Шкіра при псоріазі: яким має бути базовий догляд?

Якою має бути косметика? Загальні рекомендації

Logo

В Україні псоріаз спостерігається приблизно у 2-4% населення. Враховуючи сучасні дані, це означає, що на нього можуть страждати від 800 тисяч до 1.5 мільйона людей. Тому в будь-який момент поріг вашого кабінету (салону, клініки) може переступити людина, яка страждає на це захворювання та захоче, наприклад, зробити епіляцію або провести процедуру догляду за шкірою.

І від вашого досвіду й компетенції залежить, чи допоможете ви їй, чи тільки посилите перебіг захворювання.

Псоріаз – хронічне, неінфекційне захворювання, яке не передається при контакті, часто має хвилеподібний перебіг. Воно характеризується посиленою проліферацією кератиноцитів, що призводить до гіперкератозу (потовщення рогового шару епідермісу), і появою запалених червоних бляшок на різних ділянках тіла – найчастіше на руках, ногах, тулубі та волосистій частині голови. Ці бляшки можуть розтріскуватися, що спричиняє додатковий дискомфорт і провокує загострення хвороби.

Шкіра у людей з псоріазом, особливо в періоди загострення, схильна до суттєвої зміни своїх фізико-хімічних характеристик, унаслідок чого порушується її бар’єрна функція та збільшується втрата вологи. Вона стає сухою, менш еластичною, схильною до запалення. Для шкіри, ураженої псоріазом, характерне прискорене оновлення епідермісу. Так, якщо в нормі для відновлення клітин епідермісу потрібно близько 1 місяця, то при псоріазі – всього 4-7 діб.

Якою має бути косметика?

Крім власне лікувальних заходів, що проводяться під наглядом дерматолога, шкіра людини, хворої на псоріаз, обов’язково має отримувати спеціальний «базовий» догляд. Основна мета такого догляду:

  • відновлення фізичних властивостей епідермісу;
  • зволоження;
  • пом’якшення;
  • запобігання надмірній втраті вологи;
  • профілактика розтріскування.

На сьогодні існує велика кількість лікувальних косметичних засобів для догляду за шкірою. Сучасні креми містять різні добавки, що модифікують їхню дію та можуть додатково надавати також відлущувальну, легку протизапальну або протисвербіжну дію. Однак найголовніше – для догляду за шкірою при псоріазі важливо вибирати такі засоби, які не спричиняють подразнення та не містять алергенів, оскільки подразнення шкіри може призвести до ізоморфної реакції (феномен Кебнера), тобто до появи нових бляшок на шкірі.

Кератолітики

Для боротьби з гіперкератозом (потовщенням шкіри) використовуються спеціальні лінії косметичних засобів з кератолітичною дією, які допомагають видаляти лусочки, що полегшує доступ препаратів для місцевого застосування (наприклад, глюкокортикоїдів та похідних вітаміну D) до пошкодженої шкіри та їх всмоктування. До складу таких препаратів (кремів, емульсій) традиційно входять саліцилова кислота, сечовина, АНА-кислоти (молочна, гліколева, лимонна кислоти), які допомагають видаляти віджилий епідерміс. Ці засоби також потрібно використовувати для підготовки шкіри до фототерапії, щоб УФ-промені досягали базального шару епідермісу і не блокувалися лусочками на поверхні бляшок.

Саліцилова кислота, що характеризується кератолітичним та антисептичним ефектом, є діючою речовиною, яка входить до складу багатьох засобів, які використовуються при подразненні та лущенні шкіри.

Дуже широко застосовуються і добре працюють препарати із вмістом сечовини, яка діє як кератолітичний та зволожувальний засіб. Відомі випадки, коли тільки при застосуванні сечовинного крему вдавалося зняти період загострення.

Альфа-гідроксикислоти, які давно використовуються в косметології завдяки своїй відлущувальній і розгладжувальній діям, також допомагають видалити надлишок віджилих клітин. АНА-кислоти з низьким pH мають більш виражений відлущувальний ефект. Однак косметологу слід пам’ятати, що при псоріазі можна використовувати лише слабкі концентрації альфа-гідроксикислот.

Зволожувальні та пом’якшувальні речовини

При псоріазі шкіра стає сухою та грубою, ороговілий шар епідермісу значно потовщується. Порушення клітинних процесів призводить до того, що шкірі все важче стає утримувати вологу, і вона зазнає дегідратації. Тому при псоріазі рекомендується використовувати зволожувальні засоби, які роблять шкіру еластичнішою. Сечовина, амінокислоти та молочна кислота вбирають і утримують воду, надаючи засобам, до складу яких вони входять, пом’якшувальні властивості, а вазелін, бджолиний віск, олії та цераміди перешкоджають дегідратації шкіри, забезпечуючи тим самим захисні властивості.

Також при псоріазі необхідно використовувати пом’якшувальні засоби – емоленти. Вони нормалізують фізико-хімічні властивості шкіри, підвищують еластичність, запобігають надмірній втраті води. Особливо підходять для цього засоби на основі води із термальних джерел. Залежно від стану шкіри зі зволожувальною метою можна застосовувати емульсії з позначкою «O/W» (масло у воді) або «W/O» (вода в олії) на упаковці. Такі засоби потрібно наносити 1-2 рази на день, а на особливо сухі ділянки 3-5 разів.

