Омолодження кистей рук: огляд методик
Метод редермалізації у розв’язанні проблеми
Надзвичайно актуальною проблемою у сучасній естетичній медицині є проблема старіння шкіри кистей. Руки, як обличчя, шия та декольте, є відкритими частинами тіла. Тому омолоджувальні процедури носитимуть незавершений характер, якщо без уваги залишаться руки з вираженою сухістю й атрофією шкіри, інволюцією підшкірно-жирової клітковини і великою кількістю пігментних плям.
Саме на шкірі кистей рук найяскравіше проявляються результати фото- та хроностаріння. В епідермісі стоншуються всі шари, внаслідок дегенерації меланоцитів розвиваються дисхромії – ділянки гіпо- та гіперпігментації, формуються лентиго, актинічний та себорейний кератоз.
У дермі спостерігається еластоз як наслідок кількісної та якісної зміни колагену й еластину. Дефіцит глікозаміногліканів (насамперед, гіалуронової кислоти) проявляється вираженою сухістю: шкіра, взята в складку, не відразу розправляється, лущиться. У разі порушення цілісності шкіри ранки повільно гояться, що є наслідком зниженої здатності до регенерації.
У підшкірно-жировому шарі активно відбуваються процеси атрофії жирової тканини: набухають вени, стають чітко видно зв’язки та кістки кисті.
Особливістю будови шкіри тканини кистей є невелика порівняно з іншими ділянками шкіри кількість сальних залоз. Їх функція з віком знижується, і цей факт треба враховувати при плануванні омолоджувальних процедур: будь-які агресивні процедури слід призначати і проводити з великою обережністю.
Огляд методик
Сьогодні естетична медицина має у своєму розпорядженні чималий арсенал методів і засобів для омолодження шкіри кистей.
Прояви актинічного кератозу, себорейних кератом видаляються за допомогою рідкого азоту, з використанням обладнання для радіохвильової хірургії, фотодинамічної терапії.
Гіпо- та гіперпігментації, лентиго можна усунути за допомогою серії поверхневих та поверхнево-серединних пілінгів. Для їх виконання використовуються як монопрепарати (наприклад, розчин гліколевої або трихлороцтової кислот у концентрації 10-15%), так і багатокомпонентні препарати (наприклад, гліколева кислота з третиноїном тощо).
Для заповнення втраченого обсягу використовують ліпофілінг аутожиром. Однак ця методика дає хороший, але короткочасний ефект, а її реалізація вимагає наявності особливих умов та спеціальної апаратури. Іноді після введення жирової суспензії під шкіру розвивається набряк, крововилив, виникають хворобливі відчуття.
Крім ліпофілінгу, обсяг тканин можна збільшувати внаслідок введення філерів. Ця методика вимагає, перш за все, високої кваліфікації та досвіду від фахівця, тому що шкіра в цій зоні дуже тонка, і найменшу гіперкорекцію буде чітко видно, можливе формування вузликів, утворення гематом. Не виключено травмування вен і потрапляння препарату до просвіту судини.
Метод редермалізації у розв’язанні проблеми
Відновити якість дерми та м’яко коригувати втрачений обсяг можна, застосувавши методику редермалізації та препарати на основі гіалуронової кислоти й сукцинату натрію. Досвід показує, що ця методика є надзвичайно ефективною, технічно доступною для фахівця і досить комфортною для пацієнта. Обробляється вся поверхня тилу кистей, область променево-зап’ясткового суглоба – як з боку тилу, так і з боку долоні. Дуже важливо, що не залишається поза увагою шкіра тилу пальців, особливо ділянки над суглобами.
Застосування препаратів для редермалізації, які є сумішшю гіалуронової кислоти і сукцинату, дозволяє усувати ознаки старіння шкіри, оскільки активно впливає на кожну з трьох основних причин старіння:
- втрату вологи;
- зниження енергетичного потенціалу клітини;
- оксидантний стрес.
Оскільки гіалуронова кислота і сукцинат є природними компонентами людських тканин, процедура редермалізації не спричиняє алергії й інших ускладнень, чудово переноситься пацієнтами.
Протокол передбачає 4-5 процедур з інтервалом у 2 тижні та підтримуючі сеанси 1 раз на 1,5-2 місяці. Рекомендується проводити процедуру редермалізації кистей за тиждень до поїздки до моря – з метою профілактики фотостаріння, та після повернення – з метою усунення ознак старіння шкіри кистей.
Практичний аспект
На сьогодні фахівцю доступні препарати для редермалізації з різними концентраціями гіалуронової кислоти (1,1%, 1,8%, 2,2%). Які критерії вибору концентрації гіалуронової кислоти в препаратах, що використовуються в зоні кистей рук?
Якщо процедура призначається з профілактичною метою, якщо виражені ознаки старіння практично відсутні, можна обмежитись концентрацією ГК 1,1%. При цьому папули регресують протягом 24-36 годин.
У разі, коли курс процедур призначається з метою корекції видимих ознак старіння шкіри, слід віддати перевагу концентрації ГК 1,8%. Ефект видно після першої процедури, але папули регресують трохи повільніше, приблизно дві доби.
Протокол процедури
Починаємо процедуру редермалізації з обробки шкіри дезінфекційним розчином, що не містить спирту. Препарат вводимо у техніці дермальних папул. Чим менший розмір папул, тим менша має бути відстань між ними і тим швидше регресують папули після процедури.
Після закінчення ін’єкційної частини процедури обробляємо шкіру в зоні втручання дезінфекційним розчином, що не містить спирту. Наносимо на оброблену поверхню нестероїдний протизапальний крем і проводимо легкий масаж пензлів по цьому крему.
На наш погляд, рівень фахівця у галузі естетичної медицини визначається тим, наскільки комплексно розглядаються шляхи розв’язання проблем хроно- та фотостаріння.
Питання омолодження рук не має випадати з поля зору. Ну а на якій із доступних на сьогодні методик ви зупинитеся, вирішувати саме вам!