Реологічні властивості при виборі дермального філера

Що важливо при виборі філера?

Logo

Дермальні філери на основі гіалуронової кислоти користуються величезною популярністю серед фахівців. Розберемося, яке місце посідають реологічні властивості при виборі філерів

Дермальні філери є одними з ефективних і безпечних методів відновлення шкіри при інволютивних змінах, володіючи при цьому тривалим ефектом і мінімальним відновлюючим періодом.

Фізичні та реологічні властивості філерів залежать від багатьох факторів, у тому числі від концентрації гіалуронової кислоти та способу її зв'язування.

Якісний дермальний філер повинен мати високу когезивність, пружність і пластичність.

Стійкість філера до впливу статичних та динамічних сил характеризують кілька показників. Серед них – модуль пружності при статичному стисканні (G'), який характеризує жорсткість гелю, модуль пружності при динамічному стисканні (Е'), що характеризує пружність гелю та волюмізуючу здатність, і когезивність, що забезпечує відсутність міграції.

Філери на основі гіалуронової кислоти відрізняються кількісними показниками модулів G', Е' та когезивності.

Висока когезивність препарату попереджає його міграцію, зберігаючи цілісність. Показники модулів Е' важливі для оптимальної підтримки тканин, величини модуля G' – для моделювання й надання необхідної форми.

Важливо знати концентрацію молекулярної маси препарату, кількість стабілізаторів і співвідношення пластичного компонента до еластичного для запобігання ішемізації тканин.

На дермальний філер, який вводиться у тканини обличчя, впливають багато факторів. Так, у будь-якій анатомічній площині філер зазнає впливу поєднання сил, що різняться за інтенсивністю та частотою виникнення. Внутрішні впливи – це тиск сухожиль, жирової тканини і шкіри, переміщення щодо кісток м'язів, що їх покривають.

Зовнішні впливи передбачають стиснення, розтягування та зсув тканин у повсякденному житті пацієнта.

Щоб філер на основі гіалуронової кислоти відповідав своєму призначенню, він має поєднувати в собі пластичні та класичні властивості, тому що при виштовхуванні з голки (під час ін'єкції) та в тканинах (після ін'єкції) він зазнає різних за характером впливів.

При виведенні зі шприца на гель діє високоінтенсивна комбінація сил, що спричиняють стиснення та зсув (зміщення шарів гелю відносно один одного). Виведення гелю з канюлі або голки можливе тільки в тому випадку, якщо він є абсолютно пластичним матеріалом.

У тканинах філер зазнає впливу слабоінтенсивних сил, що передаються м'якими тканинами, і має повністю відновлювати вихідну форму, тобто виявляти виражену еластичність. В'язкопружні властивості філлера описуються чотирма реологічними параметрами: G* (параметр, що характеризує в'язкопружні властивості в цілому), або «твердість» гелю, G' (еластичність/пружність гелю), G" (пластичність/в'язкість гелю) і tanδ (характеризує співвідношення пластичних властивостей).

G*, «комплексний модуль», – це енергія, необхідна для деформації матеріалу під дією зусилля, що зсуває. Цю величину ще називають «твердістю» гелю. Вона показує, наскільки важко змінити форму окремої частки перехресно-пов'язаного філера.

Що важливо при виборі філера?

Як пацієнту, так і лікарю важлива зручність введення препарату. Чим легше і рівномірніше філер виходить із шприца, тим більше точна та симетрична корекція відбувається у зоні. Виняток небажаних ефектів від проведення процедури, досягнення бажаного результату і тривалість збереження ефекту також є важливими показниками при виборі дермального філера.

Відштовхуючись від реологічних властивостей, лікар, вибираючи препарат для роботи, може досягти всіх вищезгаданих вимог.

Застосування філерів на основі гіалуронової кислоти в різних областях обличчя: необхідні в'язкоеластичні властивості й когезивність.

Інноваційна запатентована технологія зшивання Hyper-cross-linking, яка використовується при виготовленні філерів ENA Betelgeiz, передбачає проведення процесу стабілізації в концентрованому розчині гіалуронової кислоти з додаванням після гомогенізації підвищеної кількості нативної гіалуронласової кислоти, дозволила створити філери з монохлоридом. Філери ENA Betelgeiz мають високі показники таких реологічних властивостей, як еластичність, в'язкість і когезивність, є найстійкішими до динамічного навантаження, оскільки мають найвищі показники G* («комплексний модуль» – це енергія, необхідна для деформації матеріалу під дією зусилля, що зсуває).

Високий ступінь динамічної пружності й еластичності дозволяє досягти збереження обсягу в умовах динамічного навантаження, відсутність міграції, збереження ефекту корекції. При цьому показники пластичності сприяють легкому введенню препарату та рівномірному розподілу у м'яких тканинах. Маючи високі показники сумарного модуля G* – «твердості» гелю, філери ENA Betelgeiz менш схильні до впливу гіалуронідази і витримують терміни біодеградації до 18 місяців. Однорозмірність частинок забезпечує рівномірну біодеградацію. Мінімальна залишкова гігроскопічність дозволяє уникнути такого поширеного ускладнення, як набряклість.

