Акне та дієта: сучасний погляд на предмет
Що нам відомо сьогодні?
Правильне харчування – основа здорового організму. Дізнаємося думку експерта: чи дійсно дотримання дієти сприяє лікуванню акне?
Тійна Орасмяе-Медер, лікар-косметолог, розробник косметичних формул і протоколів, автор б'юті-бестселерів « Бьюті-міфи» та «Наука краси», президент і розробник професійної космецевтичної марки Meder Beauty Science, викладач міжнародних шкіл косметології та безпеки косметичних засобів (Велика Британія)
Якби ми спробували побудувати графік еволюції поглядів на роль дієти у розвитку й терапії акне, він був би схожий на американські гірки. Злети «заборонити шоколад» та падіння «дослідження Клігмана показало, що любов до шоколаду не має значення», нові підйоми «прянощі й алкоголь спричиняють загострення» до плавного спуску «ймовірно, не всі прянощі та не будь-який алкоголь… ну і далеко не у кожного». Концепції дієти й наукових підтверджень ефективності будь-яких обмежень не вдавалося знайти багато років, що не заважало косметологам забороняти приблизно все, що їм спадало на думку. За дивним збігом, заборони найчастіше збігалися з найбільш модними дієтами: пацієнти, які страждають на акне, слухняно відмовлялися від копченої ковбаси, червоного м'яса, білого м'яса, жирної риби, солоної риби, глютена, цукру, лактози та інших радощів життя.
Що нам відомо сьогодні? Сучасний погляд на проблему харчування при акне вдалося сформувати завдяки дослідженням епідеміологів. Як виявилося, набагато частіше страждають на акне жителі розвинених країн, де люди (здавалося б!) живуть досить заможно, їм доступні сучасні досягнення медицини та якісні продукти харчування. У менш благополучних країнах акне зустрічається набагато рідше, хоча останніми десятиліттями рівень захворюваності став зростати і там. Ще більш цікаво, що чим більше підвищується рівень життя в країні, тим вищим стає рівень захворюваності. І вже зовсім цікавим виявилося те, що епідеміологи виявили, що набагато частіше зустрічається акне у дорослих і підлітків із сімей з вищим доходом, коли йдеться про країни, що розвиваються, тоді як люди з традиційних сімей з низьким доходом на акне хворіють рідко.
У чому ж справа? Основною відмінністю, характерною для всіх груп, виявилися особливості харчування – тобто дієта, схоже, має значення. У всіх групах, де зазначалося зростання захворюваності, одночасно був перехід до калорійної та «багатої» Western Diet – «західної дієти». У бідніших групах люди продовжували харчуватися традиційно, дотримуючись місцевих національних традицій – найчастіше вони їли менше, а головне, вживали набагато менше або взагалі не знали деяких продуктів.
Які ж продукти виявилися винними?
Як з'ясувалося, західна дієта має кілька основних особливостей:
- У щоденному харчуванні є багато солодкого, у тому числі солодких напоїв і борошняних виробів з цукром.
- Щодня використовуються молочні продукти, зокрема підсолоджені, з високим вмістом жиру.
- Не менше 3-4 разів на тиждень заведено їсти м'ясо.
Там, де люди вживають мало м'яса, зернових, молочних продуктів та очищеного цукру, акне майже не зустрічається.
На жаль, у деяких країнах така тенденція харчування стала настільки звичною для молоді, що зламати традицію досить складно. Наприклад, у США близько 80% відвідувачів фаст-фуду – діти та підлітки молодші 18 років. Саме в цей період дебютує акне, і на тлі західної дієти ця хвороба шкіри розвивається швидше, перебігає важче і набагато складніше лікується.
Чому ці продукти так впливають на шкіру?
Щодо цукрів, то відомо, що споживання великої кількості глюкози може спричинити порушення толерантності до неї, на тлі чого можуть розвиватися різні метаболічні порушення, що супроводжуються підвищенням рівня глюкози у крові. На жаль, це сприяє активнішому розвитку запальних змін у шкірі, саме тому будь-які продукти з високим глікемічним індексом, коли вони вживаються щодня, можуть бути значним фактором ризику.
Молоко та молочні продукти багаті специфічною амінокислотою – лейцином, яка здатна стимулювати один із транспортерів амінокислот у кератиноцитах та себоцитах шкіри, що запускає в них каскад ліпогенезу (синтезу ліпідів) й активує процес запалення. Цікаво, що в червоному м'ясі також міститься багато лейцину, внаслідок чого воно може надавати подібну дію при щоденному вживанні.
