Правила безпечної засмаги: сонцезахисні фільтри

Підбір й адекватне використання сонцезахисних засобів

Logo

Тема вибору та правильного застосування сонцезахисних засобів завжди є однією з найскладніших і водночас найзатребуваніших. Головним завданням експертів галузі естетичної косметології та дерматології є чітке розуміння ключових критеріїв при рекомендації сонцезахисних продуктів.

Сонячне випромінювання та його вплив на людину

Для вибору оптимального сонцезахисного продукту необхідно пам'ятати характеристики й параметри ультрафіолетових хвиль, адже, розуміючи механізм їхнього впливу, ми зможемо чітко спрогнозувати ефект на шкірі та клітинах.

Необхідність застосування сонцезахисних засобів пов'язана з властивостями ультрафіолетового випромінювання (УФІ, UV) та його впливом як на організм людини в цілому, так і на функції шкіри окремо.

Адже надмірний вплив UV і відсутність сонцезахисних засобів у догляді призводять до опіків та розвитку пігментації, а з віддалених ефектів – до передчасного старіння шкіри, актинічного кератозу та індукції імуносупресії.

До ультрафіолетового випромінювання належать промені спектра UVA, UVB та UVC.

Промені спектра UVC мають найкоротшу довжину хвилі і затримуються озоновим шаром на 100%, і водночас найбільшого їх впливу зазнають стюардеси, пілоти та люди, які часто літають літаками. Тому варто закривати штори ілюмінаторів та використовувати сонцезахисні окуляри, особливо при тривалих перельотах.

Промені спектра UVB мають довжину хвилі 280-320 нм. Якщо говорити про відсоткове співвідношення, то поверхні Землі сягає лише 5% променів UVB. Пік активності припадає на час з 09:00 до 16:00 (для порівняння – вплив променів спектра UVA відбувається весь день, від моменту сходу і до заходу сонця). Що стосується ефекту променів UVB, це або засмага, або опік, а довжина хвилі відповідає глибині проникнення в шкіру на рівень епідермісу, таким чином стимулюючи меланоцит.

Для наших широт пік впливу променів спектра UVВ – це весняно-літні місяці, що особливо важливо для синтезу вітаміну D.

Ідеальний захист у період активного сонця – ICP [SPF 50] CREAM від WiQO. Завдяки наявності фізичних та хімічних фільтрів (SPF 50+), крем-кушон захищає шкіру від UVA- та UVB-випромінювання, попереджаючи фотостаріння.

ICP Cream забезпечує якісне покриття, навіть якщо нанесений дуже тонким шаром. Такий ефект досягається завдяки наявності ефірів та низькомолекулярних олій у складі. Крем-кушон має антиоксидантну дію і тонувальний ефект, вирівнює тон шкіри і маскує невеликі недоліки.

Палітра кольорів представлена в трьох відтінках (ULTRA-LIGHT, LIGHT, MEDIUM) з адаптивними властивостями. Вибирайте максимально схожий колір крем-кушона на вашу шкіру, а він самостійно підлаштується під ваш природний відтінок.

UVA-промені можна розділити на два підтипи залежно від довжини хвилі: UVA-1 340-400 нм та UVA-2 320-340 нм. Поверхні Землі досягають 90% променів UVA, які при цьому здатні проникати крізь одяг і скло, що особливо варто враховувати пацієнтам з фотодерматозами, а також тим, хто приймає фотосенсибілізуючі препарати (це означає, що такі пацієнти зобов'язані використовувати сонцезахисні засоби як вдома, так і, наприклад, під час поїздок в автомобілі). Глибина проникнення променів UVA у шкіру – це вже рівень дерми. Із променями UVA-2 асоціюється виникнення сонячної нестерпності, а ось UVA-1 відповідальні за фотостаріння. Особливістю променів UVA можна назвати те, що не завжди ми бачимо результат впливу відразу, адже якщо від UVB-променів на шкірі з'являється засмага або опік, гіперпігментація внаслідок впливу UVA-випромінювання може виникнути і через кілька років.

