Корекція естетичних проблем шкіри рук: найефективніші методики
Враховуємо особливості анатомічної структури та складаємо план корекції вікових змін шкіри рук
Шкіра рук, як і шкіра обличчя, найбільш тісно контактує із зовнішнім середовищем, а тому дуже схильна до його впливу. Однак якщо обличчя наших пацієнток перебувають у зоні постійної уваги, догляд за руками часто обмежується масажем після манікюру та кремом на ніч.
Те, що на вигляд шкіри кистей рук (втім, як і на вигляд шкіри шиї) можна визначити вік людини, відомо практично всім. Тому грамотний професійний догляд за шкірою рук (як профілактика, так і терапія) має важливе значення. Причому з віком досить складно приховати зміни на цих ділянках шкіри. Багато в чому вони обумовлені анатомічною структурою шкіри рук.
Особливості шкіри рук
Анатомічні особливості шкіри рук мають свої нюанси. Так, товщина підшкірно-жирової тканини в 4-5 разів менша, ніж на обличчі й тілі. Шкіра рук практично не містить сальних залоз. Крім того, води у її складі у 4-5 разів менше порівняно зі шкірою обличчя. Також не варто забувати, що зовнішній вигляд рук дуже залежить від стану м’язів та сухожилля.
Безумовно, згодом у шкірі рук відбуваються вікові зміни:
- виділення захисного шкірного сала ще більше сповільнюється;
- зменшується здатність клітин утримувати воду;
- починається атрофія м’язів, шкіра ніби лежить на маленьких кісточках фаланг і сухожиллях;
- стінки судин втрачають товщину і сильніше просвічують;
- тонка або менш пружна шкіра підкреслює контур вен;
- погіршується кровопостачання;
- стають менш активними клітини епідермісу, сповільнюється їх поділ;
- шкіра гірше оновлюється та стоншується;
- зменшується синтез колагену й еластину;
- шкіра рук швидше втрачає здатність до природної саморегенерації;
- стає більш тонкою та сухою, в’ялою і зморшкуватою;
- утворюються пігментні плями.
Крім ендогенних змін, величезна кількість зовнішніх негативних впливів (холод, вітер, ультрафіолетові промені, засоби побутової хімії, травми та багато інших) часто призводять до передчасного старіння шкіри кистей рук. Один із головних ворогів молодості наших рук, звичайно, сонце. Ультрафіолет руйнує колаген, сприяє утворенню вільних радикалів – головних винуватців зморшок, провокує появу пігментації. Взимку від холодного повітря та перепадів температури страждають капіляри, порушується кровопостачання й живлення шкіри. З’являються сухість, лущення, зниження її тонусу. Побутова хімія – пральні порошки, засоби для миття посуду, всілякі мийні та дезінфекційні засоби, що містять велику кількість поверхнево-активних речовин, – руйнують водно-ліпідну мантію шкіри, що призводить до її зневоднення.
ТОП естетичних проблем шкіри рук
Серед естетичних проблем шкіри рук можна виділити найпоширеніші:
- порушення пігментації та сонячне лентиго;
- стоншення шкіри та підшкірно-жирової клітковини;
- порушення мікрорельєфу та зморшкуватість шкіри рук;
- доброякісні новоутворення (папіломи, бородавки);
- сухість і порушення бар’єрної функції шкіри;
- дрібноплямисті капілярні крововиливи в шкіру (вікова пурпура).
В арсеналі сучасної косметології існує безліч засобів для корекції вікових змін шкіри рук і методик омолодження, але досягти потрібного естетичного ефекту при роботі зі шкірою рук часто досить складно.
Складаючи план корекції вікових змін шкіри рук, фахівець має звернути увагу на такі моменти:
- Стан шкіри – ступінь виразності атрофічних процесів (зниження тургору, еластичності, кількість і глибина зморшок), ступінь дегідратації, колір і товщина шкіри (жовтий, сіруватий відтінок при вікових змінах), наявність вогнищ гіперпігментації та новоутворень.
- Ступінь виразності підшкірно-жирової клітковини в ділянці кистей рук.
- Вік клієнта.
Розглянемо найефективніші методики, що застосовуються в салонах для корекції вікових змін шкіри рук.
Вплив лазером
За наявності виражених атрофічних процесів однієї з найновіших та найефективніших методик корекції за правом вважається лазерний пілінг (або фракційний фототермоліз).
Виконується така процедура за допомогою апаратів лазерної дії. Сьогодні методики фракційного лазерного омолодження успішно використовуються не лише у косметологічних клініках, а й у великих салонах краси. Це стало можливим завдяки їхній безпеці порівняно з більшістю традиційних неінвазивних та малоінвазивних методик. Процедура фракційного омолодження, як правило, супроводжується нетривалим періодом реабілітації, легким перебігом, який не вимагає пильної уваги фахівця до пацієнта. І водночас за інтенсивністю впливу та зручністю проведення вона порівнянна з фотоомолодженням.
