Logo

Фракційне лазерне омолодження у питаннях та відповідях

Все, що має знати косметолог

Logo

Поговоримо про фракційне лазерне омолодження: його механізм й особливості проведення процедури, показання та протипоказання, реабілітацію та постпроцедурний догляд, ефективність і перевагу процедури.

Що таке фракційне лазерне омолодження?

Фракційне лазерне омолодження — це процедура, яка є високоефективним і малотравматичним лазерним впливом на шкіру. При цьому в зоні лазерної обробки відбувається формування мікрозон (фракцій) ушкодження, оточених інтактними ділянками шкіри, що забезпечують подальшу швидку регенерацію. Розглянемо процедуру на основі застосування лазерної системи Smart Xide DOT (DEKA, Італія), яка генерує лазерне випромінювання СО2 із довжиною хвилі 10600 нм. В основі фракційного лазерного омолодження лежить метод дермального оптичного термолізу (ДОТ) — вапоризація тканини в мікрозонах ушкодження з одночасною термальною стимуляцією інтактної шкіри.

Які показання та протипоказання до проведення процедури?

Показання до проведення фракційного лазерного омолодження:

  • зниження тургору й еластичності шкіри обличчя та тіла;
  • зморшки різного ступеня виразності — від тонких ліній до глибоких борозен;
  • зміни рельєфу шкіри — рубці постакне, нерівності, виражена пористість;
  • витончена, суха шкіра;
  • гіперпігментації;
  • зморшки та надлишок шкіри в періорбітальній ділянці;
  • стрії на будь-яких ділянках тіла.

Протипоказаннями до проведення цієї процедури є:

  • вагітність і період лактації;
  • системні захворювання сполучної тканини;
  • гострі захворювання та хронічні захворювання у фазі загострення;
  • герпес і пошкодження шкіри в зоні, що зазнає лазерному впливу.

Що відбувається зі шкірою внаслідок фракційного лазерного впливу?

Завдяки фракційному принципу подачі лазерного випромінювання в шкірі в процесі обробки її лазером формуються мікроушкодження у вигляді стовпчиків — так звані мікротермальні зони (до 120 мкм у діаметрі), оточені зоною термальної стимуляції (до 350 мкм у діаметрі). Глибина мікротермальних зон становить від 350 до 2000 мкм і залежить від потужності лазерного випромінювання. У результаті на обробленій ділянці лазерної коагуляції зазнає від 15 до 35% шкіри (в окремих випадках, наприклад, при обробці атрофічних і гіпертрофічних рубців — до 70%). Відновлення після фракційного лазерного омолодження шкіри відбувається значно швидше, ніж після традиційного пошарового лазерного шліфування. Це пов'язано з тим, що значна частина епідермісу і дерми залишаються інтактними. Саме завдяки цим  ділянкам шкіри, які залишаються непошкодженим, але зазнають активного термального впливу, відбувається інтенсивний процес регенерації дерми й епідермісу.

Ліфтинг-ефект і стимуляція неоколагенезу відбуваються в три стадії:

  • ретракція колагенових волокон в результаті вапоризації та термічних ушкоджень відбувається протягом одного дня після процедури;
  • стадія стимуляції синтезу нового колагену починається з другого дня після процедури одночасно з процесом загоєння шкіри та триває протягом одного місяця;
  • ремоделювання шкіри та формування нового колагену відбувається через 4 тижні після процедури й остаточно завершується до кінця 12-го місяця.

Таким чином, процес видимого ліфтингу та покращення якості шкіри триває протягом року після проведеного фракційного лазерного омолодження.

Який протокол проведення процедури? Відчуття пацієнта?

Перед проведенням процедури фракційного лазерного омолодження проводиться очищення шкіри і, за необхідності, анестезуючий крем наноситься на 20-30 хвилин під оклюзійну плівку. Анестезія проводиться переважно при лазерному омолодженні обличчя, періорбітальної ділянки, а також при обробці кількох зон за один сеанс (обличчя, шия, декольте). Потім шкіра протирається дезінфекційним розчином, після чого виконується процедура фракційного омолодженняДобір параметрів лазерного впливу проводиться індивідуально, з урахуванням оброблюваної зони, типу шкіри, характеру її змін.

