До питання безпеки: утилізація медичних відходів в Україні

Попереджений значить озброєний

Logo

У прагненні завжди мати гарний вигляд жінки все частіше звертаються до майстрів перманентного макіяжу. Природно виникає питання не тільки професійної майстерності, але й безпечного проведення процедури ПМ.

Ганна Валерська, майстер ПМ, міжнародний тренер-викладач, призер міжнародних і всеукраїнських чемпіонатів з перманентного макіяжу

Ми живемо в час інтенсивного розвитку технологій і їх впровадження у повсякденне життя людей. Також не залишилась осторонь індустрія краси. У прагненні завжди мати гарний вигляд і відкорегувати певні недоліки багато жінок все частіше звертаються до майстра перманентного макіяжу.

Природно виникає питання не тільки професійної майстерності, але й безпечного проведення процедури. Для створення краси в своїй роботі ми застосовуємо певний ряд матеріалів і інструментів. Частина матеріалів використовується одноразово. Це паперові серветки, спонжики, носик для голки, контейнер для пігмента, захист для кліпкорда тощо. Інструменти обгортаються стретч-плівкою. Після закінчення процедури всі компоненти обладнання проходять необхідну дезінфекцію (замочування, сухожар). А що ж робити з голками? Адже вони містять біологічний матеріал, що становить потенційну небезпеку для майстра, наступного клієнта чи технічного персоналу.

При утилізації цього інструменту слід керуватись Наказом МОЗУ № 325 від 8 червня 2015 року «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами». Саме в цьому наказі прописані правила, що встановлюють загальні вимоги до поводження з медичними відходами в закладах охорони здоров’я з метою попередження їх негативного впливу на життя, здоров'я населення та довкілля й визначають порядок збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізації, видалення, знезараження, захоронення, знищення медичних відходів.

Голки належать до відходів категорії В. Це епідемічно небезпечні медичні відходи. Система поводження з відходами складається з таких етапів: збирання та сортування відходів; маркування відходів; знезараження (дезінфекція); транспортування й перенесення відходів у корпусні/міжкорпусні (накопичувальні) контейнери в межах закладу, де вони утворюються; утилізація відходів (тих, що можуть підлягати утилізації); захоронення відходів. Медичні відходи, що становлять небезпеку для здоров’я людини, не можуть накопичуватися, тимчасово зберігатися, транспортуватися, знищуватися разом із іншими відходами.

До відходів категорії В належать визначені інфіковані та потенційно інфіковані відходи, що мали контакт з біологічними середовищами інфікованого матеріалу. Це використаний медичний інструмент (гострі предмети: голки, шприці, скальпелі та їх леза, предметні скельця, ампули, порожні пробірки, битий скляний посуд, вазофікси, пір'я, піпетки, ланцети тощо); предмети, забруднені кров’ю або іншими біологічними рідинами. Визначені відходи підлягають обов’язковому знезараженню (дезінфекції) фізичними методами (термічними, мікрохвильовими, радіаційними тощо).

При збиранні відходів категорії В забороняється руйнувати, розрізати медичні відходи, у тому числі використані системи для внутрішньовенних інфузій, з метою їх знезараження; знімати голку зі шприца після його використання; здійснювати будь-які операції з відходами без рукавичок або необхідних засобів індивідуального захисту й спецодягу. Для збирання гострих предметів слід використовувати вологостійкі ємності (контейнери), що не проколюються. Ємність повинна мати кришку, що щільно прилягає та унеможливлює її безконтрольне розкриття.

На практиці майстер перманентного макіяжу відпрацьовану голку повинен дезинфікувати, помістити в маркований контейнер. На контейнері має бути червона полоска й напис «Небезпечно». У маніпуляційній кімнаті контейнер можна зберігатися дві доби. Далі відпрацьований матеріал вивозиться для подальшої утилізації. Для цього потрібно скласти договір із відповідною службою.

Голкоспалювач

У своїй практиці я заливала зібрані голки гіпсом для покращення безпеки. Але думка про те, що принаймні деякий час контейнер має знаходитись у моїй студії, все ж непокоїла мене. Тому я придбала голкоспалювач. Тепер одразу після процедури я маю можливість спалити голку. Таким чином я дбаю про своє здоров´я, здоров´я й безпеку моїх клієнтів, а також про безпеку усіх людей поза моєю студією.

Читайте також