Асептика: заходи безпеки у перманентному макіяжі
5 правил безпеки для майстра перманентного макіяжу
Асептика – це низка заходів, спрямованих на запобігання проникненню збудників у пошкоджені тканини. Оскільки ПМ - інвазивна процедура, необхідно ретельно дотримуватись певних правил
Оскільки перманентний макіяж є інвазивною процедурою, необхідно ретельно дотримуватись правил, що забезпечують безпеку здоров'я клієнта і самого майстра. Такому важливому питанню як асептика і присвячений цей матеріал – ексклюзивний переклад статті, опублікованої на сайті міжнародного журналу для фахівців з мікропігментації PMU International. Magazine of Permanent Makeup (оригінал статті – за посиланням )
Асептика – це низка заходів, спрямованих на запобігання проникненню збудників у пошкоджені тканини. До таких заходів відносяться:
- стерилізація використаних інструментів;
- зберігання та утилізація витратних матеріалів;
- спеціальна обробка шкіри клієнта;
- дотримання майстром певних правил до, після та під час нанесення татуювання;
- регулярні санітарно-гігієнічні заходи у процедурному кабінеті.
Стерилізація використаних інструментів
Апарати для перманентного макіяжу, що не мають гігієнічного модуля, не виключають попадання пігменту та крові у незмінну ручку. Щоб уникнути передачі інфекції від однієї людини до іншої, наконечник дезінфекційного пристрою слід впливати на ультразвукову ванну зі спеціальним розчином. В іншому випадку при встановленні нової голки її стерильність буде порушена.
Удосконалені пристрої, доповнені гігієнічним модулем, не допускають попадання пігменту та крові в рукоятку і, отже, не потребують ультразвукової дезінфекції. Після кожної процедури достатньо обробити інструмент антисептиком і накрити одноразовою захисною мембраною.
Зберігання та утилізація витратних матеріалів
Голки, насадки/ковпачки, нові гігієнічні модулі відкриваються у присутності замовника перед початком роботи. Вони повинні залишатися стерильними протягом усієї процедури, для чого рукоятка підвішується в перервах (якщо це дозволяє конструкція апарата) або поміщається в тому ж положенні на марлеву стерильну прокладку.
Ватні палички та диски перед процедурою слід обробити в автоклаві або в стерилізаційній шафі з гарячим повітрям, після цих маніпуляцій їх слід помістити в стерильний закритий контейнер.
В кінці процедури багаторазові контейнери зберігаються в дезінфікуючому розчині, потім промиваються проточною водою і обробляються в автоклаві, шафі з стерилізацією з гарячим повітрям або хімічним розчином.
Використані одноразові витратні матеріали (голки, ковпачки, рукавички, покривний матеріал, ватяні палички та диски) – це зовсім інша річ. Наприклад, у Росії їх слід дезінфікувати, потім помістити в герметичну упаковку та утилізувати відповідно до процедури, встановленої для небезпечних відходів 2-го класу небезпеки, із санітарними правилами та положеннями СанПіН.
Обробка шкіри клієнта
Перед сеансом перманентного макіяжу область дії слід обробити антисептичним розчином відповідно до інструкції щодо його застосування. На початку роботи перевагу слід віддавати антисептику, який також знежирює шкіру.
Під час сеансу ПМ до шкіри клієнта слід торкатися лише стерильними витратними матеріалами (голками, ватними паличками або паличками для їжі), на руках завжди мають бути рукавички. Видалення пігментних залишків у зоні впливу здійснюється за допомогою антисептичного мильного розчину, призначеного для пошкодженої шкіри або слизових оболонок. Засоби постпроцедурного догляду наносяться стерильним ватним тампоном.
Дотримання певних правил майстром до та під час нанесення татуювання
Зустрівшись з клієнтом, майстер ПМ повинен перевірити, чи зняв цей клієнт свій верхній одяг в окремій кімнаті, чи надів бахили або індивідуальні капці і чи накрив голову одноразовою шапочкою.
Сам фахівець повинен мати охайний зовнішній вигляд та бути одягненим у особливу форму – капюшон, чистий медичний костюм чи халат, змінне взуття. Довжина рукавів повинна дозволяти піднімати руки до середини передпліччя. Роботу слід проводити в одноразових рукавичках та медичній пов'язці на обличчі. Якщо рукавички забруднені біологічним матеріалом (кров, сукровиця тощо) або пігментом, обробка антисептичним розчином є прийнятною. У разі сильного забруднення необхідно змінити рукавички.
Проведення регулярних санітарно-гігієнічних заходів у процедурному кабінеті
Покриття, що використовуються при обробці меблів, повинні бути розраховані на вологе прибирання за допомогою дезінфікуючих засобів. Для стін найкращим варіантом є керамічна плитка, для підлоги – плитка або лінолеум.
Після кожного клієнта повинно проводитися прибирання робочого місця із заміною матеріалу, що покриває – плівки, якою слід вкрити поверхню робочого столу, апарат, лампи і т. д. Одноразовий лист на диван і серветка під голову обов'язкові.
Наприкінці робочого дня проводиться вологе прибирання всіх робочих поверхонь з додаванням розчинів, що дезінфікують.
Принаймні один раз на тиждень слід проводити загальне чищення, включаючи обробку всіх поверхонь.
Незамінним засобом підтримки стерильності є ультрафіолетовий опромінювач. Частота та тривалість його роботи залежить від характеристик пристрою та розмірів приміщення. Крім того, приміщення має активно провітрюватись.
Також у студіях перманентного макіяжу небажана присутність рослин, штор, м'яких меблів та інших предметів домашнього вжитку, які важко піддаються антибактеріальній обробці.
Дотримання заходів асептики є обов'язковою умовою процедури перманентного макіяжу. Нехтування хоча б одним з них може призвести до незворотних наслідків для здоров'я як клієнта, так і майстра.