Під час проведення процедур пацієнт відчуває тепло та легке печіння шкіри. Печіння може відчуватися після процедури, від 30 хвилин до 1 години, після чого зникає самостійно.

Скільки днів триває період реабілітації?

Період реабілітації після процедури мінімальний і продовжується в середньому 2-3 дні, коли відзначається гіперемія та набряклість шкіри. У деяких випадках, якщо лазерна дія була глибшою (за наявності показань), явища гіперемії та набряку можуть зберігатися довше (5-7 днів). З третього-четвертого дня відбувається непомітне відлущування точкових мікрокорочок, що утворилися в місцях проникнення в шкіру лазерних мікропроменів. Оскільки період реабілітації нетривалий, фракційне лазерне омолодження називають «процедурою вихідного дня».

Яким має бути догляд за шкірою після процедури і чи є обмеження для пацієнта?

Першу добу після процедури не рекомендується контакт обробленої ділянки шкіри з водою, щоб уникнути відновлення відчуття печіння та посилення набряку.

Протягом перших трьох днів слід наносити на очищену шкіру протизапальний крем (Бепантен, Пантенол) 2-3 рази на день, а з четвертого дня можна використовувати зволожувальні засоби (крем, термальна вода). Рекомендується проведення різних косметологічних процедур, що сприяють інтенсивному зволоженню шкіри (біоревіталізація, косметологічний догляд). Ін'єкційні процедури можна проводити через 2 тижні після лазерного омолодження.

Обмеження після процедури такі:

  • протягом тижня після фракційного омолодження не приймати гарячий душ, уникати відвідування лазні, сауни, басейну;
  • протягом місяця захищати шкіру від впливу ультрафіолетового випромінювання (не засмагати, наносити на шкіру сонцезахисні засоби).

З третього-четвертого дня після процедури можна скористатися декоративною косметикою (пудра, тональний крем).

Який курс процедур потрібний для досягнення максимального результату?

Кількість процедур визначається індивідуально для кожного пацієнта та залежить від характеру змін шкіри, які необхідно скоригувати. Після проведення першої процедури фракційного лазерного омолодження оцінка ефекту проводиться через 4 тижні. У разі потреби робиться повторна процедура омолодження всієї зони, яка була оброблена, або її окремих проблемних ділянок. При виражених змінах шкіри (глибокі зморшки, виражена в'ялість, рубці постакне тощо) може бути проведено 3-5 сеансів фракційного омолодження з інтервалом 1 місяць.

Який ефект очікується після фракційного лазерного омолодження?

Завдяки проведенню курсу процедур фракційного лазерного омолодження пацієнт отримає такі результати:

  • вирівнювання рельєфу шкіри (згладжування нерівностей, рубців постакне, звуження пор);
  • поліпшення тургору й еластичності шкіри обличчя та тіла;
  • розгладжування дрібних зморшок і зменшення глибоких зморшок;
  • виражена підтяжка та зменшення надлишків шкіри в періорбітальній зоні;
  • освітлення гіперпігментацій;
  • розгладжування стрій (як післяпологових, так і набутих у пубертатному періоді).

Які переваги цього методу омолодження?

Фракційне лазерне омолодження має низку переваг порівняно з іншими процедурами, пов'язаними з пошкодженням шкіри:

  • можливість обробляти всі ділянки шкіри обличчя й тіла, у тому числі такі, як періорбітальна область, шкіра молочних залоз, промежина тощо;
  • мінімальний ризик посттравматичних та інфекційних ускладнень;
  • процедура може проводитись за будь-якого фототипу шкіри;
  • мінімальний період реабілітації (не порушується соціальна активність пацієнта);
  • проведення процедури можливе без анестезії або із застосуванням місцевої аплікаційної анестезії;
  • видимий стійкий ефект після першої процедури;
  • завдяки фракційному впливу лазера відсутній ризик витончення шкіри та появи рубцевих змін.

Крім видимого ефекту покращення якості шкіри, були отримані й гістологічні докази омолодження. В результаті фракційного впливу лазера СО2 зазначено збільшення сполучнотканинного каркасу дерми та кількості капілярів у сосочковому шарі дерми. Це зумовлює відновлення тургору шкіри й поліпшення її трофіки.

