Рубці після перманентного макіяжу: розібратися та уникнути
Як не спровокувати рубець
Такі небажані наслідки роботи майстра перманентного макіяжу, як рубці та гіпопігментація, є однією з найгостріших проблем області. Що ж таке рубець і як не допустити його появи?
Любов Малюк, дерматокосметолог, спеціаліст з апаратних та ін'єкційних методик корекції обличчя та тіла, провідний спеціаліст з ексклюзивних апаратних методик (Франція) клініки БМДЦ, член Асоціації косметологів та аромологів України
Такі небажані наслідки роботи майстра перманентного макіяжу, як рубці та гіпопігментація, є однією з найгостріших проблем області, тому що виправити їх вкрай складно, а часто й зовсім неможливо. Що ж таке рубець і як не допустити його появи?
Скільки навколо них розмов, міфів, страхів, потворних фотографій у соцмережах! Скільки необґрунтованих залякувань майстрів та клієнтів! Я прочитала безліч статей, коментарів на цю тему, увага до цього питання така велика, дискусії та суперечки наскільки гострі, що я вирішила разом з вами розібратися в цій проблемі і написати статтю, в якій висловлю свою думку як медик.
Чи можна так нашкодити процедурою мікропігментування, щоб спровокувати рубець? І якщо так, то чи можна цього уникнути? Для початку давайте з'ясуємо, що таке рубець та природу його походження, а також згадаємо анатомію шкіри та розглянемо процес розвитку рубця.
Трохи теорії
Що таке рубець? Рубець – це заміщення власної тканини шкіри сполучної, яка відрізняється за зовнішнім виглядом та функціями. У цьому випадку сполучна тканина відіграє роль будівельного матеріалу, який з'єднує між собою краї рани. Треба сказати, що ця сполучна тканина не має розтяжності та еластичності, на вигляд відрізняється від шкіри і дуже помітна. Якщо в організмі є порушення обмінних процесів при хронічних захворюваннях, пов'язаних із гормональними та імунними причинами, то може розвинутися ненормальне патологічне розростання рубця – гіпертрофія тканини (келоїд) і навіть деформація довколишніх тканин.
Причиною виникнення та розвитку рубця є ушкоджуючий фактор: механічний, хімічний, іонізуюче випромінювання, глибокий та тривалий запальний процес при шкірних захворюваннях та внаслідок хірургічних втручань, а також глибоких інвазивних косметологічних процедур – апаратних та ін'єкційних. Також відіграє роль та етнічна приналежність. Помічено, що шкіра у індусів та афроамериканців більше схильна до утворення рубців, ніж у європейців.
Але чи завжди ушкодження шкіри веде до утворення рубця? Ні, далеко не завжди! Тож від чого це залежить?
Наша шкіра складається з трьох шарів: гіподерми (підшкірно-жирова клітковина), дерми (є власне сполучною тканиною і складається з двох шарів – сітчастого та сосочкового) та верхнього шару – епідермісу, який постійно оновлюється.
Зародження корнеоцитів (основних клітин шкіри) проходить у базальному (самому нижньому) шарі епідермісу, і у разі пошкодження шкіри до сосочкового шару загоєння проходить без рубців. Але якщо пошкодити шкіру глибше і зруйнувати дерму до сітківки, то рубця при загоєнні не уникнути. Однак і на цій стадії при частковому збереженні базального шару і правильному догляді загоєння без рубця можливе, але є ризик розвитку світлої плями з атрофічними краями (гіпопігментація), яку ви нічим не приберете і якісно не замаскувати. Крім того, довкола нього з часом можуть з'явитися пігментні плями.
Правила безпеки
Отже, робимо висновки. Чи може мікропігментолог під час процедури зробити рубець чи світлу пляму клієнту? Теоретично, на жаль, так, якщо майстер під час процедури глибоко проникне в шкіру і зруйнує повністю або частково базальний і сосочковий шар шкіри. Але, на щастя, таких ускладнень можна уникнути.
Слід враховувати ювелірність роботи майстра ПМ: він повинен контролювати не тільки глибину впровадження голки, а й ширину мікроушкоджень, тому що далі краю ранки один від одного, тим довше проходить процес загоєння і тим організму важче затягнути її краї. Виділення великої кількості крові та міжтканинної рідини під час процедури веде до того, що утворюється скоринка значно грубіше, і до утворення білої плями, віддаляючи волоски один від одного та сприяючи вимиванню пігменту. Також не слід забувати про те, що інфікування мікроушкоджень та неправильний догляд після процедури майже зі стовідсотковою ймовірністю можуть призвести до ускладнень у вигляді рубців та плям у галузі впровадження пігменту.
Насамкінець невеликий лайфхак. Схильність клієнта до утворення келоїду можна визначити по мочки вуха, намацавши там ущільнення у вигляді невеликої кульки, або на іншій ділянці шкіри, де було зроблено пірсинг. І пам'ятайте, що, дотримуючись всіх правил проведення процедури та враховуючи протипоказання, ви зведете ризик ускладнень практично до нуля. Удачі та відмінних вам робіт!
Матеріал був вперше опублікований у журналі Permanent №1(9)/2018