Біологічно активні компоненти: синергія вітамінів та мінералів
Чисті активні компоненти одержують із природних джерел. Це речовини, які мають високу біологічну активність і застосовуються для створення індивідуальної процедури. Розглянемо, які ефекти мають ті чи інші біологічно активні речовини у формі сироваток.
Наталія Юнак, здобувач ЦНДЛ та лабораторії промислової токсикології ЛНМУ ім. Д. Галицького, член UHRS, керівник Східноєвропейського департаменту організації трихологічних кабінетів Gestil International, член Tricologia Sitri (Україна)
Активні компоненти розрізняються за походженням, будовою, впливу на шкіру та її придатки, надають поверхневий вплив або проникають у різні шари шкіри, здатні надавати загальну дію на організм. Великою популярністю у професійній дерматокосметиці користуються екстракти, вітаміни, есенціальні олії, мікроелементи, фосфоліпіди та ін. За походженням активні інгредієнти діляться на екстракти рослин, продукти моря, вітаміни, мікро- та макроелементи, екстракти фруктів, специфічні компоненти, есенціальні
Сироватки з активними компонентами можна включати в салонні процедури та домашній догляд як самостійний продукт, поєднувати кілька сироваток або додавати в косметичні засоби.
Для захисту шкіри від дії шкідливих факторів застосовують:
- плівкоутворювальні речовини – хітозан, гіалуронову кислоту, гель алое, колаген, синтетичні та напівсинтетичні полімери, які, опинившись на поверхні шкіри, утворюють на ній тонке прозоре покриття. Така плівка не заважає шкірі дихати і позбавлятися шлаків, але захищає її від дрібних пошкоджень, бруду та мікроорганізмів. Всі плівкоутворюючі речовини добре утримують вологу, тому зволожують шкіру та захищають її від зневоднення;
- антиоксиданти – захищають шкіру від вільних радикалів;
- антимікробні засоби містять бактерицидні речовини, нетоксичні для клітин шкіри. Такі речовини, як триклозан, використовуються у тих випадках, коли мікробне навантаження на шкіру зростає (при роботі на городі, виїздах на природу, у лікарнях тощо). В інших випадках застосовують рослинні екстракти асептичної дії;
- олії та есенціальні олії – вводять до складу спеціальних кремів для регенерації, живлення та наповнення, для забезпечення захисту шкіри;
- імуномодулятори – змінюють швидкість та напрямок імунних реакцій шкіри. Використовуються для боротьби з алергічними дерматитами та запальними захворюваннями шкіри;
- регулятори синтезу біологічних молекул – спонукають клітини шкіри посилити синтез життєво важливих молекул або, навпаки, дають їм сигнал знизити швидкість синтезу – стимулятори синтезу колагену (вітамін С, фруктові кислоти) та регулятори вироблення шкірного сала (антіандрогени, фітоестрогени).
Вітаміни та мінерали
Вітамін А
Регенерація – антиейджинг – зменшення зморшок.
Це один із найважливіших вітамінів для шкіри, який сприяє регенерації, діє проти утворення зморшок, надає зволожуючу дію, регулює продукування жиру, зберігає засмагу шкіри, стимулює вироблення меланіну, сприяє утворенню сполучної тканини.
Вітамін А бере участь у забезпеченні структурної цілісності епітеліальної тканини, сприяє відновленню нормальної функції епідермісу та сполучної тканини. При його нестачі відзначається сухість та блідість шкіри, ламкість нігтів та волосся, на обличчі з'являються вугри.
Вітамін С
Освітлення – пружність – антиоксидант – омолоджуюча дія.
Підтримує утворення колагену в шкірі та чинить сильну антиоксидантну дію, захищає шкіру від впливу УФ-випромінювання, посилює синтез колагену, прискорює загоєння ран, уповільнює старіння. Після засмаги освітлює та вирівнює колір шкіри, зміцнює капіляри. Навесні повертає шкірі здоровий вигляд. При нестачі вітаміну С уповільнюються процеси регенерації та загоєння, з'являється блідість та сухість шкіри, явища фолікулярного гіперкератозу.
Вітамін Е (токоферол)
Регенерація – зменшення зморшок – антиоксидант – омолоджуюча дія.