У коров'ячому молоці також містяться деякі незвичайні речовини – андрогенні прекурсори DHT (5-альфа прегнанедоїн та деякі інші), які сприяють підвищенню активності 5-альфа редуктази – ключового ензиму себопродукції та, як наслідок, патогенезу акне.
Акне: що точно допоможе у розв'язанні проблеми
Треба зауважити, що всі ці фактори окремо можуть бути досить нейтральними – любов до молочних продуктів на тлі любові до риби та салатів може бути абсолютно нешкідливою. Однак коли в щоденній дієті одночасно зустрічається білий хліб, тістечка, молоко та/або вершки, солодкі йогурти, сир та м'ясні страви – чекай біди, особливо коли йдеться про підлітків.
Мікробіом кишківник у людей, які страждають на акне, також має свої особливості: для нього характерно зменшення кількості лактобактерій, біфідобактерій, бутірикоків та деяких інших представників сапрофітної флори, при цьому помітно підвищений рівень бактероїдів.
В результаті цих змін олігосахариди ферментуються у верхніх відділах кишківника, що призводить до пошкодження слизової оболонки та порушень всмоктування корисних речовин, і шкіру фактично атакують жирні кислоти з коротким ланцюгом, що змінює склад себуму і порушує бар'єрну функцію шкіри. Шкіра виробляє занадто багато себуму, але при цьому він сам стає пошкоджувальним фактором – активує запалення, перестає допомагати утримувати вологу на поверхні шкіри і сприяє надмірному розмноженню мікроорганізмів Cutibacterium (у минулому Propionibacterium acnes) і грибка Маласезія, продукти життєдіяльності яких активізуються.
Чи є добрі новини? Так! Виявляється, збільшення різноманітності мікробіома кишківника та відновлення популяції «хороших» бактерій сприяє покращенню стану шкіри. Але найкраща новина полягає в тому, що зміна харчування допомагає за кілька тижнів відновити мікробіом, внаслідок чого прояви акне стають менш вираженими, запальних елементів стає менше, а синтез себуму в шкірі зменшується самостійно. На цьому фоні лікувати акне, зокрема зовнішніми засобами, стає набагато простіше. Більше того, дослідження показують, що завдяки зміні дієти з'являється можливість обмежитися лише зовнішньою терапією і не вдаватися до системних засобів – антибіотиків і третиноїну.
Якою ж має бути «ідеальна дієта» для пацієнтів з акне? На щастя, вона не надто складна і дозволяє харчуватися повноцінно, без необхідності розшукувати якісь рідкісні продукти чи дорогі «суперфуди».
Основні правила антиакне харчування:
- Вживати якнайменше м'яса або навіть виключити його з раціону на час терапії.
- Їсти рибу 3-5 разів на тиждень.
- Виключити чи максимально обмежити молочні продукти.
- Виключити або максимально обмежити солодке: цукерки, здобу, сухофрукти, мед під час лікування акне не корисні!
- Замінити цукерки та булочки на фрукти, ягоди й чорний шоколад у розумних кількостях.
- Під час кожного прийому вживати салат чи свіжі овочі.
- Щодня вживати їжу, що має властивості пребіотиків: квашену капусту, кімчі, місо-суп, бобові.
- Можна використовувати додатково харчові добавки з культурою пробіотиків.
Описані заходи не виключають основної терапії акне, але, зважаючи на все, якщо дотримуватися цих нескладних правил у дієті підлітків, то в багатьох можна уникнути розвитку акне, а особливо – акне важкого ступеня. Крім того, дотримуватися «антизахідних» правил у харчуванні рекомендується під час терапії акне – це допомагає зробити лікування більш швидким та успішним, а головне – уникнути рецидивів.
Цікаво, що саме таку дієту сучасні дієтологи вважають найбільш корисною для збереження здоров'я, уповільнення процесів старіння та зниження рівня стресу і тривоги. Так що цілком можна рекомендувати її як нові правила сімейного харчування!
Ця стаття є частиною спецпроекту «АКНЕ».
Читайте також
- Акне та депресія як взаємопов’язані явища
- Комплексний підхід до лікування акне. Поєднання косметичних процедур із дерматологічним лікуванням
- Місцева та системна терапія акне: особливості лікування в літній період
- Косметологічний догляд при вугровій хворобі
- Живлення шкіри зсередини: як не спровокувати захворювання
- Профілактика та лікування захворювань шкіри: нормалізуємо харчування
- Альтернативи ретинолу
- Акне