Взимку переважають саме промені спектра UVA. Варто також пам'ятати, що вони активують процес оксидативного стресу в клітинах. Синє світло, вплив від якого ми зазнаємо в резултаті використання сучасних гаджетів (таких як телефон або планшет), за своїми властивостями можна зіставити з ефектом UVA-променів. Для зменшення негативного ефекту експерти рекомендують завжди зменшувати світло екрану моніторів та обов'язково доповнювати домашній догляд засобами з великою кількістю антиоксидантів.

Вплив променів спектра UVА пов'язаний насамперед з активацією фотостаріння за рахунок глибшого проникнення променів у дерму. Відбувається звільнення колагенази з фібробластів і збільшення експресії металопротеїназ.

З непрямих ефектів UVA-випромінювання можна назвати їхню здатність спричиняти пошкодження ДНК клітини за рахунок збільшення синтезу вільних радикалів.

Головним завданням усіх сонцезахисних засобів є забезпечення надійної оборони від негативного впливу ультрафіолетових променів.

Регулярне використання фотопротекторів дозволяє знизити ризик розвитку меланоми, актинічного кератозу та відтермінувати у часі фотостаріння, а найбільш важливим моментом є їхня здатність впливати на імуносупресію, спричинену UV-променями, та працювати на профілактику фотодерматозів.

Адекватне використання сонцезахисних засобів запобігає розвитку фотодерматозів, адже захищаючи шкіру від виникнення еритеми, ми таким чином зменшуємо ризик виникнення опіку.

Варто пам'ятати, що навіть один опік збільшує ризик розвитку меланоми вдвічі. При виборі сонцезахисних продуктів для пацієнтів не слід забувати і про шкалу Фітцпатріка. Це дуже ефективний метод клінічного визначення чутливості шкіри та її схильності до опіків.

Між фототипом за шкалою Фітцпатрика та індивідуальною схильністю до опіків існує обернено пропорційний зв'язок. Тобто чим нижчий фототип за шкалою, тим вищий ризик отримання опіків і, відповідно, вищий ризик розвитку раку шкіри.

На сьогодні, згідно з рекомендаціями FDA, найбільш оптимальними можна назвати сонцезахисні засоби, які мають такі характеристики:

  • широкий спектр захисту (тобто захист від UVA та UVB-променів);
  • водостійкість;
  • наявність у складі кількох антиоксидантів;
  • комбінація фізичних та хімічних фільтрів;
  • наявність компонентів, які доглядають шкіру (наприклад, олії, пантенол тощо).

UV-фільтри

Усі фільтри можна розділити на великі групи: фізичні й хімічні.

До фізичних (неорганічних) фільтрів належать діоксид титану та оксид цинку, які працюють на шкірі за принципом «щита» — відбиваючи UV-промені, забезпечують захист одразу після нанесення та є фотостабільними (здатними відновлюватися після того, як відбили фотони променів).

Діоксид титану в засобах декоративної косметики може призводити до загострення висипу вугрів (це особливо характерно при використанні його в мінеральних пудрах). Оксид цинку є безпечнішим і добре переноситься навіть чутливою шкірою завдяки протизапальним ефектам цинку.

Що стосується спектру захисту, то діоксид титану захищає від UVB-променів і частково від UVA (не весь спектр), оскид цинку, своєю чергою, захищає від UVB-випромінювання та від усього спектру UVA.

Але, крім плюсів, у фізичних фільтрів є все ж таки і велика кількість мінусів, до яких можна віднести те, що вони швидко обсипаються з поверхні шкіри, дуже часто залишають білі сліди, не мають стійкості до води і поту, відповідно, самостійно не здатні забезпечити шкірі надійний захист.

Діоксид титану та оксид цинку сьогодні використовуються у засобах також у формі наночасток. Це було зроблено для того, щоб полегшити нанесення та збільшити стійкість на поверхні шкіри, таким чином зменшити кількість білих слідів та підвищити ефективність сонцезахисту.

За результатами останніх досліджень, наночастки не здатні проникати в глибокі шари епідермісу, адже, незважаючи на дрібний розмір, вони мають досить велику молекулярну вагу і в більшості випадків додатково стабілізуються виробником за рахунок додавання алюмінію (мікроінкапсуляція), що допомагає зменшити ефект подразнення на шкірі та глибину проникнення.

