Важливе про філерів гіалуронової кислоти

2019-01-06
Logo

Гіалуронова кислота є природним полісахаридом, що міститься у позаклітинному матриксі багатьох тканин людського організму. Дізнаємося про всі можливості ін'єкцій.


Світлана Ткаченко , кандидат медичних наук, доцент кафедри дерматології, венерології та медичної косметології Харківського національного медичного університету (Харків)


Гіалуронова кислота (НА – hyaluronic acid) є природним полісахаридом, що міститься у позаклітинному матриксі багатьох тканин людського організму. НА була вперше використана в комерційних цілях у 1942 році, коли Endre Balazs подав заявку на патент використання НА у хлібобулочних виробах як замінник яєчного білка. Приблизно 50% від загальної кількості HA в організмі людини міститься у шкірі. У чистому вигляді не має імуногенного потенціалу. Ранні роботи з вивчення чистої НА виявили безліч властивостей, які, здавалося, були ідеальними для використання як філера. Однак швидке розсмоктування НА тканинах практично знецінило дану субстанцію для естетичної медицини. Це започаткувало численні дослідження з уповільнення розсмоктування НА в тканинах і незабаром призвело до успішного зшивання HA, яка міцно зберігала свої природні позитивні характеристики, але при цьому тривало зберігалася в тканинах.

Так з'явився перший ефективний наповнювач Restylane, схвалений FDA в 2003 році, що справило справжню революцію на естетичному ринку. Починаючи з 2003 року та інші дермальні філери на основі НА були схвалені FDA, у результаті лікарі отримали можливість терапевтичного вибору. Всі ці препарати не вимагають попереднього алергологічного тестування, мають мінімальні побічні ефекти, забезпечують м'який, природний результат.

Ранні препарати були вироблені шляхом виділення НА із джерел тваринного походження (півнячий гребінь), в даний час гіалуронові філери розробляються з неживотного джерела шляхом бактеріальної ферментації. Сучасні препарати відрізняються за багатьма параметрами, у тому числі зшиваючим агентом, концентрацією HA та іншими характеристиками, такими як міцність гелю та молекулярна вага. При однакових інших параметрах препарати з більш високим відсотком зшитої HA набагато щільніші і демонструють більшу стійкість. Незважаючи на відмінності в хімічних і фізичних властивостях, наявні у продажу HA наповнювачі мають подібні показання для ін'єкцій в середню і глибоку дерму для корекції помірно виражених і сильно виражених мімічних зморшок і складок (наприклад, носогубні складки).

Таблиця
Порівняння комерційних препаратів на основі гіалуронової кислоти

Restylane®

Perlane®

Juvéderm®
Ultra/
Ultra Plus

Prevelle®
Silk

Hydrelle™

Дистриб'ютор у США

Medicis

Medicis

Allergan

Mentor

Coapt Systems

Зшиваючий агент

1,4-бутандіол-дигліцидіефір (BDDE)

1,4-бутандіол-дигліцидіефір (BDDE)

1,4-бутандіол-дигліцидіефір (BDDE)

дивініл-сульфон (DVS)

Біскарбо-діімід (BCDI)

Загальна концентрація НА
(Відсоток зшитої НА)

20 mg/mL

(<1%)

20 mg/mL


(<1%)

24
mg/mL
(6%/8%)

5.5
mg/mL
(12%)

28 mg/mL

(N/A)

