Ультразвуковий пілінг

Особливості виконання процедури

Logo

Методика ультразвукового пілінгу досить універсальна і в косметології вважається класичною. Її успішно поєднують з масажем та мезотерапією, мануальним чищенням і косметологічним доглядом залежно від проблеми або типу шкіри.


Ігор Антонюк, методист компанії «Академія Наукової Краси» (Україна)


У медицині ультразвук почав застосовуватися у другій половині ХХ століття. За півтора століття до цієї події «вчені уми» провели безліч дослідів і зробили чимало відкриттів щодо фізичних властивостей звукової хвилі.

Перші значні результати датуються 1826 роком, коли вчені зі Швейцарії провели серію експериментів у Женевському озері та дослідним шляхом вирахували швидкість поширення звуку у воді.

Відкриття ж ультразвуку пов'язують із ім'ям французьких фізиків братів П'єра та Жака Кюрі. У 1880 році під час стиснення кристала кварцу вони отримали п'єзоелектричний ефект. Перший ультразвуковий пристрій було розроблено французьким ученим Полем Ланжевеном, використовувався у гідроакустиці для виявлення підводних човнів. Після Першої світової війни ультразвук (УЗ) застосовувався у ветеринарії для визначення товщини підшкірного жиру у свиней. У 1937 році було здійснено першу спробу застосування УЗ для діагностики пухлини головного мозку. І вона виявилася невдалою.

Активний розвиток та застосування УЗ у медицині розпочався у 50-х роках минулого століття. При цьому спочатку ультразвук застосовували з діагностичною метою, згодом було визначено і його терапевтичні властивості. У косметології ультразвук знайшов застосування порівняно недавно, протягом останніх тридцяти років.

Терапія ультразвуком

Лікувальний ефект ультразвукових хвиль обумовлений створенням змінного акустичного тиску на тканині, що спричиняє вібрацію та зміни положення внутрішньоклітинних та позаклітинних субстанцій. Насамперед ультразвук впливає на мітохондрії та лізосомальний апарат, які відповідають за окисно-відновні процеси, синтез АТФ й енергетичне забезпечення клітини. Це стимулює вплив на внутрішньотканинні структури і підвищує регенераторну здатність тканин. Завдяки активній вібрації температура у тканинах підвищується в середньому на 2°С, що посилює мікроциркуляцію з подальшою активізацією обмінних процесів. Ультразвук підвищує епітеліальну та судинну проникність і дозволяє проводити через шкіру активні компоненти – цей ефект називається сонофорезом. Також він має протинабряковий та дефіброзуючий ефект. Залежно від частоти ультразвук проникає на різну глибину і по-різному впливає на жирову тканину: або підвищує проникність мембран адипоцитів і сприяє м'якому, фізіологічному виведенню жиру, або створює більш агресивний ефект кавітації в жировій тканині з пошкодженням клітинних мембран і швидким виведенням тригліцерів, чим забезпечує більш виражені результати. При цьому глибина проникнення обернено пропорційна частоті ультразвуку.

Різновиди ультразвукового впливу

Для роботи з обличчям та корекції проблем шкіри використовується високочастотний УЗ із частотою 2,5-2,8 МГц. Глибина його проникнення в середньому становить 0,5-1 см.

Середньочастотний УЗ із частотою 1 МГц застосовується для роботи по тілу, має більш високу здатність до проведення активних компонентів у шкіру. Показанням до застосування є в'яла шкіра, целюліт І-ІІ стадії, а також невеликі локальні жирові відкладення. Глибина проникнення становить 2-3 см.

Низькочастотний УЗ із частотою 28-32 КГц проникає на глибину 3-5 см. Показаннями для такого впливу є будь-які форми та прояви целюліту та локальних жирових відкладень, в'яла, атонічна шкіра тіла.
Низькочастотний, кавітаційний ультразвук має частоту 38-41 КГц. Він має високу проникну і руйнівну здатність щодо жирових клітин. Показання до впливу кавітаційного ультразвуку – запущені форми целюліту та виражені жирові відкладення. Варто зазначити, що порівняно з описаним вище низькочастотним УЗ така дія дає швидший результат.

Для проведення ультразвукового пілінгу використовується низькочастотна ультразвукова дія з частотою 25-27 КГц.

Механізм та ефекти УЗ-пілінгу

Будь-яка згадка про ультразвук асоціюється насамперед із ультразвуковим пілінгом. Це найпоширеніша процедура, з якої починаються багато косметичних доглядів.

УЗ-пілінг проводять за допомогою ультразвукового шпателя, в якому п'єзоелектричний елемент генерує надшвидкі рухи наконечника металевої пластини з малою амплітудою і високою, близько 25 тисяч коливань на секунду, частотою.

Ефекти впливу ультразвукової вібрації на поверхню шкіри обумовлені трьома факторами: механічним, термічним і фізико-хімічним.

