Сонячні поцілунки: як обрати найкращий захист від пігментації?

Частина 1

Logo

Серотонін, вітамін D, покращений імунітет чи старіння, пігментація й рак шкіри? Розповідаємо про захист від негативного впливу сонця й підбір найкращого сонцезахисного крему для обличчя від пігментації


Христина Філевич, MD, редакторка PRO Cosmetology BHUB, інтерн-хірург відділення пластичної та реконструктивної хірургії, Львів


Існує дуже багато доказових досліджень про корисний вплив сонячного проміння на організм людини: воно ініціює синтез вітаміну D та регуляцію рівня кальцію в організмі, збільшує вироблення серотоніну — «гормону щастя», допомагає внормувати графік сну, має позитивний вплив на імунну систему та метаболізм. Однак спеціалісти сфери дерматології та косметології мають менш позитивні переконання щодо сонця, оскільки добре знайомі із його «темною стороною» — ультрафіолетом, який провокує опіки, пігментації, фотостаріння, підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань шкіри.

 

Історична довідка

До появи сонцезахисних засобів людство рятувалося від інсоляції підручними засобами — нанесеними на шкіру сумішами із рослин, морських водоростей, спецій, олій, носили відповідний одяг та головні убори. Згодом є задокументовані згадки про використання засобів з оксидом цинку із метою захисту від сонця.

Першість у розробці сонцезахисної формули належить австралійському вченому-хіміку Мілтону Блейку, який у 1930-х роках створив засіб із вмістом «салолу» (фенілу саліцилату) 10%. У 1936 р. хімік, засновник компанії L`Oréal E. Шуллер представив перший комерційно доступний протисонцевий крем на американському ринку.

 

Типи сонячного опромінення

Сонячна радіація є небезпечною для шкіри через посилення утворення вільнорадикальних сполук у клітинах. Вільні радикали провокують утворення зморщок, сухість та опіки шкіри, посилення пігментації, нетипові структурні зміни тканин, що можуть спровокувати розвиток онкологічних захворювань.

Існує 2 типи сонячного проміння, яке має безпосередній вплив на шкіру людини.

UVA

A = aging («старіння»):

  • становлять понад 90% усього сонячного проміння;
  • мають високу проникність — їх вплив відчутний навіть у похмуру погоду; можуть проникати через скло;
  • ці промені проникають у глибокі шари шкіри, пошкоджують колаген, провокуючи процеси фотостаріння: виникнення зморщок, зниження пружності шкіри, посилення пігментації, підвищують ризик передракових станів шкіри.

UVB

B = burning («“опіки»”):

  • мають нижчу проникність — не проникають через скло, хмари, діють лише на поверхневі шари шкіри;
  • залежать від географічних та часових факторів: найсильніше діють поблизу екватора. У регіоні України найбільша активність UVB спостерігається із квітня по жовтень у період із 10:00 по 16:00, в залежності від тривалості світлового дня й рівня УФ-індексу»
  • провокують появу почервонінь, травм поверхневих шарів шкіри, судинних реакцій, опіків, також мають місце у розвитку онкологічних захворювань;
  • відповідають за вироблення шкірою вітаміну D.

UVC-випромінювання є найнебезпечнішим, однак зазвичай не загрожує нам, оскільки поглинається озоновим шаром планети. Тому нам так важливо дбати про екологію і цей захисний бар’єр Землі, аби не перетворити свою домівку на справжнісіньке пекло.

 

Зв’язок сонця та пігментації

Надмірна пігментація є результатом посиленої роботи меланоцитів. Ці клітини продукують пігмент меланін, який є сильним антиоксидантом. Він здатен нейтралізувати радіацію та захистити клітини шкіри від руйнування. 

Гіперпігментація може бути наслідком впливу променів UVA та формуватися у процесі загоєння сонячних опіків. У такому випадку вона позначається дерматологічним терміном «сонячне лентіго».

Іншими причинами посиленої пігментації можуть бути ендокринні, аутоімунні захворювання, метаболічні та гормональні порушення (у тому числі при вагітності), травми шкірного покриву, дерматологічні хвороби, спадкова схильність, порушення харчування, приймання препаратів, що підвищують світлочутливість або вироблення меланіну тощо.