Середній розмір частинок

300 µm

750-1000 µm

Випадковий розмір та форма

350 µm

200 µm

G' модуль

660

588

170/200

230-260

329

Лідокаїн

Restylane®-L

Perlane®-L

Juvéderm® Ultra XC
Juvéderm Ultra Plus XC

є

ні

Коректний вибір препарату має значення для досягнення оптимальних результатів застосування дермальних філерів на основі НА. Більший розмір частинок або в'язкіший HA наповнювач дасть кращі результати при введенні глибоко в дерму. Найменші розміри частинок наповнювачів або менша в'язкість препарату більш підходять для поверхневих зморшок. Масаж рекомендується проводити для забезпечення оптимального розподілу препарату у тканинах. Слід уникати поверхневих ін'єкцій, щоб мінімізувати появу ефекту Тіндаля (візуальна синюшність шкіри, що виникає при поверхневому розміщенні наповнювача, який розсіює блакитне світло), особливо у світлошкірих пацієнтів. При роботі з HA наповнювачами можуть бути використані різні техніки ін'єкцій, проте використання віялової техніки призводило до збільшення кількості побічних ефектів [ Dover JS, Rubin MG, Bhatia AC. Review of efficacy, durability, and safety data of 2 nonanimal stabilized hyaluronic acid fillers from aspective, randomized, comparative multicenter study. Dermatol Surg. 2009; 35:322-331. Abstract ]. Слід уникати гіперкорекції, тому необхідно пам'ятати, що Restylane, Perlane і Juvederm Ultra/Ultra Plus продовжують збільшувати обсяг протягом 24 годин після ін'єкції.

У цілому нині, небажані явища, пов'язані з НА наповнювачами, зазвичай локалізовані, слабкі чи помірні, і тимчасові. Найбільш поширеними є синці, еритема після ін'єкції, які, як правило, зникають протягом 1-го тижня [ Lowe NJ, Maxwell CA, Patnaik R. Dermatol Surg. 2005; 31:1616-1625. Abstract; Narins RS, Bowman PH. Injectable skin fillers. Clin Plast Surg. 2005; 32:151-162. Abstract ]. Серйозні побічні явища рідкісні, проте гранулематозні реакції на перші філери були описані в літературі [ Lupton JR, Alster TS. Cutaneous hypersensitivity reaction to injectable hyaluronic acid gel. Dermatol Surg. 2001; 26: 135-137 ].

Виникнення місцевих реакцій та побічні ефекти більшою мірою пов'язані з технікою та швидкістю введення препаратів, ніж з відмінностями самих філерів [ Glogau RG, Kane MA. Діяльність injection techniques на етапі місцевих прихильників заходів у пацієнтів implanted with nonanimal hyaluronic acid gel dermal fillers. Dermatol Surg. 2008; 34: S105-S109. Abstract; 23. Dover JS, Rubin MG, Bhatia AC. Review of efficacy, durability, and safety data of 2 nonanimal stabilized hyaluronic acid fillers from aspective, randomized, comparative multicenter study. Dermatol Surg. 2009; 35:322-331. Abstract ]. Ці дані підтверджують важливість досконалої ін'єкційної техніки задля досягнення оптимального результату.

Однією з переваг дермальних філерів на основі НА є те, що побічні реакції або неправильне розташування препарату можуть бути нівельовані введенням ферменту гіалуронідази, протеїну розчинного, який руйнує і гідролізує HA. Є дані про успішне лікування цим методом поверхневого розташування імпланту (формування ефекту Тіндаля) [ Brody HJ. За допомогою hyaluronidase в дослідженні granulomatous hyaluronic acid reactions або unwanted hyaluronic acid misplacement. Dermatol Surg. 2005; 31: 893-897. Abstract; Hirsch RJ, Brody HJ, Carruthers JD. Hyaluronidase in the office: a necessity for every dermasurgeon that injects hyaluronic acid. J Cosmet Laser Ther. 2007; 9:182-185. Abstract ], стійких гранулематозних змін [ Brody HJ. За допомогою hyaluronidase в дослідженні granulomatous hyaluronic acid reactions або unwanted hyaluronic acid misplacement. Dermatol Surg. 2005; 31: 893-897. Abstract ] і навіть ін'єкційних некрозів [ Hirsch RJ, Brody HJ, Carruthers JD. Hyaluronidase in the office: a necessity for every dermasurgeon that injects hyaluronic acid. J Cosmet Laser Ther. 2007; 9:182-185. Abstract ].

Читайте також