Таким чином, можна підсумувати, що засоби з наночастинками мають дуже низький системний токсичний ефект і, крім того, дуже добре переносяться.

Виробники мають обов'язково маркувати кошти, де у складі є наночастки (nano). Для запобігання небажаним ефектам засоби в спреях, де у складі є наночастки, не рекомендують дітям, а також хворим на бронхіальну астму, адже ризик вдихання залишається дуже високим, а також не варто використовувати такі продукти на пошкодженій шкірі.

Хімічні (органічні) фільтри мають здатність поглинати фотони променів UVA і UVB, потім конвертуючи в енергію. Хімічні фільтри порівняно з фізичними забезпечують найкращий захист у спектрі А, проте рівень захисту залежить від фотостабільності засобу.

До фотонестабільних компонентів можна віднести Avobenzon. Але в більшості випадків виробники обов'язково додають інші компоненти для його стабілізації (найчастіше це може бути Octocrylene).

Хімічні фільтри мають більш виражений ефект подразнення шкіри, а деякі здатні спричиняти системні або локальні алергічні реакції у вигляді контактних дерматитів та екземи або впливати на гормональний фон.

Найчастіше виникають алергічні реакції при поєднанні протизапальних нестероїдних препаратів з сонцезахисними засобами, у складі яких є такі хімічні фільтри, як бензофенон-3, авобензон або октокрилен.

Бензофенон-3 асоціюють з розвитком алергічних реакцій та фотодерматозів. Він є найбільш спірною речовиною, адже в ЄС він заборонений, а от на території США в концентрації до 6% дозволено за умови обов'язкового маркування продукту про його наявність у складі.

Також широко використовуваний 2-ethylhexyl 4-methoxycinnamate пов'язаний з підвищенням чутливості та реактивності шкіри, тому для зменшення ризику розвитку побічних ефектів він використовується у формі наночастинок (хімічні фільтри теж можуть бути у формі nano, і виробник завжди має писати це на упаковці засобу).

У більшості хімічні фільтри фотостабільні. Однак якщо у складі є фотонестабільні компоненти, то, по-перше, через них підвищується ризик виникнення алергічних реакцій, по-друге, збільшується оксидативний стрес для шкіри і, по-третє, такий засіб не зможе забезпечити надійний захист.

Хімічні фільтри, дозволені FDA, та їх максимально допустимі концентрації:

  • Aminobenzoic acid 15% (UVB);
  • Avobenzon 3% (UVA);
  • Cinoxate 3% (UVB);
  • Dioxybenzone 3% (UVB/UVA-2);
  • Ecamsule (Mexoryl SX) 3% (UVA-2);
  • Ensulizole 4% (UVB);
  • Homosalate 15% (UVB);
  • Ментил антгранілату 5% (UVA-2);
  • Octocrylene 10% (UVB);
  • Octinoxate (Octyl methoxycinnamate) 7,5% (UVB);
  • Octisalate (Octyl salicylate) 5% (UVB);
  • Oxybenzone 6% (UVB/UVA-2);
  • Padimate O 8% (UVB);
  • Сулісобензон 10% (UVB/UVA-2).

Важливо пам'ятати, що для забезпечення надійної протекції сонцезахисний продукт має поєднувати комбінацію фізичних і хімічних фільтрів, враховуючи, що фізичні фільтри працюють відразу після нанесення, але виключно в зоні нанесення, а хімічні фільтри проходять через водно-жирову мантію шкіри і, таким чином, активуються, а працювати починають лише через 30-40 хвилин після нанесення.

Захист широкого спектра передбачає комбінацію фільтрів, здатних перекрити промені UVА та UVВ. Ідеальне співвідношення – це захист від UVB 2/3 та UVA 1/3.

Наявність у продукті фільтрів, які захищають від спектру A, дозволяє на 95% зменшити оксидативний стрес та найголовніше – такий засіб може позиціонуватися як anti-age препарат навіть без додаткових компонентів.

Антиоксиданти є необхідним компонентом у складі сонцезахисних продуктів, і чим більше, тим краще (в ідеалі це пул декількох антиоксидантів). Найпопулярніші з них – це вітаміни Е і С. Антиоксиданти пригнічують активність матриксних металопротеїназ і здатні нейтралізувати вільні радикали, які утворюються в результаті розпаду хімічних фільтрів або під впливом UV.

