Лазерна епіляція: вибираємо установку

Logo

Ознайомимося із сучасними технологіями, різними типами лазерів, їх характеристиками, плюсами та мінусами, і вам залишиться лише вибрати найкраще.


Людмила Амеліна, лікар-дерматолог, косметолог, тренер компанії «Медгарант» (Україна)


У всі часи люди намагалися позбутися небажаного волосся і винайшли для цього безліч способів. Це і нитка, і бритва, цукрова паста, віск, смужки з різним складом, гострі камені, черепашки, навіть обпалювання за допомогою олії, що горить. Але болючість цих процедур була нестерпною, та й волосся знову відростало через певний час.

На Сході волосок захоплювали міцною ниткою і виривали з коренем. Стародавні єгиптяни наносили на тіло спеціальну пасту з воску, закривали смужками тканини, чекали, поки віск застигне, і зривали, видаляючи одразу велику кількість волосків. Цей спосіб став прабатьком сучасних смужок для депіляції. На чутливих ділянках використали суміш на основі меду.

У Стародавній Греції користувалися щипчиками, а Римі волосся збривали вузьким лезом на дерев'яної ручці.

У Середньовіччі європейські жінки діяли інакше. Знатні дами, що носили закриті вбрання, зовсім забули про епіляцію ніг і переключилися на обличчя: в моді був високий лоб і повна відсутність брів. Останній тренд ввела англійська королева Єлизавета I. Небажані волоски збривали.

Імператриця Катерина Велика знайшла втрачений рецепт депіляційного крему Клеопатри, до оновленого складу якого увійшли екстракти трав Шварцвальда та термальні води Баден-Бадена.

У 1760 році французький перукар Жан-Жак Перре вигадав першу небезпечну бритву. Через сто років брати Жиллетт довели винахід до розуму і створили спеціальну рамку, яка не дозволяла порізатися. Трохи пізніше вони запропонували іншу новинку, яка використовується до цього дня – змінні леза.

У 1915 році жіночий журнал вперше опублікував фото жінки з чисто виголеними пахвами. Фотографія викликала ажіотаж, і дівчата вмить побігли до магазинів за бритвами. Мода на міні-спідниці та бікіні спричинила попит на епіляцію ніг та інтимних частин тіла.

На початку 80-х на ринку почали з'являтися перші домашні електроепілятори.

У XI столітті у жінок є свобода вибору і все частіше вони вирішують позбутися небажаного волосся на тілі назавжди.

Новий король видалення волосся - лазер

Слово "лазер" є англійською абревіатурою LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation), що означає посилення світла за допомогою індукованого випромінювання.

Історія лазера розпочалася у 1916 році, коли Альберт Ейнштейн розробив теорію взаємодії випромінювання з речовиною. У процесі роботи великий учений припустив можливість створення квантових підсилювачів електромагнітних хвиль. Такий підсилювач, сконструйований М. Басовим і А. Прохоровим, дав можливість фізику Т. Мейману створити у 1960 перший лазер на рубіні.

Лазери швидко знайшли застосування в медицині – через п'ять років хірург Леон Голдман видалив таким чином перші татуювання. У 1983 році американські вчені Р. Андерсон та Д. Перріш опублікували в журналі Science теорію селективного фототермолізу, після чого лазерна медицина та дерматологія пережили справжню революцію.

Лазер - це установка, що продукує світловий потік однієї довжини хвилі (рис. 1). Світлові лампи дають потік, що складається з різних довжин хвиль, і серед них є робітники та неробочі. Тому в цих лампах виробники встановлюють різні фільтри, щоб на виході отримати якнайбільше робочих хвиль, а непотрібні відсіяти. Але отримати хвилі виключно однієї довжини, як у лазерному апараті, все одно не вдасться. І частина хвиль, випромінюваних фотоустановкою, розсіюватиметься на поверхні шкіри, а частина сприйматиметься больовими рецепторами, через що процедура може виявитися болісною. Щоб уникнути неприємних відчуттів, потужність впливу променів потрібно зменшити, і при цьому вона не завжди є достатньою для досягнення бажаного результату. Саме в цьому лазер виграє фотоустановок!

За статистикою, з апаратних методик саме лазерна епіляція має найбільший попит і приносить стабільний дохід. Як показує практика, апарат гарантовано окупиться у найменші терміни (від 3 до 10 місяців), головне – правильна стратегія у роботі та залученні клієнтів.

Основні параметри, які варто враховувати під час вибору лазера:

  • потужність;
  • ресурс спалахів, закладений у лазерному випромінювачі, та площа робочої плями (параметри, що визначають собівартість процедури та рентабельність апарату для власника);
  • безболісність процедури
  • вартість лазера;
  • вартість витратних матеріалів;
  • сервісне обслуговування.

Які лазери використовують для епіляції?

