Стікне рубці. Методи лікування та корекції
Приблизно у 30% людей, які перенесли вугрову хворобу, залишаються постакне. Розглянемо методи лікування та корекції рубців постакне.
Ігор Сафонов – лікар-дерматовенеролог, головний лікар Центру лікування та корекції рубців Інституту дерматокосметології доктора Богомолець (Київ) .
Час лікувати, час коригувати
Рубці по акне з'являються внаслідок деструктивного запалення на дермі. Найчастіше утворюються атрофічні, рідше келоїдні рубці. Утворення того чи іншого виду рубця залежить від багатьох факторів, таких як тип шкіри, інтенсивність запалення, поширеність процесу, адекватність лікування, вираженість імунної відповіді та ін.
І атрофічні, і келоїдні рубці краще піддаються лікуванню, ніж корекції (про лікування ми говоримо, поки рубець молодий та його вік не перевищує 1 року; про корекцію йдеться, коли рубцю виповнився рік і більше).
І лікування, і корекція - завдання складне, тривале і не завжди призводить до задовільного результату.
Вже написано безліч статей, посібників та книг, що розкривають процеси, що відбуваються у шкірі в період формування рубця. Але незважаючи на це рубці все одно утворюються та створюють великі психологічні проблеми їхнім господарям.
Отже, якою має бути тактика, і які методи лікування та корекції рубців можуть бути в арсеналі косметолога?
Келоїдні рубці: ефективні методики
Зупинимося спочатку на келоїдних рубцях, або келоїдах (від грецького chele – «клешня раку»). Келоїди мають улюблені місця локалізації та утворюються переважно в зоні декольте, плечей, верхній частині спини, лопаткової області. На обличчі це область щік та нижньої щелепи. Келоїдні рубці можна розділити на дві групи: активні та неактивні.
Ознаки активності келоїдного рубця:
- поступове повільне (а іноді і швидке) зростання рубця;
- зміна кольору рубця при перепадах температури (після сауни або ванни він стає багряним, на морозі – набуває синюшного відтінку);
- болючі чи неприємні відчуття при пальпації рубця;
- свербіж, особливо в нічний час;
- гіперемія біля полюсів рубця (зона зростання).
Якщо ці ознаки відсутні, значить рубець неактивний і не вимагає вашої участі, якщо є ознаки активності, то рубець необхідно лікувати. Зазвичай келоїдні рубці лікуються від 1 до 1,5 років, в окремих випадках довше. В умовах косметичного салону можна застосовувати такі методи: ін'єкції кортикостероїдів у рубець, кріотерапію (кріодеструкцію), носіння силіконових покриттів. Місцеве застосування гелів, мазей, кремів (будь-яких!), Як правило, ефекту не дає, але може сприяти зростанню келоїдів.
Докладніше хотілося б зупинитися на кріодеструкції (проморожуванні рубця рідким азотом). Метод старий, недорогий та досить ефективний. Однак позитивний результат може бути досягнутий лише при тривалому контакті (30-40 сек) постійної негативної температури (-196о С). Метод «очерету» (використання ватного або марлевого тампона, щільно закрученого на дерев'яній паличці та змоченого в рідкому азоті) при лікуванні келоїдів протипоказаний, і ось чому. При обробці рубців методом «очерету» доводиться постійно мачати тупфер у посудину з кріогеном, що не дає можливості створити тривалу експозицію з низькою постійною температурою. Внаслідок такої обробки відбудеться не загибель, а збудження фібробластів: вони з подвоєною силою почнуть продукувати колаген, що призведе до ще більшого зростання рубця. Часто пацієнти після такої кріодеструкції не бачать ефекту та відмовляються від цього методу. Так відбувається дискредитація одного з основних табельних методів лікування келоїдних рубців.
Таким чином, для того, щоб у належному обсязі займатися кріодеструкцією, необхідно мати спеціальну апаратуру і хоча б мінімальний комплект тефлонових насадок, які аплікуються на рубець і створюють постійну температуру порядку -188о; - 192о С.
З фізпроцедури непоганий ефект дає електрофорез з лідазою або лонгідазою в чергуванні з фонофорезом - але тільки на рубці, розташовані в області обличчя.