Графік відбиває показники комплексного модуля G* у 18 дермальних філерах – лідерах ринку (графік 1). G* – це енергія, яка необхідна для деформації матеріалу під впливом зусилля, що зсуває.

Графік 1. Показники комплексного модуля G* у 18 дермальних філерів

Сучасні філери мають відповідати своєму призначенню, а саме, конкретним показанням та областям обличчя.

У філерів з високим модулем пружності модуль G' (графіки 1, 2) майже дорівнює сумарному модулю, або «твердості», G*(графік 1), тому при дії незначних зміщувальних сил у тканинах обличчя перехресно-пов'язаної гіалуронової кислоти притаманні низькі значення G (графіки 1, 2). Такі філери з порівняно високою твердістю краще підходять для глибокого підшкірного або препериостального розміщення, оскільки це зведе до мінімуму пальпування частинок гелю. Більш м'які філери з низьким модулем пружності зазвичай краще підходять для поверхневого або неглибокого введення, наприклад, для корекції шкірних складок і дрібних зморшок.

Графік відображає показники еластичності Elasticity G'(Pa) та в'язкості Viscosity G”(Pa) (графік 2). Тангенс Tanδ характеризує переважання пластичних властивостей над еластичними і дорівнює відношенню модуля в'язкості до модуля пружності, її еластичного компоненту (Tanδ= G”/G'). Якщо Tanδ˃1, то філер є переважно пластичним, якщо Tanδ˂1 – переважно еластичним (дуже типово). Чим щільніша мережа гіалуронової кислоти, тим нижче значення Tanδ.

Графік 2. Показники еластичності Elasticity G'(Pa) та в'язкості Viscosity G”(Pa)

Філери для корекції середньої третини обличчя

Волюмізація середньої третини має кілька цілей, зокрема відновлення обсягу, рельєфу та контурів обличчя у трьох проєкціях. Для отримання необхідного результату обраний філер має зберігати форму і проєкцію під вагою і натягом навколишніх м'яких тканин в умовах динамічного скорочення леваторів губ і щік, а також під дією зовнішніх сил, надаючи пружний опір зсуваючим і стискаючим силам, що виникають. Для цього, з погляду реології, у філера має бути досить високий модуль пружності (G'), щоб протистояти зсуву, а також середня або висока когезивність для протидії сил стиснення. Достатня когезивність необхідна і для виключення дезінтеграції та зміщення гелю внаслідок повторюваних скорочень суміжної мускулатури. Філери ENA Betelgeiz – Hard і Ultra – мають високі показники пружності та когезивності, вводяться в глибокі шари гіподерми й супраперіостально. Аналіз основних фізичних характеристик 18 філерів – лідерів ринку на основі гіалуронової кислоти показав, що препарат ENA Betelgeiz Ultra має найбільш високий показник еластичності, значення якого перевищує в 1,5 разу результати середнього значення на ринку, а також найбільшою стійкістю до деформації – показник G* (графік 1).

Філери для корекції дрібних зморшок

Такі філери повинні мати меншу когезивність порівняно з філерами для волюмізації середньої третини, що забезпечить легке моделювання та розподіл гелю у поверхневих шарах. Ідеальним  філером, що не «комкується», для поверхневої корекції дрібних зморшок у періорбітальній та періоральній областях, а також для волюмізації губ буде препарат з низькою когезивністю, з низькими або середніми значеннями G* та G'. Дійсно, такий філер з більшою ймовірністю дозволить уникнути утворення видимого неправильного розміщення препарату. Його також можна вводити в дерму та субдермально. Філер ENA Betelgeiz Soft ідеально відповідає цим вимогам, володіючи високими показниками пластичності й достатніми показниками еластичності з розміром частинок 200 мікрометрів та концентрацією гіалуронової кислоти 24 мг/мл і забезпечує ефективну корекцію, зберігаючи ефект до 12 місяців.

Філери для корекції нижньої третини обличчя

Нижня третина обличчя відрізняється високою рухливістю (відповідно, формуються зморшки-маріонетки, носогубні складки, вертикальні щічні зморшки на кшталт «акордеона»), тому філери для цієї області повинні мати особливі реологічні властивості. Тут препарат вводять глибоко в дерму чи субдермально. Він має легко розподілятися/моделюватись, не контрастуватися при рухах, не виступати і не пальпуватися. Оскільки тут виникають переважно зсувні та невеликі стискаючі зусилля, ідеальний філер повинен мати середнє за величиною значення модуля пружності G' поряд з низькою або середньою когезивністю. Філер ENA Betelgeiz Mild має оптимальне поєднання пружності та в'язкості, легко вводиться та розподіляється. Концентрація гіалуронової кислоти 24 мг/мл та розмір частинок 400 мікрометрів забезпечують ефективну корекцію, зберігаючи ефект до 14 місяців. Якщо говорити про глибокі складки, то філер з більш високою когезивністю зможе забезпечити кращу корекцію за рівного обсягу. У такому випадку краще використовувати філер ENA Betelgeiz Hard. Він вводиться в середні та глибокі шари гіподерми, характеризується одним із найвищих показників пружності та показника G*, що у поєднанні з іншими властивостями забезпечує тривалість ефекту до 16 місяців. Для корекції кутів нижньої щелепи поряд з ENA Betelgeiz Hard рекомендується використовувати ENA Betelgeiz Ultra залежно від ступеня вираженості змін. Філер ENA Betelgeiz Ultra має найвищі показники пружності та когезивності, концентрацію гіалуронової кислоти 24 мг/мл з розміром частинок 900 мікрометрів, вводиться в глибокі шари гіподерми та супраперіостально, зберігає ефект до 18 місяців. При цьому його трохи складніше розподілити і змоделювати.

