Інволюційні зміни шкіри шиї: сучасні методи корекції
Особливості і складнощі у роботі
У статті наведено рекомендації щодо вибору методів корекції вікових змін шкіри шиї з урахуванням вивчення закономірностей різних типів старіння всіх тканин шкіри цієї зони у жінок віком 40-50 років
Корекція вікових змін шкіри шиї посідає важливе місце у сучасній косметології. Зовнішній вигляд шиї, як і інші відкриті ділянки шкірного покриву, відіграє важливу роль у самосприйнятті й індивідуальній самооцінці пацієнта.
Шкіра шиї – тонка й ніжна, тому вікові зміни зачіпають її в першу чергу. З часом знижується тургор та еластичність шкіри, підвищується тонус м’язів шиї, відбувається атрофія кісткових структур нижньої щелепи та її зв’язкового апарату, опускаються жирові пакети в зоні «брилів». Всі ці механізми призводять до провисання шийно-підборідного кута та погіршують контури нижньої щелепи.
Через низку особливостей і складнощів у роботі, шия – одна з найскладніших зон для естетичної корекції.
Одні методи для корекції вікових змін шкіри області шиї не використовуються через розташування життєво важливих органів у зазначеній зоні, а інші дають нестійкий або невиражений естетичний результат.
Серед анатомічних особливостей шиї можна виділити такі:
- шкіра щільно спаяна з тканинами, що підлягають, менша кількість сальних залоз порівняно з тканинами обличчя;
- підшкірно-жирова клітковина тонка, гіпотрофована, у субментальній та ментальній ділянці часто гіпертрофована;
- судини (магістральні) близько розташовуються до шкіри, при цьому недостатньо розгалужена мережа мікроциркуляції;
- м’яз з молодого віку у гіпертонусі.
Для правильного вибору алгоритму лікування старіння шиї умовно можемо розділити на два типи: дрібнозморшкуватий і деформаційний. Класифікація дозволяє виділити найбільш проблемні зони шиї у кожної пацієнтки та розробити таким чином диференційований підхід косметологічної корекції.
Ознаками, що характеризують дрібнозморшкуватий морфотип старіння, є такі: довга або середня шия з тонкою шкірою; жирова клітковина погано розвинена, гіпертонус m. platisma, m. depressor anguli oris (DAO), m. mentalis. Для цього морфотипу характерні дегенеративно-дистрофічні зміни в епідермісі, дермі, підшкірно-жировій клітковині. Ознаки старіння виникають у віці до 40 років. Форма й овал обличчя з віком деформуються незначно.
Ознаки, що характеризують деформаційний морфотип старіння: шия коротка, товстіша шкіра, тяжі платизми не виражені, підплатизмальна жирова клітковина добре виражена, присутні деформаційні зміни субмандибулярної зони та кута нижньої щелепи. При старінні за деформаційним морфотипом основними ознаками є зміна конфігурації обличчя й шиї, що клінічно проявляється зниженням пружності м’яких тканин.
Наразі косметологія пропонує широкий спектр методів корекції інволюційних змін шкіри шиї: спеціалізований базовий догляд, пілінги, терапевтичні (ін’єкційні, апаратні), малоінвазивні хірургічні втручання (ниткове армування та ліфтинг).
Оцінюючи старіння всіх тканин шиї (шкіри, підшкірно-жирової клітковини, м’язів), ми рекомендуємо такі методи неінвазивної терапії:
- для дрібнозморшкуватого типу старіння: ін’єкції ботулінічного токсину, PRP-терапія, фракційний фототермоліз, фракційний RF-ліфтинг, IPL-терапія, препарати на основі нестабілізованої гіалуронової кислоти;
- для деформаційного типу старіння: ліполітична терапія (ментальна, субментальна зони до досягнення зменшення обсягів), ультразвуковий SMAS-ліфтинг, фракційний RF-ліфтинг, IPL-терапія, нитковий ліфтинг.
Розглянемо кілька прикладів.
Пацієнтка 1, 40 років, дрібнозморшкуватий морфотип старіння. Для корекції зони шиї було обрано фракційне неабляційне ербієве ремоделювання шкіри. Показники: глибина – середня, енергія – 30 мДж, густина – 300 променів/см2.
Для лікування фотостаріння шиї та декольте використовується широкосмугове імпульсне світло (IPL). Основне призначення IPL – корекція судинних та пігментних дисхромій, особливо контрастних, коли ділянка шкіри, насичена меланіном, оточена світлим епідермісом.
Пацієнтка 2 звернулася для корекції пігментації «кавових плям» у зоні декольте. Проведено процедуру на фотосистемі IPL: фільтр – 560 нм, імпульс одиночний, щільність енергії – 15 Дж/см2, тривалість – 4 мс.
Пацієнтка 3 звернулася до клініки для корекції судин та пігментації в зоні декольте. Проведено процедуру на фотосистемі IPL: фільтр – 515, 560 нм, імпульс одиночний, щільність енергії – 15 Дж/см2, тривалість – 4 мс.
Ультразвуковий SMAS-ліфтинг (HIFU) шиї – це сучасна безопераційна апаратна методика для корекції та запобігання віковим гравітаційним змінам, що дозволяє впливати на тургор овалу нижньої частини обличчя за допомогою ультразвуку.
У наведених нижче прикладах пацієнтам було проведено процедуру підтяжки обличчя та шиї. Пацієнтка 4, 50 років, ультразвуковий SMAS-ліфтинг обличчя: датчик – 7,0 мГц 3,0 мм, кількість ліній – 340. Область нижньої третини обличчя та шиї: датчик – 4,0 мГц 4,5 мм, кількість ліній – 120.
Пацієнтка 5, 56 років, ультразвуковий SMAS-ліфтинг обличчя: датчик – 7,0 мГц 3,0 мм, кількість ліній – 260. Область нижньої третини обличчя та шиї: датчик – 4,0 мГц 4,5 мм, кількість ліній – 180.
Одним із найбільш інноваційних методів корекції м’язового та дрібнозморшкуватого морфотипу старіння є фракційний радіочастотний ліфтинг. Механізмом дії фракційного RF є термічний вплив, який стимулює неоколагенез і неоластогенез, завдяки чому підвищується щільність та еластичність шкіри, зменшується зморшкуватість.
Пацієнту 6, 55 років, було проведено фракційний RF на глибині 2 мм, енергія – 20 Дж. Отриманий результат підсилюємо плазмоліфтингом – методикою омолодження за допомогою ін’єкцій збагаченої тромбоцитами плазми.
Висновок
Насамкінець слід зазначити, що корекція вікових змін шкіри шиї є складним завданням для фахівця. Знання механізмів та особливостей старіння цієї області дозволить здійснити не лише корекцію, а й ранню профілактику вікових змін. Важливим є індивідуальний та комплексний підхід до пацієнтів. Спільне послідовне або одномоментне використання ін’єкційних та апаратних косметологічних процедур може забезпечити отримання оптимальних, стійких результатів, які задовольнятимуть як пацієнта, так і лікаря.
Стаття вперше була опублікована в Les Nouvelles Esthetiques Україна, №6 (130), 2021
Читайте також
- Фактори ризику: що впливає на старіння шкіри шиї та зони декольте
- Пошарова корекція шкіри – відновлення, стимуляція і біомодуляція
- Антивікова естетика: профілактика і корекція вікових змін обличчя
- MorphoShapes 1: корекція вікових змін шиї та зони декольте
- Особлива увага: догляд за зоною декольте
- Retargeting: управління віком, або Що нас чекає вже сьогодні