Папіломатоз як стан порушеного імунного статусу

2021-01-13
Logo

Інфекції, викликані папіломавірусом людини (ВПЛ), належать до найпоширеніших серед інфекційних захворювань. Вони не обмежуються традиційною групою ризику і здебільшого залежать від багатьох обставин, а також імунного статусу людини.


Наталія Сачук , керівник клініки відновної медицини «Фармоза», лікар-дерматокосметолог, трихолог, член Всеукраїнської асоціації трихологів, Асоціації превентивної та антиейджинг медицини, Української академії дерматовенерології (Україна)


Сам папіломавірус, у свою чергу, викликає порушення системної та місцевої клітинної ланки імунної відповіді. Вірус папіломи людини породжує цілий ряд захворювань шкіри та слизових оболонок, підвищує ризик раку шийки матки. Тому своєчасна діагностика та успішне лікування – це головне завдання дерматовенеролога та дерматокосметолога, оскільки вони першими стикаються з цим захворюванням.

Етіологія та патогенез папіломавірусу

Віруси папіломи людини належать до роду А сімейства Papovaviridae, мають діаметр 55 нм, без оболонки, містять ДНК, які реплікуються в ядрах клітин плоского епітелію, до 88% ваги віріону складають структурні білки. ВПЛ – видоспецифічні та тканеспецифічні віруси, відомо понад 100 серотипів із цифровими позначеннями за хронологічним порядком їх відкриття. У кожного серотипу свої епідеміологічні особливості та ступінь онкориску, який кодують спеціальні онкопротеїни. Вони індукують проліферацію кератиноцитів, порушують апоптоз та викликають злоякісну трансформацію епітеліальних клітин, проліферацію, порушення кератинізації та атипію.

Органами – мішенями вірусу в першу чергу є шкірні покриви та слизові оболонки аноурогенітальної області та верхніх дихальних шляхів, а також порожнини рота, стравоходу, прямої кишки, кон'юнктиви ока.

Типи ВПЛ:

1 – підошовні бородавки;

2 – вульгарні бородавки кисті та мозаїчний тип підошовних бородавок;

3 – плоскі бородавки, бородавчаста епідермодісплазія;

4, 7 – долонно-підошовні бородавки гіперкератичного типу, папіломи м'ясників;

5, 10 – плоскі бородавки, плямисті ушкодження бородавчастої епідермодисплазії (перероджуються у злоякісні);

6, 11 – генітальні бородавки, папіломи гортані;

8, 9, 12 – бородавчаста епідермодисплазія (перероджується на злоякісну);

13 – обмежена гіперплазія ротової порожнини;

14, 15 – бородавчаста епідермодисплазія;

16, 18 - боуновський папульоз статевих органів, рак шийки матки (найвищий ступінь злоякісності).

Зараження ВПЛ здійснюється після контакту з хворою людиною чи вірусоносієм. Наприклад, у басейні, сауні, спортзалі; через продукти (від людей, що обробляють м'ясо, рибу, птицю); самозараження при голінні, епіляції, розчесах, обгризанні нігтів; при статевому контакті; під час пологів від матері до дитини. Інкубаційний період становить від 3 тижнів до 9 місяців. Вірус може зберігатися неактивним тривалий час, очікуючи зниження захисних сил організму, після чого вірусні ДНК реплікуються в ядрах клітин плоского епітелію та викликають гіпер-і паракератоз.

Морфологічно клітини верхніх відділів шипуватого та зернистого шарів вакуолізовані, не містять гранул кератогіаліну, їх ядра оточені світлим обідком (койлоцити) – це деструктивні епітеліоцити з різко зміненим метаболізмом. Потім вміст клітини викидається у міжклітинний простір із вірусними частинками, і вони потрапляють у макрофаги, дерму, судини.

Далі все залежить від правильної імунної відповіді: тканинний макрофаг поглинає збудника і представляє антигенні пептиди Т-і В-клітин, ініціює розвиток клітинної та гуморальної імунної відповіді. При цьому макрофаг виділяє цитокіни, що активізують фактори неспецифічної резистентності: нейтрофіли, моноцити/макрофаги, NK-клітини; також діють на Т-, В-лімфоцити, включаючи специфічну імунну відповідь. Власні інтерферони здатні пригнічувати внутрішньоклітинне розмноження вірусів.

Особливості стану імунного статусу впливають на поширеність ВПЛ, і захворювання може набувати системного характеру. Тому діти частіше хворіють на вульгарні та юнацькі бородавки. Гострі кондиломи здебільшого бувають віком від 16–30 років. Для ідентифікації типу вірусу використовується метод ДНК-гібридизації та полімеразно-ланцюгова реакція (ПЛР). Точне визначення типу вірусу має найважливіше значення для прогнозування розвитку неопластичних процесів. А імунограма – це аналіз прогнозування системності процесу.

КЛІНІЧНІ ПРОЯВИ ВПЛ

Звичайні (вульгарні бородавки) становлять 71% всіх шкірних бородавок, що часто зустрічаються у дітей шкільного віку. Дерматоскопічно це округлі папули діаметром 1-10 мм, з нерівною поверхнею, гіперкератозом, тілесного або жовто-бурого кольору, з вираженим судинним патерном у вигляді чорно-бурих крапок (затромбовані капіляри). Локалізуються на кистях, пальцях рук, плечах, передпліччя, на обличчі, червоній облямівці губ та слизової рота.

Плоскі, або юнацькі, бородавки становлять 4% всіх шкіряних бородавок. Дерматоскопічно це плоскі папули, безпігментні, чітко відокремлені, з гладкою поверхнею діаметром 1-5 мм, піднімаються на 1-2 мм над рівнем шкіри. Форма буває кругла, багатокутна, овальна, лінійна, можуть групуватись. Колір світло-коричневий, рожевий. Локалізуються на обличчі, тильній поверхні кистей, гомілок, слизової рота, геніталіях.