Філери для корекції носа та підборіддя

Філер для поліпшення проєкції носа і підборіддя повинен мати високу когезивність і високий модуль пружності G', щоб протистояти натягу шкіри і м'язовому натягу над кістковими структурами, що виступають. Такий філер не розтікатиметься і зберігатиме проєкцію протягом тривалого часу. Зрушення філер в цих областях не зазнає. При корекції зон носа та підборіддя варто застосовувати філери ENA Betelgeiz Hard та ENA Betelgeiz Ultra, які забезпечують більш тривалу й ефективну корекцію.

Таким чином, підсумовуючи, слід зазначити, що філери ENA Betelgeiz зручні у роботі, відповідають заявленим якостям реологічних властивостей, унеможливлюють виникнення небажаних ефектів, а також зберігають ефект після проведення процедури до 18 місяців.

Унікальність філерів ENA Betelgeiz полягає у високій концентрації зшитої гіалуронової кислоти, важливим аспектом є також виражена еластичність і мала гідроскопічність філерів, що сприяє плавному введенню та забезпечує гарантований результат без ризику набряку після процедури. Оригінальний препарат можна придбати лише у офіційного представника компанії ТОВ «БЕТЕЛГЕЙЦ ЮА».


Література

1. American Society of Plastic Surgeons. 2013 Plastic Surgery Statistic Report. Arlington Heights, IL: ASPS National Clearinghouse of Plastic Surgery Procedural Statistics; 2013 року.

2. Контіс ТС. Сучасний огляд ін'єкційних facial fillers. JAMA Facial Plast Surg 2013; 15:58-64.

3. Cavallini M, Gazzola R, Metalla M, Vaienti L. Роль hyaluronidase в дослідженні complications від hyaluronic acid dermal fillers. Aesthet Surg J 2013; 33:1167-74.

4. Tezel A, Fredrickson GH. The science of hyaluronic acid fillers. J Cosmet Laser Ther 2008; 10:35-42.

5. Carruthers J, Rzany B, Sattler G, Carruthers A. Anatomic guidelines для збільшення cheek and infraorbital hollow. Dermatol Surg 2012; 38:1223-33.

6. Kablik J, Monheit GD, Yu L, Chang G, та ін. Comparative physical properties of hyaluronic acid dermal fillers. Dermatol Surg 2009; 35 (Suppl 1): 302-12.

7. Sundaram H, Voigts B, Beer K, Meland M. Comparіon of rheological properties of viscosity and elasticity in 2 categories of soft tissue fillers: calcium hydroxyapatite and hyaluronic acid. Dermatol Surg 2010; 36:1859-65.

8. Santoro S, Russo L, Argenzio V, Borzacchiello A. Rheological properties of cross-linked hyaluronic acid dermal fillers. J Appl Biomater Biomech 2011; 9:127-36.

9. Falcone SJ, Berg RA. Crosslinked hyaluronic acid dermal fillers: comparison of rheological properties. J Biomed Mater Res A. 2008; 87:264-71.

10. Stocks D, Sundaram H, Michaels J, Durrani MJ, et al. Rheological evaluation of physical properties of hyaluronic acid dermal fillers. J Drugs Dermatol 2011; 10:974-80.

11. Sundaram H, Cassuto D. Biophysical characteristics of hyaluronic acid soft-tissue fillers and their relevance to aesthetic applications. Plast Reconstr Surg 2013; 132 (Suppl 4S): 5S-21S.

12. Whittingstall P. Current Protocols in Food Analytical Chemistry. Wrolstad RE, ed. Hoboken, NJ: John Wiley & Sons, Inc.; 2006: H3. Available at: http://emuch.net/html/200612/369888.html (http://emuch.net/html/200612/369888.html). Accessed March 19, 2015.

13. Borrell M, Leslie DB, Tezel A. Lift capabilities of hyaluronic acid fillers. J Cosmet Laser Ther 2011; 13:21-7.

14. Ritschel WA, Suzuki K. In vitro testing of injectability. Pharm Ind 1979; 41:468-75.

15. Cilurzo F, Selmin F, Minghetti P, Adami M, et al. Injectability evaluation: an open issue. AAPS Pharm Sci Tech 2011; 12:604-9.

Листи надсилати та копії статті замовляти за адресою: Sebastien Pierre, PhD, Allergan Industrie SAS, Route de Promery, 74370 Pringy, France, або на Email: pierre_sebastien@allergan.com (mailto:pierre_sebastien@allergan.com) Філери ( -dlya-vrachey/fillery-0/)

Читайте також