Даша Міхасєва про формування клієнтської бази у новому місті
І відкриття студії
Разом із нашим експертом Дашею Міхасовою розуміємось, як відкрити свою студію та сформувати клієнтську базу в новому місті.
Дар'я Міхасєва , засновник власної студії манікюру та онлайн-курсу про візуал та упаковку Instagram-акаунту, а також член журі нашого онлайн-змагання Pro Beauty Battle: Nails . Нещодавно стартувало п'яте коло, тому не втрачаємо час і приєднуємося до змагання, щоб випробувати себе на креативність і рівень професіоналізму, а також виграти круті призи!
Під час прямого ефіру на сторінці Pro Nails ми разом з Дашею розмовляли на актуальну для багатьох майстрів теми «Як сформувати клієнтську базу в новому місті». Даша поділилася власними секретами та лайфхаками, про які ми вам і розповімо.
Як ризикнути відкрити власну студію?
Коли я відкривала свою студію, я намагалася одразу ж присікати думки з розряду «а що буде, якщо в мене не вийде», «а якщо я вкладусь, а потім прогорю». Важливо прислухатися до себе і точно визначитися, а чи ти цього хочеш? Чи бажаєш стати самостійною та незалежною? Вкладатися у свою справу?
Якщо ти справді цього хочеш, потрібно не боятися, а йти і ризикувати, адже поки не спробуєш – не впізнаєш. Я прихильник того, що хтось не ризикує, той не п'є шампанське.
Як формувати клієнтську базу у новому місті?
Один із варіантів – це залучення клієнтів через групи, де вони шукають своїх майстрів. Для маленьких міст, можливо, цей спосіб досі працює. А ось для великих мегаполісів точно не варіант, тому що в таких спільнотах у великих містах переважно складаються клієнти, які не готові платити. І навіть якщо вони до тебе приходять, то найчастіше не повертаються.
У 2017 році, коли я відкривала свою першу студію у Томську, ми одними з перших запровадили карти лояльності, і все це у комплексі сприяло зростанню клієнтської бази. Ми, можна сказати, спонукали клієнток розповідати про нашу студію: дарували їм сертифікати на 100-200 рублів, якими могли скористатися їхні подруги. Цей метод і зараз чудово працює, головне – визначтеся із сумою, яка залучатиме ваших потенційних клієнток і яка відповідатиме вашому прайсу.
Ще однією нашою «фішкою» була «кава з собою». Після завершення манікюру ми давали клієнтам із собою каву у гарному стаканчику з нашою фірмовою наклейкою. Дівчаткам було дуже приємно, вони фотографували ці стаканчики і, звичайно ж, відзначали нас у сториз. Цей метод не лише формував лояльність наших клієнтів, а й працював як «сарафанне радіо».
Чому згодом ви заглибилися у вивчення візуального оформлення у Instagram?
Оскільки свою другу студію я відкривала в Санкт-Петербурзі через кілька років після першої, підхід довелося змінити. Я почала проходити курси з розвитку Instagram-акаунту, тому що зараз саме через Instagram найзручніше напрацьовувати клієнтську базу.
Досить довго збирала інформацію з візуального оформлення, перепробувала різні шаблони та види обробки, бо хотіла створити у себе на сторінці таку картинку, щоб людина прийшла і «залипла» на ній. Тому я почала проходити курси з візуалу ще й блогерів, а не лише майстрів манікюру. І в результаті мені вдалося прийти до того, що я маю зараз.
Головне – це гармонійне поєднання кольорів. Саме через комбінації відтінків можна прийти до гарного фантика, єдиної обгортки вашого бізнесу.
Щоб дізнатися більше, дивіться повний спільний прямий ефір Pro Nails та Даші Міхасеєвої.