме:

  • зберігати відчуття гармонії;
  • тримати спину прямою;
  • пружинити колінами під час роботи;
  • зберігати рівне дихання;
  • використовувати вагу тіла;
  • до початку масажу розігріти та розім'яти кисті;
  • відчувати тонус м'язів рук;
  • зберігати ритм;
  • провести попередню діагностику;
  • бути привітним та уважним до відчуттів клієнта;
  • контролювати свої рухи.

Важливим моментом є підготовка кабінету. Для проведення судинного дренажу будуть доречними приглушене світло або свічки, тиха розслаблююча музика, комфортна температура повітря. Обов'язкові чисті простирадла, красиво покритий масажний стіл. Подбайте заздалегідь про теплий плед або рушник, підготуйте разову білизну (бікіні, шапочку). Для ергономічності виконання масажу встановіть стіл на потрібну вам висоту. Підготуйте картку клієнта та стрічку для вимірювання.

Свідченням професіоналізму спеціаліста та одним із факторів для повернення клієнта буде і додатковий сервіс. До і після масажу запропонуйте чай або настій, поради щодо здорового способу життя й харчування також будуть цінними.

Особливості виконання

Дихальна техніка. Дуже важливо! Кероване дихання – це важлива частина масажу, оскільки дозволяє досягти багатьох ефектів. Насамперед, це важливий психологічний ефект «співпраці» з масажистом, що підвищує довіру до рекомендацій фахівця. Також дихальна техніка сприяє розслабленню, стимуляції моторики кишківника, оксигенації тканин. Під час виконання вправ клієнт може відчути легке запаморочення, оскільки за глибокого дихання виникає ефект нормобаричної гіпооксигенації. Порекомендуйте клієнту вдома виконувати ці вправи самостійно, вранці та ввечері, для покращення моторики кишківника, профілактики закрепів і головного болю.

Рефлексогенні зони були одночасно описані німецьким лікарем Геддом та російським лікарем Захар'їним у XIX столітті. У «3D Медер Дренажі» використовуються прийоми рефлексотерапії, що спираються, зокрема, на зони Захар'їна – Гедда. Основна мета рефлексотерапії під час масажу – посилити виведення токсинів екскреторними органами тіла, такими як шкіра, кишківник, нирки, легені.

При правильному виконанні масажу «3D Медер Дренаж» клієнт після процедури відчуває легкість, повне розслаблення м'язів та відчуття «розвантаження» судин, особливо нижніх кінцівок.

Практично завжди виникає ефект зменшення набряклості обличчя, зокрема зменшення набряків області очей. Тому «3D Медер Дренаж» рекомендується використовувати і як елемент комплексної терапії деформаційного старіння, для корекції лінії овалу або навіть у підготовці до блефаропластики.

Стимуляція шкіри проводиться під час виконання всіх основних прийомів дренажу. Стимуляція інших трьох органів проводиться з допомогою таких прийомів:

  • хвиля (вплив на кишківник);
  • захоплення з потряхуванням (створення негативного внутрішньочеревного тиску, вплив на кишківник);
  • помпаж (стимуляція лімфатичних колекторів);
  • потряхування та розминання м'язів (стимуляція великих лімфатичних судин);
  • погладжування (стимуляція мережі підшкірних та внутрішньошкірних капілярів);
  • вібраційні прийоми (стимуляція легень і нирок).

Протокол проведення масажу

  1. Підготовка клієнта й дихання

Нагадайте клієнту про необхідність відвідати туалет перед масажем. Запропонуйте переодягнутися в разову білизну і зручно лягти на кушетку. Покладіть валик або згорнутий рушник під коліна. Накрийте рушниками або пледом.

Покладіть руки на бічні поверхні грудної клітки клієнта та попросіть його глибоко вдихнути й повільно видихнути. Повторити 5 разів для некурців і 10 разів для курців.

Попросіть ще раз глибоко вдихнути грудьми та повільно видихнути. Під час видиху приєднайте стабільну вібрацію з м'яким стисканням по бокових поверхнях грудної клітки. Повторити 3 рази.

Попросіть глибоко вдихнути й затримати подих. Під час паузи попросіть клієнта максимально надути і потім втягнути живіт, не вдихаючи у процесі. Повторити 3 рази.

       2. Стимуляція м'язів передньої поверхні тіла

Передня поверхня стегна:

  • провести прийом м'якого симетричного розминання середньої частини квадрицепса стегна з акцентом на долоні (6 разів);
  • провести прийом перетирання середньої частини квадрицепса стегна у повільному темпі (6 разів).

Рука:

  • кругове розминання біцепса і трицепса з фіксацією кисті (6 разів).

Живіт:

  • помпаж – м'які натискання долонею;
  • діафрагма: під мечоподібним відростком (3 рази), над гребенями клубових кісток (3 рази);
  • «хвиля»: покласти праву руку так, щоб основа долоні торкалася одночасно краю ребра та гребеня клубової кістки. Ліву руку встановити основою долоні на пальці правою і провести м'який розгойдуючий рух поперек живота (3 рази);
  • захопити шкірну складку на 2 см латеральніше пупка, відтягнути і провести потряхування (5-6 разів), повторити з іншого боку;
  • погладжування долонею від мечоподібного відростка по реберному краю до бічних поверхонь;
  • погладжування від бічних поверхонь клубових кісток до пупка тильною стороною кисті між пупком і нижньою частиною живота – внутрішньою стороною долоні. (Розмах: у чергуванні з тильного боку кисті та назад з внутрішньої сторони між пупком та нижньою частиною живота);
  • фінальний помпаж.

