Все про філери на основі полімолочної кислоти
Ін'єкційний ремоделюючий агент
У зв’язку зі зростанням інтересу до препаратів на основі PLLA розглянемо основні клінічні аспекти застосування полімолочної кислоти, які важливо враховувати під час роботи.
Світлана Ткаченко , кандидат медичних наук, доцент кафедри дерматології, венерології та медичної косметології Харківського національного медичного університету (Харків)
Ін'єкційна PLLA (Sculptra/Sculptra Aesthetic; Dermik Laboratories; Bridgewater, New Jersey) складається з частинок полі-L-молочної кислоти в гелі натрієвої солі карбоксиметилцелюлози. PLLA є біосумісним, біодеградованим, синтетичним, імунологічно інертним полімером із сімейства альфа-гідроксикислот. Оскільки препарат належить до стимуляторів, а не волюмайзерів, клінічний результат його застосування менш передбачуваний, чим пояснюється його незначна популярність як у лікарів, так і серед пацієнтів.
Показання та протипоказання
Ін'єкції PLLA показані для відновлення або корекції ознак ліпоатрофії у ВІЛ-інфікованих пацієнтів [Sculptra [package insert]. Bridgewater, NJ: Dermik Laboratories; 2009] та для використання у здорових пацієнтів для корекції дрібних та глибоких носогубних та інших зморщок обличчя за допомогою перехресно-штрихової/сітчастої техніки. PLLA не рекомендується для використання в періорбітальній ділянці та в області губ. Препарат схвалено в Європі після 1999 року для збільшення м'яких тканин [Cheryl M. Burgess. Cosmetic Dermatology. Springer. Verlag Berlin Heidelberg, 2005.-170р.].
Ін'єкційний препарат PLLA, напевне, найкраще охарактеризувати як ремоделюючий агент. Лікування PLLA покращує об’єми обличчя й товщину шкіри, проте оптимальний ефект потребує часу та кількох процедур, а також терпіння та наполегливості з боку як лікаря, так і пацієнта. Досягнення результату під час використання PLLA відбувається за допомогою стимуляції вироблення натурального колагену, тривалість результату сягає двох років [Palm MD, Goldman MP. Patient satisfaction and duration of effect with PLLA: review of the literature. J Drugs Dermatol. 2009; 8 (suppl10): S15-S20.]. Негайний ефект заповнення внаслідок ін'єкції є тимчасовим та зникає протягом кількох днів.
Дослідження ефективності
Спочатку схвалення FDA дермального PLLA філера було прискорено у зв'язку з його потенційною користю для пацієнтів з ВІЛ та спиралося на дані європейського 96-тижневого дослідження пацієнтів з ВІЛ-асоційованою ліпоатрофією обличчя [Narins RS, Baumann L, Brandt FS, et al. A randomized study of the efficacy and safety of injectable poly-L-lactic acid versus human-based collagen implant in the treatment of nasolabial fold wrinkles. J Am Acad Dermatol. 2010;62:448-462. Abstract]. Результати дослідження показали значне потовщення шкіри на досліджуваній ділянці. Відчутні при пальпації, але візуально не визначувані папули спостерігалися у 44% піддослідних, але вони з часом, як правило, зникали.
У базовому дослідженні дермальний філер PLLA порівнювали з наповнювачем на основі людського колагену для корекції носогубних складок [Narins RS, Baumann L, Brandt FS, et al. А randomized study of efficacy and safety of injectable poly-L-lactic acid versus human-based collagen implant in the treatment of nasolabial fold wrinkles. J Am Acad Dermatol. 2010; 62: 448-462. Abstract]. Оцінку пацієнтів проводили на початковому етапі дослідження, через 13 та 25 місяців після лікування. Було зареєстровано значне стійке покращення порівняно з вихідним станом через 25 місяців: у 15,5% пацієнтів спостерігалися папули/вузлики на початковому етапі дослідження; їх кількість знизилася до 2,8% у другій тривалій фазі спостереження. Слід зазначити, що стійка гранулематозна запальна відповідь спостерігалася у деяких пацієнтів після застосування PLLA [Wildemore JK, Jones DH. Постійна granulomatous inflammatory реакція викликана ін'єктивним poly-L-lactic acid для HIV lipoatrophy. Dermatol Surg. 2006; 32:1407-1409. Abstract].
Особливості застосування
PLLA для естетичного використання постачається у флаконі у вигляді сублімованого ліофілізованого порошку і вимагає приготування для використання. Виробник рекомендує використовувати 5-6 мл стерильної води як розчинник принаймні за 2 години до ін'єкції. Низка публікацій вказує на використання інших розчинників не за інструкцією, у тому числі лідокаїну, як складової частини розчинника [Vleggaar D, Bauer U. J Drugs Dermatol. 2004;3:542-547] та використання великих об'ємів розчинника (8-12 мл) у деяких випадках [Lam SM, Azizzadeh B, Graivier M. Injectable poly-L-lactic acid (Sculptra): technical considerations in soft-tissue contouring . Plast Reconstr Surg. 2006; 118 (suppl3): 55S-63S.]. Крім того, деякі практикуючі лікарі виявили, що краще приготувати розчин за 12-24 години до ін'єкції. Важливо енергійно струшувати флакон перед набором відновленого препарату в шприц, щоб уникнути нерівномірного введення та запобігти утворенню вузликів [Jones D, Vleggaar D. Technique for injecting poly-L-lactic acid. J Drugs Dermatol. 2007; 6: S13-S17].
Препарати PLLA вводяться в глибокій шкірній або підшкірній площині, використовуючи метод перехресного штрихування/сітчастий, слід уникати гіперкорекції. Попередній шкірний тест не потрібний. Препарат зберігають за кімнатної температури. Енергійний масаж одразу після ін'єкції важливий для правильної дисперсії продукту та зведення до мінімуму ризику виникнення вузликів. Домашні інструкції для пацієнта мають передюачати щоденний самомасаж протягом тижня. Негайний видимий ефект після ін'єкції є результатом набряку, і пацієнта слід попередити, що після ін'єкції результат швидко зникне. Справжній результат можна буде побачити не раніше ніж через місяц. Множинні ін'єкції з 3-, 4-тижневим інтервалом будуть поступово формувати і нарощувати природний результат, що довго зберігається шляхом неоколагенезу. Видимі та невидимі (пальповані) підшкірні вузлики можуть розвиватися протягом 7 місяців після ін'єкції.
Ризик побічних ефектів
Читайте також
- Корекція зморшок: ефективність і безпека різних методик
- Антивікова естетика: профілактика і корекція вікових змін обличчя
- Корекція вікових змін обличчя: чи ефективні неінвазивні методи?
- «Брилі рук»: можливості корекції
- Поєднання ін’єкційних, апаратних і ліфтингових процедур
- Retargeting: управління віком, або Що нас чекає вже сьогодні
- Тіло: фактори впливу на стан шкіри
- Онлайн-конференція «Ні!» передчасному старінню. Протоколи корекції, засновані на реальних кейсах»
- Ідеальні губи: засоби й процедури, що забезпечать правильний догляд
- Зморшки