Підошовні бородавки становлять 34% усіх бородавок. Дерматоскопічно це тверді гіперкератичні розростання з грубою, нерівною поверхнею та видимими чорно-коричневими точками (тромбовані капіляри), шкірний малюнок перекручений. Локалізуються на підошвах у проекції головок плеснових кісток, п'яті, подушечках пальців. Дуже болючі при ходьбі.

Ниткоподібні бородавки (акрохорди) зустрічаються у 50% населення віком старше 50 років, локалізуються на шиї, в аксілярній та пахвинній областях, під молочними залозами. Дерматоскопічно це світлі, довгасті утворення, м'якої консистенції, з волосковими, схожими на бахрому відростками. Акрохорд частіше розвиваються у жінок в клімактеричний період і розглядаються як прояви старіння шкіри. У молодих жінок освіту акрохорд пов'язують із порушенням діяльності яєчників, інфантилізмом.

Бородавчаста епідермодисплазія (верруциформна епідермодисплазія Левандовського – Лютца) – це генералізована вірусна інфекція ВПЛ, що характеризується висипаннями плоских бородавок світло-коричневого або рожевого кольору, які можуть зливатися у великі бляшки, на кистях і стопах, іноді на кистях і стопах, іноді на кистях і стопах, іноді на кистях і стопах, іноді на кистях і стопах. Це генодерматоз, але у 30% людей у 30–40 років можуть перероджуватись у злоякісні утворення на ділянках інсоляції. Найбільш онкогенними є 5, 8, 14 ВПЛ. Можливий розвиток хвороби Боуена, плоскоклітинного раку, бовеноїдних папул.

Аноурогенітальні бородавки (гострі кондиломи) відрізняються високою контагіозністю. Це захворювання протікає доброякісно, але відомі випадки малегнізації. Вирізняють кілька клініко-морфологічних типів: папілярні різновиди папілом з екзофітним зростанням, плоскі кондиломи, гігантську кондилому Бушке – Левенштейна. Вони виникають дома травмування при статевих контактах. Дерматоскопічно мають виражену сосочкову поверхню, з ексудатом між сосочками, гіперемовані, з вираженим судинним патерном, блискучі та мацеровані, досягають 1,5 см. При імуносупресії схильні до зливання. Локалізуються на слизовій вульві, великих і малих статевих губах, кліторі, в періанальній ділянці, в промежині – у жінок, крайньої плоті – у чоловіків. Гігантська кондилома Бушке – Левенштейна – це рідкісна поразка на статевому члені. Проявляється бородавчастими розростаннями, з вегетаціями та гіперкератозом, з дрібними елементами по периферії. Можливий розвиток хвороби Боуена, плоскоклітинного раку, бовеноїдних папул, плоскоклітинного раку статевого члена.

Дерматоскопічне обстеження

При обстеженні пацієнта з інфекцією ВПЛ застосовують дерматоскопію, ПЛР-діагностику з визначенням типу вірусу (16, 18, 31, 33), інколи – гістологічне обстеження, цитологію, кольпоскопію, меатоскопію, бактеріоскопію виділень із сечостатевих шляхів, аналізи сечостатевих шляхів. Обов'язкова дифдіагностика та імунограма. В імунограмі важливий стан клітинного та гуморального імунітету.

Лікування

Лікування інфекції ВПЛ спрямоване на деструкцію утворень, корекцію загального та місцевого імунного статусу. Але навіть за правильного підходу частота рецидиву становить 25–30%, незалежно від методу їхньої деструкції.

Тактику лікування визначають багато факторів: початковий стан імунітету, наявність супутніх захворювань, локалізація процесу, характер урогенітальної інфекції, патологічний процес шийки матки, використання раніше противірусної терапії.

Як деструкцію використовують електрохірургічні методи, радіохвильову терапію, лазеротерапію (неодимовий, СО2-лазер, діодний), кріотерапію, хімічні деструктори. Найбільш популярні деструкції рідким азотом та лазеро-, радіохвильова деструкція, оскільки здійснюється лізис та загибель вірусу, а частота рецидиву становить 10–20%. При електродеструкції частота рецидивів сягає 60-95%.

Варіанти противірусного лікування різноманітні, але вони спрямовані на імуномодуляцію, індукування продукції інтерферонів, противірусну дію. В основному це "Лаферон" (1-3 млн од., 2-3 рази на тиждень в/м), "Циклоферон" (3 рази на тиждень в/м), "Ліастен" (2 рази на тиждень в/м) . Основний клінічний ефект дії "Циклоферону" пов'язаний з індукцією раннього альфа-інтерферону. При зовнішньому застосуванні основними клітинами – продуцентами інтерферону, після введення лініменту «Циклоферону» є епітеліальні клітини та лімфоїдні елементи слизової оболонки. Залежно від типу інфекції має місце переважання активності тієї чи іншої ланки імунітету. «Циклоферон» активує Т-лімфоцити та природні кілерні клітини, нормалізує баланс між субпопуляціями Т-хелперів та Т-супресорів. Препарат підвищує біосинтез функціонально повноцінних антитіл (високовидних), що сприяють більш ефективній терапії, нормалізує показники клітинного імунітету. Протизапальна активність засобу забезпечується за рахунок посилення функціональної активності нейтрофілів, активації фагоцитозу.

***

Насамкінець хочеться сказати, що інфекції, викликані папіломавірусом людини, дуже поширені, контагіозні, деякі типи ВПЛ можуть призводити до злоякісних новоутворень. Імунний статус визначає поширеність вірусу, а також змінює свої показники за активного розмноження ВПЛ.

Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques 2016/№2(96)