Руки:

  • помпаж: пахвові западини; ліктьові згини; зап'ястя;
  • погладжування «браслет» від ліктя до плеча (5 разів);
  • погладжування «браслет» від зап'ястя до ліктя (5 разів);
  • помпаж: основою долоні в області зап'ястя;
  • помпаж: основою долоні в ліктьовій ямці;
  • помпаж: основою долоні в пахвовій западині;
  • потряхування «добрий день»: захопити кисть рукостисканням, провести потряхування руки, відводячи її від тіла і повертаючи назад.

Ноги:

  • помпаж: пахвові лімфовузли; коліно, латеральні поверхні; нижній край кісточки;
  • стегна (позиція: обличчям до стоп клієнта): долонне погладжування від коліна (3 рази); охоплює погладжування стегна знизу вгору (3 рази); хвилеподібне погладжування: долонями з обох боків стегна провести площинне погладжування з одночасним м'яким натисканням основою долоні хвилеподібно (3 рази);
  • гомілка (позиція: віч-на-віч з клієнтом): погладжування: від кісточок до коліна, долонне, з фіксацією, натисканням на бічні поверхні надколінника (3 рази); охоплююче погладжування, що чергується, рука за рукою (3 рази); альтернативне погладжування: тибіальною поверхнею провести кругове долонне погладжування, по латеральній поверхні – площинне погладжування одночасно з фіксацією на бічних поверхнях надколінника (3 рази).

Стопи:

  • погладжування: пальці з бокових поверхонь, від кінчиків до основи (3 рази кожен);
  • погладжування стопи від пальців до кісточок, дотримуючись малюнку сухожиль (3 рази);
  • фінальний помпаж.

Попросіть клієнта перевернутись на живіт.

       3. М'язова стимуляція задньої поверхні тіла

Задня поверхня стегна:

  • валяння в середній частині біцепса стегна (6 разів);
  • перетирання у середній частині біцепса стегна (6 разів).

Ноги:

  • помпаж: середина підсідничної складки; підколінна ямка: встановити великі пальці по верхніх межах ямки, провести три м'які натискання, потім встановити великі пальці по нижніх межах ямки, провести три м'які натискання; основою долоні по нижніх межах кісточок.

Провести ті ж прийоми, що й по передній поверхні стегна та гомілки.

Стопи:

  • охоплююче погладжування пальців від кінчиків до основи, по бокових поверхнях (3 рази);
  • глибоке погладжування стопи, з акцентом на гіпотенар із зовнішньої поверхні стопи та з акцентом на тенар по внутрішній поверхні (3 рази);
  • гребнеподібне погладжування склепіння стопи від п'яти до пальців (3 рази).

Спина:

  • помпаж: пахвові западини; куприк;
  • куприк: кругове погладжування основою долоні (3 рази);
  • лопатка: кругове погладжування з використанням тенару та гіпотенару навколо лопатки;
  • куприк: м'які розтягуючі рухи по межах куприка, ромбоподібно, довжиною великого пальця; скручування: основою долоні, піднявши центральну частину, провести скручувальні рухи за і проти годинникової стрілки, з легким натисканням; область сьомого шийного хребця: ті самі прийоми, що і в області куприка;
  • лопатка: погладжування: двостороннє, симетричне, по зовнішньому краю лопаток, від кута до основи (3 рази); віяло: між лопатками встановити руки по паравертебральних лініях зовнішнім краєм долоні та провести погладжування до внутрішнього краю лопаток, завершуючи фіксацією повною рукою усієї зони; пресура: основою долоні по верхньому краю лопатки, від хребта до плечей;
  • хвилясте погладжування від куприка до плечей, по бокових поверхнях спини по трьох основних масажних лініях;
  • погладжування: великими пальцями по паравертебральних лініях і охоплювальне долонею (3 рази);
  • «Ведмідь»: глибоке м'яке натискання, що чергується, по обидва боки спини, від куприка до плечей.
  • фінальний помпаж.

Після процедури

При правильному виконанні масажу «3D Медер Дренаж» клієнт після процедури відчуває легкість, повне розслаблення м'язів та відчуття «розвантаження» судин, особливо нижніх кінцівок. Практично завжди виникає ефект зменшення набряклості обличчя, зокрема зменшення набряків області очей. Тому «3D Медер Дренаж» рекомендується використовувати і як елемент комплексної терапії деформаційного старіння, для корекції лінії овалу або навіть у підготовці до блефаропластики.

Одним із критеріїв правильності виконання цієї методики є діуретичний ефект, тому не забудьте запропонувати клієнту відвідати туалет до проведення масажу, а якщо ви плануєте проведення повної процедури spa-догляду, з використанням обгортання, подбайте про можливість відвідати туалет і до нанесення маски на тіло.
Для досягнення максимального ефекту рекомендується в день проведення масажу пити якнайбільше рідини (мінімум 0,5 літра води або зеленого чаю додати до звичного питного навантаження). Крім того, можна поєднувати проведення процедури з розвантажувальним або детокс-днем (у день масажу виключити м'ясо, смажені страви, напівфабрикати, солодощі, газовані напої, замінивши їх свіжими овочами та фруктами, білим сиром, сиром, свіжими фруктовими й овочевими соками).

Рекомендований курс:

  • 10–12 процедур із частотою 2–3 рази на тиждень, без використання професійних косметичних продуктів;
  • 6–8 процедур із частотою 1–2 рази на тиждень, з інтеграцією у професійні spa-ритуали або протокол косметичного догляду;
  • 4-6 разів із частотою 1 раз на тиждень як частина комплексної терапії проявів старіння обличчя.

Джерело: KOSMETIK international journal, №2/2012, стор. 38-43

Читайте також