Зовнішні прояви внутрішніх причин, або На що вказує проблемна шкіра обличчя?
Проблемна шкіра – найбільш часта скарга, яка веде людину в кабінет косметолога
Шкіру, схильну до надмірної сухості або підвищеної жирності, на якій зʼявляються висипання запального або незапального характеру, постзапальні пігментні плями, судинні дефекти, лущення чи інші косметичні недоліки, лікарі визначають як проблемну. Як встановити причини такого стану шкіри, щоб призначити адекватне лікування?
Встановлюємо причину
Найпоширенішою причиною порушень шкіри є гормональна, що найчастіше проявляється у вигляді вугрової хвороби. У розвитку цієї патології має значення вік (12–25 років), генетична схильність тощо.
Гормональний дисбаланс, внаслідок якого чоловічий статевий гормон тестостерон стимулює роботу сальних залоз, призводить до їхньої гіпертрофії (збільшення), гіперсекреції (підвищеного виділення) шкірного сала, гіперкератозу (надмірного лущення клітин в усті залози), подальшого закупорення й утворення комедонів (закритих та відкритих). Сукупність цих явищ і долучення певної мікрофлори (пропіонбактерії акне тощо) спричиняє запалення сальної залози.
Залежно від тяжкості процесу, це може проявлятись у вигляді комедонів, поверхневих чи глибоких папул і пустул, іноді конглобатних вугрів. Після глибокого ураження залишаються рубці та гіперпігментація. Страждає не лише обличчя, а здебільшого зона декольте, верхня третина спини.
З гормональною перебудовою також пов’язані передменструальні вугри в жінок. Вони з’являються до або під час місячних – найчастіше на підборідді та бокових частинах щік. Вираженість висипань різниться: від 1-2 запалених папул (вузликів) і закритих комедонів до глибоких болісних папул чи пустул (гноячків).
Як відомо, шкіра – це дзеркало нашого організму, тобто зовнішнє відбиття стану внутрішніх органів та систем. Тож наступна поширена причина висипань – це захворювання шлунково-кишкового тракту. У цьому випадку шкірні прояви можуть бути різними і залежати від ураження того чи іншого його відділу. Дисбактеріоз кишківника найчастіше проявляється у вигляді дрібних щільних папул від тілесного до блідо-рожевого кольору з легким лущенням, закритими чи відкритими комедонами в ділянці чола та скронь.
Захворювання жовчовивідних шляхів, які супроводжуються застоєм жовчі, проявляються землистим кольором обличчя, болісними папулами від рожевого до бордового кольору, при розтинанні яких зазвичай не буває вмісту. Такі папули довго гояться і залишають після себе сталу постзапальну гіперпігментацію.
Захворювання шлунка та дванадцятипалої кишки часто супроводжують або слугують тлом для розацеа. Найчастіше уражається центральна частина обличчя, характерні прояви – еритема, телеангіектазії, червоні запальні вузлики, гноячки. У завершальній стадії через розростання сальних залоз може спотворюватися форма носа.
Хронічні стреси є ще однією важливою причиною проблем шкіри. Добре відомо, що шкіра відбиває емоційний стан людини. Зважаючи на загальне ембріональне походження шкіри та центральної нервової системи, можна передбачити взаємозв’язок цих систем. При стресі в шкірі гальмується ріст і розподіл фібробластів. Це призводить до її стоншання, швидкого в’янення та підвищеної вразливості. Тривалий стрес може слугувати причиною судом лицевих м’язів, зниження розтяжності еластинових волокон. Унаслідок сталого звуження кровоносних судин погіршується живлення шкіри, знижується рівень її оксигенації, обличчя набуває землисто-сірого кольору, зникає рум’янець. Знижується як загальний, так і місцевий імунітет шкіри, що призводить до її інфікування, появи запальних елементів та їхнього поганого загоєння.
Помилки в діагностиці типу шкіри чи проблеми в цілому можуть спровокувати неадекватний догляд, і це теж буде однією з причин висипань.
Якщо, наприклад, шкіру жирного типу пересушують, її поверхня втрачає вологу і починає лущитися. Порушується епідермальний бар’єр, внаслідок чого патогенні мікроорганізми безперешкодно проникають у шкіру, і починається процес запалення.
