Складна зона: підтяжка шкіри в ділянці шиї
Підхід до корекції шкіри шиї та зони декольте має бути комплексним та раціональним.
Яка жінка не мріє, щоб доглянутим було не лише її обличчя, а й шия, зона декольте, щоб молодість та краса тривала довго – настільки довго, наскільки це взагалі можливо.
З такими побажаннями вічної молодості до нас звертаються багато пацієнток. Приходячи на прийом, більшість з них показують один і той самий чарівний рух: вони натягують руками шкіру щік до такого ступеня, що ми бачимо чіткий овал обличчя, ліфтинг цієї зони, без зморшок і жирових відкладень. Пацієнтки наполягають, щоби було тільки так, а не інакше. І заперечення про те, що такий ефект може дати лише пластична хірургія, – марні.
Які ж методи корекції ми можемо запропонувати в таких випадках з огляду на морфотипи старіння, вікові зміни та фінансову складову цього питання? Як можемо покращити якість шкіри у цих делікатних зонах, не вдаючись до серйозних хірургічних втручань? Спробуємо розібратися у цьому питанні.
Найвідоміша і побита фраза французів звучить так: «Вік жінки можна визначити за станом шкіри рук, шиї та декольте». І це справді так, адже перші ознаки старіння у цих зонах починаються досить рано у віці 30-35 років (фото 1).
Фото 1. Ознаки старіння в області шеї й декольте
Гістологічні ознаки старіння шкіри в області шиї та декольте проявляються появою гіперкератозу у роговому шарі. На межі базальної мембрани спостерігається нерівномірний розподіл та накопичення пігменту, а також збільшення кількості відростків меланоцитів. На одних ділянках дерми починає простежуватись деструкція еластинових волокон, на інших відбувається заміщення нормальних колагенових волокон на колаген із чіткими пошкодженими ділянками. Клінічно це проявляється зниженням еластичності та пружності.
Шкіра в області шиї та декольте тонка й делікатна, підтримку тут надає підшкірний парний м'яз шиї – платизму (platysma), який також покриває нижню третину обличчя. Свій початок платизму бере в області нижче за ключицю, на поверхневій пластинці грудної фасції, піднімається вгору і займає всю передньобокову область шиї. Позитивним моментом є те, що підшкірний м'яз оберігає підшкірні вени від здавлювання та полегшує кровообіг у цій галузі. Негативним є те, що вона вплітається в кут рота і тягне його вниз.
Платизм має тонку жирову тканину і невелику кількість сальних залоз. Клінічно це проявляється сухістю шкіри та формуванням зморшок. Навпаки, у нижніх відділах щік і підборіддя відбувається накопичення жирової тканини. Клінічно це проявляється появою жиру в ділянці підборіддя та провисанням «брилів». При цьому формування другого підборіддя може бути за відсутності проблем із зайвою вагою, наприклад, у пацієнтів з низьким розташуванням під'язикової кістки. При атонії платизми ми спостерігаємо глибокі кільцеподібні складки, особливо виражені на бічних поверхнях шиї.
Підхід до лікування завжди має бути комплексним та раціональним.
Не варто нехтувати домашнім доглядом. Він має стати невіддільною частиною життя пацієнта. Ідеальними компонентами, що входять до складу живильного крему, мають бути гіалуронова кислота, ДМАЕ, протеїни пшениці, екстракти сої та ямсу. Кілька разів на рік рекомендовано проводити масаж шийно-коміркової зони, який посилює відтік венозної крові та загальний зміцнювальний ефект на організм в цілому.
У період неактивного сонця починаємо догляд делікатних зон з хімічного пілінгу. Поверхневі хімічні пілінги, до складу яких зазвичай входять АНА-кислоти (гліколева, молочна, піровиноградна, мигдальна, лимонна), проводимо з періодичністю 1 раз на тиждень (фото 2). Ця процедура цілком проста у застосуванні та результативна. Внаслідок впливу кислот на клітини епідермісу (кератиноцити) стимулюються процеси їх оновлення та поділу. Відбувається стимуляція нервових закінчень, які розташовані в епідермісі, що призводить до активації фібробластів, які продукують колаген та власну ГК. В результаті процедури ми спостерігаємо покращення кольору шкіри області шиї та декольте, легкий ефект ліфтингу й згладжування неглибоких зморшок.