На плечах, спині та в зоні декольте перелічені фізпроцедури можуть, навпаки, спровокувати зростання келоїдних рубців. Те саме стосується й інших методів, які широко застосовуються в косметології, таких як пілінги будь-якого рівня, всі види дермабразії, лазерні шліфування, мезотерапія, масаж.
Атрофічні рубці: нові можливості
Якщо картина з лікуванням келоїдних рубців більш менш зрозуміла, то з атрофічними рубцями становище набагато гірше. Справа в тому, що ті методи лікування та корекції атрофічних рубців, які застосовуються в салонах, не дають скільки-небудь значущого результату. На цьому можна було б поставити крапку… Але спробуймо зрозуміти, чому так відбувається і які методи все-таки можуть дати ефект, а отже залучити потенційних пацієнтів (клієнтів).
Дно атрофічного рубця розташовується в ретикулярному шарі дерми. Жоден з косметологічних методів, що застосовуються, крім мезотерапії, не може досягти дна атрофічного рубця, а отже не може і вирішити проблему. Що стосується мезотерапії, то введення філерів (наповнювачів) дає тимчасовий і далеко не завжди задовільний результат.
Хороший та постійний результат дає субцизія, або підсікання рубця. Суть методу ось у чому. У процесі дозрівання атрофічного рубця у ньому розвиваються сполучнотканинні волокна, які фіксують дно рубця, занурюючи їх у дерму. За допомогою голки проводять підсікання сполучнотканинних тяжів, і дно рубця, звільняючись, піднімається вгору. Дефект вирівнюється.
Недоліком субцизії є тривалість проведення процедури навіть за невеликого обсягу рубцевого процесу. Також можливі такі ускладнення: перетин судин (гематоми), перетин нервів (парез м'язів), біль у ділянці втручання, при недотриманні правил асептики та антисептики можливі запалення та інфікування. Тому проводити субцизію можуть косметологи з медичною освітою та достатнім досвідом роботи.
Щоб атрофічний рубець підтягнувся, а ефект був тривалим чи постійним, необхідно змусити фібробласти синтезувати свій колаген. Для цього проводиться трансдермальна індукція синтезу колагену. Метод порівняно новий, але вже встиг завоювати популярність у всьому світі. На сьогоднішній день це ноу-хау в дерматокосметології та естетичній медицині.
Навіть старі, багаторічні рубці після акне піддаються корекції за досить короткий термін – від 2,5 до 6 місяців. При цьому потрібно лише від 1-3 процедури з інтервалом 1,5-2 місяці.
Таблиця. Основні компоненти пудри та їх властивості
Компоненти | коротка характеристика | Співвідношення у складі, % |
тальк | м'який, жирний на дотик порошок білого кольору | 30,0-70,0 |
каолін | тонкий, брудно-білого кольору, прозорий | 10,0-20,0 |
слюда/серицит | м'яка, гладка на дотик, має легкий блиск | 5,0-15,0 |
поліметилметакрилат (РММА)/поліамід (нейлон-12, нейлон-6) | сухий, тонкий, дуже бархатистий на дотик | 2,0-10,0 |
оксихлорид вісмуту | білуватого кольору, м'який на дотик | 2,0-7,0 |
двоокис кремнію | надає відчуття легкості | |
стеарат цинку, магнію стеарат | сприяє зв'язуванню та м'якості | 2,0-6,0 |
фарбуючий пігмент | 3,0-6,0 | |
консерванти, віддушка | при необхідності |
Вперше опубліковано : KOSMETIK international journal, №4(38), 2009, стор.32-34
Читайте також
- Роздільне харчування: за та проти
- Старіння та детоксикація: як захистити шкіру?
- Комплексний підхід у розв’язанні естетичних проблем шкіри: використання фармакологічних засобів
- DERMA 2025: прогнози й можливості естетичної дерматології
- Регенеративна медицина 2025: виклики часу і нові можливості
- Холістичний підхід у косметології
- Базовий догляд за шкірою при псоріазі: якою має бути косметика?
- Малоінвазивний ліфтинг: методи оцінки старіння обличчя
- Косметологія нового покоління: як наука змінює догляд за шкірою
- Розацеа
- Купероз
- Ангіоневроз
- Пелоїдотерапія
- Віски для депіляції
- Гранули Фордайса
- Богомолець Ольга
- Мікроголкова терапія
- Ацидотерапія