Суха та зневоднена шкіра: причини та розв’язання проблеми

Косметологам на замітку

Logo

Практично кожен фахівець естетичної медицини стикається із проблемою сухої шкіри у пацієнтів. Які причини спричиняють стан сухості й зневоднення та що з цим робити?

Зневоднена шкіра – що це? 

Коли до косметолога звертається пацієнт, який скаржиться на суху шкіру обличчя, то фахівець насамперед має зрозуміти, чим цей стан спричинений. Стан шкіри – це її реакція у відповідь на вплив зовнішніх і внутрішніх факторів, які змінюють бар’єрні властивості, фізико-хімічні функції та захисні відповіді. Це призводить до формування видимих естетичних дефектів.

Привертає увагу і той факт, що на сухість шкіри скаржаться як пацієнти зі зниженим саловиділенням, так і ті, у кого жирність шкіри підвищена через активну роботу сальних залоз.

Часто в’ялу, зі зниженим тонусом шкіру називають сухою, маючи на увазі дефіцит вологи в глибоких шарах. Саме в таких випадках шкіра насправді є зневодненою.

Подібні стани (не типи шкіри) можна поділити на три групи:

  1. Сухість шкіри, спричинена руйнуванням бар’єрних структур рогового шару (у тому числі такими інвазивними впливами, як ін’єкції, операція, апаратна дія, пілінги тощо) або дефіцитом незамінних жирних кислот.
  2. Патологічна сухість шкіри, спричинена хронічними захворюваннями шкіри або загальними захворюваннями, що зачіпають ліпідний обмін (діабет, псоріаз, гіпотиреоз…).
  3. Зневоднення шкіри, спричинене гормональною перебудовою (вікове) та дисфункціями підшкірних структур, що призводять до біомеханічних змін, які, своєю чергою, провокують передчасне старіння тканин.

Основні відмінності

При сухості шкіри пацієнти скаржаться на стягнення, постійне відчуття сухості, почервоніння, тонкі поверхневі й численні зморшки тощо. Подібних скарг при зневодненій шкірі немає. У цьому випадку клієнти скаржаться на зниження тонусу, в’ялу і мляву шкіру, появу нечисленних, але більш глибоких і довгих зморшок. Наголошують, що їм вистачає дворазового нанесення препаратів протягом дня, при цьому не залишає відчуття, що косметичні засоби «не працюють», і покращення, пов’язаного з використанням косметики чи зміною косметичних засобів, вони не бачать.

Шкіра виглядає втомленою, іноді пастозною із загальним жовтуватим підтоном та постарілою. Такі пацієнти (та й деякі косметологи) безрезультатно намагаються позбавитися стану зневоднення шкіри різними методами, призначеними для корекції стану сухості рогового шару шкіри. Як досягти бажаного результату?

Процеси у шкірі

М’язи обличчя і шиї з часом переважно не розтягуються, а спазмуються й коротшають. Результатом цих змін стає зміна м’язового тонусу, положення м’язів, кісток лицевого черепа та скронево-щелепних суглобів, спотворення натягу тканинного поля обличчя та шиї, міграції розташованих субмускулярно жирових відкладень, м’язовий дисбаланс. Такі зміни називаються біомеханічними. Зміна тонусу навіть одного м’яза порушує баланс усієї м’язової та кісткової структури обличчя й шиї. Це призводить до блокування роботи лімфовузлів та сприяє накопиченню зайвої рідини, провокуючи набряки.

Якщо стадія набряку дуже виражена, дуже тривала або регулярно відновлюється, то набряк, переходячи в застій (лімфостаз), порушує рухливість міофасціальних структур, і м’яз не може виконувати свою функцію у всьому своєму обсязі та протягом скорочення або розтягування.

Міофасціальні структури слабшають, призводячи до порушення мікроциркуляції та живлення тканин; запускається механізм тканинного пошкодження, що змінює біохімічні, нейрофізіологічні та механічні властивості тканин по вектору запалення (набряк)-фіброз-склероз. Ці процеси призводять до передчасного старіння тканини.

Як допомогти шкірі?

Оскільки  при зневодненій шкірі основною проблемою є не порушення бар’єрної функції шкіри, а дефіцит вологи на рівні дерми, то для досягнення візуального результату при лікуванні такого стану необхідно коригувати як стан шарів власне дерми, так і стан і положення всіх підшкірних шарів. Обов’язковою умовою нормального функціонування структур дерми має бути вільний (щоб нічого не заважало) рух крові, лімфи та міжклітинної рідини у всіх структурах обличчя.

Читайте також