Для епіляції використовують червоне випромінювання, яке найглибше проникає в шкіру і добре поглинається меланіном. Червоне випромінювання практично не поглинається ліпідами, білками та нуклеїновими кислотами, тому не викликає активації перекисного окислення ліпідів і не має мутагенності.

Придатне для епіляції випромінювання дають:

  • рубіновий лазер;
  • олександритовий лазер;
  • неодимовий (Nd:YAG) лазер;
  • діодний лазер.

Залежно від параметрів лазера пошкодження фолікула може бути фотомеханічним (у разі Nd:YAG-лазера), коли основним руйнівним фактором є швидке розширення тканини при нагріванні, або фототермічним, коли відбувається коагуляція, обвуглювання (карбонізація) або випаровування (вапоризація).

Цікаво, що, на відміну від побутових методів видалення волосся, ефект від лазерної епіляції є пролонгованим, тобто зростання волосся продовжує порушуватися, а їх кількість зменшується після завершення курсу процедур.

Рубіновий лазер

Рубіновий лазер генерує червоне випромінювання з довжиною хвилі 694 нм – у максимумі поглинання меланіном та при слабкому поглинанні гемоглобіном. Рубіновий лазер здійснює світлові імпульси тривалістю близько 3 мс, забезпечуючи потік енергії до 40 Дж/см2.

Частота проходження імпульсів рубінового лазера - зазвичай близько 1 Гц (один імпульс в секунду), тобто це відносно повільно діючий лазер.

Так як мішенню для даного типу лазера є виключно меланін, даний вид епіляції не застосовується при засмаглій шкірі, а також для світлого волосся.

Ефективність епіляції підвищується при I та II типах шкіри за Фітцпатриком у поєднанні з темним волоссям. Світле і руде волосся, а також волосся на засмаглій шкірі або ж на шкірі IV і V типу не видаляються. В даний час рубінові лазери вважаються застарілими та практично не використовуються.

Олександрітовий лазер

Александритовий лазер генерує випромінювання з довжиною хвилі 755 нм, тобто в області мінімального поглинання гемоглобіном та максимального поглинання меланіном. Тривалість імпульсів становить 0,25-300 мс. Александрит – швидший лазер проти рубіновим, оскільки частота повторення імпульсів – до 1,5 Гц. Потік енергії тканини становить до 20–40 Дж/см2 однією імпульс. Однак обмеження I і II типом шкіри за Фітцпатрік все-таки залишається. Також даний лазер не справляється з волоссям, що містить невелику кількість меланіну.

Неодимовий лазер (Nd:YAG-лазер)

Широко застосовується в лазерній медицині для видалення глибоких підшкірних судин та видалення татуювань. Генерація лазерного випромінювання здійснюється на переходах іонів неодиму (Nd3+), які вбудовані в алюмо-ітрій-гранатові кристали (yttrium-aluminium garnet - YAG), тому його частіше називають Nd:YAG-лазером.

Nd:YAG-лазер випромінює інфрачервоне світло в ближньому діапазоні і має довжину хвилі 1064 нм. Це випромінювання мінімально поглинається меланіном у верхніх шарах шкіри (тобто такий лазер дуже слабко розпізнає волосся), зате, проникаючи у глибокі шари, дуже добре поглинається гемоглобіном у червоній судині та оксигемоглобіном – у синьому. Тривалість імпульсу – 0,25–300 мс, потужність – до 300 Дж/см2.

Nd:YAG-лазер не має обмежень за типами шкіри. Ефективно видаляє судини, але малоефективний для епіляції волосся.

Діодний лазер

Діодний лазер генерує випромінювання на довжині хвилі 805 нм у ближньому інфрачервоному спектрі, тобто області повного поглинання меланіном.

Тривалість імпульсу – від 5 до 400 мс, частота – до 2 Гц, потік енергії тканини – до 100 Дж/см2. Діодний лазер застосовується для шкіри ІV типів, включаючи людей з темним типом шкіри. Діодний лазер являє собою пристрій для неінвазивної світлової терапії, створений спеціально для видалення небажаного волосся (навіть містить малу кількість меланіну) на всіх ділянках тіла. Деякі діодні лазери розроблені також для усунення підшкірних судин та судинних зірочок. Це перший лазер, дозволений асоціацією FDA для епіляції волосся підлітків.

Діодний лазер є золотим стандартом серед усіх світлових установок у світі. Клінічні випробування показали, що його ефективність у кілька разів вища, ніж у історично ранніх типів лазера. Це означає, що для епіляції необхідно менше процедур, вони займають менше часу і більш комфортні для пацієнта, а зростання волосся між сеансами припиняється. Прикладом такого лазера може бути апарат Lumenis LightSheer Desirе.

Повну версію статті читайте у журналі Les Nouvelles Esthetiques Україна 5 (112)/2018

Читайте також