Важливі позначки на сонцезахисних засобах

SPF

Середньостатистичний покупець, купуючи крем для загару від пігментних плям, звертає увагу лише на показник SPF (sun protection factor) і буде керуватись правилом: чим більший SPF — тим більша його захисна дія від засмаги й сонячних опіків шкіри.

Показник SPF корелює із типом шкіри за шкалою Фіцпатрика. Число показника є мірою частки ультрафіолетових В-променів, які досягають шкіри. Наприклад, SPF 15 означає, що 1⁄15 В-випромінювання досягне шкіри, припускаючи, що сонцезахисний засіб наноситься рівномірно у густій дозі 2 мг/см2 шкіри.

Варто розуміти, що SPF — це фактор захисту лише від UVB. Використання лише SPF від пігментації повністю не захистить

PPD/PA

Радіації типу UVA нам варто боятися не менше, враховуючи що ці промені діють на нас практично щосекунди й проходять хмари й скло. Таким чином, шукаючи кращий захист від пігментації потрібно звертати показник PPD/PA, що позначає захист від UVA.

PA — Protection Grade of UVA — означає ступінь захисту від UVA. PA+ означає, що ви матимете певний захист від UVA-променів, а більше плюсів вказує на вищий рівень захисту: від + до ++++.

PPD — Persistent pigment darkening — позначає, скільки часу потрібно, щоб шкіра засмагла. Якщо захисний крем для обличчя від пігментації має PPD 2, то час засмаги шкіри із цим продуктом є вдвічі більшим, ніж без захисту.

Загалом шкали PA та PPD мають умовну кореляцію між собою:

  • PA+ = PPD між 2 і 4;
  • PA++ = PPD між 4 і 8;
  • PA+++ = PPD між 8 і 16;
  • PA++++ = PPD 16 або вище.

Позначки, шкали захисту від UVA та кореляція PPD/PA можуть відрізнятися у залежності від політики компаній-виробників засобу, оскільки наразі так і немає уніфікованої системи оцінки захисту, як SPF. 

 

Фототип за шкалою Фіцпатрика

Опис шкіри

Візуальна оцінка шкіри

Захист від UVB — SPF

Захист від UVA

I

Завжди обпікається, ніколи не засмагає

дуже світла

50+

PA+++

II

Легко обпікається, іноді засмагає

світла

50+

PA+++

III

Іноді обпікається, завжди засмагає

темніша, іноді смугла

30-50

PA+++

IV

Рідко обпікається, легко засмагає

cмугла

15-30

PA+++

V

Рідко обпікається, легко засмагає

коричневого відтінку

15+

PA+++

VI

Рідко обпікається, інтенсивно засмагає, високопігментована

темного відтінку

10+

PA+++

 

Загальні принципи захисту шкіри від сонця: як підібрати крем для загару від пігментних плям
Джерело https://www.emjreviews.com/dermatology/symposium/revolution-in-photoprotection-how-to-recommend-and-adapt-photoprotection-according-to-skin-phototype-and-dermatoses-s030322/

У наступній частині статті поговоримо детальніше про види протисонцевих фільтрів, вплив сонцезахисних засобів на довкілля та зробимо підсумки: який він — ідеальний засіб від сонця.

 

Джерела

https://www.medicalnewstoday.com/articles/benefits-of-sunlight

Krutmann J et al. The skin aging exposome. J Dermatol Sci. 2017;85(3):152-61.

Fitzpatrick TB. The validity and practicality of sun-reactive skin types I through VI. Arch Dermatol. 1988;124(6):869-71

https://www.sanovadermatology.com/skin-cancer-blog-cat/a-history-of-sunscreen/

https://www.colorescience.com/blogs/learn/what-is-pa

https://thebrightside.supergoop.com/pa-sunscreen-rating-system/

https://www.emjreviews.com/dermatology/symposium/revolution-in-photoprotection-how-to-recommend-and-adapt-photoprotection-according-to-skin-phototype-and-dermatoses-s030322/

https://www.aad.org/public/everyday-care/sun-protection/shade-clothing-sunscreen/understand-sunscreen-labels

https://www.researchgate.net/publication/267235422_Ambient_Solar_UV_Radiation_and_Seasonal_Trends_in_Potential_Sunburn_Risk_among_Schoolchildren

Читайте також