Водостійкість – дуже важлива характеристика, адже вода не має властивості захисту від UV. Водостійкість засобу – це показник захисту шкіри під час перебування у воді, але не після виходу з басейну або моря. Таким чином, після кожного контакту з водою потрібно повторне нанесення засобу для забезпечення надійного захисту.

Ще одним важливим критерієм при виборі сонцезахисних продуктів є наявність компонентів для доглядуь шкіру. Сюди можна віднести різного роду олії, пантенол, екстракти водоростей та інші речовини, які забезпечать гладкість шкірного покриву й запобігатимуть трансепідермальній втраті води.

Особливості маркування

Ринок косметичних засобів, особливо коли йдеться про фотопротектори, переповнений продуктами різних виробників із різних країн, саме тому необхідно знати й розуміти специфічне маркування.

SPF, або Sun protection factor — це показник ступеня захисту виключно від променів спектра В. На сьогодні цей показник не є вирішальним при виборі сонцезахисних засобів, адже нам насамперед потрібний захист від променів спектру А.

SPF – це мінімальна еритемна доза на шкірі із сонцезахисним засобом по відношенню до мінімальної еритемної дози на шкірі без сонцезахисту. Показник SPF 30/50 означає, що при використанні сонцезахисного продукту для появи на шкірі еритеми потрібна в 30/50 разів більша доза опромінення, ніж без нього.

Дуже часто наші пацієнти вибирають сонцезахисний засіб виключно за цим показником і не звертають увагу на відсутність захисту від спектру А, що загрожує розвитком фотостаріння та передраковими змінами шкіри.

Згідно з рекомендаціями FDA, варто використовувати сонцезахисні продукти з SPF 35/50, враховуючи UVI – міжнародний індекс UV-променів спектра А і В. Чим вище індекс, тим вищий має бути захист; індекс від 1-2 – низький, 3-5 – середній, 6-7 – високий, 8-10 – дуже високий та 11 – екстремальний.

Використовувати сонцезахисні засоби варто за показником UVI 3 і вище. SPF 15 забезпечує захист на 93 відсотки, а ось SPF 30 – на 97 відсотків.

Захист від спектра А показує відповідне маркування на упаковці – це знак UVA, обведений у коло, або такий показник, як PA – це маркування, розроблене в Японії для визначення захисту від променів спектра А. При цьому чим більше знаків плюс буде біля абревіатури, тим вищий ступінь захисту і тим вільніше можна почуватися під сонцем. PA з одним плюсом забезпечує низький рівень захисту, а ось три плюси – дуже високий.

Однією з найважливіших відповідей на запитання «Чому засіб не працює?» або «Чому я обгоріла?» є те, що наші пацієнти найчастіше використовують 1/3 від рекомендованої дози.

Дозування 2 мг на квадратний сантиметр досить складне для розуміння. Для цього Американською асоціацією дерматовенерологів було створено правило «чайної ложки» (чайна ложка вміщує 5 мл рідини). Отже, необхідна кількість продукту для нанесення на одну зону:

  • голова, обличчя, шия – 5 мл;
  • передпліччя та плече – 5 мл (на кожну руку);
  • грудна клітка – 10 мл;
  • кожна нога – 10 мл.

Таким чином, у середньому витрати на одне нанесення становлять близько 30-40 мл продукту.

І не варто забувати про правила перебування на сонці! Слід наносити сонцезахист за 20-30 хвилин до інсоляції та повторювати нанесення продукту кожні 1,5-2 години та обов'язково після контакту з водою. Протипоказано засмагати з 10:00 до 16:00. Необхідно також використовувати сонцезахисні окуляри, капелюх із широкими полями та одяг з довгим рукавом.

Ця стаття є частиною спецпроєкту«Профілактика фотостаріння»

Література:

Юліана Остроумова, лікар-дерматовенеролог, трихолог, педіатр, косметолог, член UHRS, член Асоціації дерматовенерологів, тренер Institut Esthederm (Україна)

Косметолог №3, 2019

 

 

 






 


 

Читайте також