Або, навпаки, шкіра належить до нормального чи комбінованого типу і водночас зневоднена або із сухою себореєю, а доглядають за нею як за сухою. В результаті надмір живлення й активних інгредієнтів для підвищення жирності шкіри може спричиняти різного роду висипання. Це пояснюється тим, що, функціонуючи в нормальному режимі, шкіра отримує надмірну кількість жирних речовин, які згодом змінюють якісний та кількісний склад шкірного сала. Сальна залоза закупорюється, й утворюється закритий комедон. При долученні мікрофлори в залозі починається запалення, яке проявляється у вигляді дрібних папул.
Рекомендації щодо професійного та домашнього догляду
Проведення огляду з докладним опитуванням пацієнта допоможе косметологу, за можливості, встановити причину висипань (якщо потрібно, дочекатись консультації дерматолога чи гастроентеролога) та надати рекомендації щодо салонного й домашнього догляду.
Гормональні порушення
При вугровій хворобі косметолог може запропонувати адекватний догляд лише в тому випадку, якщо захворювання перебігає поза фазою загострення. У салоні – це косметична та лікувальна чистка, лікувальний масаж, процедури для зниження жирності шкіри, нормалізації функції сальних залоз, із протизапальною та розсмоктувальною дією тощо. Серед фізіотерапевтичних методів застосовуються кріопроцедури, дезінкрустація, дарсонвалізація, іоно- та фонофорез.
Косметичні засоби зазвичай містять саліцилову кислоту, ретиноїди, екстракти гарбуза, грейпфрута, рисову пудру, триклозан, екстракти дріжджів та букових бруньок, алое, каолін, цинк, сірку, камфору. Чимало косметичних фірм випускають спеціальні колагенові листки з вмістом α-гідроксильних кислот і протизапальних інгредієнтів. Ці ж речовини можуть входити до складу моделюючих масок. Крім вираженої лікувальної дії колагенові та моделюючі процедури справляють зволожувальний та відновний ефекти.
Корекція постакне (рубцеві зміни, нерівномірний рельєф та колір шкіри) – досить складний процес, що передбачає лікувальні (лазерне шліфування й інші види глибокого пілінгу, обколювання рубця колагеновим чи гіалуроновим філером, мезотерапія) та естетичні процедури. Постзапальна гіперпігментація на місці запального елемента видаляється за допомогою хімічного пілінгу різної глибини, відбілюючих процедур з арбутином, екстрактами шовковиці та мучниці, вітаміном С. Також ефективне застосування фотосистем.
Рубці від глибоких запальних елементів лікують за допомогою механічного (мікродермабразії) та хімічного пілінгу (гліколевого, ензимного, ТСА).
Важливу роль відіграє дієта. Необхідно зменшити споживання горіхів, шоколаду, гострих та жирних страв, здатних стимулювати вироблення шкірного сала.
Домашній догляд. Засоби для домашнього догляду мають містити протизапальні інгредієнти (саліцилову кислоту, триклозан, цинк, сірку, вітамін А, камфору, глину). Очищувати шкіру необхідно гелями, які нормалізують саловиділення, а також спеціальними тоніками. 1-2 рази на тиждень слід наносити очищувальні маски-плівки, особливо за наявності відкритих та закритих комедонів. Завершують догляд легкими зволожувальними гелями чи спеціальними лікувальними емульсіями. Перед або під час менструації необхідно використовувати місцеві протизапальні та підсушувальні засоби. Це спеціальні олівці з вмістом великої кількості активних речовин (триклозан, цинк, екстракт іриса, сірка, камфора, саліцилова кислота). Також це можуть бути аптечні засоби – синтоміцинова емульсія 5-10%, скінорен (крем чи гель).
Захворювання ШКТ
При проявах, пов’язаних із порушеннями шлунково-кишкового тракту, насамперед необхідна консультація гастроентеролога, оскільки косметолог може впливати лише на симптоми, а не причину. Недостатнє всмоктування поживних речовин у кишківнику може спричиняти зневоднення шкіри, нестачу ліпідів тощо. Тож заповнювати необхідно те, чого не вистачає.
У цьому випадку у салоні рекомендуються атравматичні ультразвукові заспокійливі чистки, розсмоктувальні процедури, лімфодренажний масаж, процедури для поліпшення кольору обличчя.