Одним із напрямів розвитку фракційних методик є збільшення їх ефективності та безпеки шляхом поєднання процедур зі спеціально розробленими професійними косметичними засобами. В основі концепції таких процедур лежить посилення ефективності фракційного фототермолізу внаслідок дії біологічно активних субстанцій, що входять до складу косметики. Доведено, що вплив фракційного лазера збільшує проникність шкіри у перші дві-три доби після процедури за допомогою її часткового руйнування та збільшення міжклітинних проміжків. Під час процедури у шкірі формуються мікрозони термолізу тканин дерми (мікротермальні лікувальні зони, МЛЗ), які стають своєрідною транспортною системою для великих та середніх за величиною біомолекул, які в нормі практично не проникають у дерму.
За допомогою процедури фракційного фототермолізу можна ефективно коригувати зморшки та пігментні плями на шкірі рук.
Можливості пілінгів
Пілінги також є актуальними для догляду за шкірою рук. Для старшої вікової групи рекомендується використовувати серединні пілінги.
При серединному пілінгу ушкодження спостерігається на рівні базальної мембрани та сосочкового шару дерми. За допомогою такої процедури можна значно покращити шкіру рук, її рельєф й епідермальну гіперпігментацію, а також стимулювати дерму. Серединні пілінги дозволяють отримати результати набагато швидше, а їхній ефект зберігається на більш тривалий термін. Тим не менш, серединні пілінги спричиняють пошкодження сосочкового шару дерми і вимагають більш тривалого відновлення порівняно з поверхневими пілінгами. Залежно від клінічної картини можуть бути вибрані різні препарати – ретиноїди, ТСА, фенол у слабкій концентрації. Ретиноєві пілінги краще використовувати в разі переважання хроностаріння. Під час відновлювального періоду спостерігається виражене великопластинчасте лущення. У цей період необхідно використовувати засоби постпілінгового догляду. Вони усувають почуття стягування та прискорюють процеси регенерації, тим самим скорочуючи терміни реабілітації.
За ознак фотостаріння і великої кількості вогнищ гіперпігментації краще використовувати комбінований склад для пілінгу, в якому, крім ретиноєвої кислоти, містяться саліцилова, молочна, коєва кислоти, що впливають на всі етапи синтезу меланіну. Сьогодні з’являються пілінги, спеціально розроблені для корекції вікових змін області рук.
Поверхневі пілінги застосовують для покращення текстури та мікрорельєфу шкіри, а також для рівномірної пігментації. Тому з появою перших ознак старіння можна обмежитися пілінгами на основі гліколевої кислоти, які належать до поверхневих. Курс із трьох-чотирьох процедур оновлює верхній шар епідермісу, стимулює синтез колагену, сприяє зволоженню шкіри. Схеми застосування хімічних пілінгів поверхневого та серединного впливу можуть змінюватись. Залежно від показань косметолог може провести курс монопілінгів (ТСА, ретиноєві, фенолові) або чергувати пілінги різних хімічних формул та механізмів дії.
Ін’єкційні методики
Лазерне омолодження шкіри та хімічні пілінги відмінно поєднуються з біоревіталізацією препаратами гіалуронової кислоти та мезотерапією. Гіалуронова кислота миттєво відновлює водний баланс шкіри, підвищує її тургор та еластичність. Ефект, який видно вже після першої процедури, поступово посилюється. Частота проведення залежить від стану шкіри та визначається індивідуально. Мезотерапія передбачає внутрішньошкірні ін’єкції та забезпечує доставку в тканини мікродоз різних препаратів у вигляді лікувальних коктейлів. Залежно від вирішуваної проблеми можуть бути використані такі групи препаратів:
- судинної дії – в разі переважання у клінічній картині симптомів порушення мікроциркуляції крові у шкірі рук, які часто призначаються на початку курсу;
- полівітамінні комплекси;
- амінокислоти (гліцин, аргінін, глютамін, цистеїн);
- регенеранти (препарати гіалуронової кислоти, глікозаміноглікани, хондроїтинсульфат тощо).
Лікувально-естетичні сеанси мезотерапії проводяться курсами по 6-8 процедур із частотою 1 раз на 5-7 днів.
Таким чином, для профілактики та корекції ознак старіння шкіри рук косметолог може запропонувати чимало методик.
Важливо лише звертати увагу клієнток на необхідність проведення процедур цих частин тіла. Так, на Заході косметологічний догляд за руками вже давно став нормою і не вимагає популяризації, при цьому в нашій країні руки досі залишаються в ролі «попелюшок», чекаючи своєї зіркової години.