Розширені пори: причини й наслідки
Від чого залежить інтенсивність роботи сальних залоз
Жирна шкіра з розширеними порами, яка приносить стільки серйозних проблеми в молодості, розкриває свої переваги у більш зрілому віці: вона доволі повільно старіє, у ній зберігається більший, ніж у сухої шкіри, запас життєвих сил. Проте за відсутності адекватного догляду така шкіра втрачає привабливість, стає тьмяною, рихлою, пористої, як губка. І вирішити цю проблему інколи буває доволі важко.
Розширені устя сальних залоз, або, як їх зазвичай називають, пори обличчя є ознаками жирної чи комбінованої шкіри. Чим більше накопичується шкірного сала в протоці сальної залози, тим більше розтягуються устя. Найчастіше розширені пори спостерігаються на шкірі носа, чола й підборіддя, оскільки там розташовуються найбільші сальні залози. Таким чином, розмір пори прямо пов’язаний із виробленням шкірного сала – чим інтенсивніше воно виробляється, тим більші пори і навпаки.
Жирна шкіра має три основні «гіперпроблеми»:
- гіперплазія (збільшення) клітин сальної залози;
- гіперсекреція шкірного сала;
- фолікулярний гіперкератоз (стовщення в зоні устя сальної залози).
У молодості пори обличчя, як правило, заповнені відкритими (чорна голівка) і закритими (біла голівка) комедонами внаслідок надмірного продукування жиру. Якщо не використовувати засоби для догляду за жирною шкірою або вчасно не видаляти комедони, то згодом це може призвести до перерозтягування пор. Крім того, із віком тією чи іншою мірою (залежно від генетичних факторів) зменшується еластичність колагенових волокон, їм стає все складніше тримати шкіру в тонусі. Через те, що сальні залози розташовані на межі сосочкового шару дерми й епідермісу, де колагенові й еластинові волокна розташовуються нещільно, на шкірі в місцях виходу залоз на поверхню можуть утворюватися «зяючі діри». Тому відмова від догляду за шкірою в молодості згодом може суттєво вплинути на її зовнішній вигляд.
Таким чином, розширені пори обличчя жирного й комбінованого типу шкіри потребують ретельного регулярного очищення за допомогою спеціальних засобів і періодичної чистки обличчя в косметологічному салоні – це програма-мінімум.
Однак ефективно боротися з розширеними порами можна тільки тоді, як буде визначений фактор, який провокує їх появу. Необхідно зрозуміти, що ж вплинуло на інтенсивність роботи сальних залоз і стало причиною появи розширених пор.
Причинами розширення пор можуть бути:
- неправильний або нерегулярний догляд за шкірою;
- неправильний підбір косметичних засобів або занадто часте їх використання;
- проблеми в роботі ендокринної системи;
- часті стресові ситуації;
- зниження імунного статусу організму;
- наявність дерматологічних проблем;
- спадкоємні фактори (генетичні захворювання тощо).
Отже, найчастіше розширені пори є наслідком неправильного чи нерегулярного догляду за шкірою. Дуже часто, маючи і без того жирну шкіру, клієнти використовують у домашньому догляді жирні креми. Почасти це відбувається через телевізійну рекламу, яка призиває наших жінок користуватися антивіковими кремами (а як відомо, більшість із них створюється на жирних основах). З іншого боку, дехто робить вибір на користь жирного крему, виходячи із власних суб’єктивних відчуттів. Коли запитуєш пацієнток, чому вони користуються жирним кремом, вони відповідають приблизно так: «У мене, мабуть, суха шкіра, бо вона лущиться, іноді є відчуття стягнутості».
Чим же бувають спричинені ці некомфортні відчуття? Річ у тім, що власники жирної шкіри нерідко занадто агресивно «доглядають» за нею: миють гарячою водою з милом, протирають спиртовими й неспиртовими, але занадто активними лосьйонами, які сильно пересушують шкіру. Через це руйнується поверхнева гідроліпідна плівка, яка в нормі зберігає зволоженість шкіри, тобто перешкоджає трансепідермальній втраті води. В результаті шкіра стає зневодненою, з’являються почервоніння, подразнення та відчуття стягнення. Гаряча вода з милом справді на деякий час змиє жир, і кілька годин шкіра буде «більш сухою», однак потім сальні залози відреагують ще більшою продукцією шкірного сала. Крім того, гаряча вода сама по собі дуже розширює пори. Тому вмиватися треба теплою водою, а закінчувати вмивання – прохолодною чи зовсім холодною.
Крім того, люди з жирною пористою шкірою дуже часто зловживають скрабами. Багато хто користується ними чи не щодня, травмуючи шкіру. Натомість їх доцільно використовувати не частіше одного раза на тиждень (у деяких випадках допускається застосування скрабів двічі на тиждень), до того ж ці засоби мають бути максимально м’якими та дбайливими.
Загалом, догляд за жирною шкірою – як салонний, так і домашній – має бути спрямований на те, щоб зменшити товщину рогового шару, знизити секрецію сальних залоз і оптимізувати вихід сала на поверхню.
В наступній статті розглянемо докладніше, із чого ж він складається.