Контурна пластика обличчя філлерами у концепції Full Face омолодження

Види філлерів, що використовуються для процедур

Logo

Згідно з останніми тенденціями у сфері естетичної косметології, все більше уваги приділяється комплексному омолодженню обличчя для досягнення гармонійного й натурального результату. Контурна пластика для моделювання м’яких тканин обличчя – найрезультативніший спосіб боротьби з віковими змінами.

Щоб поліпшити якість шкіри, зменшити виразність зморшок і заповнити недостатні об’єми, застосовуються різні препарати на основі гіалуронової кислоти, гідроксиапатиту кальцію, полімолочної кислоти тощо 

Нерідко пацієнти звертаються до лікарів-косметологів із проханням провести повну корекцію обличчя за 1-2 сеанси за допомогою контурної пластики. На моє глибоке переконання, для роботи з ознаками старіння необхідний цілісний підхід із опорою на концепцію Full Face процедури за допомогою філерів. Під цим мається на увазі ін’єкційна пластика обличчя, завдяки якій можна заповнити втрачений обсяг у всіх зонах, що дозволить значно омолодити обличчя за один візит.

При зверненні пацієнта із запитом на омолодження необхідно враховувати всі фактори: інволютивні зміни глибокої та поверхневої підшкірно-жирової клітковини у бік атрофії чи гіпертрофії; резорбцію кісткових структур, зокрема зубощелепного ряду; зниження тургору й еластичності шкіри, що проявляється появою зморшок та борозен.

Філери, що використовуються для процедури Full Face 

Розглянемо найбільш відомі та застосовувані види філерів (від англ. Filler – наповнювач; той, хто заповнює) для процедури Full Face (табл. 1). Вони розрізняються за тривалістю збереження косметичного ефекту, алергічною відповіддю, безпекою та способами застосування. Ідеальний філер має бути біосумісним з тканинами, не мігрувати, мати достатню в’язкість і формостійкість.

Філери на основі гіалуронової кислоти

До дозволених FDA форм для ін’єкцій належить стабілізована гіалуронова кислота нетваринного походження, яку отримують у процесі бактеріальної ферментації. Ця форма ГК відрізняється не тільки походженням, а й концентрацією, стабілізуючим агентом, в’язкістю та розміром частинок. Одні продукти ГК мають форму біфазних гелів, що містять перехресно і неперехресно зв’язані частинки, а інші – форму монофазних гелів, що складаються лише з перехресно зв’язаних частинок. Як зшивка застосовуються найбільш поширені BDDE (1,4-бутандіол дигліцидиловий ефір) та PEG (поліетиленгліколь). Філери на основі ГК в першу чергу показані для пацієнтів, які потребують моделювання щічно-виличної зони, заповнення об’ємів в області підборіддя і кутів нижньої щелепи, корекції форми і контуру губ.

Філери на основі гідроксиапатиту кальцію (ГАК)

Спочатку ГАК був схвалений FDA як рентгенологічний маркер і для корекції щелепно-лицьових дефектів, а також для лікування недостатності голосових зв’язок. Мікросфери CaHA при введенні в глибокі шари дерми утворюють каркас, який формується внаслідок зростання аутологічного колагену, й, отже, цей продукт є не лише тимчасовим імплантом, а й біостимулятором. Мікросфери ГАК суспензовані у полісахаридному носії. Філери на основі ГАК показані для пацієнтів з метою покращення якості шкіри внаслідок неоколагенезу.

На окрему увагу заслуговують комбіновані філери, які об’єднують у собі ГК і ГАК. Застосовуючи цей вид імпланта, ми досягаємо ефекту 2 в 1, коли можемо відтворити недостатні об’єми й одночасно посилити процес утворення нових колагенових волокон. Плюси цих філерів в одномоментному введенні:

після введення препарату гель-провідник активує процес волюмізації – розгладжуються зморшки та глибокі заломи, відбувається наповнення тканин й омолодження клітин дерми;

гідроксиапатит кальцію запускає процеси синтезу еластину та колагену, які утворюють матрикс – каркас, що відновлює втрачену форму. 

Філери на основі полімолочної кислоти (PLA)

PLA (PolyLactic Acid, Polylactide) – це аліфатичний термопластичний полімер, що отримується зі 100% відновлюваних ресурсів, таких як кукурудза та картопляний крохмаль. За допомогою полімеризації PLA призводить до утворення полі-L-молочної кислоти (PLLA). Хімічні й фізичні властивості цих PLA повністю збігаються. Основна роль молочної кислоти полягає в подачі сигналів організму про пошкодження (рани, порізи, запалення) і подальшому безперервному стимулюванні колагенезу, що сприяє загоєнню та відновленню втраченого обсягу тканин. Крім того, полімолочна кислота стимулює вироблення гіалуронової кислоти і, таким чином, крім вироблення колагену, заповнює втрачені обсяги природним шляхом.

Аутологічний жир 

Імплантація аутологічного жиру є практичним варіантом для пацієнтів, яким необхідно заповнити значні обсяги, а також особам, які мають протипоказання до введення філерів на основі гіалуронової кислоти. Перенесення жирової тканини – складніша хірургічна процедура, ніж ін’єкції інших філерів, оскільки для отримання жиру потрібна ліпосакція.