Діє проти утворення вільних радикалів, захищає шкіру від шкідливої дії УФ-випромінювання, знімає набряки та подразнення шкіри, надає стимулюючу та регенеруючу дію, запобігає руйнуванню колагену та еластину, уповільнює процеси старіння, підсилює здатність рогового шару шкіри підтримувати природну. Усередині клітини токоферол пов'язаний з органелами, що мають розвинені мембранні структури, наприклад, мітохондріями. Особливо ефективний вітамін Е по відношенню до перекисних ліпідних радикалів і є надійним захисником ліпідних мембран, зупиняючи процес перекисного окислення ліпідів. Його потрібно рекомендувати при сухій і шкірі, що в'яне, при екземах і акне.
Синергія вітамінів А, С та Е
Регенерація – зменшення зморшок – антиоксидант – омолоджуюча дія – освітлення.
Разом ці вітаміни мають сильну антиоксидантну дію, сприяють зволоженню, регенерації клітин, уповільнюють процеси старіння, забезпечують омолоджуючий ефект. Вітаміни С та Е є головними захисниками організму від окисного впливу вільних радикалів. Рекомендуються як комплексна терапія для покращення якості шкіри загалом.
Цинк
Мінералізація – при акне та запалення шкіри. Іонізація (-).
Мікроелемент з протизапальною дією, що загоює, покращує структуру шкіри і надає антиоксидантну дію, регулює роботу сальних залоз. Цинк регулює обмін чоловічих статевих гормонів у шкірі та застосовується для зниження рівня продукції шкірного сала. Рекомендуємо при лущенні шкіри, акне, екземах, дерматитах, псоріазі.
Екстракти та есенційні олії рослинЕкстракт виноградних кісточок
Зволоження – антиоксидант – регенерація.
Містить тригліцериди лінолевої (70%) та олеїнової (25%) кислот, дубильні речовини, лецитин, каротин, цукру, холін, бетаїн; солі калію, натрію, фосфору, заліза, кремнію; вітаміни А, В1, В2, С, кремнієву та саліцилову кислоти. Активні компоненти олії сприяють зміцненню сполучної тканини шкіри, стимулюють оновлення клітин, надають протизапальну та загоювальну дію з вираженими антиоксидантними властивостями. Фруктові кислоти розгладжують дрібні зморшки, регенерують на верхні шари епідермісу, підтримують утворення колагену, зволожують і омолоджують шкіру. Речовини, що діють, сприяють розгладжуванню зморшок, уповільнюють процеси старіння шкіри, мають сильну регенеруючу властивість, надають шкірі енергію.
Баобаб
Заспокоєння – харчування – регенерація.
Екстракт горіха баобаба містить велику кількість β-каротину, який успішно бореться з окислювальними процесами ліпідів клітинних мембран, вітамінів A, B1, C, D, E та F, винну кислоту. Діє як сильний антиоксидант, розчиняє верхній, ороговілий шар епідермісу, має сильну регенеруючу дію, живить і зволожує шкіру, сприяє утворенню колагену та еластину. Підходить для всіх типів шкіри, особливо для чутливої та куперозної, не викликає алергії.
Олія арганії колючої
Регенерація – анти-ейджинг – харчування – омолоджуюча дія.
Засоби з високим вмістом арганової олії мають зволожуючу та антиоксидантну дію, зменшують мімічні зморшки. Придатні для всіх типів, особливо для шкіри з ознаками старіння.
Синергія есенціальних масел для жирної шкіри з акне
Проти утворення акне та запалень – зволоження – звуження пір.
Есенційні олії лимона, чебрецю звичайного, розмарину лікарського, лаванди вузьколистої, меліси лікарської мають сильну протизапальну та антибактеріальну дію, ретельно очищають пори, проблемну шкіру з акне. Рекомендуються для точкового нанесення на запальні елементи щодня, при механічному чищенні наносяться на місця з акне.
Синергія есенційних масел для зволоження шкіри
Зволоження – регенерація – антиейджинг.
Поєднання есенційних олій мигдалю, соняшника, апельсина, олій кісточок апельсина і пачулі покращує колір обличчя, пом'якшує шкіру, має зволожуючу дію, утримує в шкірі необхідну вологу. У комбінації з баобабом та виноградними кісточками дає відмінні результати щодо поліпшення стану шкіри та омолоджуючий ефект.
Повну версію статті можна прочитати у Les Nouvelles Esthetiques 4 (110)/2018
Читайте також
- Фахівцям ЕМ на замітку: водорозчинні вітаміни
- Водорозчинні вітаміни: значення для здоров’я та краси
- Вітаміни: повторюємо ази
- Вітамінотерапія: що важливо при призначенні
- Добірка засобів для красивого та здорового волосся
- Біологічно активні компоненти: синегрія для вирішення різних проблем
- Вітаміни в терапії акне
- Антиоксиданти в anti-age терапії