Важливо пам’ятати, що пом’якшувальні засоби не можна використовувати безпосередньо перед фототерапією, оскільки вони ускладнюють доступ променів до шкіри. Однак їх можна і треба застосовувати після кожного сеансу фототерапії, оскільки УФ-промені додатково сушать шкіру. На відміну від місцевих лікарських засобів, косметичні креми-емоленти доцільно використовувати постійно, особливо на сухих ділянках шкіри.

Загальні рекомендації

Догляд за шкірою обличчя

При псоріазі велике значення має правильний догляд за шкірою обличчя, оскільки типові прояви захворювання на обличчі спричиняють гострі переживання у пацієнта. Якщо шкіра обличчя не уражена псоріазом, для її очищення можна використовувати будь-які засоби, які відповідають типу шкіри, включаючи мило, воду, засоби для видалення косметики. Якщо ж шкіра обличчя уражена псоріазом, необхідно ретельно стежити за її чистотою, очищаючи вранці та ввечері, після чого потрібно обов’язково наносити на неї спеціальний зволожувальний крем.

Можна обробляти шкіру парами мінеральної води, яка допомагає видаляти лусочки та зменшує почервоніння.

За бажанням можна використовувати засоби з різними діючими речовинами (наприклад, anti-age-препарати) доти, доки вони добре переносяться. Однак засоби, що містять похідні вітаміну А, слід використовувати з обережністю.

Догляд за тілом

Під час водних процедур не рекомендується терти та розтягувати шкіру. Краще віддавати перевагу душу, оскільки ванни сушать шкіру. Звичайно, іноді можна прийняти ванну (наприклад, для релаксації), але за умови, що процедура буде не надто тривалою, а температура води становитиме максимум 37–38°C.

Мило слід використовувати з нейтральним рН, гіпоалергенне й без ароматизаторів. Слід надавати перевагу спеціальним кремам або гелям для миття чутливої ​​шкіри. Існує також низка медичних та косметичних засобів, які додаються у ванну для уникнення пересушування шкіри.

Після миття не потрібно намагатися видалити ороговілу шкіру на ліктях і колінах. Сушити шкіру рушником треба дуже обережно, злегка притискаючи його до тіла і ретельно осушуючи всі складки та приховані ділянки шкіри. Особлива увага при цьому приділяється слуховим проходам та ділянкам шкіри за вушними раковинами, паховим западинам, складкам шкіри під молочними залозами, пупковій ділянці та паху, а також між пальцями.

При псоріазі можна користуватися дезодорантами, декоративною косметикою (звичайною та водостійкою) тощо. Найкраще підходять засоби для чутливої ​​або дитячої шкіри. При алергії на будь-які парфумерні вироби можна використовувати ті ж самі гіпоалергенні засоби, які застосовувалися до загострення захворювання. При запаленні шкіри пахв її можна промивати сольовим розчином. Доки почервоніння шкіри не зникне, користуватися дезодорантами не рекомендується.

Слід пам’ятати, що речовини, які спричиняють алергічні реакції, можуть входити до складу освіжувачів повітря та кондиціонерів для білизни. Рекомендується уникати засобів, що містять спирт й ароматичні речовини.

Для видалення небажаного волосся краще використовувати холодний віск – він подразнює шкіру менше, ніж гарячий віск, креми-депілятори або гоління (особливо, якщо бляшки розташовуються на ногах і під пахвами). У будь-якому випадку процедури видалення волосся не бажано проводити під час прогресування псоріазу, а тільки в періоди ремісії (стаціонарна стадія), оскільки ці маніпуляції супроводжуються травматизацією шкіри і можуть спричинити додаткове загострення процесу.

Волосиста частина голови

При псоріазі волосистої частини голови шкіра може товщати і вкриватися червоними бляшками, покритими великою кількістю лусочок. Для видалення лусочок і зменшення сверблячки необхідно використовувати кератолітичні шампуні, які не містять дьогтю. Засіб наносять на корені волосся та через 5 хвилин змивають. Після цього волосся слід ретельно прополоскати і потім знову промити за допомогою відповідного для цього типу волосся шампуню.

Після того як шкіра голови очиститься від ураження, необхідно використовувати м’які шампуні, що перешкоджають появі лупи. Якщо використовувати шампунь, мити голову можна щодня.

Для видалення лусочок зі шкіри голови можна застосовувати кератолітичні креми. Для досягнення максимального ефекту рекомендується нанести крем на шкіру голови та залишити на 2 години, надівши на голову шапочку для душу.

Без загострення псоріазу можна фарбувати волосся, проте при цьому його не можна мити гарячою водою і сушити гарячим повітрям. Маски з косметичними оліями (реп’яхову, рицинову, оливкову) також мають кератолітичний ефект. Олію наносять на шкіру голови на 1-2 години, потім змивають нейтральним шампунем 1 або 2 рази за потреби.

Висновок

Таким чином, хоча засоби для догляду за шкірою не можуть замінити препарати для місцевого лікування псоріазу, вони здатні доповнювати один одного. Засоби для догляду за шкірою сприяють покращенню загального стану, зменшують дискомфорт і покращують зовнішній вигляд шкіри. Однак необхідно пам’ятати, що запорука успіху базового догляду за шкірою при псоріазі – це системність і сталість, а всі процедури потрібно проводити регулярно й ретельно.

Читайте також