ФілерЗастосуванняТипМісце введенняУкскладнення

Гіалуронова кислота

 

 

 

 

Заповнення зморшок та заломів, середні та глибокі складки, волюмізація щічно-виличної зони, губСтабілізована гіалуронова кислота нетваринного походженняСередні та глибокі шари дерми, гіподерма, супраперіостальне введенняАлергічні реакції, набряки, ефект Тіндаля, гранульоми, біоплівки, міграція

Гідроксиапатит кальцію

 

 

 

 

Стимуляція неоколагенезу середньої, нижньої третини обличчя, корекція ретракційних кілець в області шиїГідроксиапатит кальціюГлибокі шари дермиГранулеми, фіброзування

Полі-L-молочна кислота

 

 

 

 

Корекція вікових змін шкірних покривів за дрібнозморшкуватого типу старінняПолі-L-молочна кислотаГлибокі шари дермиГранулеми

Аутологічний жир

 

 

 

 

Волюмізація Аутологічний жирПідшкірно-жирова клітковинаНерівності шкірних покривів при гіперкорекції, фіброзування

Таблиця 1. Клінічні характеристики філерів

Методи введення філерів 

Методи введення філерів при комплексній корекції всього обличчя передбачають різноманітні техніки, що виконуються канюлями та голками різного діаметру. При лінійно-ретроградному методі введення філер виводиться за ходом голки, у міру виведення її з тканини на субдермальному рівні. Можливі варіанти цієї техніки у вигляді «віял» або «решіток». Зазвичай ці техніки використовуються для корекції поверхневих зморшок та заломів у періоральній та періорбітальній зонах. Волюмізація середньощічної зони, корекція овалу обличчя передбачає введення великих обсягів філера, що можна здійснити за допомогою розміщення болюсів супраперіостально або розподілу канюлей у підшкірно-жировій клітковині. Універсальних технік не існує, тому кожен лікар має орієнтуватися насамперед на глибокі знання анатомії небезпечних зон та гармонізацію обличчя конкретного пацієнта.

Аналіз обличчя перед процедурою комплексної коррекції 

Працюючи з обличчям пацієнта у техніці Full Face, дуже важливо провести аналіз всього обличчя, враховуючи його пропорції. Профілопластика (нехірургічна гармонізація профілю), що передбачає аугментацію підборіддя, корекцію губ дермальними філерами, в деяких випадках –  ін’єкційну ринопластику, сьогодні набуває все більшої популярності. Такий підхід спрямовано на створення фізичної рівноваги та покращення пропорцій обличчя. 

Для оцінки пропорцій обличчя пацієнта слід розділити на сегменти вертикальними лініями. Найважливішою зоною для корекції вважається центральний сегмент, який передбачає підборіддя, губи, періоральну зону і ніс. Далі відновлюють архітектоніку обличчя в середньобічному сегменті: періорбітальна та щічно-вилична зона, овал обличчя.

Існує ще один підхід для аналізу обличчя перед процедурою комплексної корекції – метод «золотого перетину» та «маска краси».

Увага до «золотого перетину» ніколи не слабшала, на його основі побудовано багато принципів створення ідеальних пропорцій у будь-якій галузі. Ще 25 років тому пластичний хірург Стівен Марквардт, який займається виправленням облич, що постраждали під час нещасних випадків, почав всебічно вивчати теорію «золотого перетину». Він поєднав усі знання в цій галузі та вивів універсальні сучасні правила, яким підкоряються краса й гармонійність, а на їх основі була побудована формула ідеального обличчя. Лікар розрахував, що ніс у профіль та анфас – це трикутник, і на красивому обличчі сторони трикутника мають бути в 1,618 разу довшими за його основу. А коли на обличчі з’являється посмішка, трикутник перетворюється на п’ятикутник. Марквардт поєднав усі трикутники та п’ятикутники, врахував співвідношення з числом PHI 1,618 і створив «маску краси».

Ефект молодого обличчя зазвичай тісно пов’язаний із чіткою лінією овалу. Це не завжди очевидно, але саме вони формують загальне враження гармонії. Підставою для контурної пластики нижньої щелепи філерами може послужити вікове опускання тканин у нижній третині лицьового відділу, зниження еластичності шкірних покривів слідом за різким зменшенням ваги, розвиток складок у підборідній області. Контурна пластика в області нижньої щелепи може застосовуватися і для корекції «складки гіркоти» – борозни, що формується в процесі старіння і йде від куточків рота до краю нижньої щелепи.

Незважаючи на індивідуальний підхід щодо оцінки гармонії обличчя, є певні стандарти, які можна використовувати під час первинного прийому пацієнта.

Так, при аугментації губ слід враховувати такі параметри:

1) ширина рота у стані спокою (відстань між комісурами) становить у середньому 50,9 мм;

2) носогубна складка у стані спокою майже непомітна;

3) чітко позначені рельєф колон фільтруму й «арки Купідона», вигини верхньої та нижньої губ;

4) висота й об’єм червоної облямівки нижньої губи більше за верхню;

5) точка червоної облямівки нижньої губи, що найбільше виступає (обличчя – у профіль), злегка висунута вперед порівняно з аналогічною точкою червоної облямівки верхньої губи;

6) профіль верхньої губи від основи носа до найбільш виступаючої точки червоної облямівки верхньої губи не має виглядати, як увігнута крива. Ідеальний варіант профілю – його легка опуклість;

7) лінії профілю від кінчика носа до підборіддя – округлі, з м’якими, плавними переходами (точки 2-9). Є лише єдиний кут, що добре визначається і розташований між верхньою та нижньою губами;

8) лінія Риккетса (пряма, що з’єднує кінчик носа з передньою точкою на підборідді) проходить на відстані 4 мм від верхньої губи та 2 мм від нижньої. 

Підбиваючи підсумки, хочеться зазначити, що кожен пацієнт прагне свого особистого «ідеалу». Як казав Жан де Лабрюйєр, «у кожного своє поняття про жіночу привабливість; краса – це щось непорушне і не залежить від смаків і суджень». Тому на прийомі необхідно враховувати не лише побажання пацієнта, а й професійний погляд фахівця, який має знання анатомії обличчя та гармонію пропорцій.

 

Читайте також