Догляд за руками: що лікар ЕМ може порадити пацієнту
Рекомендації, що працюють
Адекватний догляд і своєчасна корекція старіння шкіри рук дозволить надовго зберегти цю делікатну зону молодою, і навіть досвідчене око не завжди зможе точно визначити їх біологічний вік.
Ліпідний шар шкіри рук є доволі тонким, він у 4–5 разів тонший, ніж ліпідний шар шкіри обличчя й тіла, епідерміс майже не містить сальних залоз. Внаслідок цього у міжклітинному просторі гірше утримується волога, шкіра виглядає більш тонкою, швидше стає сухою під впливом води та побутової хімії, якою доводиться користуватися щодня, тож на руках починають з’являтися дрібні зморшечки.
Регулярний догляд за руками на довгі роки зберігає їхню красу, не дозволяючи з’являтися таким ознакам часу, як сухість, шорсткість, зміна кольору й дрібні зморшки. Догляд за цією частиною тіла в першу чергу передбачає постійний захист шкіри під час проведення хатньої роботи – особливо, якщо вона передбачає використання агресивних мийних речовин. Руки страждають також від дуже холодної (шкіра стає грубою й почервонілою) чи дуже гарячої води (призводить до сухості й лущення). Це стосується також холодної пори року, коли руки мають бути захищені теплими рукавичками.
У віці 45–60 років прогресують зовнішні ознаки старіння шкіри рук – пігментні плями, зморшкуватість шкіри пальців (особливо над суглобами), викривлення суглобів, контурування й вузлуватість вен, огрубіння шкіри тощо.
Професійний та домашній догляд
Це насамперед всіма улюблені парафінові ванночки для рук, які дають вражаючий і швидкий ефект. Техніка косметологічної процедури проста: після очищення на шкіру наноситься крем, потім руки покривають рідким парафіном, який застигає за кімнатної температури. Зверху одягається целофанова, а потім махрова рукавичка, що дозволяє уповільнити застигання парафіну. Парафінова маска спочатку забезпечує тепловий ефект, який поліпшує кровообіг, знімає напруження м’язів і біль у суглобах, а остигаючи – розгладжує й тонізує шкіру.
Таким же ефектом відзначаються термоактивні процедури. Для них використовуються креми з олією ши й какао, адже саме вони містять споріднені мембранам клітин шкіри насичені жирні кислоти омега-3, омега-6 і омега-9, які забезпечують особливо глибоке проникнення крему в шари епідермісу, що дуже важливо для сухої шкіри.
Під час проведення гліколевих пілінгів для обличчя необхідно також потурбуватися про такі ж пілінги для шкіри рук: рН 0,8–1,5, вміст гліколевої кислоти – 50–70%.
Зі стимулюючих процедур доречними стануть фотоомолодження, біоревіталізація, мезотерапія вітамінними, амінокислотними, біостимулюючими коктейлями.
Серединні пілінги (ТСА 15–20%) проводяться 2–3 рази на рік. За показаннями після 40 років припустиме введення філерів на основі гіалуронової кислоти й заповнення власним жиром (fat grafting).
Більшість зволожувальних кремів для рук додатково містять захист від сонця SPF 10–15 та відбілюючі компоненти. Шкіра при догляді за руками, можливо, навіть більше, ніж шкіра обличчя, вимагає живлення, яке можна здійснити за допомогою масок. Існують і готові маски для догляду за руками: моделюючі, омолоджувальні, відбілюючі, із вмістом рослинних екстрактів, ефірних олій, ретинолу, дріжджів, вітамінів і мінералів, воску й меду. Найкраще робити маски на ніч.
Якщо рукам потрібна швидка реанімація, допоможуть олійні обгортання, які усувають сухість і тріщини. Руки миють теплою водою, загортають у серветки, змочені в теплій оливковій олії, одягають тонкі рукавички (трикотажні чи вовняні). Тривалість обгортання – година-півтори, по закінченні часу обгортання знімають, залишки олії втирають у шкіру, а потім витирають руки серветкою.
Крім поверхневого очищення шкіри рук водою й милом, догляд за руками передбачає також глибоке очищення за допомогою пілінгу. Скраб наноситься на шкіру рук і м’яко втирається в неї коловими масажними рухами. У результаті пілінгу роговий шар стає більш тонким, а проникнення активних компонентів кремів поліпшується.
Шкіра рук також вдячно реагує на масаж, який складається із класичних прийомів погладжування й розтирання у напрямку від кінчиків до основи пальців, потім до зап’ястя, ліктя, плеча. Погладжуючі рухи перериваються короткочасними натисками й щипками великого та вказівного пальців однієї руки м’яких тканин іншої. Наостанок круговими рухами розтирається й розминається кожен суглоб, починаючи від пальців. Щоб зняти залишкову напругу, треба злегка струснути руками та повернути кисті рук за годинниковою стрілкою і назад.
Порадьте вашим пацієнтам
- Уникати гарячої води: вона знежирює шкіру, робить її сухою і шорсткою. Від холодної води шкіра рук лущиться і стає твердою. Мити руки теплою водою.
- Не виходити на мороз без теплих рукавичок.
- Не забувати наносити на руки сонцезахисні креми, адже ультрафіолетові промені висушують і пошкоджують шкіру рук.
- Під час приймання душу розтирати лікті мочалкою, а потім змащувати їх кремом.
- Використовувати після миття поживні креми, а ввечері – контрастні ванночки для рук.
- Один чи два рази на тиждень проводити пілінг шкіри рук, щоб позбутися мертвих клітин. Це дозволить зволожувальному крему глибше проникати в шкіру. Із цією метою можна використовувати пілінгові креми для обличчя чи скраби для тіла.