Таким чином, метод фракційного лазерного омолодження поєднує високу ефективність за мінімальної безпеки та є процедурою вибору для вирішення найрізноманітніших естетичних і дерматологічних проблем.

Чи можна поєднувати лазерне омолодження з іншими процедурами (ін'єкційними, апаратними, пілінгами, доглядами)?

Фракційне лазерне омолодження, як правило, проводиться як самостійна процедура, тобто не комбінується одночасно з іншими косметологічними методиками, оскільки подібне поєднання призвело б до зайвої травматизації шкіри та небажаних наслідків (триваліший реабілітаційний період, підвищений ризик посттравматичної пігментації).

Лазерне омолодження можна проводити не раніше ніж через 2 тижні після ін'єкційних процедур, через 3-4 тижні після проведення поверхнево-серединних та серединних пілінгів. Косметологічний догляд можна робити через 10-14 днів після фракційного лазерного омолодження. Через 2 тижні можливі ін'єкційні процедури й інші апаратні методики.

Після фракційного лазерного омолодження рекомендується проведення процедури біоревіталізації, але не раніше ніж через 14 днів, разово або курсом 2-3 процедури, залежно від стану шкіри. Біоревіталізація сприяє відновленню шкіри та запобігає сухості, яка часто спостерігається протягом першого місяця після лазерного омолодження.

Які бувають побічні ефекти й ускладнення? Як їх уникнути?

Побічні реакції спостерігаються рідко. До них належать більш інтенсивне і тривале печіння шкіри, більш тривалий період гіперемії та набряклості. Це спостерігається найчастіше у пацієнтів з чутливою шкірою й вираженою поверхневою капілярною сіткою. До ускладнень можна віднести активацію герпетичної інфекції, появу гіперпігментних плям. Для запобігання цих небажаних ефектів слід дотримуватися рекомендацій лікаря, який проводить процедуру лазерного омолодження. Якщо при збиранні анамнезу з'ясовується, що у пацієнта зазначаються часті рецидиви герпетичної інфекції, перед проведенням процедури лікар призначає профілактичний курс противірусного лікування.

Щоб уникнути гіперпігментації, лазерне омолодження слід проводити не раніше ніж через 3 тижні після активної інсоляції, а після процедури лазерного омолодження не можна засмагати протягом місяця. Також необхідно користуватися сонцезахисним кремом з фактором захисту не менше 30, а в період високої сонячної активності — не менше 50. Особам з чутливою шкірою після процедури фракційного лазерного омолодження слід наносити на шкіру засоби, що містять декспантенол (Пантенол, Бепантен), не частіше 2- 3 рази на день перші 3-4 дні, а потім користуватися зволожувальним кремом для чутливої шкіри вранці та ввечері протягом місяця.

З якого місяця не можна проводити лазерне омолодження та видаляти пігментацію лазером? Що робити, якщо необхідно провести процедуру влітку?

Літній період сам собою не є протипоказанням до проведення фракційного лазерного омолодження. Відомо, що в деяких європейських країнах (Італія, Іспанія, південь Франції), де період високої сонячної активності більш тривалий, ніж у нашій країні, метод лазерного омолодження успішно застосовується практично цілий рік, а пацієнтам рекомендується використовувати сонцезахисні засоби.

Догляд за шкірою в постпроцедурний період влітку також передбачає нанесення на шкіру Пантенола або Бепантена 3 десь у день перші 3-4 дня. У ці дні не рекомендується перебувати на відкритому сонці. Якщо на шкірі вже є гіперпігментації, після лазерної обробки ці ділянки потрібно особливо ретельно захищати від сонячних променів. У разі перебування на відкритому сонці тривалий час, сонцезахисний крем із фактором захисту не менше 50 необхідно наносити на шкіру кожні 2 години, оскільки крем під дією ультрафіолетових променів втрачає свої захисні властивості.

Таким чином, фракційне лазерне омолодження можна проводити у будь-яку пору року, однак у літній період ризик появи пігментації більший, тому пацієнту слід найбільш відповідально ставитися до застосування сонцезахисних засобів.

Ця стаття є частиною спецпроєкту Глобальний anti-aging

Література:

Анна Геніна, лікар дерматовенеролог, фахівець з лазерного омолодження Інституту дерматокосметології доктора Богомолець / Косметолог №2, 2016

 

Читайте також