Застосування плазмотерапії у пацієнтів з акне

2021-03-22
Logo

Вугрі є одним з найпоширеніших дерматологічних захворювань, яке зустрічається в нашій повсякденній практиці. Розберемося, як плазмотерапія може застосовуватися при лікуванні акне.

«... Прокидаючись уранці, спочатку я йду до дзеркала і бачу знову три нові прищі на своєму обличчі. Мій ранок знову почався з високої порції кортизолу та поганого настрою. Я швидко їх видавив, витер кров, що стікає з щоки, і приклав ватяний диск, просочений настоянкою календули. Дорогою до університету я зустрів погляди оточуючих, що прицільно дивляться на моє синє після чисток обличчя, дістав шарф, обмотався ним і, опустивши голову, пішов далі...»

Ось що я почув від одного з моїх пацієнтів. Про що це може казати? Про те, що це захворювання впливає на психоемоційний стан, призводить до асоціальності та закомплексованості.

Вугрова хвороба є одним із найпоширеніших дерматологічних захворювань, яке зустрічається у нашій повсякденній практиці [1]. На це захворювання страждає приблизно 85% людей у віці 12-24 років [2, 3]. Як правило, вугрова хвороба виникає у пацієнтів у період статевого дозрівання, коли при підвищенні рівня андрогенів активізуються сальні залози, виникає їхня гіпертрофія і, як наслідок, гіперпродукція шкірного сала (себуму). Він вважається сильним прозапальним фактором, що забезпечує вивільнення медіаторів запалення, яке пов'язане з розвитком важких форм акне [4, 5]. Нормалізація себопродукції є ключовим моментом профілактики та лікування.

До основних факторів розвитку акне належать такі:

1) Спадковість – розмір, кількість, активність сальної залози та чутливість її до статевих гормонів [6].

2) Порушення кератинізації, коли корнеоцити не відшаровуються з поверхні епітелію і при накопиченні закривають гирло вивідної протоки, створюючи оптимальні умови для Propionibacterium acnes [7].

3) Гормональні фактори: СПКЯ (синдром полікістозних яєчників) та інші захворювання, пов'язані з гіперандрогенією [8].

Дотримуючись протоколу лікування, маючи широкий спектр косметологічних процедур, ми можемо прискорити процес регенерації та, найголовніше, зменшити ознаки постакне.

Одним із основних методів є використання аутологічної плазми, збагаченої тромбоцитами [9, 10].

Плазмотерапія – це метод регенеративної медицини, який забезпечує відновлення цілісності та функцію тканинних та клітинних структур за допомогою аутологічних факторів зростання [10].

Що для нас важливе при проведенні плазмотерапії?

- Бактерицидні та бактеріостатичні властивості [11].

- стимуляція місцевого імунітету [10, 12].

- відсутність лейкоцитів [13, 14, 15].

Аналіз клінічного випадку

Пацієнт В. (2001 р.н.) Діагноз: вульгарне акне, папуло-пустульозна форма, середнього ступеня тяжкості. На фото 1 бачимо клінічну картину пацієнта з множинними папуло-пустульозними висипаннями на обличчі, застійні плями, постакне рубці.

З анамнезу з'ясовуємо, що це захворювання турбувало пацієнта протягом 5 років, висипання локалізувалися на спині та грудях.

Перебував на лікуванні системними антибіотиками (азитроміцин 250 мг на добу 8 тижнів, після закінчення курсу переведений на системні ретиноїди (акнетин) 16 мг на добу протягом 2,5 місяців.

Діагностика Були призначені такі аналізи:

ОАК (загальний аналіз крові).

ВАК (біохімічний аналіз крові) АЛТ, АСТ, загальний білок, білірубін, холестерин.

Глюкоза, інсулін, феритин.

Вітамін D.

Аналіз на хелікобактер Пілори.

Кортизол.

УЗД - ОБП, ЩЗ.

За результатами аналізів було призначено наступне лікування:

1) Ентеросгель - 1 с/л 2 рази на добу за 1 годину до або після їди, 7 днів.

2) Ентерол - 1 капсула 2 рази на добу, 14 днів.

3) Дермапро - 1 капсула 2 рази на добу, 30 днів.

4) Омега 3-6 - 2000 мг на добу під час їди, 6 місяців.

5) Декристол – 2000 мг на добу під час їди, 4 місяці.

6) Піколінат цинку (Solgar) – 1 таблетка 2 рази на добу під час їжі, 3 місяці.

На четвертому місяці лікування було призначено препарат роакутан 10 мг на добу протягом 6 місяців для зменшення виділення шкірного сала та профілактики рецидиву (фото 2 А-В).

Під час системного лікування пацієнту також було проведено:

1) чотири процедури 25% саліцилового пілінгу, 1 процедура кожні 10 днів із поетапним збільшенням кількості нанесених шарів;

2) плазмотерапія Еndoret, одна процедура кожні 3 тижні, 4 процедури.

Домашні рекомендації:

- обмеження вживання молочних продуктів та простих вуглеводів;

- Дотримання здорового сну з 23:00 до 07:00 для контролю рівня кортизолу;

- Використання космецевтики DMK;

- бензоїл пероксид 5%, топічний ретиноїд Revitosin увечері;

- бензоїл пероксид 5%, Acu moist, Herb mineral spray вранці.

Дотримуючись цієї схеми лікування, ми отримали добрий результат (фото 3 А-В). Було усунуто висипання, застійні плями, вдалося запобігти формуванню постакне рубців. Цим було доведено, що плазмотерапія є ефективним методом профілактики та лікування пацієнтів із вугровою хворобою.

Література:

Дмитро Шавалюк, лікар-терапевт, косметолог (Україна)

Les Nouvelles Esthétiques Україна 1/2021

Читайте також