Фото 2. Догляд за делікатними зонами: хімічний пілінг
При більш глибоких зморшках, що залягають, в'ялій шкірі з елементами пігментації ми рекомендуємо процедуру більш активного серединного пілінгу на основі трихлороцтової кислоти (ТСА). Враховуючи анатомію області шиї, концентрація кислоти має перевищувати 15%. ТСА працює більш активно та проникає до базальної мембрани епідермісу. В результаті роботи ТСА збільшується товщина шипуватого шару клітин епідермісу, клінічно це проявляється значним зменшенням в'ялості області шиї та декольте, вирівнюванням зморшок і покращенням тургору шкіри. Для того щоб уникнути ускладнень, ТСА наноситься не більше ніж у два шари пілінгу. При проведенні процедури можливі неприємні відчуття від дії кислоти та її переносимості (активне печіння, поколювання, свербіж).
На сьогодні, працюючи зі своїми пацієнтами, я особисто віддаю перевагу поверхнево-серединному пілінгу Skin Tech Easy TCA Pain Control. Це новий, гібридний пілінг, який зменшує болючість під час процедури практично на 80%. Унікальність препарату полягає у базовому розчині, до складу якого додано малі концентрації фенолу, сапоніни, L-аскорбінова та лимонна кислоти, ПАР. Завдяки активним компонентам збільшується проникність шкіри, відбувається швидке відновлення після застосування пілінгу та зменшуються хворобливі відчуття під час процедури. Easy TCA Pain Control проникає до зони Гренця та демонструє більшу результативність порівняно з класичним пілінгом ТСА 15% концентрації. На область шиї та декольте наноситься в середньому два шари препарату і третій шар локально на більш проблемні ділянки (фото 3). Відновлення шкіри відбувається протягом тижня. Як результат – красива й рівна зона області шиї та декольте. Процедура проводиться амбулаторно.
Фото 3
На 7-й день після процедури пілінгу починаємо проводити ін'єкційні процедури. Для пацієнтів з вираженими жировими відкладеннями в області підборіддя починаємо з введення жироспалюючого мезококтейлю. Перевагу віддаю м'яким продуктам, що містять кофеїн, фукокстантин, l-карнітин, артишок, гінкго білоба. Препарат вводиться в гіподерму по 02-03 мл мезококтейлю на 1 вкол. Середня кількість введеного коктейлю – від 2 до 5 мл залежно від обсягів жирових відкладень. Курс у середньому становить 3-4 процедури.
Для яскравішого ліфтингового ефекту застосовуємо препарати, що містять диметиламіноетанол (ДМАЕ). ДМАЕ є попередником ацетилхоліну, впливає на холінергічні рецептори фібробластів, що стимулює скорочення міофіламентів цитозолю. ДМАЕ регулює процеси репарації шкіри, знижує тонус судин, що призводить до вазодилатації та покращення кровопостачання шкіри. Препарат вводиться векторними ліфтинговими техніками в нижній третій обличчя.
Найчастіше у своїй практиці я застосовую препарат RRS HA Tensor Lift, він активно підвищує репаративний потенціал шкіри, стимулює фізіологічну регенерацію епідермісу та дерми, відновлює структуру позаклітинного матриксу. Препарат вводиться інтрадермально (фото 4).
Фото 4. Введення RRS HA Tensor Lift
Я віддаю перевагу лінійній ретроградній техніці, причому можливі модифікації: трасуюча, тунельна техніка для посилення ефекту ретракції шкірного клаптя (фото 5). Кількість препарату, що вводиться на одне введення, – 0,01 мл. Відстань між вколами в середньому 0,5-0,8 см.
Фото 5. Схема введення препарату
Сеанси армування проводяться 1 раз на 7-10 днів залежно від швидкості репаративних процесів. Курс лікування становлять в середньому 4-5 процедур. Як результат: відновлення структури і якість шкіри, підвищення її тургору, еластичності та як наслідок – ефект ліфтингу й наповненості шкіри в області шиї та декольте (фото 6).
Фото 6. Пацієнтка після курсу процедур
Стабільний результат зберігається від пів року до року. Звичайно ж, його неможливо порівняти з відстроченими результатами пластичної хірургії. Але його переваги — це короткий реабілітаційний період, позитивні зміни фактури шкіри плюс видимий швидкий результат у переважної більшості пацієнтів із початковими та середньо вираженими переліченими вище проявами. Ці ефекти дарують пацієнтам почуття задоволеності й бажання надалі продовжувати терапію.
Вперше опубліковано: Косметолог №1, 2017
Читайте також