Догляд при розацеа має свої особливості. Чистка з розпарюванням протипоказана, звичайна ж «холодна» атравматична чистка може проводитися тільки на початковій еритематозній стадії захворювання. Потужний ефект забезпечує кріомасаж. Під дією холоду зміцнюється судинна стінка, поліпшується мікроциркуляція і трофіка, оксигенація тканин, спостерігаються лімфодренажний та розсмоктувальний, а при тривалому застосуванні – припікальний та злущувальний ефекти. Показані також процедури для заспокоєння шкіри, усунення почервоніння, зміцнення судинної стінки, а також засоби, що містять екстракти огірка та кінського каштана, рутин, вітаміни С, РР, алантоїн.
Окремого ставлення вимагає демодекоз. Якщо виявлений кліщ, обслуговування в салоні є неприпустимим, тут необхідна допомога дерматолога.
Хронічні стреси
В корекції проявів проблемної шкіри косметологу слід враховувати психоемоційний стан клієнта. Особливо виправданий такий підхід у випадках вугрової хвороби. Поганий настрій, дратівливість, пасивно-оборонний тип реакції, байдужість – ось найбільш поширені прояви хронічних порушень. І косметолог певною мірою має виконувати роль психолога чи психотерапевта.
Практично всі косметичні марки мають у своєму арсеналі антистресові програми. Вони застосовують комплексний підхід, що полягає в місцевому впливі на шкіру й одночасному загальному розслабленні. В салоні косметолог може провести антистресові spa-процедури для обличчя та тіла (наприклад, шоколадні, винні, кавові обгортання та маски). Крім вираженої антистресової, вони мають чудову антиоксидантну, лімфодренажну та живильну дію, поліпшують мікроциркуляцію тощо. Це забезпечує потужний розсмоктувальний ефект за наявності запальних та незапальних елементів. До складу засобів входять екстракти букових бруньок і дріжджів, кукурудзяна олія, блакитна, зелена та біла глина. Зазвичай застосовується й ароматерапія (олії розмарину, лаванди, кипариса, чебрецю, апельсина, грейпфрута, неролі), а також хромотерапія (добре заспокоює і знімає запалення блакитний колір). Комплексний антистресовий вплив у салоні досягається також завдяки spa-капсулі та гідромасажу.
Для домашнього догляду можна порекомендувати аромазасоби для обличчя й тіла, які зміцнюють ефект салонних процедур, розслаблюючі ванни. І нагадати, що добрий відпочинок стимулює дію будь-яких косметичних засобів.
Неадекватний догляд
Для косметолога не становить труднощів корекція наслідків такого догляду. Це може бути курс салонних процедур після встановлення причини, а також проведення коригувальних заходів у домашніх умовах. При надмірній сухості шкіри з вираженим лущенням та осередками гіперемії необхідні дбайливе очищення, процедури глибокого зволоження з гіалуроновою кислотою та морським колагеном. Поліненасичені жирні кислоти омега 3, 6, лецитин, олія ши ефективно відновлюють епідермальний бар’єр.
При надмірному живленні шкіри нормального чи комбінованого типу, що також є доволі поширеним явищем, необхідно відновити баланс ліпідів та знизити її реактивність, позбавляючи осередків почервоніння й надлишків жиру. Іноді достатньо 1-2 процедур із застосуванням чистки, щоб зменшити кількість запальних елементів. Аби зняти відчуття стягнутості, яке може виникнути через відмову від звичних засобів, слід якомога частіше користуватися спреєм з термальною водою та дотримуватися відповідного питного режиму (вживати не менше 1,5-2 л рідини на день).
Отже, надаючи своїм пацієнтам адекватну допомогу в корекції проявів проблемної шкіри, що демонструє помітну позитивну динаміку і задовільні результати у вирішенні зовнішніх проблем, косметолог не тільки покращує зовнішність, але певною мірою сприяє відновленню психологічного балансу, підвищує настрій та самооцінку пацієнтів.
Читайте також
- Патології ендокринної системи та шкіра: на замітку косметологам
- Гормональні порушення: шкірні прояви патологій
- Метаболічний ефект: гормони, які впливають на вагу
- Перманентний стрес: як не увійти в стадію виснаження
- Стрес та шкіра: що потрібно знати про гіперчутливість
- Вплив статевих гормонів на пігментацію шкіри