Механічний вплив акустичної хвилі дає ефект розпушення й ексфоліацію ороговілих клітин епідермісу завдяки розриву слабких міжмолекулярних зв'язків. Це відбувається внаслідок кавітації – утворення бульбашок газу в рідкому середовищі, на поверхні яких внаслідок великого напруження виникають електричні розряди, що спричиняють іонізацію середовища. Молекули води розщеплюються на Н+ та ОН-, з'являється перекис водню, що може призвести до утворення вільних радикалів і біологічно активних речовин. Ефект кавітації призводить до руйнування десмосом між ороговілими кератиноцитами і прискорює їх відлущування. Відбиття ультразвукової хвилі від поверхні шкіри також сприяє процесу іонізації молекул води, що містяться в контактному засобі (лосьйон, тонік), і вибиває з поверхні шкіри забруднення та поверхневі рогові лусочки.

Термічна дія ультразвуку пов'язана, з одного боку, з трансформацією механічної енергії на теплову, а з іншого – з інтенсифікацією біохімічних процесів. Підвищення температури у шкірі сприяє розширенню кровоносних і лімфатичних судин, посиленню капілярного кровообігу. Внаслідок цього активізуються тканинні обмінні процеси. Стосовно ультразвукового пілінгу термічний фактор дещо знижено через лабільну методику проведення процедури.

Фізико-хімічна дія (біологічна) ультразвуку пов'язана із просторовою перебудовою внутрішньоклітинних молекулярних комплексів. Внаслідок впливу підвищується активність низки ферментів, інтенсивність тканинних окислювально-відновних процесів, збільшується мітотична активність клітин, у тканинах відбувається утворення біологічно активних речовин – гепарину, гістаміну, серотоніну тощо.

Механічна дія ультразвуку вважається первинною, всі інші ефекти від впливу – вторинними.

Гідратація дерми при проведенні ультразвукового пілінгу обумовлена деполімеризацією гіалуронової та хондроїтинсерної кислот, а також здатністю акустичних хвиль змінювати в'язкість біологічних рідин і підвищувати судинну проникність.

Особливості виконання процедури

Процедура УЗ-пілінгу починається з визначення показань і протипоказань.

Показаннями для її проведення є:

  • вугровий висип;
  • жирна себорея;
  • гіперпігментація;
  • дерматит, кератоз;
  • жирна шкіра із комедонами;
  • атонічна шкіра;
  • профілактика старіння шкіри;
  • усунення наслідків фотостаріння.

Попри всі переваги, апаратне чищення обличчя має кілька протипоказань, серед яких:

  • наявність виразок, ран, саден та різних запальних процесів;
  • захворювання крові;
  • рак шкіри;
  • вставлені золоті нитки;
  • серцево-судинні захворювання, а також використання електрокардіостимулятора й інших подібних імплантатів;
  • вагітність і період лактації.

Проведення процедури передбачає кілька етапів:

  • демакіяж й очищення шкіри;
  • нанесення на шкіру контактного засобу: лосьйону, тоніку або ультразвукового гелю, в ідеалі – лосьйону-дезінкрустанту;
  • власне пілінг: послідовно опрацьовуються підборіддя, щоки, лоб, шия, зона декольте. Як правило, косметологи починають обробку з чола, поступово спускаючись вниз. Ультразвукову лопатку тримають під кутом 40-45 градусів. Рухи лопатки – від центру до периферії або знизу нагору, з помірним натисканням;
  • оскільки пілінг знімає не тільки поверхневі забруднення, а й гідроліпідну мантію, доцільно закінчувати процедуру накладенням маски з активними та відновлювальними компонентами. До її складу можуть входити тугоплавкі ліпіди та жироподібні речовини (сквален, рослинні воски), полімерні водоутримуючі сполуки (гіалуронова кислота), заспокійливі та протизапальні речовини, вітаміни.

Ультразвуковий пілінг приваблює клієнтів своєю ефективністю та комфортними відчуттями.

Тривалість процедури становить у середньому 10-20 хвилин. Проводять її з періодичністю 1 раз на 10-14 днів.
Для молодих клієнтів із непроблемною шкірою рекомендується з профілактичною метою проводити 1 процедуру на місяць.

Після пілінгу спостерігається легка гіперемія, яка самостійно проходить протягом 1-2 годин.

Процедура атравматична та безболісна. При її виконанні шкіра якісно очищується, покращується кровообіг, посилюється лімфовідток. Після процедури відбувається природне зволоження шкіри та оновлюється верхній шар епідермісу, при проведенні курсу УЗ-пілінгу можна досягти ефекту мікрошліфування шкіри. Ультразвуковий пілінг добре поєднується з такими косметологічними процедурами, як електрофорез, маски, мезотерапія та масаж.


Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal, №1/2013, стор. 24-26

Читайте також